Do końca października ani jednej dawki szczepionki na COVID-19 nie otrzymały jeszcze prawie 4 mld ludzi na świecie. Połowa z nich to mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Lecz ważne jest też kryterium dochodów poszczególnych państw.
Sprawiedliwy dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek ma kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii wirusa COVID-19 - podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Tymczasem do 1 października z ponad 90 krajów, które otrzymują szczepionki z programu COVAX (program prowadzony m.in. przez WHO mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się), około połowa zaszczepiła mniej niż 20 proc. swoich mieszkańców, a 26 państw mniej niż 10 proc. - informował Reuters.
Prawie rok po rozpoczęciu szczepień na COVID-19 świat nadal dzieli się na ten zaszczepiony i niezaszczepiony. Jak wygląda ten drugi? Jego obraz przybliża strona Pandem-ic, gdzie publikowane są analizy pandemii m.in. uwzględniające klasyfikację państw ze względu na dochody. Stronę tę prowadzi Philip Schellekens, ekspert ds. ekonomii w grupie Banku Światowego. Dzięki dostępnym danym pokazuje nierówny wpływ pandemii na kraje rozwijające się i zwraca uwagę na potrzebę sprawiedliwych rozwiązań walki z wirusem.
Świat niezaszczepiony: dominują kraje o niskich i średnich dochodach
W jednej ze swoich analiz Schellekens przedstawia mapę niezaszczepionej populacji świata (jest na bieżąco aktualizowana). Nie jest to jednak typowa mapa: powierzchnia kraju na niej odzwierciedla bowiem liczbę osób niezaszczepionych – czyli tych, które nie otrzymały jeszcze ani jednej dawki szczepionki na COVID-19. Im bardziej powiększona powierzchnia, tym więcej jest tam niezaszczepionych mieszkańców (na podstawie danych Our World in Data, stan na 29 października 2021).
Kolory państw na mapie wskazują ich klasyfikację według dochodów. Są cztery kategorie: kolor ciemnoniebieski to kraje o wysokim dochodzie, turkusowy - kraje z dochodem wyższym-średnim, czerwony - z dochodem niższym-średnim, pomarańczowy - z dochodem niskim. Tak pomyślana mapa pokazuje, że większość państw, w których liczba osób niezaszczepionych na COVID-19 jest wysoka - np. Indie, Pakistan, Indonezja, Egipt, Nigeria - to państwa o niskich lub niższych-średnich dochodach (kolor czerwony i pomarańczowy).
Inny wykres na stronie Pandem-ic pokazuje populację świata według stanu zaszczepienia na COVID-19: niezaszczepieni, zaszczepieni co najmniej jedną dawką i w pełni zaszczepieni. Schellekens pokazuje dane dla całego świata i w podziale na klasyfikację według dochodów.
I tak 30 października na świecie były prawie 4 mld ludzi, którzy nie otrzymali ani jednej dawki szczepionki na COVID-19. Gdzie mieszka większość z nich? W państwach o dochodach niższych-średnich - 2,1 mld; w krajach o dochodach wyższych-średnich - 879 mln; w krajach o dochodach niskich - 659 mln; w krajach o dochodach wysokich - 347 mln.
Niezaszczepieni są największą grupą w krajach o dochodach niższych-średnich (2,1 mld), a przeważającą większość stanowią w krajach o niskich dochodach (659 mln).
"Z tego wykresu jasno wynika, że większość nieszczepionych mieszka w krajach rozwijających się. Wśród tych państw kraje o dochodach niższych-średnich mają obecnie największy udział w globalnej liczbie niezaszczepionych" - podsumowuje Schellekens.
Najwięcej niezaszczepionych w Afryce Subsaharyjskiej
Ekspert z Banku Światowego pokazuje również dane o niezaszczepionych i zaszczepionych na COVID-19, dzieląc świat na siedem regionów. Są to: Afryka Subsaharyjska, Azja Południowa, Azja Wschodnia i Pacyfik, Europa i Azja Środkowa, Bliski Wschód i Afryka Północna, Ameryka Łacińska i Karaiby oraz Ameryka Północna.
Do 30 października w Afryce Subsaharyjskiej 1,1 mld osób nie było jeszcze zaszczepionych na COVID-19 - to najwięcej spośród tych siedmiu regionów. W tej części świata tylko 65 mln osób przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki, a tylko 39 mln wszystkie wymagane.
Ponad 1 mld mieszkańców Azji Południowej również nie zaszczepiło się jeszcze przeciw COVID-19. Jednak liczba zaszczepionych jest tam znacznie wyższa niż w Afryce Subsaharyjskiej (867 mln co najmniej jedną dawką, 406 mln wszystkimi).
Kolejne spośród wyszczególnionych regionów pod względem liczby niezaszczepionych mieszkańców to: Europa i Azja Środkowa (394 mln), Bliski Wschód i Afryka Północna (302 mln), Ameryka Łacińska i Karaiby (254 mln), Ameryka Północna (123 mln).
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24