Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, które "podejmują ryzyko"

Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, a które "podejmują ryzyko"Johan Nilsson/EPA/PAP

Dania, Szwecja, Anglia zniosły wszystkie obostrzenia epidemiczne, kilka innych państw Europy zrezygnowało z niektórych. Według WHO przy łagodzeniu restrykcji należy brać pod uwagę między innymi poziom zaszczepienia populacji. W krajach luzujących teraz obostrzenia jest on wyższy niż w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W środę, 9 lutego szwedzkie władze zniosły wszystkie wewnętrzne obostrzenia epidemiczne w kraju - w tym limity osób w pomieszczeniach i obowiązek okazywania certyfikatów szczepienia na COVID-19 w kinach czy teatrach. Tym samym Szwecja dołączyła do krajów, które łagodzą lub znoszą restrykcje. Szwedzki rząd argumentował swoją decyzję "lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem zaszczepienia społeczeństwa". Szczególnie to ostatnie uzasadnia decyzję Szwedów o rezygnacji z restrykcji - w pełni zaszczepionych jest ponad 70 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Dla porównania: w Polsce w pełni zaszczepione jest na razie 57,5 proc. obywateli i 65,5 proc. dorosłej populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku lutego oceniła bowiem, że niektóre kraje mogą rozważyć ostrożne łagodzenie restrykcji, ale podała trzy warunki: właśnie wysoki poziom zaszczepienia, silny system opieki zdrowotnej i "właściwy kierunek trendów epidemiologicznych", czyli m.in. spadającą liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.

Przeanalizowaliśmy, które kraje ostatnio poluzowały lub zniosły obostrzenia i jak wygląda w nich sytuacja epidemiczna oraz poziom zaszczepienia.

Dania

Dania była pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie obostrzenia epidemiczne. W Europie, oprócz niej i Szwecji, zdecydowała się na to jeszcze Anglia.

Od połowy grudnia obostrzenia w Danii były szczególnie surowe ze względu na obawy przed nowym wariantem omikron. Lecz od 1 lutego COVID-19 nie jest już w Danii traktowany jako choroba zagrażająca społeczeństwu, co pozwoliło zrezygnować z takich obostrzeń jak obowiązek okazywania certyfikatów covidowych, noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym czy przestrzegania limitów zgromadzeń. Według premier Danii Mette Frederiksen było to możliwe "dzięki przełamaniu związku między rosnącą liczbą zakażeń a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19".

Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych oceniła natomiast, że za kilka tygodni duńskie społeczeństwo może uzyskać odporność zbiorową w wyniku tego, że większość obywateli będzie zaszczepiona lub przechoruje COVID-19. W Danii w pełni zaszczepionych jest bowiem 81,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (wszystkie dane o szczepieniach za ECDC).

Wskaźnik nowych zakażeń jest tam wciąż wysoki (co właśnie pozwala przypuszczać, że niedługo większość mieszkańców będzie miała status ozdrowieńca). Dzień po zniesieniu obostrzeń, w środę, 2 lutego, w Danii odnotowano najwięcej nowych zachorowań od początku pandemii: ponad 55 tys. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 7,3 tys., ale sytuacja epidemiczna zaczyna się poprawiać.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Danii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Norwegia

1 lutego większość restrykcji zniesiono w Norwegii. Wycofano limity prywatnych zgromadzeń, zniesiono rekomendację pracy zdalnej, teatry mogą gościć pełną widownię, lokale gastronomiczne ponownie mogą serwować alkohol bez ograniczeń, otwarto kluby nocne, a studenci wrócili na uczelnie. Rząd podtrzymał zasadę jednego metra odstępu, a jeśli nie jest to możliwe, zalecane jest zasłanianie ust i nosa w tłocznych miejscach i transporcie publicznym.

Ogłaszając tę decyzję, norweski premier Jonas Gahr Store argumentował, że wariant omikron rzadziej jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a norweskie społeczeństwo jest w wysokim procencie zaszczepione. To prawda - Norwegii w pełni zaszczepionych jest 74,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (tyle samo co w Danii).

Osiem dni po złagodzeniu restrykcji Norwegia zanotowała jednak najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku epidemii (26 tys.), a siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców pozostaje wysoka (3,5 tys. - 8 lutego). Dane z 8 lutego były jednak zachwianiem spadkowego trendu, który widać w Norwegii od początku miesiąca.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Norwegii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Finlandia

Również 1 lutego część obostrzeń zniesiono w Finlandii. Otwarto m.in. kina (choć z limitem 50 proc. obłożenia), pływalnie, sauny publiczne, wewnętrzne parki rozrywki, sale zabaw dla dzieci oraz sale sportowe, a także inne placówki kulturalno-rekreacyjne. Przedłużony został czas otwarcia restauracji do godziny 21. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca.

W Finlandii zaszczepione jest 74,9 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Nowych zakażeń wciąż jest dużo, choć mniej niż w Danii i Norwegii - średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 8 lutego 1,3 tys. Choć od 10 stycznia w kraju notowano znaczne spadki średnich liczb nowych zakażeń, to od lutego ponownie widać tendencję wzrostową, która utrzymuje się do teraz.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Finlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Anglia

W Anglii już 27 stycznia zniesiono obowiązek okazywania certyfikatów covidowych i noszenia maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Jeszcze wcześniej wycofano zalecenie pracy zdalnej wprowadzone w obawie przed wariantem omikron. Premier Boris Johnson zapowiedział, że maksymalnie do 24 marca zniesie też obowiązek izolacji osób zakażonych koronawirusem i zmieni go w zalecenie. "W miarę jak COVID-19 stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych" - mówił Johnson. W Anglii w pełni zaszczepione jest 84,3 proc. obywateli powyżej 12. roku życia (dane brytyjskiego rządu).

Zniesienie restrykcji dotyczy wyłącznie Anglii, bo za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy. Władze w Edynburgu i Cardiff jednak również albo częściowo już zniosły, albo zapowiedziały zniesienie restrykcji wprowadzonych w związku z omikronem. Powodem jest sukcesywny spadek liczby zakażeń notowany w całej Wielkiej Brytanii od początku roku. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1 tys. i spada.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Wielkiej Brytanii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Irlandia

Niemal wszystkie restrykcje 22 stycznia zniosła Irlandia. Puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne wróciły do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie są już proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Przestał obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego; limity osób na spotkaniach prywatnych i w imprezach masowych zostały zniesione zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. W tych drugich Irlandczycy ciągle muszą jednak nosić maseczki - tę restrykcję irlandzki rząd planuje znieść najwcześniej z końcem lutego.

W Irlandii w pełni zaszczepione jest 78,9 proc. obywateli i 94,7 proc. dorosłej populacji. Pod względem zaszczepienia dorosłej populacji Irlandia jest liderem w Unii Europejskiej.

Sytuacja epidemiczna w tym kraju polepszyła się od początku roku. Od 10 stycznia notowano spadki zakażeń, które wyhamowały na początku lutego, jednak teraz sytuacja wygląda na ustabilizowaną. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii wynosiła 1 tys.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Francja

Od 2 lutego we Francji zniesiono limity na imprezach masowych z miejscami siedzącymi i obowiązek pracy zdalnej. W centrach francuskich miast nie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych (wciąż obowiązują w przestrzeniach zamkniętych). Utrzymano limity osób na dużych imprezach masowych z publicznością stojącą, choć to obostrzenie, wraz z zamknięciem dyskotek, ma zostać zniesione 16 lutego.

We Francji w pełni zaszczepione jest 76,7 proc. obywateli i 90,7 proc. dorosłej populacji.

Jeśli chodzi o liczby zakażeń, Francja notuje wyraźny trend spadkowy. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 3,1 tys.; spada z każdym dniem.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców we Francji od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Holandia

26 stycznia na częściowe poluzowanie obostrzeń zdecydował się rząd Holandii (do tego dnia obowiązywał tam lockdown). Otwarte zostały gastronomia i sektor kulturalny (na razie w godzinach 5-22), a zawody sportowe mogą się odbywać z udziałem publiczności. Supermarkety są czynne dwie godziny dłużej (do godziny 22). W barach, restauracjach, na wydarzeniach kulturalnych i sportowych wciąż obowiązuje jednak obowiązek okazania certyfikatu covidowego i konieczność noszenia maseczki aż do momentu zajęcia miejsca siedzącego. Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział, że nowe zasady będą obowiązywać do połowy marca, kiedy rząd podejmie następne decyzje.

W Holandii w pełni zaszczepione jest 70,8 proc. obywateli i 82,5 proc. dorosłej populacji - a więc mniej niż we wcześniej wymienionych krajach.

Tylko częściowe poluzowanie obostrzeń w Holandii jest spowodowane m.in. gorszą niż w innych krajach sytuacją epidemiczną. 8 lutego odnotowano tam najwyższą dzienną liczbę nowych przypadków - prawie 190 tys. Skutkiem jest wysoka siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców, 8 lutego wynosiła 6,8 tys. Tendencja wzrostowa zakażeń w ostatnich dniach jeszcze przyspieszyła. Dlatego premier Rutte, ogłaszając złagodzenie obostrzeń, zaznaczał, że "to działanie stoi w sprzeczności z sytuacją pandemiczną. Musimy to podkreślić: podejmujemy ryzyko".

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Holandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Litwa i Czechy

Na Litwie i w Czechach zrezygnowano z używania certyfikatów covidowych (na Litwie 5 lutego, w Czechach 9 lutego). Na Litwie zamiast nich wprowadzono nakaz zapewnienia w sklepach i innych miejscach publicznych minimum 15 metrów kwadratowych na osobę. Czeski rząd dodatkowo zapowiedział zakończenie akcji masowego testowania w szkołach i zakładach z dniem 18 lutego. W obu krajach wciąż należy nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych, utrzymano limity uczestników imprez masowych.

Na Litwie w pełni zaszczepione jest 67,4 proc. obywateli i 78,6 proc. dorosłej populacji. W Czechach natomiast w pełni zaszczepione jest 63,5 proc. obywateli i 73,9 proc. dorosłej populacji.

Także sytuacja epidemiczna w obu krajach jest zbliżona. W obu od początku roku notowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń, który na Litwie utrzymuje się do dzisiaj (choć widać delikatne wyhamowanie); w Czechach w ostatnich dniach zmienił się w początek trendu spadkowego. Siedmiodniowe średnie liczby zakażeń na milion mieszkańców 8 lutego wynosiły 4 tys. na Litwie i 3 tys. w Czechach.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców na Litwie i w Czechach od września 2021 do lutego 2022 Our World In Data

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Johan Nilsson/EPA/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Johan Nilsson/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24