Rząd nie chce schudnąć. Wzrosła liczba wiceministrów, są nowi pełnomocnicy

Posiedzenie Rady Ministrów KPRM | Adam Guz

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego, w skład którego wchodzi premier, 19 szefów ministerstw oraz czterech ministrów - członków Rady Ministrów, ma w tej chwili 86 wiceministrów – w resortach i w Kancelarii Premiera. To o czterech więcej niż pod koniec ubiegłego roku, i o sześcioro więcej w porównaniu do lipca tego roku. Liczba stanowisk wiceministrów z pewnością jeszcze wzrośnie, kiedy powstanie ministerstwo środowiska.

Sześcioro "resortowych" wiceministrów pełni jednocześnie funkcję pełnomocników rządu w różnych sprawach; ostatnim mianowanym, w randze sekretarza stanu w Kancelarii Premiera jest rządowy pełnomocnik ds. Polonii.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Premier ogłosił skład
Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Premier ogłosił składtvn24

Zapowiedź powołania nowych pełnomocników, a zwłaszcza pełnomocnika rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami skarbu państwa, którym został Janusz Kowalski, wzbudziła ożywioną dyskusję opozycji i internautów. Dotyczyła przede wszystkim zasadności tworzenia tego typu stanowisk i rozbudowywania ponad miarę rządowej administracji.

Nominację Kowalskiemu wręczył 12 grudnia 2019 r. wicepremier, szef nowo powołanego Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin, któremu pełnomocnik podlega.

Wicepremier nie wystarczy?

Jednym z dyskutantów o nowym stanowisku pełnomocnika był poseł PO Sławomir Neumann. "To już J. Sasin w randze wicepremiera nie wystarcza? Panie Premierze może powołacie „pełnomocnika ds wyrzucenia tłumu nikomu niepotrzebnych ministrów, wiceministrów i pełnomocników wszelakich”? #bizancjum #drogawładza" – napisał na Twitterze polityk PO, komentując doniesienia portalu Biznes Alert.

"Pełnomocnik ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa? a Sasin to czym się tam zajmuje? czy oni zgłupieli już naprawdę do reszty?” - napisał inny użytkownik Twittera.

W podobnym tonie komentował tę kwestię Sławomir Dusza: "A Sasin za co pobiera pensję Ministra Aktywów Państwowych?!".

Część komentujących zwracała uwagę, że sam premier Morawiecki, prezentując nową strukturę rządu mówił, że to ministerstwo przejmie nadzór nad większością spółek skarbu państwa, a wicepremier Jacek Sasin zostanie poproszony "o wypracowanie jak najlepszych praktyk" w zarządzaniu państwowymi spółkami.

Tyle tylko, że w przepisach prawa, określających zadania nowego resortu, o nadzorze nad spółkami nie ma słowa.

Energia i złoża kopalin

Wbrew swojej nazwie, ale na podstawie rozporządzenia premiera z 18 listopada w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych, szef tego resortu "kieruje następującymi działami administracji rządowej: 1) energia; 2) gospodarka złożami kopalin".

Imperium Jacka Sasina. Olbrzymia władza i jeden człowiek
Imperium Jacka Sasina. Olbrzymia władza i jeden człowiektvn24

Wynika to z faktu, że MAP zostało utworzone poprzez likwidację resortu energii w prosty formalnie sposób – kolejnym rozporządzeniem rząd zmienił nazwę utworzonego w 2015 r. Ministerstwa Energii na Ministerstwo Aktywów Państwowych, nie zmieniając ani przecinka w zadaniach tego resortu, opisanych w akcie prawnym sprzed pięciu lat. ME z kolei zostało utworzone poprzez wydzielenie "części energetycznej" z Ministerstwa Rozwoju.

Nałożenie na MAP zadań nadzorczych nad spółkami, nie tylko energetycznymi, musi więc mieć podstawę prawną. Stąd pomysł powołania pełnomocnika rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia o nowym pełnomocniku napisano, że powołuje się go w związku z "utworzeniem Ministerstwa Aktywów Państwowych, które docelowo ma przejąć nadzór nad państwowymi spółkami oraz uwzględniając ważny interes państwa, jakim jest realizacja koncepcji maksymalnego wykorzystania potencjału spółek Skarbu Państwa i innych aktywów państwowych".

Jego podstawowym zadaniem ma być opracowanie projektów prawnych dotyczących nadzoru nad spółkami.

Ośmiu wiceministrów do pomocy

Nowym pełnomocnikiem do sprawy reformy nadzoru nad spółkami - w randze sekretarza stanu - został Janusz Kowalski. Tego samego dnia nominację na podsekretarza stanu w MAP dostał Zbigniew Gryglas - kiedyś poseł PO, potem poseł Porozumienia, który startując z listy PiS w ostatnich wyborach nie dostał się do Sejmu.

Kierownictwo Ministerstwa Aktywów Państwowych

Wicepremier Jacek Sasin, szef MAP, ma w tej chwili do pomocy ośmiu wiceministrów – czterech sekretarzy stanu i czterech podsekretarzy stanu. To największy, pod względem liczby kierownictwa, resort. Podobna liczba wiceministrów – jeden sekretarz stanu i sześciu podsekretarzy – jest w Ministerstwie Finansów.

Pięciu wiceministrów do pomocy ma szef resoru sprawiedliwości. Jednym z nich jest Marcin Warchoł, który został powołany także na pełnomocnika rządu ds. praw człowieka. - To jest idea powołania "anty-Bodnara", tyle że w pełni zależnego od władzy. Kompletny nonsens - tak ten fakt dla Onetu ocenił były Rzecznik Praw Obywatelskich i były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll.

Po pięciu wiceministrów mają resorty klimatu, obrony, spraw zagranicznych i zdrowia. W sumie, we wszystkich 19 resortach jest ich 78.

Wciąż najliczniejszym pod względem kierownictwa swoistym resortem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W kierownictwie KPRM jest 14 osób – premier, trzech wicepremierów, dwóch ministrów – członków rządu oraz ośmiu sekretarzy stanu.

15.11.2019 | Nowy rząd i nowe ustawy. "Szukają w panice środków"
15.11.2019 | Nowy rząd i nowe ustawy. "Szukają w panice środków"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Wkrótce po objęciu stanowiska premiera przez Mateusza Morawieckiego, w grudniu 2017 r. w jego rządzie było 20 ministrów i 101 wiceministrów. W lipcu 2019 - 23 ministrów oraz 78 wiceministrów. Obecnie – 23 ministrów i 84 wiceministrów.

Ta liczba jeszcze wzrośnie, gdy - jak pisał portal tvn24bis.pl - po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej dojdzie do ostatecznego rozdziału ministerstwa klimatu i ministerstwa środowiska.

tekst uzupełniony 21.12 o nowe nominacje wiceministrów

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24,onet.pl, tvn24bis.pl; Foto: Artur Guz / KPRM

Źródło zdjęcia głównego: KPRM | Adam Guz

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24