Z czepkiem czy bez? Jak wygląda współczesny strój pielęgniarki

Źródło:
Konkret24
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcej
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcejTVN24
wideo 2/5
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcejTVN24

"Piękna ustawka" rodem z PRL-u lub jeden z symboli zawodu, nadal noszony w szczególnych momentach? Dyskusja o pielęgniarskim czepku podzieliła internautów, gdy sieć obiegło zdjęcie premiera Morawieckiego z pielęgniarkami w czepkach. Wyjaśniamy, kiedy obecnie pielęgniarki i położne noszą czepki.

"Jako polozna pracuje prawie 15 lat, czepków nie widziałam na oczy- nigdy! Opowiadała mi o nich mama-tez położna. PiS w tych swoich utopijnych obrazkach mnie zwyczajnie rozwala, chcą nas cofnąć w czasie?" - napisała w środę 20 września anonimowa użytkowniczka serwisu X.com (dawniej Twitter; pisownia wpisu oryginalna). Do wpisu dołączyła zdjęcie premiera Mateusza Morawieckiego, który witał się z pielęgniarkami. Trzy z czterech (Morawiecki zasłania głowę jednej z nich) miały pielęgniarskie czepki.

Wpis na platformie X.com opublikowany 20 września 2023 rokuX.com

Wpis ze zdjęciem wyświetlono ponad 177 tys. razy, a pod nim rozgorzała dyskusja internautów. Poszło właśnie o pielęgniarski czepek. "Kim są te pielęgniarki z premierem,takie usmiechniete, zadowolone ,w czepkach sprzed potopu"; "Rany, z jakiej garderoby teatralnej wyszperali te czepki?", "skąd one te czepki wytrzasnęły?"; "Oni rekonstruują PRL" - pisali oburzeni (pisownia wszystkich postów oryginalna). Niektórzy twierdzili, że kobiety ze zdjęcia nie noszą prawdziwych czepków: "Zwykle kartki papieru sobie przyczepiły na wsuwki"; "W ogóle to nie są prawdziwe czepki, moja mam też miała czepek położnej. Z czerwonym paskiem. Były plastikowe i lśniły. To jest zwykła kartka A3 pozaginana, widać matowość, kanty i od wewnętrznej strony był półczepiec zapinany na guza".

"Piękna ustawka. Pielęgniarki nie noszą czepków od 1991. Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, reż. Stanisław Bareja" - napisał dzień później inny użytkownik, które to samo zdjęcie Morawieckiego i pielęgniarek zestawił z kadrem z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" z 1978 roku w reżyserii Stanisława Barei.

"Panie premierze @MorawieckiM! Tak wygląda współczesny strój pielęgniarki- proszę nie dziękować" - napisała później ta sama anonimowa użytkowniczka, która opublikowała zdjęcie Morawieckiego 20 września. Tym razem do wpisu dołączyła zdjęcie Donalda Tuska, podczas konferencji prasowej. Tuż za liderem KO stały dwie kobiety w różowych uniformach. Jedną z nich na zdjęciu zakreślono żółtym obrysem. To zdjęcie pochodzi z artykułu opublikowanego na lokalnym portalu Kalisza Calisia.pl. Autorem jest fotograf Błażej Krawczyk. Wykonał je 21 września podczas konferencji prasowej Donalda Tuska przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Wpis na platformie X.com opublikowany 21 września 2023 rokuX.com, fot. Błażej Krawczyk

Niektórzy internauci bronili pielęgniarek ze zdjęcia: "Nie MUSZĄ nosić czepka, ale zachowany jako 'Towarzyszy ważnym wydarzeniom i uroczystościom jako symbol - element dekoracyjny: olimpiadom, turniejom, konkursom, świętom zawodowym'. Są m. in. a zdjęciach z protestu pielęgniarek z 2021"; "Ja widziałem na manifestacjach związków zawodowych". "Dobrze wiedzieć, że we wszystkich protestach pielęgniarek od 15 lat chodzą same zaczepkowane aktorki"- pisała jedna z użytkowniczek X.com, a do wpisu dołączyła do wpisu zbitkę 18 zdjęć przedstawiających protestujące pielęgniarki.

Skąd pochodzi zdjęcie premiera Morawieckiego z pielęgniarkami, które wzbudziło żywą dyskusję internautów? Zrobiono je 20 września, gdy Morawiecki odwiedził szpital w miejscowości Pionki i Ośrodek Zdrowia w Przytyku. To i inne zdjęcia ze spotkania z personelem medycznym opublikowano na stronie KPRM. Tego samego dnia pojawiło się też na oficjalnym profilu Mateusza Morawieckiego na platformie X.com. Pod tym postem premiera nie brakowało komentarzy oburzonych internautów. "Ale ustawka, prawdziwy PRL. Pielęgniarki nie noszą czepków od 1991 roku"; "Widzieliście ostatnio pielęgniarki w czepkach? Ja nie widziałam ani w dużym szpitalu ani w przychodniach" - pisali w reakcji.

Czy czepek w zawodzie pielęgniarskim to tylko relikt przeszłości? Sprawdziliśmy.

Czepek ciągle żywy. To element uroczystego stroju pielęgniarki i położnej

Charakterystyczny czepek jest jednym z symboli zawodu pielęgniarstwa i położnictwa. Do 1990 roku był obowiązkowym elementem stroju pielęgniarskiego. Czepek z czarnym paskiem nosiły w pracy pielęgniarki, z czerwonym - położne. Miał symbolizować pokorę i chęć służenia innym ludziom, pełnił też funkcję praktyczną - zabezpieczał włosy i pozwalał odróżnić pielęgniarkę lub położną od pozostałego personelu medycznego.

Internauci mają rację, że od 1991 roku czepek nie jest elementem codziennego stroju pielęgniarki i położnej w Polsce - zastąpił go identyfikator przypinany do stroju. Decyzję o uchyleniu obowiązku noszenia czepka podjęto 12 grudnia 1990 roku podczas obrad I Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Nie oznacza to, że czepek przeszedł do historii. Został zachowany w uroczystym stroju pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z art. 10 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej czytamy, że "pielęgniarki i położne mają prawo używania uroczystego stroju zawodowego. Uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej podlega ochronie prawnej". Wzór uroczystego stroju oraz zasady jego używania określa w uchwale Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NIPiP). Załącznik do obowiązującej uchwały NIPiP z 22 czerwca 2016 roku tak opisuje uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej:

Czepek jest wykonany z kawałka wykrochmalonego płótna bawełnianego. Jego wymiary wykazane są na rysunku technicznym. Wzdłuż przyprasowana jest czarna taśma bawełniana szerokości 24 mm dla pielęgniarek i czerwona dla położnych. Czepek składa się i zapina z pomocą białego, plastikowego guzika. Rozmiar czepka można regulować dzięki zapięciu na dwa rozmiary dziurek.

Uchwale NIPiP towarzyszą rysunki przedstawiające uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej w tym wymiary czepka. I tak elementem kobiecego stroju pielęgniarki i położnej jest czepek z paskiem w kolorach odpowiednio czarnym i czerwonym. Częścią męskiego stroju pielęgniarza i położnego jest zgodnie z uchwalą metalowa przypinka w kształcie czepka z paskiem w odpowiednim kolorze - przypina się ją na kieszeni marynarki.

Uroczysty damski i męski strój zawodowy pielęgniarki i położnejnipip.pl

Zgodnie z uchwałą uroczysty strój zawodowy pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego noszony jest podczas:

  • uroczystości państwowych i kościelnych;
  • wręczania odznaczenia samorządu pielęgniarek i położnych;
  • jubileuszy i uroczystych spotkań;
  • uroczystości w miejscach pamięci narodowej;
  • innych uroczystości i wystąpień indywidualnych.

Tak więc możliwe jest, że pielęgniarki na spotkanie z premierem, które można zaliczyć do innych uroczystości i wystąpień indywidualnych, ubrały czepki będące elementem uroczystego stroju zawodowego. Na komentowanym przez internautów zdjęciu widać, że pielęgniarki nosiły czepki zgodne z obowiązującą uchwałą.

Czepek na wejście do zawodu i na protesty

Czepek obecny jest również podczas ceremonii tak zwanego czepkowania, czyli symbolicznego wejścia do zawodu. Czepki wraz z czarnym paskiem są zakładane absolwentom na znak ukończenia szkoły pielęgniarskiej.

Jest to wciąż żywa tradycja, co można pokazują relacje z uroczystości czepkowania publikowane w internecie. Tylko w 2023 roku uroczystość czepkowania absolwentów pielęgniarstwa odbyła się m.in. na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wiele pielęgniarek i położnych zakłada czepki na protestach związkowych. W czepkach na głowie pielęgniarki wielokrotnie w ostatnich latach protestowały w Warszawie m.in. we wrześniu 2015 roku, maju 2021 roku, maju 2023 roku i czerwcu 2021 roku.

Kadry pochodzą  z materiałów TVN24
Protesty pielęgniarek w Warszawie: we wrześniu 2015 roku, maju 2021 roku, maju 2023 roku i czerwcu 2021 roku. Za każdym razem część pielęgniarek protestowała w czepkach.Kadry pochodzą z materiałów TVN24TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: x.com/KPRM/Błażej Krawczyk, Calisia.pl

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24