PRAWDA

Czy Koreańczycy śpiewali po polsku przebój Męskiego Grania?

koncert-.jpg

K-pop, czyli koreański pop i polski przebój? To takie miłe, że aż nie wszyscy uwierzyli, że zdarzyło się naprawdę. A zdarzyło - na koncercie M.O.N.T.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Najpierw widzimy wyłącznie jednego muzyka o azjatyckiej urodzie, który po angielsku zachęca publiczność, aby "wszyscy śpiewali". Potem można usłyszeć pierwsze - grane na gitarze basowej - dźwięki rozpoczynające utwór "Początek", który wykonywany był na tegorocznej trasie koncertowej Męskiego Grania. Niektóre fanki już radośnie krzyczą. Emocje publiczności sięgają zenitu w momencie, gdy wokalista zaczyna śpiewać pierwsze polskie słowa utworu. Później dołącza do niego dwóch pozostałych członków południowokoreańskiej grupy M.O.N.T.

Sam fakt wykonania polskiego utworu przez Koreańczyków skłonił jednak kilku internautów do podejrzliwości. "Zalatuje mi fejkiem" – dzielił się wątpliwościami jeden z nich. Pojawiały się również głosy zastanawiające się, czy członkowie M.O.N.T zaśpiewali "Początek" w Polsce, czy w Korei, a jeśli tam, to skąd taka popularność utworu na Dalekim Wschodzie? A jednak, koncert miał miejsce w Polsce, a Koreańczycy śpiewali polski utwór.

Nowość na rynku

K-pop, czyli "Korean pop" (ang. koreański pop) to gatunek muzyki popularnej łączący w sobie wiele innych gatunków zahaczających o pop, który powstał w początku lat 90. XX wieku właśnie w południowej Korei. Ogromną popularność zyskał zwłaszcza we wschodniej Azji, jednak swoich fanów ma także w Europie. Duża część osób słuchających tego gatunku mocno identyfikuje się z konkretnymi wykonawcami między innymi poprzez wstępowanie do fanklubów swoich idoli.

Za takich idoli na pewno można już brać członków grupy M.O.N.T, mimo że jest ona stosunkowo nowym tworem na k-popowym rynku. Pierwszy singiel z zapowiedzianej płyty – "Sorry" – ujrzał światło dzienne w maju 2017 roku. Oficjalne wydanie pierwszego albumu pierwotnie zaplanowano na luty tego roku. Debiut nie doszedł jednak do skutku, ale młodzi Koreańczycy zdobyli popularność występując w programie muzycznym MIXNINE. Między innymi dzięki temu zdecydowali się w tym roku wyruszyć na kilka zagranicznych koncertów. Byli m.in. w Brazylii i Izraelu. W październiku ogłoszono, że jeden z nich dadzą również w Polsce.

Początek

Members Of the National Team (z ang. Członkowie Zespołu Narodowego) bez wątpienia wystąpili w warszawskim klubie Proxima w Święto Niepodległości. Świadczy o tym nie tylko zapowiedź wydarzenia na oficjalnej stronie klubu oraz Facebooku, ale także chociażby zdjęcia z Warszawy, które w zeszły weekend pojawiły się na profilu grupy w serwisie Instagram.

Przed przyjazdem grupy do Polski w sieci pojawiło się także dużo materiałów zapowiadających koncert. W kilku filmach z udziałem członków zespołu można usłyszeć, jak Koreańczycy próbują powiedzieć kilka słów po polsku.

Nauka na pewno zaprocentowała, ponieważ w trakcie pierwszego polskiego koncertu muzycy ostatecznie zdecydowali się zaśpiewać cover singla "Początek", który promował tegoroczną trasę koncertową Męskiego Grania. W oryginale utwór wykonują Dawid Podsiadło, Łukasz Federkiewicz – "Kortez" i Krzysztof Zalewski, z których ten ostatni był również autorem słów i muzyki. W listopadowy wieczór w polskich muzyków wcielili się Bitsaeon, Narachan i Roda.

Wybór Koreańczyków

Autentyczność nagrania potwierdzają także relacje osób, które pojawiły się na koncercie.

- Jak najbardziej mogę potwierdzić, że zespół M.O.N.T zaśpiewał "Początek" – mówi Karolina Kril, uczestniczka koncertu i członkini grupy MONT Poland Spam na Facebooku. - Członkowie zespołu nie pierwszy raz wykazali się ogromnym zaangażowaniem względem fanów. Ciężko pracowali, by dać jak najlepszy koncert podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce. Cover "Początku" wyszedł im niesamowicie. Z łatwością można było zrozumieć tekst nawet bez wcześniejszej znajomości piosenki – dodaje fanka.

- Wybór był całkowicie po stronie koreańskiej wytwórni zespołu. Poprosili nas jedynie o kilka przykładów piosenek polskich wykonawców, które będą dobrze znane wśród fanów i spotkają się z dobrą reakcją – komentuje Aniela Zięba z firmy J.W. The Jay Walker, która organizowała koncert i brała udział w wybieraniu piosenki. – Podczas przygotowań do koncertu członkowie M.O.N.T nagrywali film z polskimi youtuberkami tworzącymi kanał o k-popie i między innymi mieli zareagować na 3 różne polskie piosenki. Jedną z nich był właśnie "Początek". Wtedy ta piosenka przypadła im do gustu. Upewniali się jedynie u nas, czy jest to piosenka popularna i czy fani będą ją znać – doprecyzowuje.

- Koreańczycy ćwiczyli polskie wykonanie utworu od ostatnich dni października – dodaje Aniela Zięba. – Mieli fonetyczny zapis w koreańskim alfabecie, z którego się uczyli.

Tekst utworu „Początek” zapisany w alfabecie koreańskimJ.W. The Jay Walker

Co za piękna wymowa

Pod jednym z filmów, na którym widać i słychać śpiewających po polsku Koreańczyków z M.O.N.T, pojawiło się także wiele komentarzy chwalących umiejętności muzyków, którzy tak dobrze nauczyli się utworu w obcym języku i wymowy konkretnych słów. "Ich polski jest lepszy od mojego", "Co za piękna wymowa, jestem pod wrażeniem" – to tylko niektóre z nobilitujących zespół komentarzy.

Przyznać jednak trzeba, że na filmie słychać, że od początku utworu w tle odtworzony jest podkład, w którym wyraźnie da się rozróżnić głosy polskich wykonawców "Początku". Momentami dużo lepiej słychać Dawida Podsiadło, Krzysztofa Zalewskiego i Korteza niż Koreańczyków, choć nie można odmówić im umiejętnego naśladowania słów oryginału i dużego wysiłku, by po polsku śpiewać.

Wszyscy, którzy chcieliby posłuchać debiutanckiego albumu tej grupy, muszą jednak jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Premierę przesunięto na początek przyszłego roku.

Na zdjęciu tytułowym: zdjęcia zespołu z Warszawy

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: instagram M.O.N.T.

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes