Niedzielski: "Respiratorów na pewno nie zabraknie". A ile ich teraz jest?


Ponad 800 respiratorów dla chorych z COVID-19 trafiło do szpitali z rezerw strategicznych w lutym i marcu tego roku - czyli w trzeciej fali pandemii. To więcej niż jedna trzecia wszystkich nowych respiratorów, jakie dostały placówki zdrowia w ciągu ostatniego roku. Natomiast aparatów ECMO dla pacjentów covidowych przybyło w szpitalach od jesieni ponad 40.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wraz z tym, jak w szpitalach przybywa chorych na COVID-19, przybywa też pacjentów pod respiratorami. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 kwietnia aż 78,6 proc. dostępnych tego dnia w szpitalach respiratorów było w użytku. Na 4251 takich urządzeń będących tylko do dyspozycji pacjentów z COVID-19 w całej Polsce zajętych było 3342 - 27 więcej niż dzień wcześniej.

Respiratory to podstawowy sprzęt w leczeniu zakażonych koronawirusem, gdy wykazują niewydolność oddechową. 1 kwietnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał: "Respiratorów na pewno nie zabraknie, bo kupowaliśmy dużo sprzętu. Zawsze największym wąskim gardłem w wydolności systemu jest brak personelu".

Zapytaliśmy resort zdrowia, o ile więcej jest teraz w szpitalach respiratorów dla pacjentów z COVID-19 w porównaniu ze stanem na początku pandemii. I jak jest z ich dostępnością dla szpitali.

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenuFakty TVN

Ponad 2000 respiratorów więcej rok do roku

Gdy w marcu 2020 roku opisywaliśmy w Konkret24 wyposażenie szpitali, ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że w szpitalach jest łącznie ponad 10 tys. respiratorów. "Duża część z nich jest wykorzystywana do bieżącej działalności, niekoniecznie w związku z koronawirusem" – mówił. Na pytanie Konkret24 ile dokładnie jest takich rządzeń, 1 kwietnia otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia informację, że 10 100.

Podobne pytanie zadaliśmy ministerstwu w marcu tego roku. Z odpowiedzi otrzymanej 1 kwietnia wynika, że na koniec marca wszystkie placówki służby zdrowia dysponowały w sumie 12 490 respiratorami. To o 2390 więcej niż przed rokiem.

Resort pytany, ile respiratorów w ogóle zakupiono od początku pandemii, odpowiedział, że "informacje o asortymencie zakupionym w ramach tworzenia rezerw strategicznych stanowią informację niejawną". Takie samo pytanie wysłaliśmy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jej zadaniem są zakupy i przechowywanie m.in. sprzętu niezbędnego do zwalczania pandemii koronawirusa. Na nasze pytanie o liczbę respiratorów w jej magazynach agencja nie odpowiedziała.

Jedyna informacja dotycząca respiratorów w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pochodzi z 10 października 2020 roku. Wtedy prezes agencji Michał Kuczmierowski poinformował Polską Agencję Prasową, że choć dokładna liczba sztuk respiratorów jest objęta tajemnicą państwową, to może powiedzieć, że w magazynach jest zapas 1,5 tys. respiratorów. Z tego 560 urządzeń to jawny zasób Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie
Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie tvn24

Ponad jedna trzecia respiratorów przekazana w lutym i marcu

Zapytaliśmy więc ministerstwo, ile respiratorów dostarczono do szpitali tylko w trakcie trzeciej fali pandemii – czyli w lutym i marcu. W odpowiedzi udzielonej 6 kwietnia resort podał, że w tym czasie udostępniono z rezerw strategicznych 846 respiratorów. To by znaczyło, że 35,4 proc. z wszystkich 2390 respiratorów, które w ciągu roku otrzymały placówki zdrowia, dostarczono w ostatnich dwóch miesiącach.

Jak wyjaśnia biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, "rezerwy strategiczne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są udostępniane na wniosek wojewody, który weryfikuje zapotrzebowanie podmiotów (m.in. pod kątem zadań realizowanych przez podmioty na rzecz pacjentów COVID-19) i przekazuje zbiorczy wniosek do właściwych organów". Decyzje o udostępnianiu sprzętu są wydawane przez premiera zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych, a doraźnie polecenia są wydawane przez ministra zdrowia na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Resort informuje na koniec, że "wszystkie wnioski wojewodów dotyczące udostępnienia respiratorów są rozpatrywane pozytywnie".

Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępności respiratorów
Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępności respiratorów tvn24

Potwierdza to np. Marcin Murmyło, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu – jego placówka otrzymała pięć respiratorów z siedmiu zamówionych w marcu. W sumie dla pacjentów z COVID-19 szpital ten będzie dysponował 24 urządzeniami, które są – jak informuje dyrektor Murmyło – wykorzystywane także w leczeniu niektórych pacjentów pocovidowych.

Podobnie jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, gdzie - według informacji pełnomocnika szpitala Andrzeja Cieślika - kończy się modernizacja oddziału intensywnej opieki medycznej, który będzie miał 20 stanowisk respiratorowych wyposażonych z rezerw strategicznych. Tu podstawowym problemem jest brak anestezjologów do obsługi tych urządzeń.

Z kolei szpital w Grudziądzu, w którym we wtorek 6 kwietnia na 45 respiratorów wolne były trzy, w marcu otrzymał cztery takie urządzenia zamówione dla szpitala przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

Warszawie pomógł Berlin

14 respiratorów, lecz nie z Rządowej Agencji rezerw Strategicznych, tylko jako darowiznę od władz Berlina otrzymał w marcu warszawski Szpital Bielański. A odpowiedzialna za służbę zdrowia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska pod koniec marca zarzuciła wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi, że od 24 marca nie miał czasu zamówić 14 respiratorów dla Szpitala Praskiego. Biuro prasowe wojewody odpowiedziało, że wniosek wojewody trafił do kancelarii premiera.

Zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy na pytania Konkret24 w tej sprawie odpowiedział, że 14 respiratorów trafiło już do szpitala 29 marca.

"W tym okresie miejskie placówki występowały również do MUW (Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - red.) o kardiomonitory: Szpital Praski wnioskował o 30 kardiomonitorów – otrzymał 17 szt., a Szpital Grochowski złożył do MUW zapotrzebowanie na 20 szt. kardiomonitorów, jednak nie otrzymał ani jednego urządzenia. Szpital Bielański wnioskował o 120 pomp infuzyjnych ze stacjami dokującymi – placówka nie otrzymała tego sprzętu" - czytamy w informacji warszawskiego ratusza.

W połowie listopada 2020 roku wiceprezydent Kaznowska informowała, że władze miasta wystąpiły z wnioskiem o przekazanie warszawskim szpitalom miejskim 53 respiratorów - a otrzymały tylko dwa. "Ilości te były następnie aktualizowane w związku z nowymi wytycznymi oraz limitami narzuconymi przez wojewodę. Ostatecznie miejskie szpitale otrzymały 34 urządzenia (nie wliczając 14 respiratorów otrzymanych 29 marca)" - poinformował nas zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Ponad 40 więcej sztucznych serc dla pacjentów covidowych

W leczeniu zakażonych koronawirusem równie ważne jak respiratory są aparaty ECMO, czyli sztuczne serca, rodzaj protezy zastępującej pracę serca i płuc. Zwane są "terapią ostatniej szansy". Takie urządzenie może uratować życie np. topielcom, osobom cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc, osobom będącym w skrajnej hipotermii. Aparaty ECMO są wykorzystywane w przeszczepach serca i płuc. Jedno takie urządzenie kosztuje ok. 360 tys. zł.

Wnioski do wojewodów o wydanie z rezerw aparatów ECMO są opiniowane przez pełnomocnika ministra zdrowia do spraw koordynacji systemu pozaustrojowego utlenowania krwi u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID-19.

29 października 2020 roku we wszystkich placówkach służby zdrowia było dostępnych 125 aparatów ECMO - w tym 62 przeznaczone do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID-19 (według informacji Ministerstwa Zdrowia przesłanej Konkret24). Pod koniec lutego tego roku w leczeniu pacjentów z COVID-19 wykorzystywano 107 takich aparatów. W samym lutym i marcu z rezerw strategicznych do szpitali trafiło sześć aparatów ECMO.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Polak/PAP

Pozostałe wiadomości

"To jest mocne" - napisał rzecznik rządu Adam Szłapka, publikując w mediach społecznościowych "wyciąg z systemu wizowego", który miał udowadniać, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie kontrolowano migracji do Polski. Tylko że akurat nie te dane to pokazują.

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Po rocznicy rzezi wołyńskiej w sieci pojawiło się zdjęcie, które rzekomo przedstawia szczątki ofiar w zbiorowej mogile. Drastyczny opis informuje o "10 000 czaszkach małych dzieci". Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu. Wyjaśniamy, co wiadomo o grobie i ofiarach, które się w nim znajdują.

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

"Biurokratyczny zamordyzm w plastikowym wydaniu" - grzmiał w Sejmie poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, twierdząc, że szwedzka fundacja wykazała wzrost liczby wyrzucanych nakrętek po tym, jak Unia Europejska nakazała przytwierdzać je do butelek. Tylko że to nieprawda.

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy polski polityk wprost podważa zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau, w sieci rozpowszechniane są grafiki AI, które mają imitować autentyczne obrazy pokazujące sceny z tego obozu zagłady. Powstają często na bazie prawdziwych, zachowanych zdjęć. "Manipulowanie takim obrazem dla rozrywki bezcześci go" - przestrzega muzeum. Apeluje o niepodawanie dalej takich postów.

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24