Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre 16 lutego na briefingu prasowym w Białym Domu poinformowała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyjmie 12 marca na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska. Jak dodała, "przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy" przed rosyjską agresją. "Spotkanie zbiega się także z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO i jest podkreśleniem wspólnego niezachwianego zaangażowania Stanów Zjednoczonych i Polski na rzecz NATO, czyniącego wszystkich nas bezpieczniejszymi" - głosi oświadczenie Białego Domu. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Polski wspólnie skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

"Wspólna wizyta prezydenta i premiera w Waszyngtonie w rocznicę wejścia Polski do NATO pokazuje, że sojusz [Polski i Stanów Zjednoczonych] jest i będzie silny bez względu na to, kto rządzi w obu krajach" – napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X. Z kolei minister i szef kancelarii premiera Jan Grabiec powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "podczas spotkania w Białym Domu premier Tusk i prezydent Duda przeprowadzą otwartą i rzetelną rozmowę na temat relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi", a premier Donald Tusk "robi wszystko, aby polityka zagraniczna była wspólna".

"Mam zaszczyt zaprosić Pana i Prezydenta Dudę do Białego Domu na spotkanie 12 marca 2024 r. - w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO" - napisał prezydent USA Joe Biden do premiera Donalda Tuska w zaproszeniu, do którego dotarły "Fakty" TVN.

Polscy premierzy w Białym Domu

Komentując 16 lutego w "Graffiti" na antenie Polsat News jednoczesne zaproszenie prezydenta i premiera poseł PiS Krzysztof Szczucki powiedział, że "jeżeli chodzi o takie typowe wizyty [w Białym Domu] to są one zazwyczaj jednoosobowe. Jest prezydent, który uczestniczy w rozmowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, a tym razem będzie to także pan premier".

Na pytanie prowadzącego program o pojawiające się sugestie, że "to prezydent jest na doczepkę" i że "premier został potraktowany lepiej" poseł Szczucki odparł: "jeżeli miałbym złośliwie mówić, kto jest na doczepkę, to raczej drugi uczestnik tej delegacji, bo właśnie taka typowa wizyta z prezydentem Stanów Zjednoczonych, przynajmniej jeśli chodzi o polski ustrój i układ władzy, to wtedy uczestniczy w tym prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda".

Słowa Szczuckiego mogą sugerować, że polscy premierzy w historii III RP nie byli zapraszani do Białego Domu na rozmowy z amerykańskimi prezydentami, a jeśli takie spotkania się zdarzały, to były rzadkością. Z informacji zamieszczonych na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu, poświęconej oficjalnym wizytom w USA światowych liderów wynika, że siedmiu polskich premierów było gośćmi amerykańskich prezydentów w Białym Domu podczas tzw. wizyt oficjalnych, roboczych czy wizyt prywatnych. Te wizyty różnią się stopniem oprawy protokolarnej i ceremoniału; w ich trakcie omawiano najważniejsze sprawy dotyczące stosunków dwustronnych. Biały Dom odwiedzali więc premierzy: Tadeusz Mazowiecki 21 marca 1990 roku, wizyta oficjalna - prezydent George H.W. Bush; Jan Krzysztof Bielecki 11 września 1991 roku, wizyta prywatna - prezydent George H.W. Bush; Jan Olszewski 13 kwietnia 1992 roku, wizyta prywatna - prezydent George H.W. Bush; Jerzy Buzek 10 lipca 1998 roku, wizyta prywatna - prezydent Bill Clinton; Leszek Miller 11 stycznia 2002 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush, 5 lutego 2003 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush; Marek Belka 7-9 sierpnia 2004 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush; Donald Tusk 10 marca 2008 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush.

W powyższym zestawieniu spotkań polskich premierów z urzędującymi prezydentami Stanów Zjednoczonych pominęliśmy spotkania w trakcie szczytów NATO czy posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. I tak premier Mazowiecki spotkał się z prezydentem Georgem H.W. Bushem we wrześniu 1990 roku przy okazji ZO ONZ.

Tak więc "powrót" polskiego premiera do Białego Domu następuje po 16 latach przerwy, w trakcie których w Białym Domu pojawiali się wyłącznie polscy prezydenci, ale tylko czterokrotnie.

Polscy prezydenci w Gabinecie Owalnym

Od 1991 roku gospodarze Białego Domu gościli u siebie pięciu polskich prezydentów, którzy odbyli w sumie 12 spotkań w Gabinecie Owalnym ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami: Lech Wałęsa 20 marca 1991 roku, wizyta państwowa - prezydent George H.W. Bush; Aleksander Kwaśniewski 8 lipca 1996 roku, wizyta robocza - prezydent Bill Clinton, 17 lipca 2002 roku, wizyta państwowa - prezydent George W. Bush, 13 stycznia 2003 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush, 27 stycznia 2004 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush, 9 lutego 2005 roku, wizyta robocza - prezydent George W. Bush; Lech Kaczyński 9 lutego 2006 roku, wizyta robocza - prezydent G. W. Bush, 16 lipca 2007, wizyta robocza - prezydent G. W. Bush; Bronisław Komorowski 8 grudnia 2010 roku, wizyta robocza - prezydent Barack Obama; Andrzej Duda 18 września 2018 roku, oficjalna wizyta robocza - prezydent Donald Trump, 12 czerwca 2019 roku, oficjalna wizyta robocza - prezydent Donald Trump, 24 czerwca 2020 roku, wizyta robocza - prezydent Donald Trump.

W zestawieniu spotkań prezydentów pominęliśmy spotkania w trakcie szczytów NATO i innych uroczystości, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. I tak Lech Wałęsa, który uczestniczył w otwarciu Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, 21 kwietnia 1993 roku rozmawiał z Billem Clintonem; prezydent Kwaśniewski z premierem Buzkiem 24 kwietnia 1999 roku wzięli udział w gali w Białym Domu z okazji szczytu NATO; Bronisław Komorowski uczestniczył w szczycie NATO w 2012 roku w Chicago; Andrzej Duda rozmawiał krótko z Barackiem Obamą 31 marca 2016 roku na przyjęciu z okazji Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Prezydent współdziała z rządem

Z powyższej listy widać, że na rozmowy do Białego Domu najczęściej był zapraszany prezydent Aleksander Kwaśniewski (pięć razy). Także w trakcie jego 10-letniej prezydentury polscy premierzy najczęściej – czterokrotnie – gościli w siedzibie amerykańskich prezydentów. To pokazuje, że akurat prezydent Kwaśniewski nie rezerwował wyłącznie dla siebie wizyt w Gabinecie Owalnym i w sprawach relacji polsko-amerykańskich potrafił współpracować z rządem.

Z kolei jego następcy sami jeździli na spotkania do Białego Domu, co by potwierdzało tezę posła Szczuckiego, że wynika to z zasad polskiego ustroju i "układu władzy". Tyle że polska konstytucja w tym zakresie stanowi w art. 146, że to:

Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozwinięciem tego zapisu jest stwierdzenie w ust. 4 pkt 9 tego artykułu, że rząd "sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi".

Z kolei w art. 133 konstytucji zapisano, że to prezydent ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe, mianuje i odwołuje ambasadorów, może kierować umowy międzynarodowe do Trybunału Konstytucyjnego, ale jednocześnie:

Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem.

Gdy w 2008 roku doszło do sporu pomiędzy prezydentem Lechem Kaczyńskim a premierem Donaldem Tuskiem na tle uczestnictwa prezydenta w szczytach Unii Europejskiej, na wniosek premiera sprawę rozstrzygnął wtedy Trybunał Konstytucyjny. W omówieniu orzeczenia z 20 maja 2009 roku czytamy: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie ma wynikających wprost z konstytucji uprawnień służących samodzielnemu prowadzeniu polityki zagranicznej Rzeczypospolitej. Nie jest też upoważniony do samodzielnego prowadzenia polityki zagranicznej ani do sprawowania kierownictwa w dziedzinie stosunków z organizacjami międzynarodowymi". Opisane w cytowanym wyżej art. 133 konstytucji współdziałanie z rządem i ministrem spraw zagranicznych trybunał zdefiniował jako "obustronną otwartość na współpracę i efektywną gotowość jej podjęcia".

Innymi słowy, prezydent nie może prowadzić konkurencyjnej wobec rządu własnej polityki zagranicznej, ani też rząd nie może lekceważyć roli prezydenta w kontaktach z innymi państwami.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24