10 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Ich prawidłowy przebieg stoi pod znakiem zapytania z uwagi na zapowiedziany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy obie strony dopełniły wszelkich starań, by doprowadzić do porozumienia? Prześledziliśmy jak w ostatnich miesiącach przebiegały negocjacje rządu z nauczycielami w sprawie podwyżek płac.

Już za kilka dni - 10, 11 i 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja. Terminy znane są od sierpnia 2018 r., kiedy ogłosiła je Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że stara się zorganizować opiekę dla uczniów podczas egzaminów na wypadek realizacji groźby strajku nauczycieli. 3 kwietnia o złagodzenie strajku w czasie egzaminów zaapelowała premier Beata Szydło. Prośbę skierowaną do pedagogów powtórzyła w piątek.

Rząd mówi o kontrakcie społecznym, związki o zwolnieniach. "Strajk w poniedziałek będzie"

W wypowiedziach polityków i w dyskusjach w mediach społecznościowych przewija się pytanie, czy rząd i strona związkowa dołożyły wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie płacowe przed rozpoczęciem egzaminów.

Aby pomóc w odpowiedzi na tak sformułowane pytania, przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą najważniejsze etapy negocjacji dotyczących podwyżek nauczycieli, począwszy od połowy grudnia 2018 r. Przy każdym etapie rozmów zaznaczyliśmy liczbę dni pozostałych do pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego.

Aby zredukować liczbę informacji przedstawionych w tabeli, ograniczyliśmy je do postulatów płacowych wysuwanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP zapowiedziało, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia. "Jeżeli do strajku dojdzie w poniedziałek, to jest odpowiedzialność personalna osób negocjujących ze strony rządowej, z panią premier Szydło na czele", mówił w piątek Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.
Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni. Foto: opracowanie własne / Konkret 24

Bieżące informacje na temat zapowiedzi strajku nauczycieli znaleźć można w aktualizowanym na bieżąco raporcie tvn24.pl

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, TVN24.pl, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Historia Janusza Szymika vs pamięć Stanisława Dziwisza. Szymik: kardynał idzie w zaparte, mataczy

"Nie wiedziałem, że chodził do biskupa"; "rozmowy sobie nie przypominam"; "listu nie widziałem nigdy" – odpowiadał kardynał Stanisław Dziwisz w "Faktach po Faktach", pytany o sprawę Janusza Szymika wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Zdaniem Szymika kardynał jego sprawą się interesował, lecz w wywiadzie nie chciał się do tego przyznać. Także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z zaprzeczeniami kardynała.

Nowe restrykcje w pandemii a stan klęski żywiołowej: porównujemy ograniczenia

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które są przewidziane w ustawie o stanie klęski żywiołowej - ale samego stanu nadzwyczajnego wciąż nie wprowadził. Prawnicy analizują dla Konkret24, które restrykcje spełniają warunki stanu klęski żywiołowej, a które już nawet poza nie wykraczają, naruszając konstytucję.

Owsiak krytykowany za wizytę w Centrum Zdrowia Dziecka. Szpital: zgodna z zasadami

Wiele krytycznych komentarzy skierowano do Jerzego Owsiaka po tym, jak na początku października odwiedził Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Fundacja WOŚP kupowała sprzęt medyczny. Szpital zapewnił jednak, że wizyta odbyła się zgodnie z procedurami obowiązującymi w placówce i że nie obowiązywał zakaz odwiedzin. Prezes WOŚP wyjaśnił także, że nie odwiedzał chorych, a spacer po szpitalu odbył się na zaproszenie jego dyrektora.