Dziesiąte miejsce w Europie zajmuje Polska pod względem odsetka populacji zaszczepionej już dwoma dawkami szczepionki na COVID-19. Na świecie jesteśmy w pierwszej trzydziestce analizowanych państw i terytoriów zależnych. W ciągu ostatniego tygodnia tempo szczepień u nas przyspieszyło - pod względem dziennie wykorzystanych dawek szczepionki średnio na 100 mieszkańców awansowaliśmy z 23. na 13. miejsce w Unii Europejskiej.
Serbia i Malta to jedyne dwa europejskie kraje, w których dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 10 procent ludności - poinformował w poniedziałek 29 marca serwis Our World In Data przygotowywany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego. Polska w tym zestawieniu była na 10. pozycji w Europie z 5,2 proc. zaszczepionej populacji, podała Polska Agencja Prasowa.
Tego samego dnia szef kancelarii premiera, rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował na Twitterze, że przekroczono dwa miliony osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki.
Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska 27. na świecie
Sprawdziliśmy, jak przedstawia się pierwsza trzydziestka państw/terytoriów zależnych z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19 - i jak na ich tle wypada Polska. Opieramy się także na zasobach Our World in Data, gdzie dostępne są dane dla 83państw i terytoriów zależnych.
Tydzień temu, według stanu na 22 marca, Polska znajdowała się 24. miejsce na świecie pod względem odsetka zaszczepionej populacji. Według danych z 29 marca Polska spadła na 27. miejsce - z 5,3 proc. w pełni zaszczepionej populacji (stan na 28 marca). Tyle samo miał Singapur.
Najwyższy odsetek populacji w pełni zaszczepionej na COVID-19 ma Gibraltar - 82,1 proc. Za nim jest Izrael, gdzie zaszczepiono ponad połowę mieszkańców - 54,8 proc.
W zestawieniu brakuje Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które od 23 lutego (22,1 proc.) nie aktualizowały danych na ten temat.
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: awans Polski o 10 miejsc
Jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, redakcja Konkret24 sprawdza regularnie od stycznia, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje ile osób otrzymała już też drugą dawkę.
By pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Sprawdziliśmy tę średnią kroczącą w państwach Unii Europejskiej. Najnowsze dane pochodzą z 29 marca (dla niektórych państw są starsze, w przypadku Cypru z 20 marca, Holandii - 21 marca). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosi 0,32 (stan na 28 marca), co daje nam 13. miejsce.
To spory awans, bo przed tygodniem zajmowaliśmy 23. miejsce (0,2). Oznacza to, że w ostatnich siedmiu dniach tempo szczepień przyspieszyło w Polsce. W tym czasie wyprzedziliśmy m.in. Grecję (0,23), Słowenię (0,22), Danię i Cypr (po 0,26).
Na czele zestawienia jest tu Malta, gdzie średnia krocząca wynosi 1,12 (stan na 28 marca). Za nią plasują się kolejno Węgry (0,8 - stan na 28 marca), Litwa (0,39), Francja i Hiszpania (po 0,38).
Wskaźnik zaszczepienia w Unii: Polska z 16. na 14.
Sprawdziliśmy też, jak zmienił się sam wskaźnik zaszczepienia, czyli liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca na 100 mieszkańców danego dnia.
Najnowsze dostępne dane - za poniedziałek 29 marca - porównaliśmy ze stanem sprzed tygodnia, 22 marca. Pod względem wskaźnika zaszczepienia Polska pozostaje w drugiej dziesiątce państw UE. Na świecie spadliśmy na 50 miejsce. W Unii pierwsze miejsce zajmuje po raz kolejny Malta, za to na świecie - Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.
Przypomnijmy: 22 marca Polska była na 16. miejscu wśród państw UE, a wskaźnik zaszczepienia wynosił tego dnia 13,42. Był nieco niższy niż dla całej Unii (13,51).
29 marca wskaźnik zaszczepienia dla Polski wynosił według Our World in Data 15,54 (dane z 28 marca), co dało nam 14. miejsce. To dwa wyżej niż tydzień temu. Wskaźnik dla Polski był wciąż nieco niższy niż dla całej Unii Europejskiej (15,69).
Malta pozostaje na pierwszym miejscu - ze wskaźnikiem 40,09 (stan na 28 marca). Na drugim są Węgry ze wskaźnikiem 27,01 (stan na 28 marca), a na trzecim Estonia (19,24). Przypomnijmy, w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Jak zmieniły się w ciągu tygodnia pozycje innych państw w zestawieniu? Awansowały: Włochy (z 17. na 10. miejsce), Hiszpania (z 14. na 9.), Portugalia (z 19. na 12.), Francja (z 21. na 16.), Czechy (z 22. na 18.).
O osiem miejsc spadła Szwecja (z 13. na 21.), o trzy Grecja (z 10. na 13.). Z powodu braku aktualnych danych mocno spadły Słowenia (z 11. na 22.) i Cypr (z 8. na 20.)
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: spadek Polski na 50. miejsce
Sprawdzamy także, jak Polska wypadała na tle wszystkich państw na świecie (tj. wśród 153 państw, których dane na ten temat podaje portal Our Wolrld in Data, są wśród nich małe terytoria zależne) pod względem wskaźnika zaszczepienia.
Według danych z 22 marca Polska wtedy zajmowała 47. miejsce. Ale dane z 29 marca dają nam dopiero 50. miejsce. Liderem zestawienia pozostał Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 174,4. Drugi był ponownie Izrael (115,19), a trzecie Seszele (98,15). Tuż za nimi znowu Zjednoczone Emiraty Arabskie (82,24). Na 10. miejscu znalazły się Chile (51,82), na 12. miejscu pozostała Wielka Brytania (50,26), na 16. z 15. spadły Stany Zjednoczone (43,6).
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 29 marca były:
Stany Zjednoczone - 145,81 mln,Chiny - 110,96 mln,Indie - 61,11 mln,Wielka Brytania - 34,12 mln,Brazylia - 18,08 mln,Turcja - 14,95 mln.
Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 5,08 mln szczepień. Dało nam to, podobnie jak przed tygodniem, 18. miejsce na świecie.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: MAST IRHAM/PAP//EPA