"Widok marzenie" - komentowali internauci fotografię pokazującą rzekomo reklamy PiS i Jarosława Kaczyńskiego wyświetlane na Times Square. Jednak prezes i jego partia nie dołączyli do polskich artystów, którzy się reklamowali na tym słynnym nowojorskim placu. Zdjęcie jest fotomontażem.
Billboardy z logo Prawa i Sprawiedliwości oraz zdjęciem prezesa Jarosława Kaczyńskiego są wyświetlane na nowojorskim Times Square? O tym ma świadczyć zdjęcie, które opublikowano na Twitterze 24 października. Reklamy na Times Square są nie tylko drogie, ale także prestiżowe; każda promocja polskiej firmy czy artysty tam jest wydarzeniem marketingowym. W październiku tego roku billboardem na Times Square pochwalił się raper Mata, a w ramach globalnej kampanii Spotify "Equal" na reklamach na nowojorskim placu była piosenkarka Natalia Szroeder.
Co przedstawia zdjęcie rozsyłane w sieci? Na górnym billboardzie zawieszonym na jednym z budynków na pierwszym planie jest logo PiS, na dolnym - zdjęcie uśmiechniętego Jarosława Kaczyńskiego na tle polskiej flagi, z palcami prawej dłoni ułożonymi w literę V. "Nowy York.Times Squer" (pisownia wpisu oryginalna) - brzmiał tweet opublikowanym na anonimowym koncie.
fałsz
Wpis szybko polubiło ponad 440 użytkowników Twittera, ponad 100 udostępniło. Wielu komentowało. "Jestem zachwycona podawać dalej i mi nie psuć dnia"; "Jeszcze tylko kilka kadencji do globalnej dominacji"; "Widok marzenie. Prosimy częściej !"; "Ma Times Squer takie cudo"- pisali internauci, którzy udostępnili zdjęcie na swoich twitterowych profilach (pisownia oryginalna). Ale inny zapytał: "Z kiedy to zdjęcie, bo w tle są wierze WWC". Niektórzy pisali: "Fake!"; "Fejk do tego żenujacy".
Jeden z twitterowiczów znalazł w sieci zdjęcie, które jego zdaniem jest oryginałem. "Jakby ktoś chciał jeszcze zrobić sobie przeróbkę, np. z Suskim, to podsyłam linka do darmowego stocka z oryginałem" - napisał. Dodał link do serwisu stockowego. I miał rację.
Zdjęcie Times Square z 2011 roku
Fotografia została przerobiona. Oryginał dostępny jest w banku zdjęć Bigstock pod linkiem podanym przez internautę. Opis brzmi: "Widok z ulicy Times Square w dniu 5 września 2011 roku na Manhattanie w Nowym Jorku".
Tam, gdzie wstawiono zdjęcie Kaczyńskiego, w oryginale był billboard promujący popularny musical grany na Broadwayu "Wicked" (przedstawia historię znaną z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", ale opowiedzianą z perspektywy wiedźm). Nad nim była reklama innego musicalu pt. "Jersey Boys" (opowiada historię grupy muzycznej The Four Seasons), który również był grany na Broadwayu.
prawda
Na przerobionym zdjęciu opublikowanym na Twitterze widać napis w dolnym prawym rogu: "VisageLab". To nazwa aplikacji dostępnej na Androida i iOS, która służy do przeróbki zdjęć.
Wieże w tle to nie World Trade Center
Jeden z internautów sugerował, że zdjęcie jest stare, a dowodem na to miały być według niego widoczne na drugim planie wieże World Trade Center (choć błędnie napisał skrót). Nie są te jednak te budynki. Ponadto wieże WTC były dwie, a na zdjęciu mamy trzy podobne do siebie wieżowce.
World Trade Centre i Times Square dzieliło 5,8 km (3,6 mil) - wynika z Google Maps (dziś w miejscu wież znajdują się pomnik i muzeum). Nawet gdyby zdjęcie zostało wykonane przed zamachami 11 września 2001 roku, oba budynki nie mogłyby być tak wyraźnie widoczne na zdjęciu. Te trzy widoczne na fotografii wieże znajdują się bowiem po sąsiedzku do Times Square - można to sprawdzić na aktualnych zdjęciach Google Maps. Są to wieżowce przy Szóstej Alei znane jako "XYZ Buildings".
Zdjęcie Kaczyńskiego z lutego 2018 roku
Dzięki wyszukiwaniu obrazem w Google sprawdziliśmy, że wykorzystane w przeróbce zdjęcie prezesa PiS ukazało się w "Gazecie Polskiej" - umieściła je na okładce 4 lipca 2018 roku (nr 27).
Fotografię wykonano na gali 25-lecia "Gazety Polskiej", która odbyła się 6 lutego 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tego samego dnia portal Polsatnews.pl opublikował zdjęcie z tej samej sytuacji, tylko z nieco innej perspektywy. Wygląd i gest Kaczyńskiego odpowiadają tym widocznym na zdjęciu wykorzystanym w przeróbce.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Shutterstock