"Jeść ludzkie mięso"? "Do czego szykują ludzi"? Zdjęcie oburza. Wyjaśniamy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski,
współpraca:
Michał Istel
Źródło:
Konkret24
"Książka nie jest już modnym prezentem"
"Książka nie jest już modnym prezentem"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Książka nie jest już modnym prezentem"

Zdjęcie przedmiotu, który wygląda jak tacka z porcją mięsa, wzbudza dyskusje wśród nternautów - bo na rzekomym opakowaniu jest rysunek ludzkiej sylwetki. Nie po raz pierwszy krąży ono w internecie z fałszywym przekazem.

Użytkowniczka Twittera, publikując 21 grudnia zdjęcie, które wzbudziło jej zaniepokojenie, skomentowała: "Co to *** jest się pytam do czego szykują ludzi" (pisownia postów oryginalna). Na fotografii widać przedmiot wyglądem przypominający zapakowaną porcję mięsa, a na etykiecie tego niby-opakowania jest rysunek ludzkiej sylwetki z zaznaczonym na czerwono fragmentem uda, jakby mięso miało pochodzić z tej części ludzkiego ciała. Na opakowaniu jest też napis w języku czeskim: "Agustina Bazterrica Znamenitá mrtvola". Opisany przedmiot jest zaś częścią ilustracji, na której widać napis: "Świat schodzi na psy do czego nas szykują?".

Internautka pyta, co przedstawia to zdjęcieTwitter

"Kanibalizm już był i ma wrócić ponownie. Mamy być zwierzętami polującymi na siebie z głodu, taki jest plan globalistów i zrobią to"; "Mamy jesc ludzkie mieso!!!" - komentowali tweeta oburzeni internauci. 22 grudnia zdjęcie opublikował również jeden z użytkowników TikToka. Wpis opatrzył hasztagami m.in. #ciezkieczasy #cossięodbędzie #katastrofaprzednami.

Pod cytowanymi postami były jednak komentarze internautów piszących, jaka jest prawda. Zdjęcie przedstawia bowiem okładkę tegorocznego czeskiego wydania powieści "Wyborny trup" argentyńskiej pisarki Agustiny Bazterricy. W czeskich serwisach poświęconych książkom można znaleźć omówienia tej powieści. W polskich również. "Elektryzująca, nagradzana, najlepiej sprzedająca się na całym świecie powieść o dystopijnym świecie, w którym wymordowano zwierzęta, ludzi zbiera się na pożywienie, a społeczeństwo podzielono na tych, którzy jedzą i tych, którzy są zjadani" - napisano w serwisie Lubimyczytac.pl. Powieść Agustiny Bazterricy wydano w Polsce w 2021 roku. Serwis klasyfikuje książkę jako horror.

Kadr z rosyjskojęzycznego nagrania

Nie po raz pierwszy ta przyciągająca uwagę okładka krąży w internecie z fałszywym przekazem. "W Europie drukowane są książki o tym, które mięso ludzkie jest smaczniejsze i jak je prawidłowo ugotować" - napisała 29 października jedna z użytkowniczek Twittera. Do wpisu dołączyła wówczas nie zdjęcie, lecz film, na którym słychać mężczyznę mówiącego po rosyjsku: "Witam was przyjaciele. Natknąłem się na taką interesującą książkę w Europie. Jak smaczne jest ludzkie mięso? Jak je gotować? Jak je smażyć? O, tutaj pokazane..." - opowiada mężczyzna i pokazuje na rysunek ludzkiej sylwetki. "Upadek cywilizacji zachodniej"; "Przygotowanie do głodu. Ale przecież ten cały głód to tylko wymysły szurów" - komentowali internauci. Do tych wprowadzających w błąd komentarzy odniósł się w listopadzie serwis fact-checkingowy Fake Hunter.

Film z fałszywym przekazem o zdjęciu okładki krążył wcześniej w rosyjskim internecieTelegram

W październiku ten sam film krążył w rosyjskojęzycznej części internetu. "W Europie drukuje się książki o tym, które ludzkie mięso smakuje lepiej i jak je prawidłowo przyrządzić" - pisał 27 października jeden z użytkowników Telegrama.

Autor:Krzysztof Jabłonowski, współpraca: Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości