Biejat: Warszawa jednym z najdroższych miast w Europie. Co na to rankingi?

Źródło:
Konkret24
"Warszawa jest jednym z najdroższych miast w Europie. To absurdalne"
"Warszawa jest jednym z najdroższych miast w Europie. To absurdalne"TVN24
wideo 2/5
"Warszawa jest jednym z najdroższych miast w Europie. To absurdalne"TVN24

Wszystko wskazuje, że wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach na prezydenta Warszawy. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła o drogich mieszkaniach w stolicy. Przekonywała, że Warszawa jest jednym z najdroższych miejsc do życia i mieszkania w Europie. Sprawdziliśmy, co o tym mówią rankingi.

"Jestem zainteresowana. Ta rozmowa jest na stole" - tak Magdalena Biejat odpowiedziała 1 lutego na pytanie Piotra Kraśki czy wystartuje w wyborach na prezydentkę Warszawy. Wicemarszałkini Senatu z Lewicy w wywiadzie dla "Faktów po Faktach" w TVN24 powiedziała, że decyzja w tej sprawie zapadnie w weekend, kiedy odbędą się posiedzenia rad krajowych Nowej Lewicy i partii Razem.

Magdalena Biejat stwierdziła, że Warszawa potrzebuje tego, aby być "bardziej otwarta i równa". "Ogromną bolączką w Warszawie jest to, że nie załatwiliśmy problemu mieszkań. Warszawa jest największym, najbogatszym miastem w Polsce. Miastem, do którego mnóstwo ludzi przyjeżdża, szukając nowego życia. A jednocześnie nie daje ludziom szansy, aby mieć tutaj dach nad głową" - powiedziała polityczka.

Biejat przekonywała dalej, że trzeba w Warszawie budować mieszkania na wynajem, które byłyby dostępne cenowo również dla klasy średniej. "Moim zdaniem warszawski ratusz za mało się stara. Miasto stołeczne jest w ogonie, jeśli chodzi o inwestycje w mieszkania. Zamiast budować nowe mieszkania na wynajem w dobrym standardzie, miasto wolało odsprzedawać działki deweloperom" - mówiła polityczka. I dodała:

Efekt jest taki, że Warszawa jest nie tylko najdroższym miastem w Polsce, ale również jednym z najdroższych w Europie. To jest absurdalne.

Warszawa regularnie wymieniana jest w zestawieniach najdroższych do życia i mieszkania miast w Polsce. Ale czy rzeczywiście jest jednym z najdroższych miejsc w całej Europie? Zajrzeliśmy do kilku rankingów porównujących koszty życia w europejskich metropoliach. W żadnym z nich Warszawa nie jest w czołówce.

Mercer: Warszawa w piątej dziesiątce najdroższych europejskich miast

Sprawdziliśmy najnowsze dostępne dane z trzech popularnych rankingów. Pierwszy z nich to "Cost of Living City Ranking 2023" opublikowany w maju 2023 roku przez firmę konsultingową Mercer. Ranking obejmuje 227 miast z pięciu kontynentów. "Mierzy porównawczy koszt ponad 200 pozycji w każdej lokalizacji, w tym mieszkania, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki" - czytamy na stronach firmy. Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej w marcu 2023 roku.

Warszawa jest dopiero 52. wśród europejskich miast uwzględnionych w rankingu. Jest najwyżej sklasyfikowanym polskich miastem. Wrocław jest na 57. miejscu, a Kraków na 58. Pierwsze cztery miejsca zajmują szwajcarskie miasta: Zurych, Genewa, Bazylea, Berno. Na kolejnych miejscach rankingu są Kopenhaga, Londyn, Wiedeń, Amsterdam, Praga i Helsinki.

1. Zurych 2. Genewa 3. Bazylea 4. Berno 5. Kopenhaga 6. Londyn 7. Wiedeń 8. Amsterdam 9. Praga 10. Helsinki 11. Paryż 12. Berlin 13. Monachium 14. Bruksela 15. Haga 16. Frankfurt 17. Mediolan 18. Dublin 19. Luksemburg 20. Rzym ... 52. Warszawa 57. Wrocław 58. Kraków

W pełnym rankingu Mercera, który uwzględnia metropolie z całego świata, Warszawa jest na 170., Wrocław na 186., a Kraków na 190. miejscu. Pierwsza dziesiątka najdroższych miast świata to: Hongkong, Singapur, Zurych, Genewa, Bazylea, Nowy Jork, Brno, Tel Awiw, Kopenhaga i Nassau.

ECA International: Warszawa poza pierwszą dwudziestką najdroższych europejskich miast

W opublikowanym 7 czerwca 2023 roku rankingu najdroższych miast świata "Cost of Living" organizacji ECA International uwzględniono 207 miast świata, ocenianych pod względem przystępności cenowej dla cudzoziemców. Uszeregowano je na podstawie cen zwykłych, codziennie kupowanych produktów i usług, takich jak żywność, media, transport publiczny lub artykuły gospodarstwa domowego.

Spośród miast Europy najdroższą jest Genewa. Na drugim miejscu znalazł się Londyn. Wysokie miejsce brytyjskiej stolicy wynika głównie z cen żywności, mediów i mieszkań. Pierwsza dwudziestka najdroższych miast Europy prezentuje się tak:

1. Genewa 2. Londyn 3. Zurych 4. Berno 5. Kopenhaga 6. Moskwa 7. Oslo 8. Luksemburg 9. Dublin 10. Amsterdam 11. Stavanger 12. Wiedeń 13. Paryż 14. Haga 15. Sztokholm 16. Monachium 17. Reykjavik 18. Helsinki 19. Berlin 20. Frankfurt

Autorzy zestawienia zauważyli, że 54 proc. europejskich miast awansowało w rankingu, co wynika z wysokiej inflacji. Wpływ miała również wojna w Ukrainie. Jak wskazano, ceny w miejscach, w których osiedlili się ukraińscy uchodźcy, gwałtownie wzrosły zarówno dla cudzoziemców, jak i miejscowych, a najbardziej odczuły to polskie miasta. Odnotowano w nich "kolosalny wzrost cen wynajmu mieszkań od 25 do 50 proc.". Kraków awansował o 23 miejsca w rankingu światowym na 178. pozycję, a Warszawa o 11 miejsc na 158. pozycję. To miejsca w rankingu światowym. Firma nie opublikowała danych o miejscu miast z Polski wśród innnych miast europejskich.

Expatistan: Warszawa na 62. miejscu wśród najdroższych miast Europy

Wśród osiemdziesięciu europejskich miast, o których dane zbiera serwis Expatistan, Warszawa jest na 62. miejscu najdroższych metropolii. "Wskaźnik kosztów utrzymania" dla stolicy Polski wynosi 87. Expatistan gromadzi dane o kosztach towarów i usług dostarczane przez użytkowników.

Jak czytamy na stronie internetowej serwisu, aby obliczyć tę wartość dla każdego miasta przypisano czeskiej Pradze wartość 100, jako miastu referencyjnemu. "Wartość indeksu cen każdego innego miasta w bazie danych jest obliczana poprzez porównanie ich kosztów życia z kosztami życia w Pradze" - czytamy. Dla przykładu: jeśli indeks cen w danym mieście wynosi 134, oznacza to, że życie w nim jest o 34 proc. droższe niż w Pradze.

Europejskie miasta z najwyższym wskaźnikiem to:

1. Londyn (225) 2. Zurych (219) 3. Genewa (208) 4. Bazylea (198) 5. Lozanna (198) 6. Lugano (190) 7. Dublin (160) 8. Kopenhaga (158) 9. Paryż (157) 10. Amsterdam (151) 11. Oslo (150) 12. Trondheim (140) 13. Berlin (140) 14. Luksemburg (137) 15. Sztokholm (135) 16. Manchester (134) 17. Helsinki (134) 18. Rotterdam (129) 19. Edynburg (129) 20. Frankfurt nad Menem (129) ... 62. Warszawa (87)

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24