Szczepienie, którego miało nie być. Strzykawka bez igły. Film mający to pokazywać, jest rozsyłany znowu w sieci jako dowód, że Kamala Harris wcale nie przyjęła szczepionki na koronawirusa. Nagranie jest prawdziwe, ale towarzyszący mu przekaz to fake news.
Jeszcze zanim Kamala Harris stanęła do swojej pierwszej debaty prezydenckiej z Donaldem Trumpem, w sieci rozpowszechniano wideo mające podważać jej wiarygodność. Film ów ma bowiem dowodzić, że w czasie pandemii COVID-19 Harris jedynie udawała, że zaszczepiła się na koronawirusa. Na nagraniu widać, jak pielęgniarka szczepiąca Kamalę Harris po ukłuciu ją w ramię opiera potem strzykawkę o oparcie krzesła i w tym momencie spod strzykawki coś się wysuwa, jakby igła była dotychczas schowana.
Dlatego na filmiku napisano po angielsku: "Zdecydowanie nigdy nie zostali ukłuci", a polscy użytkownicy m.in. Facebooka i serwisu X pisali między 6 a 8 września: "Ponieważ można odnieść wrażenie, że za moment znowu rzucą nas w wir bawełniano-wirusowego szaleństwa, uprzejmie przypominam jak wyglądało 'szczepienie' wyselekcjonowanych elit tego świata..."; "A tak dla przypomnienia, zaszczepiła się podczas szopki COVID, kandydatka na urząd prezydenta USA, Kamala Harris" (pisownia oryginalna).
Niektórzy komentujący zdawali się wierzyć w tę teorię spiskową. "Elity są zbyt inteligentne aby się szczepić…"; "A kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie": "Ktoś powie, że nie było to oszustwo na światową skalę" - pisali.
Wielu zwracało jednak uwagę, że film wcale nie dowodzi, iż szczepienie Kamali Harris było ustawką. "Ale wiesz że to jest osłona na igłę chroniąca przed przypadkowym ukłuciem?"; "Tutaj akurat nie widac nic podejrzanego, zabezpieczenie igly"; "Ale o co chodzi bo nie rozumiem? O tą osłonę na zużytą igłę, którą ta kobieta otwiera? Sprawdź takie rzeczy wcześniej inaczej się ośmieszasz" - pisali komentujący. Niektórzy z nich zapewne pamiętają, że nagranie z Harris z tezą mu przypisaną było już weryfikowane w czasie pandemii COVID-19. Wyjaśniamy więc, o co chodzi z tą strzykawką.
Osłona na igłę stosowana w USA
Kamala Harris zaszczepiła się przeciw koronawirusowi 29 grudnia 2020 roku. Program szczepień w Stanach Zjednoczonych dopiero się rozkręcał, dlatego ówczesna wiceprezydent elekt chciała przyjąć szczepionkę przed kamerami, by zachęcić Amerykanów do zabezpieczania się przed ciężkim przebiegiem COVID-19.
Wtedy na rynku USA korzystano z dwóch szczepionek dopuszczonych do obrotu przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA): były to preparaty firmy Pfizer i Moderna. Kamala Harris przyjęła drugą z nich, co okazało się ważne przy tłumaczeniu, dlaczego pielęgniarka z nagrania opiera strzykawkę o krzesło po podaniu szczepionki.
Mianowicie to, co na nagraniu wygląda jak igła otwierająca się dopiero po szczepieniu, w rzeczywistości jest tylko plastikową automatyczną osłoną na igłę. Ma chronić przed ukłuciem osobę podającą zastrzyk lub przed przedziurawieniem worka na odpady medyczne. Takie osłony w Stanach Zjednoczonych były stosowane właśnie przy szczepionkach na COVID-19 firmy Moderna, którą przyjęła Harris. Na filmach w lepszej jakości wyraźnie widać igłę i fioletową osłonę, którą pielęgniarka zamyka po podaniu szczepionki.
Ten fake news już w 2021 roku weryfikowały portale fact-checkingowe, również w Polsce, m.in. Demagog, Fakehunter czy Fakenews.
Fejki o "chowających się igłach"
Podczas pandemii w internecie krążyło wiele podobnych fejków o "chowających się igłach". W Konkret24 weryfikowaliśmy nagranie z Wielkiej Brytanii, na którym rzekomo igła miała schować się do strzykawki przed podaniem szczepionki, co również miało dowodzić, że szczepienia przed kamerami to ustawka. W tamtym przypadku również chodziło o wykorzystywane w Wielkiej Brytanii bezpieczne strzykawki, w których igła chowa się zaraz po podaniu szczepionki.
CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: "Nagle igła się schowała". Co widzimy na nagraniu ze szczepienia
W Polsce automatyczne osłony na igły są dużo rzadziej stosowane niż w krajach zachodnich, więc niektórym internautom może się wydawać, że na filmie widać chowającą się igłę. Nie zmienia to faktu, że Kamala Harris w grudniu 2020 roku naprawdę przyjęła szczepionkę na koronawirusa. W styczniu 2021 roku podano jej drugą, a w październiku 2021 roku trzecią dawkę.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA