Wszystko wskazuje, że wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach na prezydenta Warszawy. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła o drogich mieszkaniach w stolicy. Przekonywała, że Warszawa jest jednym z najdroższych miejsc do życia i mieszkania w Europie. Sprawdziliśmy, co o tym mówią rankingi.
"Jestem zainteresowana. Ta rozmowa jest na stole" - tak Magdalena Biejat odpowiedziała 1 lutego na pytanie Piotra Kraśki czy wystartuje w wyborach na prezydentkę Warszawy. Wicemarszałkini Senatu z Lewicy w wywiadzie dla "Faktów po Faktach" w TVN24 powiedziała, że decyzja w tej sprawie zapadnie w weekend, kiedy odbędą się posiedzenia rad krajowych Nowej Lewicy i partii Razem.
Magdalena Biejat stwierdziła, że Warszawa potrzebuje tego, aby być "bardziej otwarta i równa". "Ogromną bolączką w Warszawie jest to, że nie załatwiliśmy problemu mieszkań. Warszawa jest największym, najbogatszym miastem w Polsce. Miastem, do którego mnóstwo ludzi przyjeżdża, szukając nowego życia. A jednocześnie nie daje ludziom szansy, aby mieć tutaj dach nad głową" - powiedziała polityczka.
Biejat przekonywała dalej, że trzeba w Warszawie budować mieszkania na wynajem, które byłyby dostępne cenowo również dla klasy średniej. "Moim zdaniem warszawski ratusz za mało się stara. Miasto stołeczne jest w ogonie, jeśli chodzi o inwestycje w mieszkania. Zamiast budować nowe mieszkania na wynajem w dobrym standardzie, miasto wolało odsprzedawać działki deweloperom" - mówiła polityczka. I dodała:
Efekt jest taki, że Warszawa jest nie tylko najdroższym miastem w Polsce, ale również jednym z najdroższych w Europie. To jest absurdalne.
Warszawa regularnie wymieniana jest w zestawieniach najdroższych do życia i mieszkania miast w Polsce. Ale czy rzeczywiście jest jednym z najdroższych miejsc w całej Europie? Zajrzeliśmy do kilku rankingów porównujących koszty życia w europejskich metropoliach. W żadnym z nich Warszawa nie jest w czołówce.
Mercer: Warszawa w piątej dziesiątce najdroższych europejskich miast
Sprawdziliśmy najnowsze dostępne dane z trzech popularnych rankingów. Pierwszy z nich to "Cost of Living City Ranking 2023" opublikowany w maju 2023 roku przez firmę konsultingową Mercer. Ranking obejmuje 227 miast z pięciu kontynentów. "Mierzy porównawczy koszt ponad 200 pozycji w każdej lokalizacji, w tym mieszkania, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki" - czytamy na stronach firmy. Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej w marcu 2023 roku.
Warszawa jest dopiero 52. wśród europejskich miast uwzględnionych w rankingu. Jest najwyżej sklasyfikowanym polskich miastem. Wrocław jest na 57. miejscu, a Kraków na 58. Pierwsze cztery miejsca zajmują szwajcarskie miasta: Zurych, Genewa, Bazylea, Berno. Na kolejnych miejscach rankingu są Kopenhaga, Londyn, Wiedeń, Amsterdam, Praga i Helsinki.
1. Zurych 2. Genewa 3. Bazylea 4. Berno 5. Kopenhaga 6. Londyn 7. Wiedeń 8. Amsterdam 9. Praga 10. Helsinki 11. Paryż 12. Berlin 13. Monachium 14. Bruksela 15. Haga 16. Frankfurt 17. Mediolan 18. Dublin 19. Luksemburg 20. Rzym ... 52. Warszawa 57. Wrocław 58. Kraków
W pełnym rankingu Mercera, który uwzględnia metropolie z całego świata, Warszawa jest na 170., Wrocław na 186., a Kraków na 190. miejscu. Pierwsza dziesiątka najdroższych miast świata to: Hongkong, Singapur, Zurych, Genewa, Bazylea, Nowy Jork, Brno, Tel Awiw, Kopenhaga i Nassau.
ECA International: Warszawa poza pierwszą dwudziestką najdroższych europejskich miast
W opublikowanym 7 czerwca 2023 roku rankingu najdroższych miast świata "Cost of Living" organizacji ECA International uwzględniono 207 miast świata, ocenianych pod względem przystępności cenowej dla cudzoziemców. Uszeregowano je na podstawie cen zwykłych, codziennie kupowanych produktów i usług, takich jak żywność, media, transport publiczny lub artykuły gospodarstwa domowego.
Spośród miast Europy najdroższą jest Genewa. Na drugim miejscu znalazł się Londyn. Wysokie miejsce brytyjskiej stolicy wynika głównie z cen żywności, mediów i mieszkań. Pierwsza dwudziestka najdroższych miast Europy prezentuje się tak:
1. Genewa 2. Londyn 3. Zurych 4. Berno 5. Kopenhaga 6. Moskwa 7. Oslo 8. Luksemburg 9. Dublin 10. Amsterdam 11. Stavanger 12. Wiedeń 13. Paryż 14. Haga 15. Sztokholm 16. Monachium 17. Reykjavik 18. Helsinki 19. Berlin 20. Frankfurt
Autorzy zestawienia zauważyli, że 54 proc. europejskich miast awansowało w rankingu, co wynika z wysokiej inflacji. Wpływ miała również wojna w Ukrainie. Jak wskazano, ceny w miejscach, w których osiedlili się ukraińscy uchodźcy, gwałtownie wzrosły zarówno dla cudzoziemców, jak i miejscowych, a najbardziej odczuły to polskie miasta. Odnotowano w nich "kolosalny wzrost cen wynajmu mieszkań od 25 do 50 proc.". Kraków awansował o 23 miejsca w rankingu światowym na 178. pozycję, a Warszawa o 11 miejsc na 158. pozycję. To miejsca w rankingu światowym. Firma nie opublikowała danych o miejscu miast z Polski wśród innnych miast europejskich.
Expatistan: Warszawa na 62. miejscu wśród najdroższych miast Europy
Wśród osiemdziesięciu europejskich miast, o których dane zbiera serwis Expatistan, Warszawa jest na 62. miejscu najdroższych metropolii. "Wskaźnik kosztów utrzymania" dla stolicy Polski wynosi 87. Expatistan gromadzi dane o kosztach towarów i usług dostarczane przez użytkowników.
Jak czytamy na stronie internetowej serwisu, aby obliczyć tę wartość dla każdego miasta przypisano czeskiej Pradze wartość 100, jako miastu referencyjnemu. "Wartość indeksu cen każdego innego miasta w bazie danych jest obliczana poprzez porównanie ich kosztów życia z kosztami życia w Pradze" - czytamy. Dla przykładu: jeśli indeks cen w danym mieście wynosi 134, oznacza to, że życie w nim jest o 34 proc. droższe niż w Pradze.
Europejskie miasta z najwyższym wskaźnikiem to:
1. Londyn (225) 2. Zurych (219) 3. Genewa (208) 4. Bazylea (198) 5. Lozanna (198) 6. Lugano (190) 7. Dublin (160) 8. Kopenhaga (158) 9. Paryż (157) 10. Amsterdam (151) 11. Oslo (150) 12. Trondheim (140) 13. Berlin (140) 14. Luksemburg (137) 15. Sztokholm (135) 16. Manchester (134) 17. Helsinki (134) 18. Rotterdam (129) 19. Edynburg (129) 20. Frankfurt nad Menem (129) ... 62. Warszawa (87)
Źródło: Konkret24