Czwarta fala pandemii: ponad 40 procent zakażeń to trzy województwa


Blisko jedna trzecia wszystkich zakażeń odnotowanych w Polsce w czwartej fali pandemii przypada na ostatni tydzień. Wzrósł udział województwa mazowieckiego w ogólnej liczbie zakażeń, a spadł lubelskiego. Przybywa zachorowań w województwie śląskim.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Nie planujemy jakichś dodatkowych obostrzeń w tych powiatach, gdzie nowych przypadków [zakażeń] jest najwięcej. Szczególnie że widzimy, że dwa województwa, które do tej pory przodowały, czyli województwo lubelskie i województwo podlaskie, tam w tej chwili wydaje się, że już dochodzi do wyhamowania tych nowych przypadków. Mam nadzieje, że to będzie trend już stały. Także widzimy to na wschodzie Mazowsza" - tak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska analizował sytuację epidemiczną 15 listopada, będąc gościem Polskiego Radia.

Jednak dane pokazują, że w trzech wymienionych przez wiceministra województwach średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców tylko tymczasowo spadła w miniony długi weekend (podobnie jak w pozostałych województwach) - bo dane z początku tygodnia pokazują już, że wszędzie wracać może trend rosnący.

Prof. Czech: płacimy życiem ludzkim, a mamy dostępne maseczki, możliwość zachowania dystansu i szczepienia
Prof. Czech: płacimy życiem ludzkim, a mamy dostępne maseczki, możliwość zachowania dystansu i szczepieniatvn24

Czwarta fali pandemii przyniosła do tej pory 341,9 tys. zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce - wynika ze statystyk od 1 września do 16 listopada. Tylko w ostatnim tygodniu (10-16 listopada) wykryto aż 30,5 proc. z nich (105 425). Największy przyrost liczby zakażeń w tym ostatnim tygodniu odnotowano w województwach: śląskim (61,5 proc.), opolskim (60,8 proc.), wielkopolskim (58 proc.), kujawsko-pomorskim (54,7 proc.) i dolnośląskim (53,8 proc.).

Od września najwięcej zakażeń nadal w Mazowieckiem i Lubelskiem, ale na trzecim miejscu zmiana

Od 1 września do 16 listopada najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim - 71,2 tys. To 20,8 proc. wszystkich zakażeń odnotowanych w tym czasie w kraju. Co więcej, ten odsetek dla regionu rośnie, bo tydzień temu wynosił 20,6, a dwa tygodnie temu 19,75 proc. Należy zaznaczyć, że Mazowieckie to najbardziej zaludnione województwo w Polsce - liczy 5,4 mln osób, czyli 14,1 proc. mieszkańców kraju.

Dwa kolejne województwa z najwyższą liczbą zakażeń od września nie należą już do najbardziej zaludnionych regionów. Drugie - tak jak w naszej analizie przed tygodniem - jest województwo lubelskie - 49 tys. zakażeń. To 14,3 proc. wszystkich zakażeń w kraju. I ten odsetek jest mniejszy niż przed tygodniem (wynosił 16,7 proc.). Przypomnijmy, że w Lubelskiem mieszka 2,1 mln osób, czyli 5,5 proc. ludności kraju.

Stan zakażeń w województwach (dane od 1 września do 16 listopada 2021)Konkret24 | Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Na trzecim - i jest to zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia - jest województwo śląskie. W analizowanym okresie wykryto tam już 22 779 zakażeń, co stanowi 6,7 proc. wszystkich. O 80 zakażeń mniej odnotowano dotychczas w województwie podlaskim (22 699; odpowiada to 6,6 proc. wszystkich zakażeń), które dotychczas było w pierwszej trójce najbardziej dotkniętych czwartą falą. Województwo śląskie jest drugim po Mazowieckim najbardziej zaludnionym w kraju (zamieszkuje je 11,77 proc. populacji), a Podlaskie jest pod tym względem 14. (tylko 3,07 proc. mieszkańców kraju).

Na te trzy województwa z najwyższą obecnie liczbą zakażeń wykrytych między 1 września a 16 listopada przypada 41,8 proc. (143 031) wszystkich odnotowanych w tym okresie (341 866).

Za to najmniej zakażeń było w województwach: lubuskim 5458 (1,6 proc.), opolskim - 5663 (1,7 proc.) i świętokrzyskim - 5907 (1,7 proc.). Mieszka w nich kolejno 2,64 proc.; 2,56 proc. i 3,21 proc. mieszkańców Polski.

Udział zakażeń w województwach w ogólnej liczbie zakażeń (dane od 1 września do 16 listopada 2021)Konkret24 | Ministerstwo Zdrowia, gov.pl, TVN24

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców - Mazowieckie "awansuje" na drugie miejsce

Ważna w analizie danych o pandemii jest także średnia liczba zakażeń w ostatnich siedmiu dniach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców (średnia siedmiodniowa liczba zakażeń). Ten wskaźnik pozwala na porównywanie sytuacji w województwach czy regionach o różnej liczbie ludności. Im wyższa średnia, tym bardziej niepokojąca sytuacja w regionie. Analiza zmiany średniej w danym województwie mówi więcej o przebiegu tam pandemii.

Na wykresie poniżej przedstawiamy wskaźnik dla poszczególnych województw oraz dla całej Polski (czarna linia). Od początku listopada wskaźnik rósł we wszystkich województwach. Obecnie najwyższy wskaźnik mają województwa: lubelskie (68,29), mazowieckie (60,93) i podlaskie (58,88) - i to w tych regionach sytuacja jest dziś najbardziej niepokojąca. Co więcej, w porównaniu do stanu sprzed tygodnia Mazowieckie "awansowało" z trzeciego na drugie miejsce, wyprzedzając Podlaskie.

Rośnie średnia siedmiodniowa liczba zakażeń dla całej Polski - we wtorek 16 listopada wynosiła 38,93. Natomiast 9 listopada było to 33,44; zaś 2 listopada tylko 19,33.

Najniższą średnią siedmiodniową liczbę zakażeń mają województwa: świętokrzyskie (23,54), lubuskie (27,02) i śląskie (27,58). W przypadku Śląskiego oznacza to, że szybki przyrost liczby zakażeń przypada na ostatnie dni.

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców od 1 września do 16 listopada 2021 rokuTVN24, Konkret24 | ministerstwo zdrowia

Na wykresie widać, że w pierwszych dniach listopada i w okolicach Święta Niepodległości (czyli drugiego w tym miesiącu długiego weekendu) wskaźnik średniej dla każdego z województw spadał dwukrotnie - ale to raczej należy tłumaczyć zaniżonymi statystykami z racji długich weekendów. Po 4 listopada wskaźnik średniej siedmiodniowej w województwach znów zaczął rosnąć i podobnie było po 14 listopada w większości województw.

Warto zauważyć, że od 8 do 11 listopada w większości województw średnia siedmiodniowa liczba zakażeń znacznie wzrosła. Najbardziej w Mazowieckiem - o 11,55 (z 47,15 do 58,7), Zachodniopomorskiem - o 10,44 (z 33,85 do 44,29) i Opolskiem - o 8,91 (z 19,16 do 28,07).

Przypadki koronawirusa w Polsce z podziałem na województwa (stan na 16 listopada, godz. 10:30)tvn24 | Ministerstwo Zdrowia, TVN24

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło / PAP

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24