Z czepkiem czy bez? Jak wygląda współczesny strój pielęgniarki

Źródło:
Konkret24
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcej
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcejTVN24
wideo 2/5
Pielęgniarki z długim stażem walczą o to, by zarabiać więcejTVN24

"Piękna ustawka" rodem z PRL-u lub jeden z symboli zawodu, nadal noszony w szczególnych momentach? Dyskusja o pielęgniarskim czepku podzieliła internautów, gdy sieć obiegło zdjęcie premiera Morawieckiego z pielęgniarkami w czepkach. Wyjaśniamy, kiedy obecnie pielęgniarki i położne noszą czepki.

"Jako polozna pracuje prawie 15 lat, czepków nie widziałam na oczy- nigdy! Opowiadała mi o nich mama-tez położna. PiS w tych swoich utopijnych obrazkach mnie zwyczajnie rozwala, chcą nas cofnąć w czasie?" - napisała w środę 20 września anonimowa użytkowniczka serwisu X.com (dawniej Twitter; pisownia wpisu oryginalna). Do wpisu dołączyła zdjęcie premiera Mateusza Morawieckiego, który witał się z pielęgniarkami. Trzy z czterech (Morawiecki zasłania głowę jednej z nich) miały pielęgniarskie czepki.

Wpis na platformie X.com opublikowany 20 września 2023 rokuX.com

Wpis ze zdjęciem wyświetlono ponad 177 tys. razy, a pod nim rozgorzała dyskusja internautów. Poszło właśnie o pielęgniarski czepek. "Kim są te pielęgniarki z premierem,takie usmiechniete, zadowolone ,w czepkach sprzed potopu"; "Rany, z jakiej garderoby teatralnej wyszperali te czepki?", "skąd one te czepki wytrzasnęły?"; "Oni rekonstruują PRL" - pisali oburzeni (pisownia wszystkich postów oryginalna). Niektórzy twierdzili, że kobiety ze zdjęcia nie noszą prawdziwych czepków: "Zwykle kartki papieru sobie przyczepiły na wsuwki"; "W ogóle to nie są prawdziwe czepki, moja mam też miała czepek położnej. Z czerwonym paskiem. Były plastikowe i lśniły. To jest zwykła kartka A3 pozaginana, widać matowość, kanty i od wewnętrznej strony był półczepiec zapinany na guza".

"Piękna ustawka. Pielęgniarki nie noszą czepków od 1991. Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, reż. Stanisław Bareja" - napisał dzień później inny użytkownik, które to samo zdjęcie Morawieckiego i pielęgniarek zestawił z kadrem z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" z 1978 roku w reżyserii Stanisława Barei.

"Panie premierze @MorawieckiM! Tak wygląda współczesny strój pielęgniarki- proszę nie dziękować" - napisała później ta sama anonimowa użytkowniczka, która opublikowała zdjęcie Morawieckiego 20 września. Tym razem do wpisu dołączyła zdjęcie Donalda Tuska, podczas konferencji prasowej. Tuż za liderem KO stały dwie kobiety w różowych uniformach. Jedną z nich na zdjęciu zakreślono żółtym obrysem. To zdjęcie pochodzi z artykułu opublikowanego na lokalnym portalu Kalisza Calisia.pl. Autorem jest fotograf Błażej Krawczyk. Wykonał je 21 września podczas konferencji prasowej Donalda Tuska przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Wpis na platformie X.com opublikowany 21 września 2023 rokuX.com, fot. Błażej Krawczyk

Niektórzy internauci bronili pielęgniarek ze zdjęcia: "Nie MUSZĄ nosić czepka, ale zachowany jako 'Towarzyszy ważnym wydarzeniom i uroczystościom jako symbol - element dekoracyjny: olimpiadom, turniejom, konkursom, świętom zawodowym'. Są m. in. a zdjęciach z protestu pielęgniarek z 2021"; "Ja widziałem na manifestacjach związków zawodowych". "Dobrze wiedzieć, że we wszystkich protestach pielęgniarek od 15 lat chodzą same zaczepkowane aktorki"- pisała jedna z użytkowniczek X.com, a do wpisu dołączyła do wpisu zbitkę 18 zdjęć przedstawiających protestujące pielęgniarki.

Skąd pochodzi zdjęcie premiera Morawieckiego z pielęgniarkami, które wzbudziło żywą dyskusję internautów? Zrobiono je 20 września, gdy Morawiecki odwiedził szpital w miejscowości Pionki i Ośrodek Zdrowia w Przytyku. To i inne zdjęcia ze spotkania z personelem medycznym opublikowano na stronie KPRM. Tego samego dnia pojawiło się też na oficjalnym profilu Mateusza Morawieckiego na platformie X.com. Pod tym postem premiera nie brakowało komentarzy oburzonych internautów. "Ale ustawka, prawdziwy PRL. Pielęgniarki nie noszą czepków od 1991 roku"; "Widzieliście ostatnio pielęgniarki w czepkach? Ja nie widziałam ani w dużym szpitalu ani w przychodniach" - pisali w reakcji.

Czy czepek w zawodzie pielęgniarskim to tylko relikt przeszłości? Sprawdziliśmy.

Czepek ciągle żywy. To element uroczystego stroju pielęgniarki i położnej

Charakterystyczny czepek jest jednym z symboli zawodu pielęgniarstwa i położnictwa. Do 1990 roku był obowiązkowym elementem stroju pielęgniarskiego. Czepek z czarnym paskiem nosiły w pracy pielęgniarki, z czerwonym - położne. Miał symbolizować pokorę i chęć służenia innym ludziom, pełnił też funkcję praktyczną - zabezpieczał włosy i pozwalał odróżnić pielęgniarkę lub położną od pozostałego personelu medycznego.

Internauci mają rację, że od 1991 roku czepek nie jest elementem codziennego stroju pielęgniarki i położnej w Polsce - zastąpił go identyfikator przypinany do stroju. Decyzję o uchyleniu obowiązku noszenia czepka podjęto 12 grudnia 1990 roku podczas obrad I Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Nie oznacza to, że czepek przeszedł do historii. Został zachowany w uroczystym stroju pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z art. 10 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej czytamy, że "pielęgniarki i położne mają prawo używania uroczystego stroju zawodowego. Uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej podlega ochronie prawnej". Wzór uroczystego stroju oraz zasady jego używania określa w uchwale Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NIPiP). Załącznik do obowiązującej uchwały NIPiP z 22 czerwca 2016 roku tak opisuje uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej:

Czepek jest wykonany z kawałka wykrochmalonego płótna bawełnianego. Jego wymiary wykazane są na rysunku technicznym. Wzdłuż przyprasowana jest czarna taśma bawełniana szerokości 24 mm dla pielęgniarek i czerwona dla położnych. Czepek składa się i zapina z pomocą białego, plastikowego guzika. Rozmiar czepka można regulować dzięki zapięciu na dwa rozmiary dziurek.

Uchwale NIPiP towarzyszą rysunki przedstawiające uroczysty strój zawodowy pielęgniarki i położnej w tym wymiary czepka. I tak elementem kobiecego stroju pielęgniarki i położnej jest czepek z paskiem w kolorach odpowiednio czarnym i czerwonym. Częścią męskiego stroju pielęgniarza i położnego jest zgodnie z uchwalą metalowa przypinka w kształcie czepka z paskiem w odpowiednim kolorze - przypina się ją na kieszeni marynarki.

Uroczysty damski i męski strój zawodowy pielęgniarki i położnejnipip.pl

Zgodnie z uchwałą uroczysty strój zawodowy pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego noszony jest podczas:

  • uroczystości państwowych i kościelnych;
  • wręczania odznaczenia samorządu pielęgniarek i położnych;
  • jubileuszy i uroczystych spotkań;
  • uroczystości w miejscach pamięci narodowej;
  • innych uroczystości i wystąpień indywidualnych.

Tak więc możliwe jest, że pielęgniarki na spotkanie z premierem, które można zaliczyć do innych uroczystości i wystąpień indywidualnych, ubrały czepki będące elementem uroczystego stroju zawodowego. Na komentowanym przez internautów zdjęciu widać, że pielęgniarki nosiły czepki zgodne z obowiązującą uchwałą.

Czepek na wejście do zawodu i na protesty

Czepek obecny jest również podczas ceremonii tak zwanego czepkowania, czyli symbolicznego wejścia do zawodu. Czepki wraz z czarnym paskiem są zakładane absolwentom na znak ukończenia szkoły pielęgniarskiej.

Jest to wciąż żywa tradycja, co można pokazują relacje z uroczystości czepkowania publikowane w internecie. Tylko w 2023 roku uroczystość czepkowania absolwentów pielęgniarstwa odbyła się m.in. na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wiele pielęgniarek i położnych zakłada czepki na protestach związkowych. W czepkach na głowie pielęgniarki wielokrotnie w ostatnich latach protestowały w Warszawie m.in. we wrześniu 2015 roku, maju 2021 roku, maju 2023 roku i czerwcu 2021 roku.

Kadry pochodzą  z materiałów TVN24
Protesty pielęgniarek w Warszawie: we wrześniu 2015 roku, maju 2021 roku, maju 2023 roku i czerwcu 2021 roku. Za każdym razem część pielęgniarek protestowała w czepkach.Kadry pochodzą z materiałów TVN24TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: x.com/KPRM/Błażej Krawczyk, Calisia.pl

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24