10 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Ich prawidłowy przebieg stoi pod znakiem zapytania z uwagi na zapowiedziany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy obie strony dopełniły wszelkich starań, by doprowadzić do porozumienia? Prześledziliśmy jak w ostatnich miesiącach przebiegały negocjacje rządu z nauczycielami w sprawie podwyżek płac.

Już za kilka dni - 10, 11 i 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja. Terminy znane są od sierpnia 2018 r., kiedy ogłosiła je Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że stara się zorganizować opiekę dla uczniów podczas egzaminów na wypadek realizacji groźby strajku nauczycieli. 3 kwietnia o złagodzenie strajku w czasie egzaminów zaapelowała premier Beata Szydło. Prośbę skierowaną do pedagogów powtórzyła w piątek.

W wypowiedziach polityków i w dyskusjach w mediach społecznościowych przewija się pytanie, czy rząd i strona związkowa dołożyły wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie płacowe przed rozpoczęciem egzaminów.

Aby pomóc w odpowiedzi na tak sformułowane pytania, przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą najważniejsze etapy negocjacji dotyczących podwyżek nauczycieli, począwszy od połowy grudnia 2018 r. Przy każdym etapie rozmów zaznaczyliśmy liczbę dni pozostałych do pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego.

Aby zredukować liczbę informacji przedstawionych w tabeli, ograniczyliśmy je do postulatów płacowych wysuwanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP zapowiedziało, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia. "Jeżeli do strajku dojdzie w poniedziałek, to jest odpowiedzialność personalna osób negocjujących ze strony rządowej, z panią premier Szydło na czele", mówił w piątek Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.
Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni. Foto: opracowanie własne / Konkret 24

Bieżące informacje na temat zapowiedzi strajku nauczycieli znaleźć można w aktualizowanym na bieżąco raporcie tvn24.pl

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, TVN24.pl, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Czy Pawłowicz i Piotrowicz mogą zostać sędziami TK? Wątpliwości narastają

By zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego trzeba spełniać te same warunki, co w przypadku sędziów Sądu Najwyższego. W związku z tym politycy spierają się, czy byli posłowie PiS, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, mogą kandydować do Trybunału Konstytucyjnego ze względu na przekroczenie wieku, w którym sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku. Również głosy prawników są w tej kwestii podzielone.

Słupek Kaczyńskiego przekazany miejscowej ludności? "To jest taki fejk"

Popularne w mediach społecznościowych zdjęcie nie przedstawia słupka geodezyjnego wbitego przez Jarosława Kaczyńskiego podczas symbolicznej inauguracji budowy kanału na Mierzei Wiślanej. To fotografia prywatnej i w zamierzeniu autorów żartobliwej instalacji w jednej z kawiarni w Krynicy Morskiej-Piaskach. Wielu komentujących zdjęcie oburzało się uznając instalację za formę uhonorowania inauguracji przekopu Mierzei Wiślanej.

Nie, hasło "Żydzi, PO i SLD do gazu" nie pojawiło się na Marszu Niepodległości

Po**by, debile, popaprańcy, inkwizytorzy - internauci obrażają kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać jak trzyma kartkę z hasłem: "Żydzi, PO i SLD do gazu". To jednak przeróbka. Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego Marszu Niepodległości, a napis na kartce był zupełnie inny.

Fałszywe doniesienia o senatorach PO przechodzących do klubu PiS

W sieci pojawił się artykuł o tym, że trzech senatorów Platformy Obywatelskiej "zadeklarowało zmianę barw". Oznaczałoby to, że PiS zyska tym samym większość w izbie wyższej parlamentu. Informacje te są jednak nieprawdziwe – jeden z wymienionych nie będzie już senatorem, dwóch zaprzeczyło doniesieniom. Także wiele innych wskazówek na stronie pokazuje, że informacjom tym nie należy wierzyć.

Tak, żołnierze mogą wejść do restauracji z bronią, ale ta musi być zabezpieczona

Zaskoczenie niektórych internautów wywołało zdjęcie z restauracji szybkiej obsługi, na którym widać broń przewieszoną przez ramię jednego z żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych nie zabrania wchodzić żołnierzom do takich miejsc z bronią. Są oni jednak zobowiązani odpowiednio ją przenosić i zabezpieczać. Według opinii rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze WOT postępowali zgodnie z obowiązującymi ich zasadami i nie stanowili zagrożenia dla innych.

Negatywne skutki zakazu handlu w niedziele "są mitem"? Efekty zakazu w raportach i sondażach

Mówiąc o perspektywie zmian w projekcie ograniczania handlu w niedziele, wicepremier Jacek Sasin powołał się na raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, z którego "bardzo jasno wynikało, że te negatywne skutki, o których tak wiele słyszeliśmy, nie są faktem, ale są mitem". Do tego dokumentu zgłaszano jednak zastrzeżenia, a temat skutków niehandlowych niedziel podejmowały także inne, nieresortowe opracowania.