Czy ludzie rzucali w dinozaury kamieniami? Wpadka Ewy Kopacz
W internetowym programie była premier Ewa Kopacz porównała presję wywieraną na obóz rządzący do prehistorycznej sytuacji, w której ludzie rzucali kamieniami w dinozaury, doprowadzając je ostatecznie do śmierci. Ekspert stawia sprawę jasno: między wyginięciem jednych a pojawieniem się drugich była ogromna odległość czasowa.

Jednym z tematów czwartkowego odcinka programu "Fakt Opinie" Agnieszki Burzyńskiej były ostatnie afery wokół Prawa i Sprawiedliwości. Prowadząca pytała zaproszoną byłą premier Ewę Kopacz o to, jak te wydarzenia mogą wpłynąć na pozycję obozu rządzącego. Była przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w celu pokazania, jak skuteczna może być presja wywierana małymi krokami, postanowiła "przypomnieć trochę strasznie dawne czasy".

"Wtedy, kiedy dinozaury jeszcze były, a ludzie nie mieli żadnych strzelb, nie mieli żadnej broni nowoczesnej, która pozwoliłaby ich zabić. Rzucali kamieniami w tego dinozaura i wiadomo, że od jednego rzucenia tym kamieniem na pewno nie padł, ale jeśli przez miesiąc, dwa miesiące rzucali tymi kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać. Więc presja ma sens" - przekonywała Ewa Kopacz.

Wypowiedź szybko stała się obiektem żartów. Internauci postanowili przypomnieć byłej premier, kiedy wyginął ostatni dinozaur, a kiedy na ziemi pojawił się pierwszy człowiek.

O przybliżenie, kiedy żyły i wyginęły dinozaury, poprosiliśmy eksperta z zakresu paleontologii.

Odległość czasowa

- Nie, dinozaury i ludzie, w znaczeniu homo sapiens, nie żyli na Ziemi w jednym czasie - odpowiada prof. dr hab. Adam Nadachowski, paleontolog z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

Dinozaury zniknęły z powierzchni ziemi w końcówce ery mezozoicznej, a więc około 70-80 mln lat temu. Rodzina człowiekowatych, hominidów, była wtedy dopiero w zaczątku.

prof. dr hab. Adam Nadachowski

- Jeśli chodzi o ludzi, to weźmy na przykład pod uwagę Europę. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, Homo sapiens pojawił się w niej między 43 a 45 tysięcy lat temu. Wcześniej żył tu Neandertalczyk, ale to też było około 200 tysięcy lat temu. Połączenie ludzi i dinozaurów jest więc niemożliwe, wpływa na to odległość czasowa - tłumaczy paleontolog.

Mamuci trop

Prof. Nadachowski zasugerował jednak, że była premier mogła mówić o dinozaurach, mając na myśli inny wymarły rodzaj zwierząt - mamuty. Podobną sugestię w trakcie trwania programu przedstawiła także prowadząca Agnieszka Burzyńska.

To mogło być przejęzyczenie i tak naprawdę chodziło o mamuty, wtedy sytuacja wygląda inaczej.

prof. dr hab. Adam Nadachowski

- Mamuty przetrwały w północnej Europe do początku holocenu, około 10 tys lat temu, a gdzieniegdzie na ziemi nawet dłużej [Na wyspie Wrangla mamuty żyły jeszcze ok. 4-5 tysięcy lat temu - red.]. Dlatego te zwierzęta żyły razem z ludźmi, z homo sapiens - mówi paleontolog. - Człowiek paleolitu polował na nie, więc mógł także rzucać w nie kamieniami.

"Freudowska pomyłka"

Do swojej niefortunnej wypowiedzi w mediach społecznościowych odniosła się także sama była premier. Ewa Kopacz wytłumaczyła pomyłkę tym, że kupiła ostatnio książkę o dinozaurach dla swojego wnuka. "Czytając swoją dzisiejszą wypowiedź sama się z siebie śmieję" - dodała była premier.

Autor:  mist
Źródło:  Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Unsplash

Pozostałe

Ludzie, którzy nigdy nie istnieli. Stworzyła ich sztuczna inteligencja

Uśmiechnięta szatynka z włosami założonymi za ucho. Starsza pani z siwymi włosami i w okularach, sfotografowana w połowie wypowiadanego słowa. Kilkuletni uśmiechnięty rudzielec z burzą kręconych włosów. Wyglądają jak ludzie, których codziennie mijamy na ulicach. Tyle tylko, że nie istnieją.

Nieprawda i "zwykły trolling" na Wikipedii

Wikipedię może edytować każdy internauta. Otwartość internetowej encyklopedii ma gwarantować rozwój projektu i podnoszenie wartości merytorycznej haseł. Niektóre artykuły stają się jednak przedmiotem manipulacji i fałszerstw. Chodzi szczególnie o te związane z historią najnowszą, polityką czy dotyczące osób zaangażowanych w debatę publiczną.

Leczenie raka witaminą C i rtęć w szczepionkach, czyli pseudonauka na uczelniach

Szczepionki powodujące autyzm, resocjalizacja przy pomocy psychologii kwantowej czy dożylne wlewy z witaminy C - takie niepotwierdzone, a nawet niezgodne z nauką teorie stają się szczególnie groźne, kiedy są głoszone w miejscach nierozerwalnie kojarzonych z wiedzą - na uniwersytetach. O tym problemie zaalarmowali w swoim liście przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Raport Konkretu24.

Wiemy, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że nie wie, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych i dodał, że głosy naukowców są w tym temacie bardzo różne. To nieprawda. 97 procent autorów prac naukowych nie ma wątpliwości, że to właśnie działalność człowieka skutkuje zmianami klimatu. Mają też na to konkretne dowody.

Efektowne popisy pilota i ich efektywne obalenie

Filmik z pokazem niewiarygodnych umiejętności sterowania myśliwcem bez wątpienia mógł zainteresować, a nawet zachwycić. Pojawiły się jednak osoby, które uważały, że wideo jest tak niesamowite, że aż nieprawdziwe. Miały rację.

Czy smugi na niebie trują ludzi? Nawet posłowie pytają o chemtrails

Czy samoloty nad Polską zrzucają szkodliwe substancje? Posłanka Kukiz’ 15 Barbara Chrobak pyta dwóch ministrów o tzw. chemtrails, czyli rzekomo trujące białe smugi, które często można zobaczyć na niebie. Podobnie jak wielu internautów, zastanawia się, czy powodują smog i chce wiedzieć, co polski rząd wie na ten temat.