FAŁSZ

Zawalona synagoga odkryła tunel, a w nim zakrwawione materace? Jedna rzecz się zgadza

Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym roku
Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym roku
TVN24
Marcin Wrona o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się w tym rokuTVN24

Znalezienie nielegalnego tunelu pod jedną z synagog w Nowym Jorku stało się pożywką dla rozpowszechnianej w sieci teorii spiskowej na temat chasydów. Jednym z fake newsów związanych z tym tematem jest informacja o zawaleniu się synagogi, którą podał między innymi Janusz Korwin Mikke.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Prezes partii KORWiN Janusz Korwin Mikke poinformował 4 lutego na platformie X: "Zawaliła się Światowa Synagoga ruchu Chabad Lubawicz w Nowym Jorku! Dwa wyjaśnienia: 1. Pan Bóg stracił cierpliwość widząc jak Ruch odchodzi od ideałów śp.rabina Schneersona; 2. Chodzi o to, by nie można było zbadać tunelów pod Synagogą (odkryto tam m‸in zakrwawione materace)" (pisownia postów oryginalna). Wpis miał duży oddźwięk, wyświetlono go ponad 60 tys. razy, wygenerował ponad tysiąc polubień.

FAŁSZ
Posty z fałszywą informacją o zawalonej synagodzeKonkret 24/x.com

Synagoga, o której pisał polityk, to główna synagoga grupy chasydzkiej Chabad Lubawicz znajdująca się w Nowym Jorku przy 770 Eastern Parkway na Brooklynie. Jest częścią kompleksu tworzącego Światową Siedzibę Chabad Lubawicz. Popularnie i skrótowo nazywana jest 770. Chabad Lubawicz to ruch religijny powstały w ramach judaizmu liczący ok. 200 tysięcy wyznawców na świecie. BBC podaje, że synagogę 770 "co roku odwiedzają tysiące turystów". Z kolei "The New York Times" pisze o "jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Nowym Jorku".

Post Korwina Mikkego nie był jedynym na jej temat. Wcześniej w polskich mediach społecznościowych informacja ta pojawiła się wraz z nagraniem, na którym widać zapadnięty budynek, tłum obserwatorów i służby przybyłe na miejsce wypadku. Post z takim wideo na platformie X miał ponad 190 tys. wyświetleń. To samo wideo publikowano na początku lutego w anglojęzycznych mediach społecznościowych. Jeden z postów z nim ma ponad 1,7 mln wyświetleń. "60-metrowe tunele w Nowym Jorku pod synagogą Chabad zawalają się. Ekipy ratunkowe spieszą się, aby ustabilizować sytuację" - pisał autor.

W komentarzach pod wpisem Korwina Mikkego toczyła się dyskusja dotycząca zawalenia się budynku. Internauci pisali, że powodem były znajdujące się pod nią nielegalnie wybudowane tunele. ",Bo jak się zawaliła, to już tuneli nie będzie można zbadać... genialne..." – stwierdził jeden z internautów.

Zawaliła się nie synagoga, lecz obiekt budowany kilka kilometrów dalej

Tyle że synagoga jak stała, tak stoi - a budynek, o którym mowa i który widać na rozsyłanym wideo, znajduje się ponad sześć kilometrów dalej. To nielegalnie powstająca nieruchomość w Borough Park w Nowym Jorku. 2 lutego nowojorskie media lokalne podały informację o śmierci 33-letniego robotnika, który pracował na placu budowy. Przyczyną było właśnie zawalenie się tego budynku. Wykonawca nie miał pozwoleń od Departamentu Budynków Miasta Nowy Jork (DOB), nigdy nie przedłożył planu budowy władzom miasta. Jak poinformował zastępca szefa Straży Pożarnej Miasta Nowy Jork Joseph Ferrante, pierwsze piętro powstającego przy w Borough Park budynku zawaliło się, gdy mężczyzna był w piwnicy. "Inżynierowie kryminalistyczni i inspektorzy budowlani DOB pozostają na miejscu przy 1266 50th Street na Brooklynie w reakcji na śmiertelny incydent budowlany, który się dzisiaj wydarzył. Ten tragiczny incydent to pierwsza ofiara śmiertelna związana z budową obiektu w Nowym Jorku w tym roku" – potwierdził nowojorski departament na platformie X.

Dwa dni po wypadku - 4 lutego, gdy w sieci rozchodziły się już fałszywe informacje, jakoby na nagraniu widać zawaloną synagogę - na profilu Chabad Lubawicz na X opublikowano zdjęcie wiernych zgromadzonych przez budynkiem synagogi 770, bo akurat w dniach 2-4 lutego odbywała się tam coroczna konferencja.

Zdjęcie synagogi opublikowane na profilu Chabad Lubawicz 4 lutego 2023 rokux.com

Tunele pod synagogą a teoria spiskowa

Jednak mimo tego dementi żydowskiej wspólnoty i nowojorskiego departamentu w sieci nadal krążyły fałszywe przekazy o synagodze Chabad Lubawicz – szerzące antysemickie teorie spiskowe. A chodzi właśnie o tunele wspomniane w cytowanych wyżej postach, m.in. Korwina Mikkego.

Antysemickie przekazy zaczęły się pojawiać się miesiąc wcześniej - po aferze związanej z odkryciem nielegalnie powstającego pod synagogą 770 tunelu. Otóż 22 grudnia 2023 roku CrownHeights.info, lokalny serwis internetowy zajmujący się społecznością żydowską na Brooklynie, poinformował o odkryciu przez członków wspólnoty nielegalnie budowanego podziemnego tunelu. Łączy synagogę z budynkiem, który również należy do Chabad Lubawicz. Nie jest jednak jasne, w jakim celu powstał. "NYT" pisał o trwającym od lat konflikcie wewnątrz grupy: "ludzie, którzy go zbudowali (tunel - red.) działali w otwartym sprzeciwie wobec przywództwa głównego nurtu Chabad-Lubawicz".

CrownHeights.info podał, że tunel ciągał się od synagogi po mykwę, czyli łaźnię z bieżącą wodą służącą do rytualnego obmycia znajdującą się w damskiej części kompleksu. Właściciel domu stojącego obok synagogi w rozmowie z portalem mówił, że od pewnego czasu słyszał w nocy podejrzane dźwięki. Odkrycia tunelu dokonali pracownicy budowlani podczas prac nad instalacją wodno-kanalizacyjną niedaleko 770. Władze synagogi po znalezieniu tunelu podjęły decyzję o zabezpieczeniu budynku i "zamknięciu dla publiczności potencjalnie niebezpiecznej sekcji damskiej" (za: CrownHeights.info).

Jak się okazało, twórcami nielegalnego tunelu byli młodzi członkowie wspólnoty ze skrajnej mesjanistycznej frakcji. Frakcja ta wierzy, że zmarły w 1994 roku rabin Menachem Mendel Schneerson jest Mesjaszem i nadal żyje. Rabin ten - znany jako "Rebe" - był siódmym z kolei przywódcą ruchu. Uważany jest za jedną z ważniejszych osób w historii wspólnoty. Jeszcze przed jego śmiercią niektórzy wyznawcy uważali go za Mesjasza, jednak oficjalne stanowisko ruchu Chabad Lubawicz sprzeciwia się tej tezie. Frakcja uznająca go za Mesjasza jest w konflikcie z resztą wspólnoty. 

8 stycznia władze synagogi zorganizowały ciężarówkę z cementem, by zalać tunel. To spotkało się ze sprzeciwem grupy młodzieży z mesjanistycznej frakcji. Próbowali zablokować operację, a wówczas na miejsce wezwano policję. Według biura prokuratora okręgowego z dzielnicy Brooklyn dziewięć osób zostało zatrzymanych w wyniku starć, do których doszło między mężczyznami i funkcjonariuszami. Jak podał portal FactCheck.org, który skontaktował się z Departamentem Policji w Nowym Jorku, "cała dziewiątka została oskarżona o przestępstwo kryminalne i lekkomyślne narażenie na niebezpieczeństwo lub usiłowanie popełnienia przestępstwa i usiłowanie lekkomyślnego narażenia na niebezpieczeństwo". Akcje tę można obejrzeć na nagraniach dostępnych na YouTube.

Działania młodych chasydów wywołały dezaprobatę reszty społeczności. Przewodniczący wspólnoty Chabad Lubawicz, rabin Jehuda Krinski, poinformował , że "wspólnota jest zasmucona wandalizmem grupy młodych agitatorów".

Przewodniczący wspólnoty Chabad Lubawicz pisze o "wandaliźmie grupy młodych agitatorów"Instagram

Informacje o sporze wewnętrznym i zamieszkach z policją stały się podstawą do tworzenia antysemickich narracji. W mediach społecznościowych - także polskich - pisano np. o tym, że tunel miał służyć do nielegalnych działań takich jak handel dziećmi. "W Nowym Jorku były pod synagogą tunele, w których policja znajdowała wózki dziecięce, łóżeczka dziecięce z materacykami zakrwawionymi. To po prostu okropny jakiś horror. Pod tą synagogą był" - napisał jeden z użytkowników X.

Jednak żadnych materacy ani łóżeczek w tunelu nie było. Na nagraniu z synagogi widzimy materac z ciemną plamą - nie jest on jednak wyciągany z tunelu, tylko stoi między ścianą a drewnianymi panelami tworzącymi boazerię. Najprawdopodobniej służył jako wypełnienie. Departament Budynków Miasta Nowy Jork (DOB), który prowadził dochodzenie w sprawie tunelu, przekazał amerykańskiej agencji Associated Press, że w tunelu były tylko narzędzia, gruz i ziemia. Tunel miał ok. 18,3 metra długości i 2,4 metra szerokości. Ciągnął się pod kilkoma pobliskimi budynkami i łączył wykłute w ścianach piwnic otwory. Nic więcej nie ujawniono.

Internauci sugerowali, że tunel łączy synagogę ze znajdującym się po drugiej stronie ulicy Żydowskim Muzeum Dziecięcym. "Po przeszukaniu mapy Google internauci zauważyli, że podziemny tunel pod synagogą w Nowym Jorku wychodzi na tamtejsze Muzeum Dziecięce" - napisał 23 stycznia internauta na platformie X. Post miał ponad 14 tys. wyświetleń. Dowodem miały być fragmenty nagrania, na którym widać chasyda wychodzącego ze studzienki kanalizacyjnej. Jednak DOB zaprzeczył, że tunel łączył się z muzeum po drugiej stronie ulicy; zdementował ponadto plotki o handlu dziećmi powielane przez internautów. O tym, że studzienka jest po tej samej stronie ulicy co synagoga, pisał też serwis Fakenews.pl.

FAŁSZ
Post z fałszywą informacją w związku z odkrytym tunelem pod synagogąx.com

Autorka/Autor:Zuzanna Karczewska

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/x.com

Pozostałe wiadomości

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Zakłamana pigułka śmierci", "szkodliwa dla organizmu", "nie powinna być stosowana przez kobiety poniżej 18. roku życia" - takie nieuzasadnione tezy głoszą politycy, którzy są przeciwko dostępności tabletki "dzień po" bez recepty. Lekarze ostrzegają przed "biciem politycznej piany". Z ich pomocą wyjaśniamy, na czym polega działanie tabletki "dzień po".

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Mentzen i inni o tabletce "dzień po": wczesnoporonna, uszkadza organy. Prostujemy

Źródło:
Konkret24

Komentując niższe wpływy z VAT w grudniu 2023 roku, politycy PiS sugerują, że po zmianie władzy 15 października "część przedsiębiorców uznała, że nie trzeba podatków płacić". Tymczasem powody są inne - i to kilka. Również taki, że w ostatnim roku rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła luka vatowska.

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

"Doszli do władzy i wpływy z VAT spadły". Nie, powody są inne

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach przedwyborczych politycy Prawa i Sprawiedliwości sięgają po używane już wcześniej w kampanii parlamentarnej fałszywe przekazy - ale też dodają nowe. Do takich należy narracja o "koalicji 13 grudnia". Nawiązał do tego również Mateusz Morawiecki w Lubartowie.

Trzy nieprawdy Morawieckiego: o "koalicji 13 grudnia", o "twardym wecie", o "nielegalnych imigrantach" 

Źródło:
Konkret24

Informacja, że w ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie miał wziąć udział ambasador Rosji, wzbudziła komentarze w sieci - ale nie jest prawdą. Wykorzystane w przekazie zdjęcie jest stare. Prawo i Sprawiedliwość zaprzecza, dementi przesłała nam też Ambasada Rosji.

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

"Na miesięcznicy pojawił się ambasador Rosji"? Nie ma potwierdzenia

Źródło:
Konkret24

Przed niedzielnym finałem Super Bowl w internecie uaktywnili się wyznawcy teorii spiskowych, których bohaterką stała się Taylor Swift. Gwiazda już od jakiegoś czasu wykorzystywana jest przez twórców politycznych fake newsów w rozkręcającej się w USA kampanii prezydenckiej. Według nich drużyna Kansas City Chiefs nieprzypadkowo zagra w finale Super Bowl - stać ma za tym właśnie Taylor Swift i specjalna operacja psychologiczna zaaranżowana przez Pentagon.

Taylor Swift "zasobem" Pentagonu? Teorie spiskowe o Super Bowl i kampanii prezydenckiej

Taylor Swift "zasobem" Pentagonu? Teorie spiskowe o Super Bowl i kampanii prezydenckiej

Źródło:
Konkret24

Cztery spółki medialne firmowane przez Tomasza Sakiewicza i Fundacja Klubów "Gazety Polskiej" dostały przez osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy niemal 20 milionów złotych z budżetów ministerstw i kancelarii premiera. Rząd kupował nie tylko spoty promocyjne czy artykuły, ale płacił też za organizowanie debat, zjazdów Klubów "Gazety Polskiej" czy koncertów za oceanem.

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

20 milionów z rządowych budżetów. Jak zasilano biznesy Tomasza Sakiewicza

Źródło:
Konkret24

Senator PiS Stanisław Karczewski broni rządów Daniela Obajtka w Orlenie, a na dowód jego słusznej strategii menedżerskiej porównuje zyski koncernu z czasów koalicji PO-PSL z wielokrotnie wyższymi za rządów Zjednoczonej Prawicy. To manipulacja, bo - jak wyjaśniają Konkret24 eksperci - dane o zyskach nie oddają prawdy o rozwoju tej spółki. A Orlen w ostatnich latach to zupełnie inna firma niż przed 2015 rokiem.

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Karczewski porównuje zyski Orlenu za Obajtka i wcześniej. "Zapala się czerwona lampka"

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego Polska jest pożądanym krajem dla zagranicznych inwestorów - tak bardzo, że zajmuje drugie miejsce na świecie w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej. Sprawdziliśmy więc tego typu rankingi. Nie potwierdzają tezy prezesa PiS.

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Kaczyński: Polska druga na świecie w rankingach atrakcyjności inwestowania. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Zwracamy się z prośbą o dobrowolne wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów" - kartki z takim komunikatem w skrzynkach pocztowych rzekomo znajdowali mieszkańcy Bydgoszczy. "To akcja dezinformacyjna" - ostrzegają władze miasta.

Mieszkańcy Bydgoszczy proszeni o "wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów". Uwaga na dezinformację

Mieszkańcy Bydgoszczy proszeni o "wyrażenie zgody na przyjęcie emigrantów". Uwaga na dezinformację

Źródło:
Konkret24