FAŁSZ

"Adres MAC" a szczepionki. Kolejna fałszywa teoria o COVID-19

Źródło:
Konkret24

Autorzy filmu rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekonują, że wraz ze szczepionką na COVID-19 do organizmu wprowadza się "adres MAC". Ten przekaz jest wariacją teorii spiskowej o potężnych siłach, które czipują ludzkość, by przejąć kontrolę nad światem.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

110 tys. wyświetleń i 3,3 tys. reakcji ma opublikowany na Facebooku blisko 20-minutowy fragment hiszpańskiego filmu dokumentalnego z 2022 roku "The Big Reset Movie. Nieocenzurowany dokument o prawdzie pandemii". "Folia: Adres MAC, a szczypawki..." - tak opisał je internauta w poście z 3 maja (pisownia postów oryginalna). Krótszy fragment tego samego filmu krążył na Twitterze od 14 maja. Jednak tam był mniej popularny - ma 8,7 tys. wyświetleń.

FAŁSZ
Film powiela fałszywą teorię o "adresie MAC" w szczepionkach na COVID-19Facebook

W zamieszczonym na Facebooku wideo kilku mężczyzn powtarza teorie spiskowe dotyczące pandemii COVID-19 i szczepień. Dowiadujemy się na przykład, że wraz ze szczepionką do organizmu człowieka wprowadzana jest substancja generująca adres MAC, który rzekomo umożliwia późniejszą identyfikację zaszczepionej osoby. Autorzy filmu przyznają, że nie wiedzą, jaki miałby być cel takiego działania - ale twierdzą, że sprawa wymaga wyjaśnienia. "To niewyobrażalne co się teraz dzieje z całym światem"; "Na moim Xiaomi pokazuje 3 różne kody, a akurat jest teraz 3 sąsiadów w domu" - komentowali nagranie internauci.

Teoria o adresie MAC w szczepionkach to oczywiście bzdura. Tak samo jak inne fałszywe tezy w tym nagraniu. Wyjaśniamy.

Adres MAC, czyli teoria spiskowa o czipach w szczepionkach

Adres MAC (media access control address) to zapisany w systemie szesnastkowym unikalny numer przypisany do urządzenia funkcjonującego w sieci. Pozwala na jego identyfikację. Z przetłumaczonego na polski fragmentu filmu wynika, że wraz ze szczepionką do ludzkiego organizmu przedostaje się substancja, która w połączeniu z DNA tworzy taki adres. W jaki sposób miałoby się to zdarzyć? Nie wiadomo. Później adres miałby być wykorzystany na przykład do śledzenia ludzi. Autorzy filmu starają się to udowodnić w specjalnym eksperymencie - twierdzą, że na urządzeniach wyposażonych w Bluetooth można dostrzec unikalne kody.

FAŁSZ

[Numer] jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dla niektórych kasków, tabletów, mikrofalówek, a także dla człowieka, który się zaszczepił.

Nie znaleźliśmy żadnych dowodów istnienia technologii, która zakłada wytworzenie adresu MAC poprzez kontakt jakiejś substancji z ludzkim DNA. O tym, że film jest niewiarygodny i powtarza nieprawdziwe informacje, świadczą zastosowane schematy znane z podobnych produkcji: - wytwarzanie wokół szczepień na COVID-19 atmosfery tajemniczości i skandalu; - formułowanie zarzutów bez przedstawienia wiarygodnych dowodów; - przekonywanie, że ktoś (nie wiadomo kto, tajemniczy "oni") miałby wykorzystywać szczepienia do kontrolowania lub nadzorowania ludzi.

Są to kalki znanej teorii spiskowej o czipach w szczepionkach. Już w maju 2020 roku opisywaliśmy posty publikowane przez użytkowników mediów społecznościowych - ich autorzy łączyli plany rzekomego czipowania ludzkości z działaniami miliardera Billa Gatesa. "Przymusowe czipowanie ludności już niebawem" – podano na jednej z facebookowych stron. Było to nawiązanie do ufundowanego przez Gatesa badania nad narzędziem do szczepień, które miało pozostawiać niewidzialne oznaczenie na skórze pacjentów. Ale badanie było teoretyczne, nie zakładało wprowadzania żadnych urządzeń do organizmu ludzkiego. W kolejnych miesiącach pandemii fake news krążył w mediach społecznościowych - publikowano kolejne rzekome dowody, na przykład o rosyjskim hakerze, który miał się włamać do bazy zaszczepionych na COVID-19. To okazało się być żartem informatyków.

Grafen w szczepionce? Zdjęcie spod mikroskopu, które niczego nie udowadnia

W popularnym teraz filmie jest też wypowiedź hiszpańskiego naukowca, który przekonuje, że w badaniu mikroskopowym wykrył cząsteczki grafenu w szczepionce przeciw COVID-19. Ustalenia miał potwierdzić w dodatkowym badaniu z wykorzystaniem jednej z technik spektroskopowych. Na filmie pokazano zdjęcia wykonane pod mikroskopem - ma to być obraz jednej ze szczepionek, na którym widać kształty podobne do grafenu.

FAŁSZ
Na pokazanej w filmie mikrofotografii szczepionki ma być rzekomo widoczny grafen. To nieprawdaFacebook

O tych mikrofotografiach równie pisaliśmy w Konkret24. Fałszywe informacje o obecności grafenu czy tlenku grafenu w szczepionce były wówczas masowo rozsyłane na forach sceptyków szczepień. Eksperci wyjaśniali jednak, że przedstawiona "analiza" niczego nie dowodzi: ani grafenu, ani tlenku grafenu nie ma w szczepionkach na COVID-19. Wszyscy producenci tych preparatów dostępnych w Unii Europejskiej podali do wiadomości publicznej informację o ich składach. Wbrew sensacyjnym przekazom żaden "badacz" nie udowodnił obecności grafenu w szczepionkach przeciw COVID-19.

Czy hiszpańskiemu naukowcowi się to udało, korzystając z jednej z technik spektroskopowych? Z odpowiedzi unijnej komisarz Stelli Kyriakides z marca 2022 roku na pytanie jednego z europosłów wynika, że Europejska Agencja Leków przeanalizowała raporty sugerujące obecność grafenu w szczepionkach na COVID-19 - i stwierdziła, że obecnie dostępne dane tego nie potwierdzają. Analiza przeprowadzona przez grupę roboczą EMA ds. leków biologicznych obejmowała też badania przeprowadzone przy użyciu spektroskopii Ramana, o której wspomina się w popularnym filmie.

Zaplanowana pandemia, depopulacja - kalki znanych teorii spiskowych

W rozpowszechnianym teraz w maju nagraniu powtarzane są też inne fałszywe teorie - na przykład o rzekomo celowo zaplanowanej pandemii. "To nie szczepionka rozwiązała problem pandemii. Wręcz przeciwnie - pandemia została wykreowana, aby móc zaszczepić ludzi" - mówi jeden z bohaterów. Inny mężczyzna powtarza fałszywą teorię o planowanej depopulacji: "Od 12, 13 lat mówi się nam, że na ziemi jest za dużo ludzi. Ci sami ludzie chcą nas szczepić".

To nawiązania do teorii powtarzanych od 2020 roku na forach internetowych sceptyków pandemii. W listopadzie 2020 roku pisaliśmy o grupach i stronach na Facebooku poświęconych teorii spiskowej Nowego Porządku Świata - wówczas dyskutowały o niej tysiące ludzi w Polsce. Właśnie na tych forach pojawiały się wpisy sugerujące, że pandemia jest w rzeczywistości zakamuflowaną operacją mającą na celu doprowadzenie do śmierci milionów ludzi i przejęcie kontroli nad światem. Również autorzy omawianego filmu próbują zasiać niepewność i strach, nie pokazując żadnych dowodów. Powielają ponadto inne niepotwierdzone teorie - wszystkie dementowaliśmy w Konkret24: o rzekomej nieskuteczności szczepionek, o bezsensowności noszenia masek ochronnych czy tezę, że COVID-19 to w istocie grypa.

Autorka/Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: B-D-S Piotr Marcinski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes