10 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Ich prawidłowy przebieg stoi pod znakiem zapytania z uwagi na zapowiedziany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy obie strony dopełniły wszelkich starań, by doprowadzić do porozumienia? Prześledziliśmy jak w ostatnich miesiącach przebiegały negocjacje rządu z nauczycielami w sprawie podwyżek płac.

Już za kilka dni - 10, 11 i 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja. Terminy znane są od sierpnia 2018 r., kiedy ogłosiła je Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że stara się zorganizować opiekę dla uczniów podczas egzaminów na wypadek realizacji groźby strajku nauczycieli. 3 kwietnia o złagodzenie strajku w czasie egzaminów zaapelowała premier Beata Szydło. Prośbę skierowaną do pedagogów powtórzyła w piątek.

W wypowiedziach polityków i w dyskusjach w mediach społecznościowych przewija się pytanie, czy rząd i strona związkowa dołożyły wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie płacowe przed rozpoczęciem egzaminów.

Aby pomóc w odpowiedzi na tak sformułowane pytania, przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą najważniejsze etapy negocjacji dotyczących podwyżek nauczycieli, począwszy od połowy grudnia 2018 r. Przy każdym etapie rozmów zaznaczyliśmy liczbę dni pozostałych do pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego.

Aby zredukować liczbę informacji przedstawionych w tabeli, ograniczyliśmy je do postulatów płacowych wysuwanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP zapowiedziało, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia. "Jeżeli do strajku dojdzie w poniedziałek, to jest odpowiedzialność personalna osób negocjujących ze strony rządowej, z panią premier Szydło na czele", mówił w piątek Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.
Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni. Foto: opracowanie własne / Konkret 24

Bieżące informacje na temat zapowiedzi strajku nauczycieli znaleźć można w aktualizowanym na bieżąco raporcie tvn24.pl

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, TVN24.pl, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Nie, "polskie władze" nie zawiesiły tablic "strefa wolna od LGBT". To projekt artystyczny

Spore poruszenie w sieci wywołały zdjęcia tablic wjazdowych do czterech polskich gmin, przy których zawieszono dodatkowe tablice z napisem "strefa wolna od LGBT". Niektórzy internauci i politycy oburzyli się takimi działaniami "polskich władz", które jednak nie są odpowiedzialne za wywieszenie tablic. Zdjęcia są częścią projektu artystycznego, a tablica jest umieszczana na znakach tylko na czas wykonania fotografii.

Nie, Paweł Kukiz nie był na niedawnym spotkaniu prezydenta z górnikami

Opis zdjęcia przedstawiającego prezydenta Andrzeja Dudę i Pawła Kukiza wprowadził w błąd wielu internautów. Fotografia obu polityków powstała w ubiegłym roku. Wielu użytkowników Facebooka uwierzyło jednak, że Paweł Kukiz wziął udział w ostatnim spotkaniu prezydenta z przedstawicielami górniczej Solidarności.

Postanowienia WSA, które nie potwierdzają tez sędziego Nawackiego

Sędzia Maciej Nawacki napisał na Twitterze, że "ci, którzy twierdzą, że Kancelaria Sejmu łamie wyrok NSA w sprawie list poparcia do KRS mijają się z prawdą". Jako dowód podał cztery orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak sprawdziliśmy, nie odnosiły się one jednak merytorycznie do wydanego w tej sprawie nakazu wstrzymania publikacji list. Co więcej, w styczniu WSA wyraźnie wskazał, że wydane przez PUODO postanowienia nie mogą wstrzymać działań sądu w tej sprawie.

Rząd Tuska sprzedał Zakłady "Łucznik" za 1,5 mln zł? Internauci mylą fabrykę i liczby

W sieci można natrafić na grafikę sugerującą, że rząd Donalda Tuska "sprzedał za 1,5 mln" Zakłady Metalowe w Radomiu, które rzekomo "przetrwały II wojnę światową, czasy komuny, a nie przetrwały rządów PO-PSL". Podane na grafice liczby wskazują jednak, że autor pomylił Zakłady "Łucznik" z Fabryką Łączników w Radomiu. Wokół prywatyzacji tej drugiej prokuratura rzeczywiście prowadzi śledztwo, ale powstała z "Łucznika" Fabryka Broni funkcjonuje do dzisiaj.

Marian, który został Krzysztofem, i Maria, która została Elżbietą

W sieci krąży dramatyczna historia mężczyzny, którego miała zostawić żona i który przejechał swojego syna. Jest ona przekazywana dalej od co najmniej dwóch lat, a facebookowy profil, który ostatnio opublikował ten wpis jest fałszywy. Jego zdjęcie profilowe nie jest autentyczne. Tak jak fotografie jego rzekomej żony i dzieci. Konkret24 pokazuje, jak szybko i łatwo sprawdzić autentyczność odnalezionych w internecie zdjęć.

Za kradzież cukierka do więzienia? Nie, ale z wyrokiem

Internauci są oburzeni decyzją Sądu Rejonowego w Kołobrzegu. Piszą, że skazał obywatela na więzienie za kradzież cukierka. Wyrok za kradzież rzeczywiście zapadł, ale nie orzeczono kary więzienia. Jak ustaliliśmy, sprawa wróci na wokandę.