Szczepienia na COVID-19 w Unii Europejskiej. Gdzie jest Polska?


Polska pozostaje w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców kraju. W ciągu tygodnia spadliśmy w UE o jedno miejsce, natomiast na świecie o siedem miejsc. Jednak wskaźnik wyszczepialności w naszym kraju powoli rośnie.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kiedy tydzień temu 18 stycznia prezentowaliśmy, ile do tego dnia podano dawek szczepionki na COVID-19 na 100 mieszkańców w krajach Unii Europejskiej, w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 1,31 - byliśmy wtedy na 14. miejscu wśród krajów UE. Portal Our World in Data, prezentując statystyki szczepień, podaje właśnie liczby dawek, ponieważ część osób została już zaszczepiona po raz drugi, dlatego warto pamiętać, że liczba dawek (zaszczepień) nie odpowiada liczbie zaszczepionych osób. Zaś wskaźnik zaszczepienia to stosunek liczby podanych dawek do 100 mieszkańców.

Sprawdziliśmy, jak kłopoty z dostawami szczepionek wpłynęły na tempo szczepień w Europie i miejsce Polski wśród innych krajów.

Dworczyk: wszystkie terminy na szczepienia do końca marca zostały zaplanowane
Dworczyk: wszystkie terminy na szczepienia do końca marca zostały zaplanowanetvn24

Problemy z dostawą szczepionek w całej UE

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia w grupie pierwszej, teraz objęci są nimi seniorzy powyżej 70. roku życia. W niedzielę Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepienia na COVID-19, przekazał, że "wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane".

"Dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad trzy miliony osób" - mówił. Fakt, że nie ma już wolnych szczepionek i wolnych terminów, tłumaczył tak: "Ale nie wynika to z problemu systemu, który został w Polsce stworzony, aby szczepić Polaków. To wynika z braku szczepionek".

O kłopotach z obiecanymi przez producentów dostawami szczepionek rząd informuje od kilku dni. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił w poniedziałek 25 stycznia w TVN24, że dwie kolejne dostawy szczepionki firm Pfizer i BioNTech będą mniejsze o 90 tys. A dostawa szczepionek firmy Moderna, która miała dotrzeć do Polski we wtorek 26 stycznia, "została przesunięta dopiero na weekend".

Z tym że ograniczenia producentów dotyczące dostaw szczepionki dotyczą nie tylko Polski, lecz wszystkich państw członkowskich UE, w których imieniu Komisja Europejska negocjowała dostawy. Jak informuje portal Deutsche Welle, 26 stycznia przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na forum Davos powiedziała, że światowi giganci farmaceutyczni, którzy obiecali przekazać szczepionki na COVID-19 do UE, muszą je dostarczyć. KE chce stworzyć nowy mechanizm eksportu szczepionek, który zmusiłby firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki na terenie Unii do powiadamiania organów wspólnoty przed wysłaniem szczepionek do krajów spoza UE.

Tak więc z opóźnieniami w dostawach szczepionek boryka się cała Unia. Jak w tej sytuacji wypada porównanie pozycji Polski na tle innych państw? Dane pozwalające obserwować tempo szczepień w ponad 50 krajach na bieżąco publikuje portal Our World in Data, prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Aby porównywać, jak ze szczepieniem radzą sobie kraje zróżnicowane pod względem liczby mieszkańców, należy stosować statystyki pokazujące, jaka liczba dawek szczepionki przypada na 100 mieszkańców danego państwa.

Przypominamy: według danych z 18 stycznia byliśmy na 14. miejscu w UE.

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej (stan na 18 stycznia 2021) Our World in Data | ourworldindata.org

Przetasowania w czołówce

W ciągu tygodnia przesunęliśmy się o jedną pozycję w dół: w poniedziałek 25 stycznia Polska była na 15. miejscu wśród państw UE - ale wskaźnik wyszczepialności wynosił u nas 1,87. Przed nami były m.in. Austria (1,89), Estonia (1,97) i Cypr (1,98). Za Polską były m.in. Czechy (1,83), Chorwacja i Grecja (po 1,7).

W ciągu tygodnia nastąpiło w rankingu państw Unii dużo przesunięć. Malta wyprzedziła dotychczasowego lidera, Danię. Do pierwszej dziesiątki awansowała Rumunia, przesuwając się z miejsca 18. na 6. Za to w ciągu ostatniego tygodnia Włochy spadły z 5. na 9. miejsce.

Należy zaznaczyć, że z powodu różnic czasowych oraz różnych strategii informowania o przeprowadzonych szczepieniach przez te kraje, część danych na Our World in Data pochodzi z najbliższych wybranej dacie dni.

Wskaźnik szczepień na 100 mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej (stan na 25 stycznia 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Natomiast pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień Polska zajmowała 25 stycznia 5. miejsce na 27 państw Unii Europejskiej. Najwięcej szczepień wykonały: Niemcy (1,7 mln), Włochy (1,4 mln) i Hiszpania (1,2 mln).

Polska na tle świata: większy spadek

Jeżeli chodzi o statystyki dotyczące całego świata, portal Our World in Data prezentuje dane 54 państw.

25 stycznia Polska zajmowała 25. miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki na 100 mieszkańców. To spadek o siedem miejsc w porównaniu do sytuacji sprzed tygodnia, gdy byliśmy 18. krajem.

Liderem jest Izrael, gdzie wskaźnik zaszczepienia wynosi już 44,88. Kolejne są: Zjednoczone Emiraty Arabskie (26), Seszele (18,6), Wielka Brytania (10,38), Bahrajn (8,47) i Stany Zjednoczone (6,87).

Polska wśród 30 państw z najwyższym wskaźnikiem dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców (stan na 25 stycznia 2021) Our World in Data | ourworldindata.org

Natomiast pod względem liczby wykonanych szczepień w światowej czołówce 25 stycznia były:

Stany Zjednoczone - 22,7 mln

Chiny - 15 mln

Wielka Brytania - 7 mln

Izrael - 3,8 mln

Zjednoczone Emiraty Arabskie - 2,5 mln.

Polska zajmowała 14. miejsce na świecie z ponad 707,4 tys. podanych dawek szczepionki (stan na 24 stycznia, spadek z 12. miejsca przed tygodniem).

Do tej pory na całym świecie wykorzystano ponad 68,4 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, w tym w Unii Europejskiej 8,7 mln - wynika z danych Our World in Data.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: ANDREJ CUKIC/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24