"Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny?". Niezupełnie

Do Grecji bez testu na koronawirusa? Tak, ale tylko zaszczepieniShutterstock

Internauci entuzjastycznie reagują na powielane w mediach społecznościowych informacje, jakoby podróżujących do Grecji nie obowiązywały ani negatywny wynik testu, ani szczepienie, ani kwarantanna. I jako dowód rozsyłają linki do tekstów o tej liberalizacji zasad - nieaktualnych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny…" - napisał 20 czerwca na twitterowym profilu prawnik Piotr Schramm. Zamieścił też link do artykułu na jednej ze stron oferujących pobyty turystyczne. W tytule napisano: "Grecja będzie otwarta od 1 lipca bez testów i bez kwarantanny". Z artykułu wynika, że turyści będą mogli przyjechać do Grecji bez konieczności wykonania testu na koronawirusa i bez obowiązku czternastodniowej kwarantanny. Jest tam też informacja, że "pomysły, by turyści musieli okazywać 'paszporty zdrowotne' poszły w zapomnienie".

Post szybko stał się popularny, polubiło go ponad 700 internautów, ponad 100 podało dalej. Warto jednak zwrócić uwagę, że załączonego tekstu nie opatrzono datą publikacji.

Schramm: "Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny …"
Post o Grecji, który wzbudził duże zainteresowanie internautówSchramm: "Grecja bez testów i szczepień oraz bez kwarantanny …"Twitter

"Hehe, a mou sasiedzi wzieli i sie zaszczepili"

Piotr Schramm regularnie zamieszcza w sieci wpisy przykuwające uwagę sceptyków pandemii COVID-19 i antyszczepionkowców. Na jego post o Grecji internauci zareagowali entuzjastycznie. "To raczej było do przewidzenia, turystyka mocno stanęła więc każdy będzie chciał ściągnąć jak najwięcej portfeli"; "No i super w końcu rozsądek. Prędzej czy później kraje zaczynął wyłamywać się z tego oszołomstwa" - komentowali (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Jeden internauta okazał swoiste schadenfreude: "Hehe, a mou sasiedzi wzieli i sie zaszczepili, zeby do Grecji na wakacje poleciec. Miodzio".

Niektórzy komentujący byli jednak sceptyczni: "Nie jest to przypadkiem artykuł z 2020 roku?"; "Informacja delikatnie niezweryfikowana" - pisali.

Tymczasem w innym twitterowym poście z 21 czerwca również czytamy: "Nu pelikany-spójrzcie jak te pisowskie BYDŁO kłamie!Nie zaszczepisz się,nie pojedziesz na wakacje do Grecji kłamali!A tymczasem Grecja otwiera się-bez testów i kwarantanny.Widzicie teraz jak was Kaczyński oszukuje ha ha ha..". Wpis odsyłał do artykułu na stronie eswinoujscie.pl, który był również linkowany na Facebooku.

Inny post o wakacyjnych wyjazdach do Grecji
Kolejny post o wakacyjnych wyjazdach do GrecjiInny post o wakacyjnych wyjazdach do GrecjiTwitter

Także ten wpis wywołał emocjonalne komentarze, typu: "#JanuszeSzczepień powoli zaczynają kumać, że zostali zrobieni w konia. Nie zostaną elitą światowej turystyki"; "Ale na początku Greki podskakiwali". Jeden z komentujących zauważył: "Odnośnie Grecji powielona informacja sprzed roku".

Sprawdziliśmy: internauci udostępniający informacje o możliwości wjazdu do Grecji bez testów, kwarantanny rzeczywiście powielali informacje z ubiegłego roku.

Bez testów i kwarantanny? Tak, latem 2020 roku

O to, czy doniesienia internautów są prawdziwe, zapytaliśmy zespół portalu VisitGreece należący do Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej. "Nie mamy takich informacji. Wiemy, że potrzebne będzie zaświadczenie o szczepionce" - odpowiedziano nam. I odesłano do informacji publikowanych na stronie greckiego Ministerstwa Turystyki: greecehealthfirst.gr.

Przyjrzeliśmy się więc postom zamieszczanym przez internautów. Artykuł na stronie linkowanej przez mec. Piotra Schramma nie ma daty. W kodzie źródłowym strony są jednak słowa kluczowe ułatwiające przeglądarkom internetowym wyświetlanie odpowiednich treści. Jednym z nich jest "Lato 2020". To wskazówka, że artykuł powstał w ubiegłym roku.

Kolejna wskazówka to odnośnik do pierwotnego miejsca opublikowania artykułu - portalu branżowego waszaturystyka.pl. Tekst jest z 20 maja 2020 roku. Informacje dziennikarzy portalu są podparte doniesieniami greckiego portalu ekathimerini.com - również z 20 maja 2020 roku. Czyli informacje rozsyłane teraz przez internautów są nieaktualne.

W artykule ekathimerini.com rzeczywiście podano, że 20 maja 2020 roku minister turystyki Charis Teocharis ogłosił, iż po wznowieniu lotów międzynarodowych 1 lipca turyści będą mogli wjechać do Grecji bez konieczności poddawania się testom na obecność koronawirusa lub przechodzenia kwarantanny. Władze rezerwowały sobie jednak możliwość przeprowadzania testów w zależności od bieżących potrzeb.

Podobnie informowały greckie portale 20 maja ubiegłego roku. Informacje o zasadach otwierania się Grecji na turystów opublikowały wtedy m.in. portal In.gr czy portal gazety "Proto Thema".

Aktualne zasady wjazdu do Grecji

Przed sezonem wakacyjnym 2021 roku w Grecji obowiązują już inne zasady - największą zmianą są ułatwienia dla zaszczepionych. Grecka ambasada w Warszawie radzi sprawdzać informacje na rządowych stronach. - Oficjalne informacje są bardzo często aktualizowane na stronie travel.gov.gr oraz w mediach społecznościowych ambasady - mówi Georgios Kyriakopoulos, pierwszy radca Ambasady Grecji w Warszawie.

Georgios Kyriakopoulos podkreśla, że aktualnie podróż do Grecji jest możliwa dla ozdrowieńców, osób po wszystkich wymaganych dawkach szczepionki oraz dla osób z negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Od 19 lipca, oprócz testu PCR, akceptowany jest również test antygenowy. Kyriakopoulos podkreśla, że wszyscy podróżni są proszeni o wypełnienie elektronicznego formularza PLF (Passenger Locator Form). Tam trzeba m.in. podać adres pobytu w Grecji. Należy go wypełnić najpóźniej do końca dnia poprzedzającego podróż.

Na stronie travel.gov.gr czytamy, że podróżni przybywający do Grecji muszą mieć potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 pobranego nie później niż 72 godziny przed przyjazdem albo testu antygenowego pobranego nie dłużej niż 48 godzin przed przyjazdem. "Test ten jest obowiązkowy dla wszystkich turystów (w tym dzieci powyżej 12. roku życia), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju wyjazdu" - podkreślono.

Dowód negatywnego wyniku testu nie jest wymagany od podróżnych, którzy mają poświadczenie zakończonego procesu szczepienia, a od ostatniego zaszczepienia upłynęło 14 dni. Do Grecji wjechać bez testu mogą również podróżni, którzy chorowali na COVID-19 w okresie ostatnich dwóch-dziewięciu miesięcy.

Przyjeżdzających z Unii Europejskiej nie obowiązuje kwarantanna.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24