"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24
Lotnisko w Mumbaju
Lotnisko w Mumbaju
Google Earth
Lotnisko w MumbajuGoogle Earth

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Jeden z użytkowników serwisu X opublikował 10 czerwca nagranie z lotniska, na którym można obejrzeć, jak samolot ląduje na tym samym pasie, z którego dopiero co startuje inny. "Ciekawy przykład synchronizacji lądowania jednego samolotu i startu drugiego z Indii" - napisał. Na nagraniu umieszczono jednak napis po angielsku: "(Airbus - red.) 320 IndiGo Airlines próbuje wylądować, podczas gdy (Airbus - red.) 320 Air India Airlines startuje. Bardzo ryzykowne!".

Internauci: "katastrofalny błąd" vs "gra komputerowa"

Post ma ponad 275 tys. wyświetleń. Większość komentujących zwraca uwagę, że sytuacja widoczna na nagraniu rodzi raczej niebezpieczeństwo. "To żadna synchronizacja, to gigantyczny błąd kontroli naziemnej. Katastrofa wisiała w powietrzu"; "To nie jest synchro. To jest katastrofalny błąd, gdyby samolot startujący z jakiegokolwiek powodu przerwałby ,to skończyłoby się setkami ofiar"; "To nie synchronizacja tylko poważny błąd kontrolera" - pisali (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Wielu jednak nie wierzy w autentyczność filmu. "Nie do wiary, że w trzeciej dekadzie XXI wieku ktoś wciąż wierzy w 'nagranie video'. Ewidentny fejk"; "Ani Air India, ani IngiGo, ani DGCA, ani port lotniczy nie wydały żadnych oświadczeń na temat incydentu. Nie na swoich oficjalnych stronach i kontach w mediach społecznościowych. Jak dla mnie to wystarczy"; "Coraz ładniejszy ten flight simulator. Przestańcie wierzyć w fejki"; "To gra komputerowa"; "Fake" - twierdzili komentujący.

Kto ma rację?

Incydent z lotniska w Mumbaju

Po wpisaniu kilku słów kluczowych w wyszukiwarkę Google - takich jak "Air India", "IndiGo" czy "incident" - można znaleźć wiele artykułów opisujących nie tylko okoliczności, ale też skutki tego wydarzenia. Bo rzeczywiście do niego doszło, film jest autentyczny. Obszernie zrelacjonował tę sytuację m.in. anglojęzyczny indyjski dziennik "Deccan Herald". W tekście czytamy, że stało się to 8 czerwca 2024 roku na lotnisku Króla Śiwadźiego w Mumbaju, drugim największym porcie lotniczym w Indiach. Samolot linii IndiGo lecący z miasta Indore w środkowych Indiach wylądował na pasie, z którego chwilę wcześniej start rozpoczął samolot linii Air India kierujący się do Thiruvananthapuram na południu kraju.

Incydent odnotowały radary lotnicze. Portal Flightradar24.com 9 czerwca w mediach społecznościowych zamieścił nagranie, na którym odtworzono pozycję obu samolotów na podstawie danych z ich nadajników. Na filmie widać, jak blisko siebie znalazły się obie maszyny. "Wczoraj w Mumbaju doszło do utraty separacji między samolotami Air India i IndiGo, gdy samolot Air India otrzymał zezwolenie na start, a samolot IndiGo otrzymał zezwolenie na lądowanie" - stwierdzono. Eksperci portalu obliczyli, że w krytycznym momencie samoloty były 510 metrów od siebie.

Nieprawdziwe są twierdzenia jednego z polskich internautów o tym, że linie lotnicze nie wydały oświadczeń na temat tego zdarzenia. Portal indyjskiej telewizji Ndtv.com cytuje komunikaty obu przewoźników - przekazali, że ich piloci postępowali zgodnie z instrukcjami kontrolerów ruchu lotniczego (ang. Air Traffic Control, ATC).

Linie IndiGo poinformowały: "8 czerwca 2024 roku lot IndiGo nr 6E 6053 z Indore otrzymał od ATC zezwolenie na lądowanie na lotnisku w Mumbaju. Pilot kontynuował podejście i lądowanie, postępując zgodnie z instrukcjami ATC. W IndiGo bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze i zgłosiliśmy incydent zgodnie z procedurą". Natomiast przedstawiciele Air India przekazali: "Samolot Air India otrzymał zezwolenie od ATC na wjazd na pas startowy, a następnie zezwolenie na start. Samolot Air India kontynuował start zgodnie z ustalonymi procedurami. Władze wszczęły dochodzenie, aby ustalić więcej szczegółów na temat zezwolenia udzielonego liniom lotniczym".

Załoga kontroli ruchu lotniczego zawieszona

Już z tych oświadczeń można wnioskować, że zdarzenie na lotnisku w Mumbaju nie było "przykładem synchronizacji" lądowania i startu dwóch samolotów, tylko groźnym incydentem. Jest on teraz analizowany przez indyjską Dyrekcję Generalną Lotnictwa Cywilnego (DGCA). Jak podał "Deccan Herald", indyjski organ nie tylko wszczął śledztwo w tej sprawie, ale cała załoga kontroli ruchu lotniczego odpowiedzialna za dopuszczenie do tej sytuacji została zawieszona. "DGCA zawiesił kontrolerów lotu zaangażowanych w incydent na lotnisku w Mumbaju, gdzie na pasie startowym numer 27 lądował samolot IndiGo, podczas gdy samolot Air India był jeszcze w fazie startu" - poinformował w oświadczeniu urząd.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: x.com

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24