Fogiel: "Unia Europejska nie posiada flagi, ponieważ nie jest państwem". Niezupełnie


Radosław Fogiel uważa, że Unia Europejska nie ma flagi, bo "flaga jest przynależna suwerennym bytom państwowym". Lecz Unia flagę ma, choć nie mówią o niej unijne przepisy. Ponadto flagi mają nie tylko państwa, choć różni je stopień prawnej ochrony.

- Warto pamiętać o tym, że Unia Europejska nie posiada flagi, ponieważ nie jest państwem. Jest to symbol Unii Europejskiej - stwierdził 20 października w Radiu Zet poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Był to fragment rozmowy, w którym Fogiel krytykował Donalda Tuska za "zniszczenie dyskursu publicznego w Polsce". W odpowiedzi na to prowadząca rozmowę dziennikarka przypomniała, że była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz nazwała unijną flagę "szmatą" (w grudniu 2013 roku w wywiadzie dla "Super Expressu"). "Flaga jest przynależna suwerennym bytom państwowym i naprawdę nie mieszajmy tych pojęć" - tłumaczył dalej wicerzecznik PiS.

Sprawdziliśmy, jaki jest formalny status flagi Unii Europejskiej - w Unii i w Polsce.

Radosław Fogiel: "Unia Europejska nie posiada flagi"
Radosław Fogiel: "Unia Europejska nie posiada flagi"Radio Zet

Od 1985 roku flaga Wspólnot Europejskich

Jak czytamy na stronie Unii Europejskiej, "flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich".

Dalej jest informacja, że w 1955 roku Rada Europy wybrała projekt obecnie obowiązującej flagi. W 1983 roku Parlament Europejski zadecydował, że flaga Rady Europy będzie również flagą Wspólnot Europejskich, które potem przekształciły się w UE. W 1985 roku przywódcy państw Wspólnot opowiedzieli się za zatwierdzeniem flagi. Po uzyskaniu formalnej zgody Rady Europy flaga europejska została po raz pierwszy uroczyście wywieszona 29 maja 1986 przed siedzibą Komisji Europejskiej przy dźwiękach hymnu Europy. Potem, gdy powstała Unia Europejska, naturalnie została flagą UE.

Flagi Unii Europejskiejtvn24

Flagi mają nie tylko państwa

- Nie czyniłbym takiego rozróżnienia, jakiego dokonał poseł Fogiel, że tylko państwa mają flagi - mówi w rozmowie z Konkret24 Jan Wojciech Piekarski, wykładowca i były dyplomata. - Mają je także między innymi organizacje międzynarodowe, na przykład Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Sojusz Północnoatlantycki, i są uznawane przez wszystkie strony. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie wiszą trzy flagi: polska, unijna i natowska - zauważa.

Jednak w zależności od kraju flagi mogą mieć różny status ochrony. Według polskiej konstytucji tylko flaga polska jest prawnie chroniona. W art. 28 określono m.in. jej wygląd i wskazano, że podlega ochronie prawnej. Kodeks karny penalizuje publiczne znieważanie flagi, niszczenie, uszkadzanie i usuwanie.

Ochronę prawną dla flagi UE w Polsce chcieli wprowadzić posłowie Nowoczesnej. Wiosną 2019 roku złożyli poselski projekt ustawy o statusie i ochronie symboli Unii Europejskiej. Domagali się w nim wprowadzenia ochrony prawnej flagi Unii Europejskiej równorzędnej z ochroną flagi państwowej, a także, by unijna flaga była prezentowana na stałe przed siedzibami władz publicznych i podczas uroczystości państwowych. Jednak od października 2019 roku, kiedy to w sprawie projektu Nowoczesnej wpłynęło do Sejmu negatywne stanowisko polskiego rządu, projekt ustawy nie jest procedowany.

"Nie istnieją na szczeblu UE konkretne przepisy dotyczące wykorzystania flagi europejskiej"

Obecnie obowiązujący Traktat Lizboński nic nie mówi o unijnych symbolach, w tym o fladze. Jest ona wspomniana w dołączonej do traktatu 52. deklaracji, w której 16 państw (nie było wśród nich Polski) oświadczyło, że "flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z 'Ody do Radości' z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza 'Zjednoczona w różnorodności', euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią".

- W żadnym dokumencie unijnym nie ma mowy o fladze - mówi nam Jan Wojciech Piekarski. Tłumaczy, że gdy odrzucono projekt Konstytucji Europejskiej, w której było wiele elementów o charakterze federalnym (m.in. stanowisko prezydenta, hymn, flaga itp.), to w trakcie dalszych negocjacji nie wpisano już tych elementów do Traktatu Lizbońskiego, by Unia nie kojarzyła się z państwem federalnym. - Jednakże flaga unijna jest na każdej tablicy informującej o dofinansowaniu projektu z Unii Europejskiej, na każdej tablicy rejestracyjnej, uwzględniają ją także obowiązujące w Polsce ceremoniały, na przykład wojskowe - zauważa.

Portal Demagog.org cytował w maju tego roku odpowiedź udzieloną w 2018 roku przez ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera na interpelację europosła Adama Szejnfelda, w której zapytał, czy zdaniem Komisji Wspólnota nie powinna lepiej dbać o swoje symbole oraz czy zasadne nie byłoby wzmocnienie ich ochrony prawnej.

"Nie istnieją jednak na szczeblu UE żadne konkretne przepisy dotyczące wykorzystania flagi europejskiej. W praktyce oznacza to, że flaga europejska jest stosowana zgodnie z przepisami prawa krajowego regulującymi tę kwestię. Państwa członkowskie są same odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i ochronę bezpieczeństwa wewnętrznego na swoim terytorium" - brzmiała odpowiedź.

Rząd Mateusza Morawieckiego, opiniując jesienią 2019 roku negatywnie projekt posłów Nowoczesnej w sprawie ochrony symboli UE, napisał: "Wyniki przeglądu ustawodawstw państw członkowskich Unii Europejskiej pozwalają na stwierdzenie, że większość państw członkowskich nie przyjęła w ustawodawstwach krajowych regulacji dotyczących ochrony symboli Unii Europejskiej, a także regulacji wprowadzających penalizację zachowań polegających na publicznym znieważeniu, niszczeniu, uszkadzaniu lub usuwaniu flagi Unii Europejskiej. Symbole Unii Europejskiej podlegają ochronie jedynie w sześciu państwach członkowskich UE, tj.: w Bułgarii, Chorwacji, Danii, Estonii, na Litwie i w Słowenii".

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Polak/PAP

Pozostałe wiadomości

Rosja doprowadziła do perfekcji mechanizmy dezinformacji, a tanie narzędzia wyzwoliły potęgę sztucznej inteligencji. Ofiarami tych zjawisk w 2024 roku stali się zarówno poszczególni obywatele, jak i całe demokracje. Na nowego, aktywnego gracza, jeśli chodzi o dezinformację wymierzoną w Polskę, wyrósł Mińsk.

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Dezinformacja w 2024 roku. Trzy niebezpieczne zjawiska. Nowy aktywny gracz

Źródło:
Konkret24

Strzelali do siebie z balkonów przy użyciu fajerwerków - tak rzekomo miała wyglądać noc sylwestrowa w jednej z miejscowości w Niemczech. Ma tego dowodzić rozpowszechniane teraz w sieci wideo. Rzeczywiście, to jest "wojna na fajerwerki", ale nie ma nic wspólnego ani z sylwestrem, ani z Niemcami.

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Sylwester "w nowoczesnych Niemczech"? Gdzie była ta bitwa na fajerwerki

Źródło:
Konkret24

"Dwoje Niemców i jeden Francuz" - ironizują internauci, komentując rozpowszechniane w sieci zdjęcie Donalda Tuska z Angelą Merkel i Emanuelem Macronem. A wszystko z powodu - ich zdaniem - braku polskiej flagi na stole. Tylko że jej tam nie powinno być.

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

"Czego brakuje na tym zdjęciu?". Niczego

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu "norwescy marynarze odmówili ratowania Rosjan" po zatonięciu rosyjskiego statku na Morzu Śródziemnym. Sprawdziliśmy, skąd wziął się ten przekaz, jak wyglądała akcja ratunkowa i jak na oskarżenia odpowiada właściciel norweskiego statku.

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Norwescy marynarze "odmówili ratowania Rosjan"? Jak było z tą akcją

Źródło:
Konkret24

W polskich miastach rzekomo pojawiły się przy drogach billboardy z wizerunkiem Stepana Bandery i "życzeniami od Polaków". Internauci alarmują, że to ''skandal'' i ''poniżenie'' dla naszego kraju. W rzeczywistości takie billboardy zawisły w innym kraju, a rozpowszechniane w sieci zdjęcia to fotomontaż.

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

"Polska składa życzenia Banderze"? Te plakaty są inne, nie w Polsce

Źródło:
Konkret24

Można dziś stworzyć nieprawdopodobną informację związaną z polityką i podać ją w wiarygodnej formie, a odbiorcy uwierzą. Dlaczego tak się dzieje? - To mały piksel skomplikowanego obrazu - wyjaśnia ekspert.

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

"Tusk wydał dekret". Dlaczego wierzymy? "Twórcy fejków zauważyli zależność"

Źródło:
Konkret24

Doradca prezydenta Łukasz Rzepecki zaprzeczył, że skrytykował inicjatywę marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta w 2025 roku. Przypominamy więc, co o niej mówił.

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Rzepecki twierdzi, że nie skrytykował ''ustawy incydentalnej''. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Michał Dworczyk stwierdził, że rozumie posła PiS Marcina Romanowskiego, który uciekł na Węgry, uznając, że w Polsce "nie ma szans na uczciwy proces". Jako przesłankę wymienił "wykluczanie, dodawanie" sędziów mających orzekać w sprawie aresztu Romanowskiego. Przypominamy kalendarium wydarzeń.

Dworczyk o "dobieraniu sędziów" w sprawie Romanowskiego. Przypominamy, jak było

Dworczyk o "dobieraniu sędziów" w sprawie Romanowskiego. Przypominamy, jak było

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - podobnie jak politycy tej partii - utrzymuje, że Polska może jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny. Lecz eksperci prawa europejskiego przypominają, że "jednostronne działanie państwa członkowskiego nie ma żadnej skuteczności". Z kolei niestosowanie przepisów paktu może wywołać konsekwencje. Wyjaśniamy.

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Nawrocki: "jednostronnie wypowiedzieć pakt migracyjny". To możliwe?

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń wygenerowało nagranie, na którym rzekomo widać interwencję niemieckiej policji w polskim mieście przygranicznym. Do takiej akcji rzeczywiście doszło w ostatnich dniach, jednak nie w Polsce.

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Akcja niemieckiej policji w "przygranicznym mieście" w Polsce? Skąd ten film

Źródło:
Konkret24

Do polskiej sieci społecznościowej przeniknął pod koniec roku przekaz, jakoby kraje NATO celowo miały przekazać Ukrainie krew zakażoną HIV i wirusem zapalenia wątroby. Narrację tę suflują dwie siatki propagandowe Kremla, które mają pomocników wśród polskich internautów. Historia jest zmyślona.

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

NATO, skażona krew i Ukraina. Siatki kont Kremla znowu aktywne

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz zaapelował do prezydenta, by ten nie podpisywał ustawy budżetowej i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie poseł przedstawił, jak wtedy "doprowadzić do zerwania Sejmu" i przyspieszonych wyborów. Tylko że polskie prawo takiego scenariusza nie przewiduje.

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Berkowicz: "to doprowadzi do zerwania Sejmu". Eksperci studzą emocje

Źródło:
Konkret24

Koncert kolęd zespołu Mała Armia Janosika, który stał się wiralem w internecie - nie tylko polskim - został wykorzystany w walce politycznej. A to za sprawą "wujka Rafała Trzaskowskiego", który rzekomo "napisał muzykę, którą te dzieci śpiewają".

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Mała Armia Janosika. "Wujek Trzaskowskiego" napisał muzykę do tej kolędy?

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Piotr Uściński przekonuje, że inny poseł PiS - Łukasz Mejza - miał się zrzec immunitetu tylko dlatego, że "pomylił liczbę metrów kwadratowych swojego domu czy mieszkania" w oświadczeniu majątkowym. A prawda jest taka, że zarzutów wobec Mejzy prokuratura ma aż 11. Przypominamy.

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Mejza stracił immunitet, bo "pomylił liczbę metrów kwadratowych"? No nie

Źródło:
Konkret24, "Gazeta Wyborcza"

Czy "0,6 książki" przeczytanej w roku to dużo czy mało? - zastanawiają się internauci, przytaczając wartość podawaną w najnowszej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce. Dyskusja w sieci jest poważna. Tymczasem wskaźnik "0,6 książki rocznie" - już nie. Autorzy kampanii tłumaczą, że chodziło o to, by "zainteresować tematem".

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Źródło:
Konkret24

Uznany aktor Denzel Washington z powodu niechęci do "kultury woke" miał rzekomo odrzucić rolę filmową, za którą miał dostać 200 milionów dolarów. Nieprawdopodobne? Owszem, bo to fake news.

Denzel Washington, rola za 200 milionów dolarów i "kultura woke". Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24