10 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Ich prawidłowy przebieg stoi pod znakiem zapytania z uwagi na zapowiedziany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy obie strony dopełniły wszelkich starań, by doprowadzić do porozumienia? Prześledziliśmy jak w ostatnich miesiącach przebiegały negocjacje rządu z nauczycielami w sprawie podwyżek płac.

Już za kilka dni - 10, 11 i 12 kwietnia - odbędzie się egzamin gimnazjalny. 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja. Terminy znane są od sierpnia 2018 r., kiedy ogłosiła je Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że stara się zorganizować opiekę dla uczniów podczas egzaminów na wypadek realizacji groźby strajku nauczycieli. 3 kwietnia o złagodzenie strajku w czasie egzaminów zaapelowała premier Beata Szydło. Prośbę skierowaną do pedagogów powtórzyła w piątek.

Rząd mówi o kontrakcie społecznym, związki o zwolnieniach. "Strajk w poniedziałek będzie"

W wypowiedziach polityków i w dyskusjach w mediach społecznościowych przewija się pytanie, czy rząd i strona związkowa dołożyły wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie płacowe przed rozpoczęciem egzaminów.

Aby pomóc w odpowiedzi na tak sformułowane pytania, przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą najważniejsze etapy negocjacji dotyczących podwyżek nauczycieli, począwszy od połowy grudnia 2018 r. Przy każdym etapie rozmów zaznaczyliśmy liczbę dni pozostałych do pierwszego dnia egzaminu gimnazjalnego.

Aby zredukować liczbę informacji przedstawionych w tabeli, ograniczyliśmy je do postulatów płacowych wysuwanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP zapowiedziało, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia. "Jeżeli do strajku dojdzie w poniedziałek, to jest odpowiedzialność personalna osób negocjujących ze strony rządowej, z panią premier Szydło na czele", mówił w piątek Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni.
Najważniejsze etapy negocjacji między nauczycielami a rządem. Żółtym kolorem oznaczono okres poniżej 60 dni do pierwszych egzaminów, czerwonym - poniżej 10 dni. Foto: opracowanie własne / Konkret 24

Bieżące informacje na temat zapowiedzi strajku nauczycieli znaleźć można w aktualizowanym na bieżąco raporcie tvn24.pl

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, TVN24.pl, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Pozostałe

Zgony w kwietniu: o jedną trzecią mniej niż rok temu

W kwietniu zmarło w Polsce 36,6 tys. osób. To o jedną trzecią mniej niż rok temu, ale nadal nieco więcej niż w drugim miesiącu pandemii, kwietniu 2020 roku. Udział zgonów z powodu COVID-19 nie przekroczył pięciu procent w żadnym w województw, lecz w minionym miesiącu zrezygnowano z powszechnego testowania w kierunku koronawirusa.