Czy Światowe Forum Ekonomiczne ma już "własne siły policyjne" lub "własne siły paramilitarne"? Tak przekonują internauci rozsyłający zdjęcia i nagrania z zakończonego szczytu w Davos. Nie mają racji.

Według przekazu rozsyłanego przez użytkowników mediów społecznościowych Światowe Forum Ekonomiczne - organizator szczytu gospodarczego w Davos - dysponuje własnymi siłami porządkowymi. "Światowe Forum Ekonomiczne ma nawet swoją własną policję. Globalne rządy, starzy głupcy… #Decentalizacja" - ogłosił 23 maja jeden z użytkowników Facebooka (pisownia postów oryginalna). Jako dowód na swoją tezę załączył zdjęcie naszywki na ramieniu jakiegoś munduru - jest na niej napis w języku angielskim: "Światowe Forum Ekonomiczne, Policja" i symbole dwóch koziorożców.

Wprowadzający w błąd post
Wprowadzający w błąd post Foto: facebook

Wpis ma prawie 300 facebookowych reakcji. "Niech sobie ten NWOski shit wsadzą. Nie damy się!" (NWO - New World Order, teoria spiskowa o nowym porządku świata); "A co to są za zwierzęta na tych emblematach czy to trupie czaszki jakieś kryształy.. czy.. symbole satanizmu" - oburzali się internauci komentujący wpis.

Na Twitterze też można znaleźć posty z podobnym przekazem. "Światowe Forum Ekonomiczne ma własne siły paramilitarne wyposażone w odznaki WEF i uzbrojone w broń klasy wojskowej" - przekonywał 23 maja jeden z internautów. Opublikował to samo zdjęcie naszywki, które wcześniej pojawiło się na Facebooku, i pełną fotografię, z której je wycięto.

Post pokazujący źródło fałszywej informacji
Post pokazujący źródło fałszywej informacji Foto: Twitter

Autor tego tweeta komentował wcześniejszy wpis z wideo, na którym widać tego samego policjanta. Opisał film jako moment "zatrzymania" amerykańskiego dziennikarza Jacka Posobca przez policję. Na nagraniu widać dziennikarza otoczonego przez grupę uzbrojonych policjantów. Kobieta w cywilnym ubraniu (prawdopodobnie również funkcjonariuszka) wyjaśnia kobiecie kręcącej wideo, że policja dokonuje kontroli, ponieważ ma do tego powód. Nie mówi, o co chodzi. Zapewnia tylko, że "wszystko jest teraz jasne i za parę sekund odejdziemy".

Forum Ekonomiczne w Davos w cieniu wojny w Ukrainie. "Agresja Putina musi stać się strategiczną klęską"

Jak sprawdziliśmy, Światowe Forum Ekonomiczne nie ma własnych jednostek policyjnych.

Funkcjonariusze policji lokalnej i incydent z amerykańskim dziennikarzem

"Dlaczego Światowe Forum Ekonomiczne ma własne siły policyjne?" - pytał Charlie Kirk z organizacji Turning Point USA. Zamieścił to samo zdjęcie policyjnej naszywki, które publikowali polscy internauci. Wpis Kirka ma ponad 18 tys. polubień, prawie 6 tys. rano podano go dalej. "Dlaczego amerykański dziennikarz @JackPosobiec został zatrzymany w Davos przez policję WEF? Po co WEF ma policję? Wygląda to na celową taktykę zastraszania i nie powinno mieć miejsca" - oburzała się amerykańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene. Jej wpis miał ponad 10 tys. polubień, prawie 4 tys. razy podano go dalej.

Amerykańskie wpisy o "policji Światowego Forum Ekonomicznego"
Amerykańskie wpisy o "policji Światowego Forum Ekonomicznego" Foto: Twitter

Jednak dziennikarze zespołu Reuters Fact Check sprawdzili i potwierdzili: Światowe Forum Ekonomiczne nie ma własnej policji. Na publikowanych zdjęciach i w materiałach wideo widać funkcjonariuszy lokalnej, szwajcarskiej policji.

Policja kantonu Gryzonii poinformowała agencję, że naszywka widoczna na rękawach to dodatkowa odznaka, której wygląd zmienia się co roku. "To służy zgraniu zespołu podczas dorocznego spotkania" - tłumaczył Reutersowi przedstawiciel policji. Dodał, że Światowe Forum Ekonomiczne nie ma własnych sił policyjnych. Na ramieniu policjanta widać zresztą nie tylko naszywkę z logo WEF, ale i naszywkę z logo policji kantonowej.

Jack Posobiec zatrzymany? Nie

Na wideo dołączonym do niektórych postów widać moment kontroli policyjnej Jacka Posobca, byłego dziennikarza popularnej amerykańskiej stacji One America News Network. Posobiec komentował 24 maja na Twitterze: "Zatrzymał mnie Klaus Schwab" (szef Światowego Forum Ekonomicznego). "Nigdzie się nie wybieramy i nie zatrzymamy się, dopóki Klaus Schwab nie zostanie aresztowany" - dodał. W innym wpisie z 25 maja przekonywał, że został zatrzymany i że policja "trzymała nas godzinę".

Nagranie udostępnione w mediach społecznościowych potwierdza, że Posobiec był otoczony przez policjantów i poddany kontroli - nie został jednak formalnie zatrzymany czy aresztowany (o jego aresztowaniu napisał na Facebooku Donald Trump junior, syn byłego prezydenta). Amerykański portal fact-checkingowy PolitiFact potwierdził jednak u przedstawiciela szwajcarskiej policji, że na tegorocznej konferencji w Davos nie aresztowano, ani nie zatrzymano żadnego dziennikarza.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Pozostałe