PRAWDA

Tak, Robert Biedroń odpisał na pytanie o zespole k-popowym BTS i przyznał, że "stanuje ot7"

Tak, Robert Biedroń odpisał na pytanie o zespole k-popowym, że "stanuje ot7"BigHit Entertainment/Twitter

Na grupie fanów popularnego k-popowego zespołu BTS pojawił się zrzut ekranu z konwersacją między fanką a Robertem Biedroniem. Kandydat Lewicy na prezydenta miał odpisać, że lubi wszystkich siedmiu członków zespołu, czyli "stanuje ot7", i wysłać fioletowe serduszka. Niektórzy internauci wątpili w autentyczność wiadomości, ale potwierdził ją sam Biedroń.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Bangtan Boys - tak w pełnej wersji nazywa się koreański boys band szerzej znany jako BTS. Jego popularność wykracza daleko poza granice Korei Południowej. W ubiegłym roku 90 tys. biletów na koncert zespołu na Wembley rozeszło się w zaledwie 90 min.

Siedmiu chłopaków ma i w Polsce swój oficjalny fanklub - Bangtan Boys Poland - który prężnie działa i organizuje się w mediach społecznościowych.

BTS zajęło 1
BTS zajęło 1AD/TOTERAZ | BigHit Entertainment

Jedna z członkiń fanklubu postanowiła dowiedzieć się, czy popularność BTS sięga także poza ich społeczność. W tym celu zwróciła się z pytaniem do kandydata Lewicy na prezydenta, Roberta Biedronia.

"Stanuję ot7"

"Dzień dobry Panie Robercie. Chciałam tylko spytac kto jest Pana ulubionym członkiem w zespole BTS? Życzę miłego dnia!" - napisała do europosła fanka BTS, Julia.

Zgodnie z danymi ze zrzutu ekranu, Robert Biedroń odpisał po ośmiu godzinach. Po zamieszczeniu w sieci zrzutu ekranu z odpowiedzią polityka, wiele osób zaczęło jednak wątpić w autentyczność udostępnionej w sieci wiadomości.

Jak wynika z opublikowanych w sieci zdjęć, Biedroń najpierw napisał: "Cześć Julia,Hm... ja tylko stanuję ot7". Chwilę później się poprawił: "Oj... miało być, że stanuję ot7". W trzeciej wiadomości przesłał także emotikony trzech fioletowych serc.

Wszystkie elementy są zrozumiałe dla środowiska fanów k-popu, które wytworzyło specjalne zwroty i symbole, nie zawsze rozpoznawalne dla osób z zewnątrz.

Słowo "stanować" utworzone od rzeczownika "staner" pochodzi z połączenia dwóch innych: stalker - czyli psychofan, i fan. Czasownik "stanować" można więc tłumaczyć jako "bardzo lub nawet obsesyjnie za czymś przepadać".

W sieci można nawet znaleźć odpowiedzi na pytanie "Co to znaczy, że stanuje BTS?". Konto oficjalnego fanklubu boys bandu wyjaśniło wtedy: "Że są twoim ulubionym zespołem".

"O7" z wiadomości polityka odnosi się natomiast do liczby członków zespołu BTS i miało oznaczać, że polityk sympatyzuje ze wszystkimi.

Fioletowe serca

Fani zespołu BTS nie mają także problemu z rozczytaniem symbolu fioletowego serca, choć pod zrzutem ekranu z konwersacji fanki dyskutowały, do czego konkretnie mógł odnosić się polityk.

"Widać że team V po fioletowych serduszkach" - napisała jedna z nich. "Fioletowe serca przyjęły się dla całego fandomu, nie tylko fanów V" - odpowiedzieli administratorzy konta fanklubu.

"Team V" odnosi się do fanów wyłącznie jednego z członków zespołu BTS - Kim Tae-hyunga - używającego właśnie takiego pseudonimu. Zgodnie z wersją przedstawioną przez profil Bangtan Boys Poland, kandydat na prezydenta miał jednak w ten sposób odnieść się do wszystkich muzyków.

"Staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości"

Nie wszystkim jednak chciało się wierzyć, że Robert Biedroń odpowiedział na pytanie fanki i dodatkowo zastosował typowe dla środowiska sformułowanie i symbole.

"W to wogule można uwierzyc ? Sądzę że to jest fake", "To nie fake?" - pytali użytkownicy Twittera (pisownia oryginalna).

W odpowiedzi autorka wpisu załączyła krótkie nagranie ze swojego telefonu, na którym widać konwersację. "Legit [autentyczne - red.] sama pisałam" - podała.

Zwróciliśmy się do oficjalnego konta Roberta Biedronia w mediach społecznościowych z prośbą o potwierdzenie autentyczności materiału.

W odpowiedzi poinformowano nas, że

Tak, zrzut ekranu jest autentyczny. Robert Biedroń

Jeszcze inni komentujący wpis mieli wątpliwości, czy wiadomości nie były pisane przez administratorów konta polityka. "Pewnie on sam tego nie napisał tylko ktoś kto pomaga mu prowadzić to konto" - stwierdziła jedna z fanek (pisownia oryginalna).

W odpowiedzi na pytanie o tę kwestię potwierdzono, że wiadomość pochodziła od polityka.

"Sam zawsze staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości. Pozdrawiam, Robert Biedroń" - poinformował nas na Facebooku. Dodał także, że "słucha muzyki zależnie od nastroju i okazji".

Nie była to jedyna aktywność europosła związana z zespołem BTS i jego oficjalnym fanklubem. Pod zrzutem ekranu z konwersacją jedna z fanek zasugerowała, żeby Biedroń "ściągnął całe ot7 do Polski". W odpowiedzi oficjalne konto kandydata Lewicy na prezydenta opublikowało gif z pytaniem "dlaczego nie".

prawda

Odpowiedź oficjalnego konta Roberta Biedroniafacebook

"Pan Robert Biedroń to dość ważna osobistość i napisałam do niego głównie z ciekawości. Nie pisałam do nikogo innego, gdyż właśnie Pan Robert jest znany wśród młodzieży ze swojej otwartości i tolerancji", tłumaczy w korespondencji z Konkret24 Julia Mikłaszewicz, autorka pytania do Biedronia. Jak dodaje, miała także nadzieję, że polityk mógłby przyczynić się "w jakiś sposób do sprowadzenia naszych idoli do Polski". "To bardzo miłe, że Pan Robert wspiera i szanuje BTS!!!", skomentowała.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, Zdjęcie tytułowe: BigHit Entertainment/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: BigHit Entertainment/Twitter

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24