FAŁSZ

Kraska o pensjach lekarzy: "konkurujemy już z krajami Europy Zachodniej". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24
Lekarzy brakuje, cała nadzieja w młodej kadrze
Lekarzy brakuje, cała nadzieja w młodej kadrze
TVN24
Lekarzy brakuje, cała nadzieja w młodej kadrzeTVN24

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski "pensje lekarzy w Polsce są już na takim poziomie, że konkurujemy już z krajami Europy Zachodniej". Tymczasem dostępne dane wcale tego nie potwierdzają.

Brak kadry lekarskiej był jednym z tematów rozmowy 23 listopada z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską w Polskim Radiu 24. Minister mówił, że resort analizował problem wyjazdu za granicę absolwentów kierunków medycznych i z tej analizy ma wynikać, że przyczyną wyjazdów nie są finanse, tylko czas oczekiwania na uzyskanie specjalizacji. "Myśmy to analizowali, czy rzeczywiście w tej chwili ten aspekt finansowy jest tutaj ważny i wydaje się, że nie" - tłumaczył Kraska. "Pensje lekarzy w Polsce są na takim poziomie, że konkurujemy już z krajami Europy Zachodniej. Prawdopodobnie tu jest zmiana, jeżeli chodzi o łatwiejsze uzyskanie specjalizacji. Także nad tym pracujemy, żeby ten młody człowiek przechodził dość szybciej" - dodał.

Jak sprawdziliśmy, dane pozwalające porównać pensje lekarzy w Polsce i innych krajach Europy nie są tak optymistyczne, jak mówi wiceminister zdrowia. Choć Naczelna Izba Lekarska (NIL) zwraca uwagę, że płace to tylko jedna z przyczyn niekonkurencyjności polskiego systemu opieki zdrowotnej względem systemów w państwach zachodnich.

Dane OECD: zarobki polskich lekarzy jednymi z najniższych

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, na podstawie jakich danych wiceminister Kraska ocenił atrakcyjność pensji polskich lekarzy, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Przeanalizowaliśmy ogólnodostępne statystyki, które pozwalają na porównanie średnich zarobków lekarzy w krajach Europy. Takie dane publikuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dotyczą wynagrodzenia lekarzy ogólnych i specjalistów w podziale na zatrudnionych w jednostkach służby zdrowia oraz samozatrudnionych, czyli prowadzących własne praktyki. W tych informacjach o wynagrodzeniach brakuje danych za niektóre lata dla niektórych krajów, ale obrazują sytuację płacową lekarzy w różnych państwach OECD. Przy czym organizacja nie podaje wynagrodzenia dla lekarzy ogólnych i specjalistów prowadzących prywatne praktyki w Polsce - jedynie tych otrzymujących wynagrodzenie wynikające z zatrudnienia. Te właśnie porównujemy.

I tak: 2020 roku średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Polsce zatrudnionego w jednostce służby zdrowia było drugim najniższym wśród 10 państw Europy ujętych w tym zestawieniu: wynosiło niecałe 37 tys. dolarów (kwoty brutto). Niższe było tylko na Węgrzech - 27,9 tys. dolarów. Natomiast najwyższe było w: Islandii - 165,2 tys. dolarów, Holandii - 127,1 tys. i w Finlandii 90 tys.

Średnie roczne wynagrodzenie lekarza specjalisty w Polsce wynosiło w 2020 roku 23 tys. dolarów - najmniej spośród 11 państw OECD uwzględnionych w tym zestawieniu. Najwięcej zarabiali lekarze specjaliści we Włoszech - 93 tys. dolarów, Hiszpanii - 90 tys. i Słowenii - 62 tys.

Przedstawiamy statystyki dla 2020 roku, mimo że nie ma wśród nich wszystkich państw OECD, ponieważ z tego roku organizacja prezentuje najnowsze dane dla Polski. Jednak nawet kwoty z krajów zachodnich, które zostały uwzględnione, pokazują, że pod względem zarobków lekarzy Polska nie jest jeszcze wobec nich konkurencyjna. Gdyby spojrzeć na dane za 2021 rok, w których nie ma Polski, to np. średnie roczne wynagrodzenie lekarza ogólnego w Islandii wynosiło 183,5 tys. dolarów, w Portugalii - 49,9 tys., w Estonii - 43,5 tys.

OECD prezentuje ponadto wynagrodzenie lekarzy w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w roku 2019 lub najbliższym. Dane pochodzą z publikowanego co dwa lata raportu "Health at a Glance" - ostatni jest z 2021 roku. Według niego w Polsce średnie wynagrodzenie lekarza ogólnego zatrudnionego w jednostce służby zdrowia stanowiło 2,1 średniego wynagrodzenia w kraju. Tak było również w Słowenii i Islandii. Relacja ta była wyższa w: Portugalii (2,7), Hiszpanii (2,5) i Holandii (2,3). Te statystyki obejmują tylko 15 z 29 państw OECD; 12 z nich to kraje Europy. Jeśli chodzi o lekarzy ogólnych, Polska była więc na czwartym miejscu wśród podanych państw Europy .

Wynagrodzenie lekarzy w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w roku 2019 lub najbliższymOECD Health Statistics 2021

Natomiast jeśli chodzi o specjalistów, to porównanie wynagrodzeń w Polsce wygląda znacznie gorzej. Na 26 państw OECD (22 z nich to kraje Europy) Polska jest w cytowanym raporcie ostatnia. Wynagrodzenie lekarza specjalisty stanowiło 1,5 przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. Na szczycie zestawienia z krajów europejskich znalazły się: Irlandia (3,5), Niemcy (3,4), Holandia (3,3) i Wielka Brytania (3,2).

NIL: "trudno mówić o konkurowaniu z krajami Europy Zachodniej"

O komentarz do wypowiedzi wiceministra zdrowia poprosiliśmy Naczelną Izbę Lekarską. Zapytaliśmy też, czy Izba zbiera dane o zarobkach polskich lekarzy i może je porównać zarobków na Zachodzie. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (kieruje działaniami NIL) Klaudiusz Komor odpowiedział: "Naczelna Izba Lekarska nie posiada statystyk dotyczących wynagrodzeń lekarzy. Jednak na podstawie sygnałów płynących od środowiska, również od lekarzy, którzy decydują się lub zdecydowali się na pracę za granicą, na podstawie regulacji ustawowych dot. płacy minimalnej oraz realiów prawnych względem bezpieczeństwa leczenia pacjentów, trudno mówić o konkurowaniu z krajami Europy Zachodniej".

Jak dodał, chodzi nie tylko o zarobki, lecz również o warunki pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia. "Co do samych płac – są one zróżnicowane, tak jak zróżnicowane są formy zatrudnienia lekarzy, czas pracy lekarzy (zazwyczaj zdecydowanie wykraczający poza etat, z uwagi np. na konieczność brania dyżurów, by wypełnić grafiki w szpitalach), specyfika pracy poszczególnych specjalistów, miejsca pracy. W tym kontekście, ale nie tylko w tym, system w ocenie samorządu nie jest konkurencyjny względem systemów w państwach zachodnich" - ocenia wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zwraca uwagę na liczby wystawionych zaświadczeń umożliwiających pracę w zawodzie w innych krajach UE, które lekarze pobierają z okręgowych izb lekarskich. "Już w tym roku, do końca października, wydano więcej takich zaświadczeń niż w kilku ostatnich latach" - informuje Klaudiusz Komor.

Od stycznia do końca października 2022 roku lekarze pobrali 619 takich zaświadczeń - podaje Naczelna Izba Lekarska. W tych samych miesiącach lat poprzednich było to: w 2021 roku - 486; w 2020 roku - 505; w 2019 roku - 617; w 2018 roku - 649. Tak więc zainteresowanie polskich lekarzy pracą za granicą wróciło do tego z lat przed pandemią.

Autorka/Autor:Gabriela Sieczkowska

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24