Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, które "podejmują ryzyko"

Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, a które "podejmują ryzyko"Johan Nilsson/EPA/PAP

Dania, Szwecja, Anglia zniosły wszystkie obostrzenia epidemiczne, kilka innych państw Europy zrezygnowało z niektórych. Według WHO przy łagodzeniu restrykcji należy brać pod uwagę między innymi poziom zaszczepienia populacji. W krajach luzujących teraz obostrzenia jest on wyższy niż w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W środę, 9 lutego szwedzkie władze zniosły wszystkie wewnętrzne obostrzenia epidemiczne w kraju - w tym limity osób w pomieszczeniach i obowiązek okazywania certyfikatów szczepienia na COVID-19 w kinach czy teatrach. Tym samym Szwecja dołączyła do krajów, które łagodzą lub znoszą restrykcje. Szwedzki rząd argumentował swoją decyzję "lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem zaszczepienia społeczeństwa". Szczególnie to ostatnie uzasadnia decyzję Szwedów o rezygnacji z restrykcji - w pełni zaszczepionych jest ponad 70 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Dla porównania: w Polsce w pełni zaszczepione jest na razie 57,5 proc. obywateli i 65,5 proc. dorosłej populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku lutego oceniła bowiem, że niektóre kraje mogą rozważyć ostrożne łagodzenie restrykcji, ale podała trzy warunki: właśnie wysoki poziom zaszczepienia, silny system opieki zdrowotnej i "właściwy kierunek trendów epidemiologicznych", czyli m.in. spadającą liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.

Przeanalizowaliśmy, które kraje ostatnio poluzowały lub zniosły obostrzenia i jak wygląda w nich sytuacja epidemiczna oraz poziom zaszczepienia.

Dania

Dania była pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie obostrzenia epidemiczne. W Europie, oprócz niej i Szwecji, zdecydowała się na to jeszcze Anglia.

Od połowy grudnia obostrzenia w Danii były szczególnie surowe ze względu na obawy przed nowym wariantem omikron. Lecz od 1 lutego COVID-19 nie jest już w Danii traktowany jako choroba zagrażająca społeczeństwu, co pozwoliło zrezygnować z takich obostrzeń jak obowiązek okazywania certyfikatów covidowych, noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym czy przestrzegania limitów zgromadzeń. Według premier Danii Mette Frederiksen było to możliwe "dzięki przełamaniu związku między rosnącą liczbą zakażeń a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19".

Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych oceniła natomiast, że za kilka tygodni duńskie społeczeństwo może uzyskać odporność zbiorową w wyniku tego, że większość obywateli będzie zaszczepiona lub przechoruje COVID-19. W Danii w pełni zaszczepionych jest bowiem 81,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (wszystkie dane o szczepieniach za ECDC).

Wskaźnik nowych zakażeń jest tam wciąż wysoki (co właśnie pozwala przypuszczać, że niedługo większość mieszkańców będzie miała status ozdrowieńca). Dzień po zniesieniu obostrzeń, w środę, 2 lutego, w Danii odnotowano najwięcej nowych zachorowań od początku pandemii: ponad 55 tys. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 7,3 tys., ale sytuacja epidemiczna zaczyna się poprawiać.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Danii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Norwegia

1 lutego większość restrykcji zniesiono w Norwegii. Wycofano limity prywatnych zgromadzeń, zniesiono rekomendację pracy zdalnej, teatry mogą gościć pełną widownię, lokale gastronomiczne ponownie mogą serwować alkohol bez ograniczeń, otwarto kluby nocne, a studenci wrócili na uczelnie. Rząd podtrzymał zasadę jednego metra odstępu, a jeśli nie jest to możliwe, zalecane jest zasłanianie ust i nosa w tłocznych miejscach i transporcie publicznym.

Ogłaszając tę decyzję, norweski premier Jonas Gahr Store argumentował, że wariant omikron rzadziej jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a norweskie społeczeństwo jest w wysokim procencie zaszczepione. To prawda - Norwegii w pełni zaszczepionych jest 74,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (tyle samo co w Danii).

Osiem dni po złagodzeniu restrykcji Norwegia zanotowała jednak najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku epidemii (26 tys.), a siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców pozostaje wysoka (3,5 tys. - 8 lutego). Dane z 8 lutego były jednak zachwianiem spadkowego trendu, który widać w Norwegii od początku miesiąca.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Norwegii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Finlandia

Również 1 lutego część obostrzeń zniesiono w Finlandii. Otwarto m.in. kina (choć z limitem 50 proc. obłożenia), pływalnie, sauny publiczne, wewnętrzne parki rozrywki, sale zabaw dla dzieci oraz sale sportowe, a także inne placówki kulturalno-rekreacyjne. Przedłużony został czas otwarcia restauracji do godziny 21. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca.

W Finlandii zaszczepione jest 74,9 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Nowych zakażeń wciąż jest dużo, choć mniej niż w Danii i Norwegii - średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 8 lutego 1,3 tys. Choć od 10 stycznia w kraju notowano znaczne spadki średnich liczb nowych zakażeń, to od lutego ponownie widać tendencję wzrostową, która utrzymuje się do teraz.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Finlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Anglia

W Anglii już 27 stycznia zniesiono obowiązek okazywania certyfikatów covidowych i noszenia maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Jeszcze wcześniej wycofano zalecenie pracy zdalnej wprowadzone w obawie przed wariantem omikron. Premier Boris Johnson zapowiedział, że maksymalnie do 24 marca zniesie też obowiązek izolacji osób zakażonych koronawirusem i zmieni go w zalecenie. "W miarę jak COVID-19 stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych" - mówił Johnson. W Anglii w pełni zaszczepione jest 84,3 proc. obywateli powyżej 12. roku życia (dane brytyjskiego rządu).

Zniesienie restrykcji dotyczy wyłącznie Anglii, bo za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy. Władze w Edynburgu i Cardiff jednak również albo częściowo już zniosły, albo zapowiedziały zniesienie restrykcji wprowadzonych w związku z omikronem. Powodem jest sukcesywny spadek liczby zakażeń notowany w całej Wielkiej Brytanii od początku roku. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1 tys. i spada.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Wielkiej Brytanii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Irlandia

Niemal wszystkie restrykcje 22 stycznia zniosła Irlandia. Puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne wróciły do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie są już proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Przestał obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego; limity osób na spotkaniach prywatnych i w imprezach masowych zostały zniesione zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. W tych drugich Irlandczycy ciągle muszą jednak nosić maseczki - tę restrykcję irlandzki rząd planuje znieść najwcześniej z końcem lutego.

W Irlandii w pełni zaszczepione jest 78,9 proc. obywateli i 94,7 proc. dorosłej populacji. Pod względem zaszczepienia dorosłej populacji Irlandia jest liderem w Unii Europejskiej.

Sytuacja epidemiczna w tym kraju polepszyła się od początku roku. Od 10 stycznia notowano spadki zakażeń, które wyhamowały na początku lutego, jednak teraz sytuacja wygląda na ustabilizowaną. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii wynosiła 1 tys.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Francja

Od 2 lutego we Francji zniesiono limity na imprezach masowych z miejscami siedzącymi i obowiązek pracy zdalnej. W centrach francuskich miast nie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych (wciąż obowiązują w przestrzeniach zamkniętych). Utrzymano limity osób na dużych imprezach masowych z publicznością stojącą, choć to obostrzenie, wraz z zamknięciem dyskotek, ma zostać zniesione 16 lutego.

We Francji w pełni zaszczepione jest 76,7 proc. obywateli i 90,7 proc. dorosłej populacji.

Jeśli chodzi o liczby zakażeń, Francja notuje wyraźny trend spadkowy. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 3,1 tys.; spada z każdym dniem.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców we Francji od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Holandia

26 stycznia na częściowe poluzowanie obostrzeń zdecydował się rząd Holandii (do tego dnia obowiązywał tam lockdown). Otwarte zostały gastronomia i sektor kulturalny (na razie w godzinach 5-22), a zawody sportowe mogą się odbywać z udziałem publiczności. Supermarkety są czynne dwie godziny dłużej (do godziny 22). W barach, restauracjach, na wydarzeniach kulturalnych i sportowych wciąż obowiązuje jednak obowiązek okazania certyfikatu covidowego i konieczność noszenia maseczki aż do momentu zajęcia miejsca siedzącego. Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział, że nowe zasady będą obowiązywać do połowy marca, kiedy rząd podejmie następne decyzje.

W Holandii w pełni zaszczepione jest 70,8 proc. obywateli i 82,5 proc. dorosłej populacji - a więc mniej niż we wcześniej wymienionych krajach.

Tylko częściowe poluzowanie obostrzeń w Holandii jest spowodowane m.in. gorszą niż w innych krajach sytuacją epidemiczną. 8 lutego odnotowano tam najwyższą dzienną liczbę nowych przypadków - prawie 190 tys. Skutkiem jest wysoka siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców, 8 lutego wynosiła 6,8 tys. Tendencja wzrostowa zakażeń w ostatnich dniach jeszcze przyspieszyła. Dlatego premier Rutte, ogłaszając złagodzenie obostrzeń, zaznaczał, że "to działanie stoi w sprzeczności z sytuacją pandemiczną. Musimy to podkreślić: podejmujemy ryzyko".

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Holandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Litwa i Czechy

Na Litwie i w Czechach zrezygnowano z używania certyfikatów covidowych (na Litwie 5 lutego, w Czechach 9 lutego). Na Litwie zamiast nich wprowadzono nakaz zapewnienia w sklepach i innych miejscach publicznych minimum 15 metrów kwadratowych na osobę. Czeski rząd dodatkowo zapowiedział zakończenie akcji masowego testowania w szkołach i zakładach z dniem 18 lutego. W obu krajach wciąż należy nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych, utrzymano limity uczestników imprez masowych.

Na Litwie w pełni zaszczepione jest 67,4 proc. obywateli i 78,6 proc. dorosłej populacji. W Czechach natomiast w pełni zaszczepione jest 63,5 proc. obywateli i 73,9 proc. dorosłej populacji.

Także sytuacja epidemiczna w obu krajach jest zbliżona. W obu od początku roku notowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń, który na Litwie utrzymuje się do dzisiaj (choć widać delikatne wyhamowanie); w Czechach w ostatnich dniach zmienił się w początek trendu spadkowego. Siedmiodniowe średnie liczby zakażeń na milion mieszkańców 8 lutego wynosiły 4 tys. na Litwie i 3 tys. w Czechach.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców na Litwie i w Czechach od września 2021 do lutego 2022 Our World In Data

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Johan Nilsson/EPA/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Johan Nilsson/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Startujący w wyborach prezydenckich Marek Jakubiak liczy na duże poparcie wśród Polonii, zwłaszcza amerykańskiej. Przekonuje, że w 2023 roku "chyba największe z prawicy dostał poparcie" w wyborach do Sejmu w Stanach Zjednoczonych. Tyle że to nieprawda.

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Były pytania o mieszkania - te budowane i te przejmowane. Było o Zielonym Ładzie, migrantach czy stosunku do Ukrainy. Ostatnia przed pierwszą turą wyborów debata prezydencka pokazała, że wciąż warto sprawdzać, co mówią wyborcom kandydaci. I tym razem padały - jak to określił jeden z uczestników - "fake newsy, półprawdy, a często ordynarne kłamstwa".

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Źródło:
Konkret24

Wrócił, czy nie wrócił? Spór o losy znaku Polski Walczącej, który niegdyś wysiał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na moment rozgrzał ostatnią prezydencką debatę. Kandydaci Marek Jakubiak i Szymon Hołownia przedstawiali odmienne wersje wydarzeń. Więc sprawdziliśmy.

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+