FAŁSZ

"Brytyjska policja pozwala muzułmanom atakować Brytyjczyka"? Fejk posła Berkowicza

Źródło:
Konkret24
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Zamieszki w Wielkiej Brytanii (materiał z sierpnia 2024)
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Zamieszki w Wielkiej Brytanii (materiał z sierpnia 2024)Maciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/3
Starcia z policją po ataku nożownika w Southport. Do zamieszek doszło też przy Downing StreetMaciej Woroch/Fakty TVN

Polscy politycy opozycji chętnie rozpowszechniają w mediach społecznościowych nagrania z Wielkiej Brytanii dokumentujące społeczne niepokoje po tragedii w Southport. Podkreślają przy tym antymigranckie nastroje na Wyspach. I tak poseł Konfederacji Konrad Berkowicz opublikował film, który rzekomo pokazuje, jak brytyjska policja "w ramach ubogacenia kulturowego pozwala muzułmanom" atakować Brytyjczyka. Ale to fake news.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Podczas gdy przez Wielką Brytanię przechodzi fala zamieszek po zabójstwie trzech dziewczynek w Southport, sieć zalewają nagrania pokazujące wydarzenia na ulicach brytyjskich miast. Rozpowszechniają je chętnie internauci przeciwni migrantom, grupy antymigracyjne, a także politycy - w tym polscy.

Przypomnijmy: 29 lipca w angielskim Southport, obok Liverpoolu, uzbrojony w nóż sprawca zaatakował grupę dzieci podczas zajęć tanecznych. Ranił 13 osób - dwoje dorosłych i 11 dzieci. Zginęły trzy dziewczynki. Jak ustaliła policja, napastnik od 2013 roku mieszkał w Banks nieopodal Southport, jego rodzice pochodzą z Rwandy, ale on urodził się w Cardiff w Walii. Postawiono mu zarzut morderstwa i próby morderstwa. Ponieważ jest niepełnoletni, zgodnie z prawem jego tożsamość mogła zostać ujawniona dopiero po postawieniu mu zarzutów. A do tego czasu, już zaraz po ataku, w internecie zaczęły krążyć fałszywe informacje o rzekomej narodowości sprawcy: że miał się nazywać Ali Al-Shakati i być muzułmańskim azylantem, który przypłynął do Wielkiej Brytanii na łodzi w 2023 roku. Doniesienia o rzekomym pochodzeniu i religii napastnika szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych, posty z tym przekazem osiągały miliony wyświetleń - co podsycało w społeczeństwie antymigracyjne nastroje. "Części z tych postów towarzyszyła islamofobiczna i rasistowska nienawiść" - opisywała w analizie dla BBC News Marianna Spring, dziennikarka BBC i ekspertka ds. dezinformacji.

Pierwsze zamieszki w Southport wybuchły dzień po ataku, w okolicy lokalnego meczetu. 53 policjantów zostało rannych. Demonstracje rozlały się na inne części kraju. Ludzie wyszli na ulice Liverpoolu, Bristolu, Nottingham, Leeds, Blackpool, Hull, Stoke-on-Trent, Manchesteru, Belfastu. Nagrania z tych wydarzeń trafiały do sieci. Lecz w mediach społecznościowych rozpowszechniane są też - w celu zwiększenia antymigranckich i antymuzułmańskich nastrojów - filmy stare, niezwiązane z bieżącymi wydarzeniami, czasami nawet nie pochodzące z Wysp. Jak np. weryfikowany w Konkret24 materiał o tym, że "muzułmańscy imigranci pokazują swoją broń na ulicy".

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: "Muzułmańskie tańce z nożami w Birmingham". Co to za film

Z kolei 11 sierpnia poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, wiceprezes Nowej Nadziei, opublikował w serwisie X nagranie, na którym widać, jak policja próbuje doprowadzić do radiowozu jakiegoś mężczyznę, lecz atakuje ich grupa mężczyzn, w tym także o ciemniejszej karnacji twarzy, niektórzy są w kominiarkach. Policjant nie radzi sobie z tymi atakami, zostaje uderzony, a mężczyzna, którego prowadził, jest bity, a potem kopany. Poseł Berkowicz skomentował ten film: "Piękna postawa brytyjskiej policji, która w ramach ubogacenia kulturowego trzyma Brytyjczyka za ramiona i pozwala muzułmanom go atakować". 12 sierpnia wpis ten miał ponad 200 tys. wyświetleń, 13 sierpnia - już ponad 335 tys.

FAŁSZ
Post posła Konrada Berkowicza z fałszywym komentarzem do starego nagrania miał po trzech dniach ponad 330 tys. wyświetleń x.com

W komentarzach pod postem wpisywali się polscy internauci nie kryjący niechęci do migrantów. "Ciekawe kiedy otworzą oczy"; "Bo to jest Islamska policja Kalifatu Brytyjskiego. Nie ma już Wielkiej Brytanii"; "Dzicz pontonowa kontra zniewieściała, lewacka pseudopolicja"; "niedługo u nas to samo" - komentowali (pisownia postów oryginalna).

Jednak wielu zwracało uwagę Berkowiczowi, że powiela fake newsa. "Trochę wstyd, że poseł powiela fejk. Jak mamy wierzyć, że umie Pan sprawdzić ustawy, skoro nie potrafi sprawdzić źródła nagrania" - zauważył jeden z nich. Inny napisał: "Puszczasz fejki. Nagranie pochodzi z 2022 roku i przedstawia demonstrację w Londynie przeciwko sytuacji w Iranie". Odezwał się też Jakup Krupa, polski dziennikarz pracujący na Wyspach: "Kłamstwo. To stare nagranie z 2022 roku, nagrane w zupełnie innym kontekście protestów dot. sytuacji w Iranie".

Bo rzeczywiście poseł Konfederacji opublikował fake newsa.

To Londyn, ale w 2022 roku

Pokazane przez Berkowicza nagranie było już rozpowszechniane jako fake news wcześniej, w 2023 roku - ale wtedy jako rzekomo pokazujące sceny przemocy na propalestyńskim wiecu w Londynie. Jak wyjaśniał w listopadzie ubiegłego roku dziennikarz sekcji BBC Verify Shayan Sardarizadeh, film pochodzi z września 2022 roku i powstał podczas starć przeciwników irańskiego reżimu na proteście w Londynie.

FAŁSZ
To samo nagranie pokazywano już w 2023 roku - również z fałszywym opisemx.com

26 września 2022 roku Al Jazeera za AFP informowała, że w Paryżu i Londynie policja starła się z demonstrantami próbującymi dotrzeć do ambasad Iranu w tych miastach. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazywały protestujących próbujących przebić się przez policyjne bariery bezpieczeństwa przed ambasadą Iranu. W Londynie policja podała, że dokonała 12 aresztowań, a pięciu funkcjonariuszy zostało poważnie rannych. Serwis Independent opisywał, że tłum skandował "Śmierć Islamskiej Republice" i wymachiwał flagą narodową Iranu sprzed rewolucji w 1979 roku. Ambasada została oblana czerwoną farbą.

Protesty te były wyrazem sprzeciwu wobec polityki władz Iranu. We wrześniu 2022 roku Mahsa Amini, 22-letnia irańska Kurdyjka, została aresztowana przez irańską policję ds. moralności za rzekome nieprzestrzeganie zgodnego z islamskim kodeksem ubioru. Trzy dni później Amini zmarła w areszcie. Irańscy urzędnicy zaprzeczali, że została pobita przez policję i twierdzili, że zmarła z przyczyn naturalnych. Jednak jej śmierć wywołała powszechne protesty w całym kraju, które trwały przez ponad 100 dni. Właśnie w geście solidarności z protestującymi w Iranie organizowano demonstracje przed irańskimi ambasadami w miastach europejskich.

PRAWDA
Tekst australijskiego serwisu z września 2022 roku - pokazano tam kadry z nagrania, które w sierpniu 2024 roku jest błędnie przedstawiane jako aktualnenews.com.au

28 września 2022 roku australijski serwis news.com.au opublikował tekst zatytułowany: "Paskudne nagranie pokazujące, jak protest w sprawie Mahsy Amini wymyka się spod kontroli w Londynie" - zilustrowano go kadrami z wideo opublikowanego teraz przez posła Berkowicza. Zdjęcia podpisano: "Mężczyzna został wciągnięty do policyjnej furgonetki z zakrwawioną twarzą po tym, jak został obrzucony przedmiotami. Wizja lokalna wykazała, że incydent miał miejsce w pobliżu dzielnicy Kilburn w północno-zachodnim Londynie". W tekście podano, że źródłem tych kadrów są "nagrania zarejestrowane przez osoby postronne", które "pokazały protestujących z irańskimi flagami, którzy starli się z funkcjonariuszami policji terytorialnej przed ambasadą".

Filmów z tego wydarzenia jest w sieci wiele. Były nagrywane z różnych perspektyw przez świadków i masowo zamieszczane w mediach społecznościowych we wrześniu 2022 roku. Najwcześniejszy, jaki udało nam się znaleźć, pojawił się na Facebooku 25 września 2022 roku: jest nagrany z innej perspektywy niż wersja opublikowana przez posła Berkowicza, ale widać na nim tego samego mężczyznę w bluzie klubu Boston Celtics i policyjny radiowóz. "Zwolennik Islamskiej Republiki (Iranu - red.) został pobity przez protestujących w londyńskim centrum muzułmańskim" - opisał nagranie autor, który dodał hasztag #MahsaAmini.

PRAWDA
Nagranie pokazujące wydarzenie w Londynie opublikowano na Facebooku już 25 września 2022 rokuFacebook

W polskiej sieci nagranie z tego wydarzenia rok temu opublikowano m.in. na blogu jbzd.com - ale także z błędnym opisem, że to niby zamieszki w Londynie przed meczem Anglia-Iran. Zarówno ta informacja, jak i treść wpisu posła Berkowicza są fałszywe.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Największe zamieszki od ponad dekady w Wielkiej Brytanii. "Jest to bardzo trudna sytuacja"

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: ANDY RAIN/PAP/x.com

Pozostałe wiadomości

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk, broniąc uchwały rządu o bezpieczeństwie izraelskiej delegacji w Polsce, tłumaczył, że bez wpisania premiera Netanjahu na listę Interpolu i tak nie można go aresztować. Sprawdziliśmy.

Putin i Netanjahu: ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Co ma do tego Interpol

Putin i Netanjahu: ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Co ma do tego Interpol

Źródło:
Konkret24

"Zaczęła się inwigilacja chrześcijan", "nawet komuna tego nie wymagała" - oburzają się internauci, komentując pismo, które miała rozwiesić w swoich budynkach spółdzielnia mieszkaniowa w Mrągowie. Mieszkańcy chcący przyjąć księdza po kolędzie mają być wpisywani do Spółdzielczego Elektronicznego Rejestru Rodzin Katolickich. Taka informacja rzeczywiście pojawiła się na klatkach schodowych. Wyjaśniamy.

Przyjmiesz kolędę, będziesz w "Elektronicznym Rejestrze Rodzin Katolickich". Co się stało w Mrągowie

Przyjmiesz kolędę, będziesz w "Elektronicznym Rejestrze Rodzin Katolickich". Co się stało w Mrągowie

Źródło:
Konkret24

Od początku 2025 roku internet zalewa fala doniesień o tym, że Unia Europejska chce zakazać bawełnianych ubrań lub bawełny jako tkaniny. Jako podstawę informacji wymienia się dwie europejskie dyrektywy. Tylko że one żadnych zakazów nie wprowadzają, a cały ten przekaz jest fake newsem zbudowanym na insynuacjach.

Unia Europejska "chce zakazać" bawełny? Czego dotyczą nowe dyrektywy

Unia Europejska "chce zakazać" bawełny? Czego dotyczą nowe dyrektywy

Źródło:
Konkret24

"Robi się specjalne drogi dla Ukraińców"; "wymalowali 'buspasy' tylko dla nich" - oburzają się internauci, komentując informację, że na obwodnicy Wrocławia oznaczono jeden z pasów literami "UA". Tak właśnie powstaje fake news.

"Ukraiński pas" na obwodnicy Wrocławia. Jak powstał fałszywy przekaz

"Ukraiński pas" na obwodnicy Wrocławia. Jak powstał fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak rosyjski tankowiec przewożący ropę naftową uległ awarii i przez jakiś czas dryfował po wodach Bałtyku, poseł PiS Marek Gróbarczyk straszy "katastrofą polskiego wybrzeża". Według ostatnich informacji żadnego zagrożenia jednak nie ma. Wyjaśniamy.

Gróbarczyk straszy ''ruskim tankowcem''. A statek jest gdzie indziej

Gróbarczyk straszy ''ruskim tankowcem''. A statek jest gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Nagranie pokazujące dostojnika kościelnego niesionego w pozłacanej lektyce wywołało ostatnio dyskusję wśród internautów - i stało się pretekstem do krytyki przepychu Kościoła katolickiego. Tylko że ten film wcale nie pokazuje duchowych katolickich. Wyjaśniamy.

"Powiedzcie mi katolicy...". Tylko że to inny kościół

"Powiedzcie mi katolicy...". Tylko że to inny kościół

Źródło:
Konkret24

Popularny naturopata w kolejnym materiale szerzy tezę, jakoby strofantyna hamowała zawał serca, bo "wystarczy ją włożyć pod język i nagle zawał ustępuje" - a wielu internautów w to wierzy. Jednak to nieprawda. Lekarze tłumaczą, jak działa strofantyna i przestrzegają przed korzystaniem z porad Oskara Dorosza. Rzecznik Praw Pacjenta również.

Strofantyna na zawał serca? Uwaga na porady "pseudoedukatora"

Strofantyna na zawał serca? Uwaga na porady "pseudoedukatora"

Źródło:
Konkret24

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński stwierdził, że prezydent Andrzej Duda utrudnia pracę obecnemu rządowi, bo "żadnej ustawy nie podpisał". Co do pierwszej tezy, jest to ocena polityka, lecz w sprawie niepodpisywania w ogóle ustaw Joński nie ma racji.

Joński: prezydent "żadnej ustawy nie podpisał". Podpisał

Joński: prezydent "żadnej ustawy nie podpisał". Podpisał

Źródło:
Konkret24

Według posła PSL Marka Sawickiego rozliczenia nadużyć polityków Zjednoczonej Prawicy z okresu rządów tego ugrupowania postępują za wolno, a prokuratura nie przygotowała i nie złożyła żadnego aktu oskarżenia wobec nich. Sprawdziliśmy.

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

"Ani jednego aktu oskarżenia" dla polityków PiS? Pierwsze już są

Źródło:
Konkret24

Jedni piszą o rzekomym "doliczaniu" 1 procenta płaconej kwoty na WOŚP, inni o "dopisywaniu bez pytania 5 zł" na rzecz WOŚP do każdego rachunku - co ma się rzekomo dziać w sklepach sieci Biedronka. Nie jest to prawda. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego fake newsa.

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

"Doliczają 1 procent na WOŚP"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wśród publikowanych teraz w sieci obrazów pokazujących pożary trawiące Kalifornię nie wszystkie są prawdziwe. Szczególnie jedno wideo i kadr z niego stały się popularne - chodzi o płomienie zbliżające się już rzekomo do słynnego znaku "Hollywood" na wzgórzach Los Angeles.

Słynny znak "Hollywood" w płomieniach? Tak, ale nierzeczywistych

Słynny znak "Hollywood" w płomieniach? Tak, ale nierzeczywistych

Źródło:
Konkret24

Według posła PiS Marcina Horały działający od lat program Ministerstwa Spraw Zagranicznych "co do istoty, to się niczym nie różni z aferą willa plus". Poseł się myli i wprowadza w błąd.

Horała: willa plus "niczym się nie różni" od konkursu MSZ. Różnica jest zasadnicza

Horała: willa plus "niczym się nie różni" od konkursu MSZ. Różnica jest zasadnicza

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki przy każdej okazji powtarza, że nie jest kandydatem partyjnym na prezydenta, tylko obywatelskim. A teraz nawet twierdzi, że jest jedynym bezpartyjnym. To nieprawda.

Nawrocki: "jestem jedynym kandydatem bezpartyjnym". Nieprawda

Nawrocki: "jestem jedynym kandydatem bezpartyjnym". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS - a za nimi wielu internautów - rozpowszechniają informację, jakoby od początku 2025 roku wędkarz musiał płacić ponad pięć tysięcy złotych rocznie za możliwość łowienia w rzece czy jeziorze. Sprawdziliśmy więc.

Pięć tysięcy złotych "opłaty za wędkowanie?" Policzyliśmy

Pięć tysięcy złotych "opłaty za wędkowanie?" Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Przed każdym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uaktywniają się przeciwnicy tej wielkiej akcji pomocowej. Powracają nieudokumentowane zarzuty zarówno wobec Jerzego Owsiaka, jak i finansów WOŚP. W tym roku jednak pojawił się kolejny temat: pieniądze przeznaczone dla powodzian. Wyjaśniamy, ile z tych środków i na co już wydano.

WOŚP i "kasa dla powodzian". Jak jest wydawana

WOŚP i "kasa dla powodzian". Jak jest wydawana

Źródło:
Konkret24

Czy przewodnicząca Komisji Europejskiej użyła choroby jako wymówki, by nie wziąć udziału w inauguracji polskiej prezydencji w UE? Tak twierdzą internauci rozsyłający informację i zdjęcie, jakoby w tym samym czasie Ursula von der Leyen odwiedziła Grenlandię. Oto ile jest prawdy w tym przekazie.

Von der Leyen na Grenlandii, gdy w Warszawie "szopka Tuska"? Spotkania nie było

Von der Leyen na Grenlandii, gdy w Warszawie "szopka Tuska"? Spotkania nie było

Źródło:
Konkret24

Zbliża się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co aktywizuje krytyków tej wielkiej charytatywnej akcji do szerzenia kolejnych fałszywych tez na jej temat. Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz oświadczył, że Fundacja WOŚP tylko dzierżawi szpitalom zakupiony sprzęt, zarabiając na tym. To nie jest prawda.

Berkowicz: WOŚP "sprzęt dzierżawi i zarabia na tym". Nieprawda

Berkowicz: WOŚP "sprzęt dzierżawi i zarabia na tym". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym kot strąca lecącego w jego kierunku rzekomego drona kamikadze, zdobywa dużą popularność w sieci, także wśród polskich internautów. Jak twierdzi autor zagranicznego wpisu - ma to być dron o przeznaczeniu wojskowym. Prawda jest jednak nieco inna.

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Viktor Orban rozpoczyna procedurę wyprowadzenia Węgier z Unii Europejskiej - tak przynajmniej twierdzą polscy internauci. Dowodem ma być nagranie, na którym węgierski premier w towarzystwie innego polityka składa podpis na jakimś dokumencie. Wyjaśniamy, co przedstawia film.

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

"Pierwszy krok" Orbana do wyjścia z UE? Oto, co podpisał premier Węgier

Źródło:
Konkret24

Dla Polski ma to być "finisz wyjścia z okołorosyjskiej organizacji". Chodzi o obecność naszego kraju w Intersputniku. Historia ta sięga lat 70. ubiegłego wieku.

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Ta umowa sięgała czasów PRL. Dopiero teraz została wypowiedziana

Źródło:
Konkret24

Rozmowa znanego dziennikarza Bogdana Romanowskiego z doktorem Piotrem Witczakiem oburzyła niektórych naukowców. Dlaczego? Bo Witczak wygłaszał w programie tezy niezgodne z aktualną wiedzą naukową. Co więcej, jego działalność Rzecznik Praw Pacjenta już dawno zgłosił do prokuratury.

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Autyzm, polio i zawiadomienie do prokuratury o leczeniu bez uprawnień. Witczak u Rymanowskiego

Źródło:
Konkret24

"Serio jest taki przepis?" - pytają internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie z informacją o rzekomym nowym obowiązku dla kierowców. Chodzi o wożenie zapasu płynu do spryskiwaczy. Tłumaczymy więc, czy i kiedy jego brak może skutkować mandatem.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Wyjaśniamy

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Dwoje Niemców i jeden Francuz" - ironizują internauci, komentując rozpowszechniane w sieci zdjęcie Donalda Tuska z Angelą Merkel i Emanuelem Macronem. A wszystko z powodu - ich zdaniem - braku polskiej flagi na stole. Tylko że jej tam nie powinno być.

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

Źródło:
Konkret24