FAŁSZ

Do Facebooka zalogujesz się "szczepionkowym ID"? To fake news

ShutterstockDo Facebooka zalogujesz się paszportem covidowym? To fake news

"Zaloguj się swoim szczepionkowym ID" - taka informacja miała się pojawić na stronie logowania do Facebooka. To fałszywka.

Certyfikaty covidowe są teraz wymagane przy logowaniu na Facebooku? Taka informacja krąży w polskich mediach społecznościowych. Internauci rozsyłają zdjęcie ekranu telefonu komórkowego, na którym pod logiem firmy Meta (nowa nazwa Facebooka) widać napis w języku angielskim: "Aby zalogować się na twoje konto na Facebooku, musisz najpierw potwierdzić swoją tożsamość". Niżej można przeczytać: "Zaloguj się swoim szczepionkowym ID".

"To już nadchodzi. Zalogowanie do jakiegokolwiek serwisu będzie wymagało potwierdzenia wykonania kolejnej dawki zastrzyku. Kolejna teoria spiskowa???" - pytał autor twitterowego posta z 11 stycznia, który polubiło już ponad 300 internautów, a ponad 150 podało dalej (pisownia wszystkich postów oryginalna).

fałsz

Wpis z fałszywą informacją o możliwości zalogowania do Facebooka dokumentem potwierdzającym szczepienie
Wpis z fałszywą informacją o logowaniu do FacebookaWpis z fałszywą informacją o możliwości zalogowania do Facebooka dokumentem potwierdzającym szczepienieTwitter

"Czyli chodzi o szpiegowanie ludzi"

Wielu internautów uwierzyło w prawdziwość tej informacji. "Czyli jednak to nie chodzi o żadnego covida tylko o szpiegowanie ludzi"; "Trzeba szukać innych serwisów, stron itp..."; "Jestem za! Niech tracą klientów" - komentowali. Niektórzy przekonywali, że informacja jest nieprawdziwa. "Jedzie fejkiem" - stwierdził jeden z internautów. Autor cytowanego na początku posta odpowiedział: "Nie jest to aż takie ważne czy fejk, tak za 6 miesięcy będzie wyglądało logowanie do większości serwisów".

Prace nad projektem weryfikacji covidowej
Prace nad projektem weryfikacji covidowejtvn24

Rzecznik Mety: to fejk

Informacja o logowaniu do Facebooka za pomocą dokumentu potwierdzającego szczepienie na COVID-19 jest fałszywa. Żadna dodatkowa opcja logowania nie jest na tej platformie dostępna. Sprawdziliśmy publikowane w ostatnim czasie artykuły o niej - nie znaleźliśmy potwierdzenia informacji rozpowszechnianych przez internautów. Wbrew zapewnieniom twitterowicza w sieci nie ma doniesień o planach wprowadzenia takiego rozwiązania przez którąkolwiek inną platformę.

Zespół Reuters Fact Check w artykule z 11 stycznia zwraca uwagę na analogiczne posty z tym samym zrzutem ekranu, które krążą w sieci w językach: angielskim, bułgarskim, arabskim i hiszpańskim. Dziennikarze agencji odsyłają do tweeta Andy'ego Stone'a, rzecznika firmy Meta. 11 stycznia zdjęcie rzekomej strony logowania do Facebooka skomentował: "To jest fejk".

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości