FAŁSZ

Przed Notre Dame nie stanie nowoczesny pawilon. Diecezja planuje niewielkie sanktuarium maryjne


Na początku sierpnia zdementowano spekulacje na temat budowy "tymczasowej świątyni" przed Notre Dame – nie będzie realizacji projektu znanego z internetowych artykułów, przygotowanego przez międzynarodową firmę architektoniczną. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że na placu przed katedrą powstanie niewielka drewniana świątynia. Tymczasem doradca ds. wizerunku i prezes Instytutu Nowych Mediów, Eryk Mistewicz opublikował popularnego tweeta, którego treść sugeruje, że projekt architektów zostanie jednak zrealizowany.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Po tym, jak z 15 na 16 kwietnia 2019 spłonęły drewniana konstrukcja dachu i iglica na skrzyżowaniu naw katedry Notre Dame, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat - czyli do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 r. Jak twierdzą eksperci, odbudowa może potrwać nie pięć lat, ale nawet dwie dekady.

O planach wybudowania "tymczasowej drewnianej katedry", aby nadal witać i gościć wiernych podczas prac rekonstrukcyjnych, mówił 18 kwietnia biskup Patrick Chauvet dla stacji CNews. - Nie możemy powiedzieć, że katedra jest zamknięta na pięć lat i to wszystko, Więc powiedziałem sobie - czy nie mogę zbudować tymczasowej katedry na placu? - dodaje biskup Chauvet.

- Chcę miejsca, które jest piękne, trochę symboliczne, atrakcyjne. Miejsca, które jest gościnne i pokazuje, że nasza Katedra wciąż żyje - wyjaśnia duchowny.

Pawilon z dobrą kawą?

Jak się okazuje, słowa rektora Notre Dame zainspirowały kilku architektów do przygotowania propozycji projektów dla tymczasowej świątyni.

O jednej z nich 10 sierpnia napisał na Twitterze Eryk Mistewicz, doradca ds. wizerunku i prezes Instytutu Nowych Mediów. Treść jego tweeta sugeruje, że projekt, o którym pisze, zostanie zrealizowany.

"Przed Notre Dame stanie pawilon, w którym będzie można wypić dobrą kawę, posłuchać koncertu albo coś kupić. Oczywiście będzie można przyjść się pomodlić, choć to takie staromodne. Nie, nie żartuję. Idzie to wszystko - w tym niemożność odbudowy Katedry - w bardzo złą stronę" - czytamy we wpisie, do którego Mistewicz dołączył wizualizację pawilonu. W dniu publikacji tego artykułu tweet ma ponad 170 podań dalej i ponad 250 polubień.

Na wpis doradcy politycznego powołał się także portal wPolityce.

Oto niektóre z reakcji internautów na informacje o rzekomych planach powstania pawilonu przed paryską katedrą. Wielu z nich krytycznie ocenia ten projekt i sceptycznie podchodzi do planów jego realizacji:

"Szczerze mówiąc, estetycznie to nie wygląda. Konserwator zabytków to chyba przestał istnieć w Paryżu."

"Co za głupi pomysł, wyspa la Cite zmieni swój charakter..."

"Modlę się za Francję"...

To tylko propozycja jednej z firm

Część komentujących miała jednak wątpliwości co do prawdziwości podanej przez Eryka Mistewicza informacji.

"To oczywisty fejk. Przed Notre Dame nawet nie ma tyle wolnego miejsca co na tym fotoszopowanym zdjęciu" – twierdzi jeden z internautów.

"Niestety miejsce jest. W 2013 przed katedrą postawiono wielkie schody i jakąś dziwną konstrukcję dla uczczenia 800 lat katedry" – odpowiada mu inny.

"To tylko jedna z propozycji architektów. Nie została wybrana (i prawdopodobnie nie będzie)" – czytamy w kolejnej odpowiedzi na tweet.

Obie grafiki opublikowane przez Mistewicza w jego tweetach przedstawiają Pavillon Notre Dame - projekt międzynarodowej firmy architektonicznej Gensler, mającej w swoim portfolio drapacze chmur w Nowym Yorku, Szanghaju czy Dubaju. Jest to rzeczywiście ich koncepcja dla Notre Dame - jedna z kilku zgłoszonych przez biura architektoniczne, ale nie jest to projekt, który zostanie zrealizowany.

Diecezja planuje niewielkie sanktuarium maryjne

Wiele wskazuje, że na dziedzińcu Notre-Dame nie zobaczymy żadnego z projektów zaproponowanych przez architektów.

Francuski portal katolicki Aleteia w artykule z połowy czerwca informuje o planach powstania na placu przed katedrą świątyni. "Powstanie sanktuarium maryjne, które zajmie połowę placu, oferując miejsce, gdzie można usiąść oraz sklep" - czytamy w artykule. Na placu "znajdzie się replika posągu Matki Bożej z Dzieciątkiem, symbolu katedry, a księża będą do dyspozycji tych, którzy chcą się wyspowiadać".

Te plany potwierdza tweet z 1 sierpnia, opublikowany przez dyrektor ds. komunikacji katedry Notre Dame i archidiecezji paryskiej, Karine Dalle. Odniosła się w nim także do medialnych informacji o propozycji architektów firmy Gensler:

"Do różnych mediów, które się z nami kontaktują: ani z biskupem Chauvetem rektorem NDP (Notre Dame de Paris - przyp. red.), ani z diecezją nie kontaktowano się w związku z tym projektem. Tak jak ogłoszono prawie trzy miesiące temu, za zgodą władz prefekturalnych powstanie niewielkich rozmiarów sanktuarium maryjne (kilka metrów kwadratowych)" - pisze Karine Dalle (tłum. red.).

Spontaniczne projekty tymczasowej katedry

Wspomniany Pavillon Notre Dame to jeden z projektów, które powstały, zainspirowane planami biskupa Patricka Chauveta.

W nocie prasowej z 30 lipca, opublikowanej na stronie Gensler czytamy, że budowla miałaby "stanąć na placu przed świątynią i w zależności od potrzeb (pawilon - red.) mógłby pełnić funkcję sakralną, gościć wydarzenia kulturalne albo być miejscem spotkań".

W projekcie można dostrzec kilka symbolicznych nawiązań do Notre Dame. Pavillon miałby takie same proporcje jak wnętrze katedry. Dach z poduszek ETFE i ściany z półprzezroczystego poliwęglanu opierałyby się na konstrukcji z nadwęglonego drewna, które - jak przekonuje Duncan Swinhoe, regionalny dyrektor zarządzający w Gensler - "jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod ochrony drewna przed ogniem, symbolizuje również, że to, co kiedyś zniszczyło Notre-Dame, tylko ją wzmocni”.

Zanim swoją koncepcję opublikował Gensler, francuski architekt Armel Joly przestawił "spontaniczny projekt" dla tymczasowej świątyni. Jest to drewniana przęsłowa konstrukcja, która może być zdemontowana i złożona ponownie w dowolnym momencie. Jak twierdzi architekt w jednym z postów na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, jego projekt trafił do rektora Notre Dame w połowie maja.

W opisie projektu na stronie pracowni czytamy, że "według najnowszych wiadomości, wydaje się, że tymczasowa katedra została już ostatecznie odłożona na bok, i zastąpiona przez mniej ambitne sanktuarium maryjne".

Tymczasowa katedra na placu przed Notre Dame - projekt pracowni architektonicznej z Wersalu
Tymczasowa katedra na placu przed Notre Dame - projekt pracowni architektonicznej z WersaluTymczasowa katedra na placu przed Notre Dame - projekt pracowni architektonicznej z Wersaluaj-archi.fr

Katedra ma wyglądać jak przed pożarem

Ocenia się, że podczas pożaru, podczas którego temperatura sięgała 800 stopni Celsjusza, stopiło się 450 ton ołowiu z dachu i iglicy, a pyły ołowiu osiadły nawet w mieszkaniach, w których były otwarte okna. Na początku sierpnia pojawiły się pierwsze wyniki analiz krwi na obecność ołowiu u dzieci, które uczą się w szkołach w okolicy katedry Notre Dame. Przebadano 175 dzieci, u 18 poziom ołowiu był podwyższony, u dwójki bardzo wysoki.

Jak informuje France 24, 27 maja francuski senat przyjął ustawę, zakładającą odbudowę katedry Notre Dame tak, by jej wygląd odpowiadał stanowi sprzed pożaru. Barokowa katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Notre Dame odwiedzało rocznie około 13 milionów turystów i wiernych z całego świata.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24 BiS, CNews, Newsweek.com, France24, Aleteia, Gensler.com Zdjęcie: CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Po ulewnych deszczach woda zalewa kolejne miejscowości i miasta na południu Polski - w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. W mediach społecznościowych krążą nagrania, które mają pokazywać aktualną sytuację w regionie. Część z nich wprowadza w błąd i nie ma nic wspólnego z trwającą powodzią. Zweryfikowaliśmy trzy popularne przekazy.

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu projektu budżetu na 2025 rok podniosły się głosy oburzenia, że rząd Donalda Tuska dał jeszcze więcej pieniędzy Kancelarii Prezydenta, Krajowej Radzie Sądownictwa czy Trybunałowi Konstytucyjnemu. Premier i minister finansów tłumaczą, że to tak zwane budżetowe "święte krowy". O które instytucje chodzi i jak rosły ich budżety w ostatnich latach? Wyjaśniamy.

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Budżety "świętych krów". Jak rosły?

Źródło:
Konkret24

Skąd się wzięła opowieść o uleczeniu salcesonem pewnej wegetarianki przez księdza Michała O.? Jego obrońca twierdzi teraz, że to "totalnie bzdurna historia". A my sięgnęliśmy do książki, którą napisał sam egzorcysta.

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Salceson i egzorcyzmy. "Totalnie bzdurna historia"? Oto słowa księdza

Źródło:
Konkret24

Według posła Janusza Kowalskiego po odrzuceniu przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS będzie można "w sposób skuteczny windykować członków PKW z własnych majątków za straty związane z tą decyzją". Czyli że za straty finansowe partii mieliby odpowiadać osobiście członkowie PKW. Prawnicy, pytani o taką możliwość, nie mają złudzeń.

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Kowalski chce "windykować Ryszarda Kalisza do ostatniej złotówki". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy w szkołach podstawowych ruszył rozszerzony program szczepień przeciw wirusowi HPV, w mediach społecznościowych rozkręca się dezinformacja na temat ich skuteczności. Według jednego z przekazów szczepienia na HPV w Australii wcale nie przyniosły skutku. Tłumaczymy, na czym polega manipulacja przy cytowaniu tych danych - i nie tylko.

Po szczepieniach na HPV "liczba zachorowań nie zmalała"? Manipulacja na danych

Po szczepieniach na HPV "liczba zachorowań nie zmalała"? Manipulacja na danych

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marek Suski na mazowieckich dożynkach rozprawiał o "pomysłach obecnej władzy", a jako przykład podał "podręcznik do pierwszej klasy, gdzie dzieciom tłumaczy się, co to jest LGBT, lesbijki, geje i tak dalej". MEN wyjaśnia, że to "dezinformacja ze strony PiS" i że wciąż obowiązują podręczniki zatwierdzone przez poprzedni rząd. Wypowiedź posła Suskiego to powielanie fałszywego przekazu z mediów społecznościowych.

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Suski opowiada o "podręczniku do pierwszej klasy". Co poseł mógł zobaczyć

Źródło:
Konkret24

Szczepienie, którego miało nie być. Strzykawka bez igły. Film mający to pokazywać, jest rozsyłany znowu w sieci jako dowód, że Kamala Harris wcale nie przyjęła szczepionki na koronawirusa. Nagranie jest prawdziwe, ale towarzyszący mu przekaz to fake news.

Kamala Harris, szczepienie i "oszustwo na światową skalę"? Tajemnica strzykawki

Kamala Harris, szczepienie i "oszustwo na światową skalę"? Tajemnica strzykawki

Źródło:
Konkret24

Posłowie opozycji alarmują, że Donald Tusk "szykuje totalną cenzurę w sieci", przygotowując ustawę o specjalnych uprawnieniach dla szefa ABW. Rzeczywiście, miałby on otrzymać możliwość usuwania niektórych przekazów z internetu. Wyjaśniamy, skąd pomysł tego prawa i o co w nim chodzi.

Uprawnienia ABW to "totalna cenzura"? Co zmieni nowa ustawa

Uprawnienia ABW to "totalna cenzura"? Co zmieni nowa ustawa

Źródło:
Konkret24

Ponad dwadzieścia fałszywych bądź wprowadzających w błąd wypowiedzi padło podczas debaty telewizyjnej kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych Kamali Harris i Donalda Trumpa. Więcej nieprawd wypowiadał były prezydent, ale i kandydatka demokratów nie zawsze wyrażała się precyzyjnie. Przedstawiamy fact-checking wybranych fragmentów tego pojedynku.

Debata Harris-Trump. W pojedynku na fałszywe tezy wygrany jest pewny

Debata Harris-Trump. W pojedynku na fałszywe tezy wygrany jest pewny

Źródło:
Konkret24, CNN, PolitiFact, AP, New York Times

Komentarze o "wychudzonym", "zmaltretowanym psychicznie" księdzu Michale O. podbijają emocjonalnie tezę polityków PiS i Suwerennej Polski, jakoby duchowny został niewinnie aresztowany. Opozycja podaje dwa "dowody" na takie twierdzenie - oba są manipulacją.

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkre24

"Mam zamiar zrobić niezłą awanturę" - zapowiedział na swoim profilu poseł klubu Konfederacji Roman Fritz na początku września. Chodzi mu o dwa przedmioty w szkole podstawowej: "Kultura i historia Niemiec" oraz "Historia i kultura Ukrainy". Według niego są obowiązkowe. To nieprawda. Wyjaśniamy, skąd się wzięły na liście.

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

Seria wpisów w serwisie X wywołała dyskusję o tym, że Donald Tusk i jego rząd zatrzymują inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny, by skorzystały na tym Niemcy. Niemiecki przewoźnik towarowy ogłosił bowiem rozbudowę portu cargo we Frankfurcie nad Menem. Wyjaśniamy, dlaczego tej inwestycji i budowy CPK nie należy porównywać.

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

Źródło:
Konkret24

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24