Jak sprawdzić, gdzie nauczyciele będą strajkować?

Strajk nauczycieli coraz bliżejDDTVN

Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk pracowników oświatowych. Szef ZNP poinformował, że obejmie on ponad 15,5 tysiąca placówek. Podpowiadamy, gdzie można próbować sprawdzić, które konkretnie.

Rozmowy strony związkowej z przedstawicielami rządu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w sprawie ewentualnego strajku pracowników oświatowych nadal nie przyniosły wypracowanego porozumienia. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, w prawie 80 proc. szkół i przedszkoli w Polsce rozpocznie się strajk, który potrwa do odwołania.

Do środy, 3 kwietnia, pracownicy mieli obowiązek poinformować kierujących placówkami o przystąpieniu do strajku. Jak i gdzie sprawdzić, w których placówkach od poniedziałku mogą wystąpić problemy z przeprowadzeniem zajęć dydaktycznych?

Ostateczne informacje w tej sprawie w wielu miejscach będą dostępne dopiero tego dnia rano, kiedy okaże się, ilu nauczycieli rzeczywiście nie przyszło do pracy. Na ten moment jedyna informacja, którą mogą oficjalnie przedstawić dyrektorzy, to wynik referendum strajkowego w danej placówce.

Co robić z dziećmi w czasie strajku nauczycieli? Samorządy szukają rozwiązania
Co robić z dziećmi w czasie strajku nauczycieli? Samorządy szukają rozwiązaniaAneta Regulska | Fakty po południu

Bezpośrednio do placówek albo do samorządów

- Jeśli dany rodzic chce się dowiedzieć, czy w danej szkole organizowany jest strajk, może się zwrócić z takim pytaniem bezpośrednio do placówki lub zapytać w lokalnej jednostce samorządowej - odpowiada na nasze pytanie rzecznik Związku Nauczycielstwa Polskiego, Magdalena Kaszulanis. - Takie informacje powinny posiadać urzędy dzielnicy, miasta lub gminy, jako że dyrektorzy otrzymali decyzje od pracowników już w tę środę. Jednak z tego co wiemy, duża część dyrektorów, których szkoły ogłosiły gotowość strajkową, przekazała już taką informację rodzicom.

Obecna sytuacja, czyli rozmowy prowadzone między stroną związkową i rządową, nie wpływa na sam status sporów zbiorowych kadry oświatowej. Ten spór trwa już od dłuższego czasu i dlatego do środy nauczyciele mieli poinformować dyrektorów o wynikach referendum strajkowego. Dyrektorowie już powinni posiadać te informacje. Magdalena Kaszulanis

Zwróciliśmy się więc do losowo wybranych urzędów miast, aby zapytać o dostępność takich informacji. Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Szczecina, odpowiedział, że urząd posiada co prawda wstępne deklaracje z niektórych placówek, jednak nie są one kompletne. Zaoferował pomoc rodzicom, którzy szukaliby takich informacji w wydziale oświaty szczecińskiego ratusza, jednak poradził bezpośredni kontakt ze szkołami i przedszkolami w celu uzyskania szczegółowych informacji.

W Bielsku-Białej natomiast w urzędzie na próżno szukać informacji na temat strajkujących szkół i przedszkoli. - Próbowaliśmy uzyskać takie dane, jednak placówki odpowiadały nam, że ostateczne decyzje zapadną dopiero w poniedziałek - informuje Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego.

Mail, dziennik, strona internetowa

- Jeszcze dzisiaj będę przekazywał rodzicom informacje o aktualnej sytuacji strajkowej w naszej szkole - mówi w rozmowie z Konkret24 Marek Myśliński, dyrektor V LO w Bielsku-Białej, najwyżej sklasyfikowanej w rankingu "Perspektyw" szkole tego typu w województwie śląskim. - Na ten moment nie można powiedzieć na sto procent, czy strajk się odbędzie, czy nie, tego dowiemy się w poniedziałek rano. Jedyne, co jest pewne to fakt, że w naszym liceum większość nauczycieli opowiedziała się za strajkiem - tłumaczy.

- Ja informuję rodziców drogą mailową, a także poprzez dziennik elektroniczny, odpowiednia informacja pojawi się także na naszej stronie internetowej - doprecyzowuje Myśliński. - Mamy takie możliwości elektronicznej korespondencji z rodzicami, więc z nich korzystamy - dodaje. Z rozmów z rodzicami wynika, że część szkół i przedszkoli o strajku informuje także poprzez wiadomości SMS.

Obowiązek poinformowania rodziców o strajku w placówkach oświatowych został także podkreślony w "informacji MEN dla rodziców" opublikowanej na stronach kuratoriów oświaty 4 kwietnia. Napisano w niej, że:

W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej

W komunikacie nie określono jednak, jaką dokładnie drogę komunikacji powinni wybrać dyrektorowie, aby poinformować rodziców o strajku w szkole ich dzieci. W informacji MEN można przeczytać także, że jeśli "rodzic nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej".

Różne miasta, różne podejścia

Jako że ostateczne decyzje o strajku będę zapadać w dużej części placówek dopiero w poniedziałek, obecnie nie funkcjonuje żadna ogólna baza, w której można by sprawdzać, które szkoły i przedszkola podjęły decyzję o strajku. Nic nie wskazuje także na to, żeby jakakolwiek ogólnopolska jednostka planowała utworzenie takiego narzędzia.

Lokalne wyszukiwarki strajkujących placówek oświatowych opierające się na wynikach przeprowadzonych referendów, funkcjonują jednak w niektórych polskich miastach. Takie narzędzie oferuje m.in. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, którego Biuro Edukacji udostępniło zebrane przez siebie dane. Wynika z nich między innymi, że wszystkie cztery warszawskie licea, znajdujące się w pierwszej 10-tce rankingu "Perspektyw", są objęte strajkiem nauczycieli. Twórcy wyszukiwarki podkreślają jednak, że "dane mają charakter deklaratywny i zostały zaktualizowane 3 kwietnia 2019".

Na stronach innych miast wojewódzkich do wskazania konkretnych placówek podchodzi się w zróżnicowany sposób. Listy tych, gdzie w referendach nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, opublikowały urzędy miast w Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie. Następne mają pojawiać się w nadchodzących dniach, przede wszystkim w poniedziałek 8 kwietnia i mają być stale aktualizowane. Takie zapewnienia ogłoszono w Gdańsku, Poznaniu, i Olsztynie. W ratuszach niektórych większych miast uruchomione zostaną także specjalne telefony, gdzie będzie można dowiedzieć się o aktualnej sytuacji strajkowej w konkretnych placówkach.

Infolinie dla:

- Gdańska: (58) 524 45 00 + Wykaz gdańskich placówek edukacyjnych, w których strajku NIE będzie

- Olsztyna: (89) 522 28 20

- Poznania: (61) 888 86 80

To nie są twarde dane

W sieci popularna stała się także interaktywna mapa, która miała pokazywać strajkujące szkoły w całej Polsce. Jej autorami jest inicjatywa "NIE dla chaosu w szkole", która sama siebie opisuje jako "przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, działających na rzecz polskiej edukacji". Przy wpisie dotyczącym mapy na oficjalnej stronie internetowej widnieje jednak data 16 marca, podczas gdy referendum oficjalnie zakończyło się 25 marca. Zapytaliśmy u źródła, jaką metodologią posługiwano się przy tworzeniu mapy i czy jest ona na bieżąco aktualizowana.

Wciąż bez porozumienia. Na trzy dni przed planowanym strajkiem
Wciąż bez porozumienia. Na trzy dni przed planowanym strajkiemFakty TVN

"Nasza mapa pokazuje wyniki referendum w zgłoszonych nam szkołach. Tam nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, ale decyzję o przystąpieniu do niego podejmą w poniedziałek, a decyzja może być inna", poinformowała nas organizacja za pośrednictwem Facebooka. "Nasza mapa pokazuje, gdzie może być strajk. Na mapie nie ma wszystkich placówek. Mapa nie jest już aktualizowana od tygodnia. To nie są twarde dane", wyjaśniono.

Strona, Facebook, telefon

Jako że niektórzy nauczyciele "opowiedzieli się za strajkiem, ale decyzję o przystąpieniu do niego podejmą w poniedziałek", wszystkim zainteresowanym rodzicom zalecamy przede wszystkim stałe monitorowanie stron internetowych konkretnych placówek. Na części z nich odpowiednie informacje o strajku już się pojawiły.

Przydatne w tym przypadku może okazać się także śledzenie oficjalnych stron szkół i przedszkoli w serwisach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku. Niektóre placówki już opublikowały tam odpowiednie wpisy i poinformowały, jak rodzice mogą sprawdzać nowe informacje w najbliższych dniach.

Najszybszym i najpewniejszym sposobem uzyskania informacji o trybie pracy danej placówki jest jednak telefon do sekretariatu w poniedziałek rano. "Wnioski o zawieszenie zajęć dyrektorzy mogą wystosować także później [niż 5 kwietnia - red.] (w reakcji na zmieniającą się sytuację w danej szkole), dlatego informacje o bieżącej sytuacji w swojej placówce najlepiej uzyskać u jej dyrektora", napisano na stronie Urzędu Miejskiego w Krakowie.

Autor: mist / Źródło: Konkret24; Zdjęcie tytułowe: DDTVN

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24