10 krajów Europy objętych zakazem lotów: jak wygląda w nich krzywa zakażeń

Lotnisko Shutterstock

W Rumunii i Mołdawii przedłużono stan wyjątkowy. W Albanii z powodu epidemii zabroniono otwierania klubów nocnych i dyskotek. W niektórych gminach Kosowa obowiązuje godzina policyjna. Prezentujemy, jak rośnie liczba zakażeń koronawirusem w 10 państwach Europy, które od 2 września objął zakaz lotów.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Nowe rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym zaczęło obowiązywać w środę 2 września. Wśród 44 miejsc objętym zakazem są tak popularne kierunki jak Hiszpania czy Malta w Europie, ale też Brazylia, Izrael, Indie czy USA. Rozporządzenie Rady Ministrów, które opublikowano 31 sierpnia w Dzienniku Ustaw, utraci moc 15 września.

Zakaz nie obejmuje lotów m.in. wykonywanych na zlecenie albo za zgodą premiera, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Dominik Sipiński o zakazie lotów
Dominik Sipiński o zakazie lotówtvn24

Zakaz lądowania samolotów rejsowych dotyczy przylotów z lotnisk 10 europejskich państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Hiszpania, Kosowo, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Mołdawia i Rumunia.

Sprawdziliśmy, jak w tych krajach wygląda dynamika dziennych zakażeń (na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia, WHO). Do analizy włączyliśmy także Francję i Chorwację, które na etapie prac nad projektem rozporządzenia znajdowały się na liście ze względu na stan pandemii, lecz je wykreślono.

Hiszpania

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Hiszpanii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak pokazuje wykres, od połowy lipca w Hiszpanii przyrost zakażeń jest dynamiczny. Tylko między piątkiem 28 sierpnia a poniedziałkiem 31 sierpnia służby sanitarne w Hiszpanii zanotowały ponad 23,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informował portal TVN24.

Tak duży wzrost jest efektem nie tylko nasilającej się epidemii, ale również masowych testów przeprowadzanych we wszystkich regionach kraju - wyjaśniał na konferencji prasowej 31 sierpnia w Madrycie główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon. "Wykrywamy coraz więcej ognisk zakażenia. (…) To dobrze, że udaje nam się odkryć dużą liczbę infekcji, gdyż w ten sposób mamy rzeczywisty obraz sytuacji epidemicznej" - stwierdził Simon. Od 21 czerwca w Hiszpanii obowiązkowe jest zachowywanie dystansu półtora metra i noszenie maseczek ochronnych przez osoby powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało w zaktualizowanym pod koniec sierpnia komunikacie, że od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

W Hiszpanii odnotowano do tej pory ponad 439 tys. przypadków koronawirusa; na COVID-19 zmarło ponad 29 tys. osób. Według danych WHO obecnie kraj ten zajmuje 9. miejsce względem najwyższej liczby stwierdzonych zakażeń na świecie (stan na 31 sierpnia).

Koronawirus w Hiszpanii
Koronawirus w Hiszpaniitvn24

Bośnia i Hercegowina

W ponad trzymilionowej Bośni i Hercegowinie koronawirusa stwierdzono u 19,7 tys. osób, zmarły 592 (stan na 31 sierpnia br.).

Na granicy Bośni i Hercegowiny wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Przyjezdnych nie obowiązuje kwarantanna, informuje na swojej stronie internetowej polska placówka dyplomatyczna w Sarajewie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Czarnogóra

Jak informowała polska ambasada w Czarnogórze, w związku z sytuacją epidemiczną w tym kranu od piątku 28 lipca obowiązuje zakaz ruchu lotniczego między Polską a Czarnogórą. Od 21 lipca w Czarnogórze obowiązuje stan epidemii. Oznacza to szereg restrykcji i ograniczeń dla podróżujących, jak również ryzyko epidemiologiczne - podkreślono w komunikacie ambasady.

W Czarnogórze koronawirusa wykryto u 4,8 tys. osób. Stwierdzono 99 zgonów z powodu zakażenia (stan na 31 sierpnia).

W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne
W Czarnogórze odbyły się wybory parlamentarne tvn24

Mołdawia

Mołdawska Państwowa Nadzwyczajna Komisja ds. Zdrowia Publicznego (CNESP) zdecydowała o przedłużeniu stanu wyjątkowego na terytorium całej Mołdawii do 15 września - z możliwością przedłużenia tego terminu w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Od czerwca w kraju tym utrzymuje się wysoka liczba nowych przypadków koronawirusa. Codziennie wykrywa się od ponad 100 do ponad 500 - pokazują dane WHO. W Mołdawii mieszka ponad 3,5 mln ludzi. Łącznie koronawirusa stwierdzono u ponad 36,7 tys. mieszkańców, 992 z nich zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Mołdawii i Rumunii od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Rumunia

Od końca lipca licząca sobie ponad 19 mln mieszkańców Rumunia notuje dziennie od 700 do 1500 nowych przypadków koronawirusa. Do połowy września przedłużono stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią - informował 26 sierpnia Reuters.

Odkąd pandemia dotarła do Rumunii w lutym, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia osiągnęła 86,7 tys. Na COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 3,5 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Albania

"Apelujemy o ostrożność - sytuacja epidemiologiczna pogarsza się drastycznie, w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych w Albanii" - ostrzega komunikat polskiej ambasady w Albanii z 25 sierpnia. W ciągu doby średnio rejestruje się ok. 170 zakażeń (na 2,8 mln ludności). To tak, jakby w Polsce dziennie odnotowywano 2,2 tys. zakażeń - opisuje obrazowo polska ambasada.

Od 15 lipca do odwołania w Albanii obowiązkowe jest noszenie maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Od 20 lipca zabroniono otwierania klubów nocnych, dyskotek, barów i wszelkich usług tego rodzaju w zamkniętym lub otwartym otoczeniu, z wyjątkiem restauracji. Po godzinie 20 zabroniona jest muzyka we wszystkich obiektach usługowych na terenie Albanii.

Według WHO w Albanii do tej pory stwierdzono 9380 zakażeń COVID-19; 280 osób zmarło (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Albanii i Kosowie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Kosowo

W związku ze wzrostem liczby osób, u których wykryto COVID-19, w Kosowie obowiązkowe jest noszenie masek ochronnych i stosowanie dystansu społecznego (dwa metry). Zabronione jest gromadzenie się w miejscach publicznych w liczbie większej niż pięć osób - przypomina polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie dotyczącym sytuacji w Kosowie.

Ze względu na pandemię w 13 gminach w kraju obowiązują zakaz swobodnego poruszania się i godzina policyjna. Przypomnijmy, że na początku sierpnia premier Kosowa Avdullah Hoti poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Do tej pory w Kosowie koronawirusa wykryto u ponad 13,2 tys. osób, zmarło 506 (stan na 31 sierpnia br.).

Malta

W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie polskie MSZ odradza podróże do tego kraju - te, które nie są konieczne, a zwłaszcza turystyczne. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań na COVID-19 na Malcie niektóre kraje europejskie wprowadziły ograniczenia w ruchu osobowym z Maltą - m.in. Słowacja i Włochy.

Malta ma około pół miliona mieszkańców. W kraju wykryto 1862 przypadki koronawirusa. Z powodu zakażenia zmarło 11 osób (stan na 31 sierpnia).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem na Malcie i w Macedonii Północnej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Macedonia Północna

Do połowy czerwca w Macedonii Północnej wykrywano sporadyczne nowe przypadki zakażenia COVID-19 - pokazują dane WHO. Ich liczba najbardziej wzrosła w lipcu, gdy odnotowywano od kilkudziesięciu do ponad 180 nowych zakażeń dziennie. W sierpniu było to od 30 do 90 przypadków.

W dwumilionowym kraju dotychczas stwierdzono 4,8 tys. przypadków koronawirusa i 99 zgonów (stan na 31 sierpnia).

Luksemburg

Od 30 lipca podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z Luksemburga muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie - informowała agencja Reuters.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Luksemburgu od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga, podkreślał, że analizując stan pandemii w tym kraju, trzeba wziąć pod uwagę szczególną sytuację Luksemburga i jego wiodącą na świecie liczbę testów na jednego mieszkańca. Według Reutersa w ciągu tygodnia do 26 lipca Luksemburg przetestował ponad 66 tys. osób - ok. 10 proc. całej populacji. Pozytywne wyniki testów nie przekroczyły 1 proc., a liczba ta, jak twierdzą urzędnicy luksemburscy, jest znacznie niższa niż u ich sąsiadów. Około jedną trzecią testów pozytywnych miały osoby bez objawów koronawirusa.

Pracownicy transgraniczni stanowią blisko połowę wszystkich pracowników w Luksemburgu. A w przypadku sektora opieki zdrowotnej ponad połowa jej personelu mieszka w sąsiednich Belgii, Francji lub Niemczech - zauważa agencja.

W Luksemburgu koronawirusa wykryto w 6625 osób, zmarło 125 (stan na 31 sierpnia).

Francja

19 z 96 departamentów Francji zakwalifikowano do strefy czerwonej, w której koronawirus jest szczególnie aktywny - informuje TVN24 BiS. Jean Castex, premier Francji, ogłosił w czwartek 27 sierpnia, że pandemia wraca na terytorium całego kraju, a noszenie maseczek stanie się obowiązkowe w całym Paryżu (dotychczas obowiązywało w wyznaczonych strefach).

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem we Francji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

Jak zaznaczył Castex, pod koniec sierpnia we Francji przypadało 39 stwierdzonych zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - cztery razy więcej niż miesiąc wcześniej. Zakażonych przybywa we wszystkich grupach wiekowych.

Współczynnik reprodukcji wirusa jest we Francji większy niż 1 - utrzymuje się na poziomie 1,4. Oznacza to, że średnio 10 zakażonych osób zaraża 14 kolejnych.

Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francjitvn24

We Francji COVID-19 wykryto u prawie 262 tys. osób. Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło ponad 30,4 tys. osób (stan na 31 sierpnia).

Chorwacja

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowania do Republiki Chorwacji, jeśli nie jest to konieczne - z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń. "Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową" - tłumaczyło MSZ w zaktualizowanym 24 sierpnia komunikacie.

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Chorwacji od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 rokutvn24 | WHO

W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w Chorwacji obowiązują tam nowe obostrzenia, takie jak zamykanie barów i klubów nocnych o północy - informował 18 sierpnia portal Tvn24.pl. Jest też obowiązek noszenia maseczek. Austria i Włochy odradzają podróżowanie do Chorwacji.

W tym czteromilionowym kraju od drugiej polowy sierpnia odnotowuje się od 130 do ponad 350 przypadków koronawirusa dziennie (dane WHO). Zakażeni w Chorwacji mieli średnio po 31 lat, dwie trzecie zakaziło się w lokalach - informowali dziennikarze programu "Polska i Świat" w TVN24.

Do 31 sierpnia w Chorwacji stwierdzono 10,1 tys. przypadków COVID-19; zmarły 184 osoby.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż masła z rezerw rządowej agencji europoseł PiS Waldemar Buda napisał, że "może średnio smakować" i "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Nie jest to prawdą, jeśli wszystkie normy są spełnione. Firma wprowadzająca takie masło do sprzedaży detalicznej powinna na opakowaniu umieścić jednak pewną informację.

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Źródło:
Konkret24

Choinka, która stanęła w Londynie, wzbudziła rozczarowanie, a jej wygląd stał się powodem fałszywych narracji. Internauci, krytykując ubogą dekorację drzewka, jako przyczyny podają między innymi kryzys ekonomiczny na Wyspach oraz napływ migrantów. Tymczasem powód takiego wyglądu choinki jest zupełnie inny.

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Źródło:
Konkret24

"A czy Jelcz wie o tym, że upada?" - pytał jeden z internautów, komentując post Mariusza Błaszczaka. Polityk PiS oświadczył, że spółka "dziś stoi na skraju upadku". Lecz nie tylko on - przekaz o rzekomym bankructwie Jelcza, który "zostanie sprzedany Niemcom", rozchodzi się w sieci. Władze firmy, a także związki zawodowe dementują.

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Dużo niejasności powstało wokół rekomendacji Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Politycy koalicji rządowej twierdzą, że Duda "zajmie miejsce" Mai Włoszczowskiej. Trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP przekonują, że tak nie będzie i podają swoje argumenty. Jednak wprowadzają w błąd.

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki opowiadał w wywiadzie, że jego rząd tak skutecznie blokował Zielony Ład, iż "nic nie zostało przyjęte", a z kolei rząd Donalda Tuska "natychmiast wszystko poprzyjmował". Tyle że to nieprawda.

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) przekonuje, że w sprawie kontroli nad funduszami pozabudżetowymi "wiele już w tym zakresie zrobiono". Nie zgadza się z nim Michał Wawer z Konfederacji. Eksperci mówią o pewnej poprawie w kontroli i jawności wydatków z tych funduszy, ale to ciągle nie jest obiecana przez rządzących pełna transparentność finansów publicznych.

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta donoszą, że w Kijowie otwarto kryty stok narciarski. Do swoich wpisów dołączają krótkie wideo, na którym widać zjeżdżających narciarzy. Nagranie powstało w zupełnie w innym miejscu.

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w sieci generuje film pokazujący pisuary rzekomo zainstalowane w niemieckiej komunikacji miejskiej. Nagranie wzbudza dużo emocjonalnych komentarzy, ale też niedowierzanie, że w Niemczech coś takiego jest możliwe. Otóż nie jest.

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Jak jest z liczebnością rządu Donalda Tuska po roku od powołania? Według polityków opozycji to "najliczniejszy rząd w historii", "największy rząd po 1989 roku". Także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na jego rozdęcie. Czy obecny gabinet Tuska jest najliczniejszy? Zależy, jaki skład liczyć.

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu syn Dmytra Kułeby miał kupić sobie serialowy gadżet za 1,5 mln dolarów. A to wszystko za ''pieniądze amerykańskich podatników''. To kolejna prokremlowska narracja, której zadaniem jest zniechęcenie do pomocy finansowej Ukrainie.

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

Źródło:
Konkret24

"Zabrali mu nawet szczyt Rady Europejskiej" - stwierdził poseł PiS Paweł Jabłoński, krytykując politykę Donalda Tuska. I napisał, że spotkanie szefów państw Unii odbywa się "zawsze w kraju sprawującym prezydencję". A polska prezydencja zaczyna się już w styczniu. Sprawdziliśmy więc, czy polityk PiS ma rację.

Jabłoński: "zabrali Tuskowi szczyt Rady Europejskiej". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Fakt, że policja pozwoliła odjechać samochodem Antoniemu Macierewiczowi po ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej, zdumiał niektórych polityków. Również internauci się dziwią i pytają: "jak to go puścili?" Według posła PSL w sprawie przekroczeń drogowych immunitet poselski nie obowiązuje. No właśnie - nie do końca to prawda.

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zarzucają teraz rządowi, że "znów sięga do kieszeni kierowców", bo podwyższa opłatę paliwową. Nie dodają, że tak samo robił minister infrastruktury rządu Zjednoczonej Prawicy - bo po prostu o wszystkim decyduje wskaźnik inflacji. W dodatku nie musi to wpłynąć na ceny benzyny.

Politycy PiS: rząd Tuska "sięga do kieszeni kierowców". Jak oni manipulują

Politycy PiS: rząd Tuska "sięga do kieszeni kierowców". Jak oni manipulują

Źródło:
Konkret24

Wyroków zapadało zaledwie kilka w roku - a mimo to szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka broni Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Podkreśla, że w ostatnich latach trybunał rozpatrywał najwięcej skarg konstytucyjnych. W tym wypadku jednak dane to nie wszystko. Oto jaka taktyka może się kryć za statystycznie dużą liczbą zakończonych postępowań.

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

Źródło:
Konkret24

Komentarze ostrzegające przed kolejną falą migracji wywołuje publikowane w sieci nagranie pokazujące długi korek samochodów na granicy turecko-syryjskiej. Jednak towarzyszący mu opis nie jest prawdą.

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Źródło:
Konkret24