Aleksandra Dulkiewicz w koszulce z godłem hitlerowskich Niemiec bądź hajlująca z balkonu - takie sfałszowane zdjęcia rozpowszechniane w internecie zyskują popularność, stając się źródłem hejtu wobec prezydent Gdańska.

Na twitterowym i facebookowym koncie o takiej samej nazwie pojawiło się 8 października zdjęcie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Widać, że zostało zrobione podczas jakiegoś zgromadzenia publicznego na wolnym powietrzu. Uśmiechnięta Dulkiewicz rozchyla poły różowego żakietu, by pokazać białą koszulkę z godłem hitlerowskich Niemiec. Ponad 800 osób polubiło ten post.

W komentarzach dominuje hejt na prezydent Gdańska. Część z wpisów nie nadaje się do przytoczenia. Niektórzy internauci chwalą: "Super"; "O żesz Ty, aleś trafił"; "Celnie". A jedna internautka zapytała: "Kogo ona reprezentuje?".

Na koszulce "Konstytucja"

Zdjęcie z Aleksandrą Dulkiewicz jest zmanipulowane. Oryginalne zostało zrobione 1 maja podczas świętowania w Gdańsku 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2019 roku. Prezydent miasta miała wówczas koszulkę z napisem "Konstytucja".

Po lewej stronie oryginał zdjęcia. Po prawej internetowa przeróbka
Po lewej stronie oryginał zdjęcia. Po prawej internetowa przeróbka Foto: Bartosz Banka / Agencja Gazeta

Wcześniej prezydent "hajlowała"

To nie pierwszy raz, gdy na tym koncie ukazuje się przerobione zdjęcie Aleksandry Dulkiewicz. 4 października opublikowano na nim fotografię prezydent Gdańska z Magdaleną Adamowicz, wdową po tragicznie zmarłym prezydencie miasta. Obraz pokazywał, jak obie kobiety hajlują z balkonu, na którym wisi hitlerowska swastyka. Post podano dalej ponad 450 razy, polubiono 1,3 tys. razy.

Ta manipulacja również była okazją do krytyki i hejtu. "Obie siebie warte"; "Niemry jak malowane"; "Bardzo pasuje niestety"; "Sieg Heil firer" - pisali internauci.

W rzeczywistości zdjęcie wykonano podczas Wiecu Demokracji, który odbył się 19 września w Gdańsku. Oryginał można zobaczyć na witrynie miasta Gdańsk. Fotografię zrobiono, gdy Dulkiewicz i Adamowicz ułożyły dłonie w znak solidarności.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: TVN24/Twitter

Pozostałe

"Uzasadniony przypadek" skrócenia kwarantanny Dworczyka i "samoizolacja" Błaszczaka

Minister Michał Dworczyk najpierw uczestniczył w posiedzeniu rządu, a dopiero potem dostał pisemną zgodę GIS na skrócenie kwarantanny. Jego wniosek GIS uznał bowiem za "uzasadniony przypadek" i przed posiedzeniem "udzielił zgody drogą ustną". Przepisy nie precyzują, który przypadek jest uzasadniony oraz czy zgoda ma być pisemna.

Rządowy komitet, którym pokieruje Jarosław Kaczyński: przedstawiamy skład i zakres działań

W skład kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego nowego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych będą wchodzić ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, zagranicznych i do spraw koordynacji służb specjalnych. Do zadań komitetu należy m.in. dokonywanie analiz w zakresie obronności i wymiaru sprawiedliwości, przygotowywanie propozycji działań w zakresie pozyskiwania uzbrojenia czy rozwoju przemysłu obronnego.