FAŁSZ

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym roku
Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym roku
TVN24
Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym rokuTVN24

Znalezienie nielegalnego tunelu pod jedną z synagog w Nowym Jorku stało się pożywką dla rozpowszechnianej w sieci teorii spiskowej na temat chasydów. Jednym z fake newsów związanych z tym tematem jest informacja o zawaleniu się synagogi, którą podał między innymi Janusz Korwin Mikke.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Prezes partii KORWiN Janusz Korwin Mikke poinformował 4 lutego na platformie X: "Zawaliła się Światowa Synagoga ruchu Chabad Lubawicz w Nowym Jorku! Dwa wyjaśnienia: 1. Pan Bóg stracił cierpliwość widząc jak Ruch odchodzi od ideałów śp.rabina Schneersona; 2. Chodzi o to, by nie można było zbadać tunelów pod Synagogą (odkryto tam m‸in zakrwawione materace)" (pisownia postów oryginalna). Wpis miał duży oddźwięk, wyświetlono go ponad 60 tys. razy, wygenerował ponad tysiąc polubień.

FAŁSZ
Posty z fałszywą informacją o zawalonej synagodzeKonkret 24/x.com

Synagoga, o której pisał polityk, to główna synagoga grupy chasydzkiej Chabad Lubawicz znajdująca się w Nowym Jorku przy 770 Eastern Parkway na Brooklynie. Jest częścią kompleksu tworzącego Światową Siedzibę Chabad Lubawicz. Popularnie i skrótowo nazywana jest 770. Chabad Lubawicz to ruch religijny powstały w ramach judaizmu liczący ok. 200 tysięcy wyznawców na świecie. BBC podaje, że synagogę 770 "co roku odwiedzają tysiące turystów". Z kolei "The New York Times" pisze o "jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Nowym Jorku".

Post Korwina Mikkego nie był jedynym na jej temat. Wcześniej w polskich mediach społecznościowych informacja ta pojawiła się wraz z nagraniem, na którym widać zapadnięty budynek, tłum obserwatorów i służby przybyłe na miejsce wypadku. Post z takim wideo na platformie X miał ponad 190 tys. wyświetleń. To samo wideo publikowano na początku lutego w anglojęzycznych mediach społecznościowych. Jeden z postów z nim ma ponad 1,7 mln wyświetleń. "60-metrowe tunele w Nowym Jorku pod synagogą Chabad zawalają się. Ekipy ratunkowe spieszą się, aby ustabilizować sytuację" - pisał autor.

W komentarzach pod wpisem Korwina Mikkego toczyła się dyskusja dotycząca zawalenia się budynku. Internauci pisali, że powodem były znajdujące się pod nią nielegalnie wybudowane tunele. ",Bo jak się zawaliła, to już tuneli nie będzie można zbadać... genialne..." – stwierdził jeden z internautów.

Zawaliła się nie synagoga, lecz obiekt budowany kilka kilometrów dalej

Tyle że synagoga jak stała, tak stoi - a budynek, o którym mowa i który widać na rozsyłanym wideo, znajduje się ponad sześć kilometrów dalej. To nielegalnie powstająca nieruchomość w Borough Park w Nowym Jorku. 2 lutego nowojorskie media lokalne podały informację o śmierci 33-letniego robotnika, który pracował na placu budowy. Przyczyną było właśnie zawalenie się tego budynku. Wykonawca nie miał pozwoleń od Departamentu Budynków Miasta Nowy Jork (DOB), nigdy nie przedłożył planu budowy władzom miasta. Jak poinformował zastępca szefa Straży Pożarnej Miasta Nowy Jork Joseph Ferrante, pierwsze piętro powstającego przy w Borough Park budynku zawaliło się, gdy mężczyzna był w piwnicy. "Inżynierowie kryminalistyczni i inspektorzy budowlani DOB pozostają na miejscu przy 1266 50th Street na Brooklynie w reakcji na śmiertelny incydent budowlany, który się dzisiaj wydarzył. Ten tragiczny incydent to pierwsza ofiara śmiertelna związana z budową obiektu w Nowym Jorku w tym roku" – potwierdził nowojorski departament na platformie X.

Dwa dni po wypadku - 4 lutego, gdy w sieci rozchodziły się już fałszywe informacje, jakoby na nagraniu widać zawaloną synagogę - na profilu Chabad Lubawicz na X opublikowano zdjęcie wiernych zgromadzonych przez budynkiem synagogi 770, bo akurat w dniach 2-4 lutego odbywała się tam coroczna konferencja.

Zdjęcie synagogi opublikowane na profilu Chabad Lubawicz 4 lutego 2023 rokux.com

Tunele pod synagogą a teoria spiskowa

Jednak mimo tego dementi żydowskiej wspólnoty i nowojorskiego departamentu w sieci nadal krążyły fałszywe przekazy o synagodze Chabad Lubawicz – szerzące antysemickie teorie spiskowe. A chodzi właśnie o tunele wspomniane w cytowanych wyżej postach, m.in. Korwina Mikkego.

Antysemickie przekazy zaczęły się pojawiać się miesiąc wcześniej - po aferze związanej z odkryciem nielegalnie powstającego pod synagogą 770 tunelu. Otóż 22 grudnia 2023 roku CrownHeights.info, lokalny serwis internetowy zajmujący się społecznością żydowską na Brooklynie, poinformował o odkryciu przez członków wspólnoty nielegalnie budowanego podziemnego tunelu. Łączy synagogę z budynkiem, który również należy do Chabad Lubawicz. Nie jest jednak jasne, w jakim celu powstał. "NYT" pisał o trwającym od lat konflikcie wewnątrz grupy: "ludzie, którzy go zbudowali (tunel - red.) działali w otwartym sprzeciwie wobec przywództwa głównego nurtu Chabad-Lubawicz".

CrownHeights.info podał, że tunel ciągał się od synagogi po mykwę, czyli łaźnię z bieżącą wodą służącą do rytualnego obmycia znajdującą się w damskiej części kompleksu. Właściciel domu stojącego obok synagogi w rozmowie z portalem mówił, że od pewnego czasu słyszał w nocy podejrzane dźwięki. Odkrycia tunelu dokonali pracownicy budowlani podczas prac nad instalacją wodno-kanalizacyjną niedaleko 770. Władze synagogi po znalezieniu tunelu podjęły decyzję o zabezpieczeniu budynku i "zamknięciu dla publiczności potencjalnie niebezpiecznej sekcji damskiej" (za: CrownHeights.info).

Jak się okazało, twórcami nielegalnego tunelu byli młodzi członkowie wspólnoty ze skrajnej mesjanistycznej frakcji. Frakcja ta wierzy, że zmarły w 1994 roku rabin Menachem Mendel Schneerson jest Mesjaszem i nadal żyje. Rabin ten - znany jako "Rebe" - był siódmym z kolei przywódcą ruchu. Uważany jest za jedną z ważniejszych osób w historii wspólnoty. Jeszcze przed jego śmiercią niektórzy wyznawcy uważali go za Mesjasza, jednak oficjalne stanowisko ruchu Chabad Lubawicz sprzeciwia się tej tezie. Frakcja uznająca go za Mesjasza jest w konflikcie z resztą wspólnoty. 

8 stycznia władze synagogi zorganizowały ciężarówkę z cementem, by zalać tunel. To spotkało się ze sprzeciwem grupy młodzieży z mesjanistycznej frakcji. Próbowali zablokować operację, a wówczas na miejsce wezwano policję. Według biura prokuratora okręgowego z dzielnicy Brooklyn dziewięć osób zostało zatrzymanych w wyniku starć, do których doszło między mężczyznami i funkcjonariuszami. Jak podał portal FactCheck.org, który skontaktował się z Departamentem Policji w Nowym Jorku, "cała dziewiątka została oskarżona o przestępstwo kryminalne i lekkomyślne narażenie na niebezpieczeństwo lub usiłowanie popełnienia przestępstwa i usiłowanie lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo". Akcje tę można obejrzeć na nagraniach dostępnych na YouTube.

Działania młodych chasydów wywołały dezaprobatę reszty społeczności. Przewodniczący wspólnoty Chabad Lubawicz, rabin Jehuda Krinski, poinformował , że "wspólnota jest zasmucona wandalizmem grupy młodych agitatorów".

Przewodniczący wspólnoty Chabad Lubawicz pisze o "wandaliźmie grupy młodych agitatorów"Instagram

Informacje o sporze wewnętrznym i zamieszkach z policją stały się podstawą do tworzenia antysemickich narracji. W mediach społecznościowych - także polskich - pisano np. o tym, że tunel miał służyć do nielegalnych działań takich jak handel dziećmi. "W Nowym Jorku były pod synagogą tunele, w których policja znajdowała wózki dziecięce, łóżeczka dziecięce z materacykami zakrwawionymi. To po prostu okropny jakiś horror. Pod tą synagogą był" - napisał jeden z użytkowników X.

Jednak żadnych materacy ani łóżeczek w tunelu nie było. Na nagraniu z synagogi widzimy materac z ciemną plamą - nie jest on jednak wyciągany z tunelu, tylko stoi między ścianą a drewnianymi panelami tworzącymi boazerię. Najprawdopodobniej służył jako wypełnienie. Departament Budynków Miasta Nowy Jork (DOB), który prowadził dochodzenie w sprawie tunelu, przekazał amerykańskiej agencji Associated Press, że w tunelu były tylko narzędzia, gruz i ziemia. Tunel miał ok. 18,3 metra długości i 2,4 metra szerokości. Ciągnął się pod kilkoma pobliskimi budynkami i łączył wykłute w ścianach piwnic otwory. Nic więcej nie ujawniono.

Internauci sugerowali, że tunel łączy synagogę ze znajdującym się po drugiej stronie ulicy Żydowskim Muzeum Dziecięcym. "Po przeszukaniu mapy Google internauci zauważyli, że podziemny tunel pod synagogą w Nowym Jorku wychodzi na tamtejsze Muzeum Dziecięce" - napisał 23 stycznia internauta na platformie X. Post miał ponad 14 tys. wyświetleń. Dowodem miały być fragmenty nagrania, na którym widać chasyda wychodzącego ze studzienki kanalizacyjnej. Jednak DOB zaprzeczył, że tunel łączył się z muzeum po drugiej stronie ulicy; zdementował ponadto plotki o handlu dziećmi powielane przez internautów. O tym, że studzienka jest po tej samej stronie ulicy co synagoga, pisał też serwis Fakenews.pl.

FAŁSZ
Post z fałszywą informacją w związku z odkrytym tunelem pod synagogąx.com

Autorka/Autor:Zuzanna Karczewska

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/x.com

Pozostałe wiadomości

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24