FAŁSZ

"Holenderski polityk demaskuje Fundację Rockefellera"? Wystąpienie pełne przekłamań

"Holenderski polityk demaskuje Fundację Rockefellera"? Wystąpienie pełne przekłamańshutterstock

Holenderski poseł przekonywał na forum parlamentu, że COVID-19 to odmiana grypy, a raport Fundacji Rockefellera dowodzi, że pandemia została dawno zaplanowana. Jego tezy znajdują posłuch także wśród polskich koronasceptyków. Nie są jednak prawdziwe.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Dużą popularnością w sieci cieszy się ostatnio wystąpienie holenderskiego posła na posiedzeniu krajowego parlamentu poświęconym pandemii. COVID-19 to odmiana grypy, z której można się wyleczyć się iwermektyną, a raport Fundacji Rockefellera z 2010 roku dowodzi, że pandemia COVID-19 została zaplanowana 10 lat temu - tak w skrócie brzmiały tezy wystąpienia Thierry'ego Baudeta, który zabrał głos w holenderskim parlamencie 3 czerwca podczas debaty nad sytuacją pandemiczną w kraju.

Nagranie przemówienia posła Baudeta udostępniają w mediach społecznościowych także polscy internauci. "Szokujące przemówienie Thierry'ego Baudeta o dokumencie z 2010 r. Holenderski polityk demaskuje Fundację Rockefellera i plan globalistów" - czytamy w poście na Facebooku z 13 czerwca, który udostępniło prawie 10 tys. użytkowników. Wideo z fragmentem przemówienia polityka - z angielskimi i polskimi napisami - wyświetlono ponad 94 tys. razy.

fałsz

Nagranie z wystąpienia holenderskiego polityka wyświetlono na Facebooku ponad 94 tys. razytvn24 | facebook

Twierdzenia, które wysuwał Baudet podczas wystąpienia, nie mają nic wspólnego z prawdą. Zweryfikowali je już dziennikarze serwisu PolitiFact oraz słowacka i polska redakcje AFP Sprawdzam. Wyjaśniamy, co mówił holenderski polityk i dlaczego nie ma racji.

Poseł, który ma już wkład w infodemię

Thierry Baudet to członek Izby Reprezentantów (Tweede Kamer) w holenderskim parlamencie oraz lider skrajnie prawicowej i eurosceptycznej partii Forum na Rzecz Demokracji (Forum voor Democratie, FvD).

Nie pierwszy wprowadzał w błąd na temat COVID-19 i szczepień. W marcu serwis Twitter oznaczył wpis Baudeta o szczepieniu przeciwko COVID-19 jako "wprowadzający w błąd". Polityk zatweetował wówczas, że nie przyjmie szczepionki COVID-19, ponieważ ryzyko wirusa "jest zupełnie znikome", a skutki uboczne szczepionki "poważne". W maju Baudet błędnie przekonywał, że mniej niż 2 proc. zakażonych SARS-CoV-2 ma objawy COVID-19. Wtedy redakcja portalu eufactcheck.eu tłumaczyła, dlaczego to nieprawda.

Koronawirus w Holandii
Koronawirus w Holandiitvn24

COVID-19 to nie odmiana grypy

"Mam nadzieję, że nadejdzie moment, kiedy się obudzimy. Że uznamy to za zbiorową psychozę, że zamknięcie całego kraju, połowy świata przez półtora roku z powodu odmiany grypy jest szalone" - mówił Thierry Baudet 3 czerwca w holenderskim parlamencie.

Chociaż istnieją podobieństwa między grypą sezonową a COVID-19, jeśli chodzi o objawy, zakażenie koronawirusem nie jest ani grypą, ani jej odmianą. Grypa jest wywoływana przez wirusa grypy, podczas gdy COVID-19 wywołuje wirus SARS-CoV-2 należący do grupy koronawirusów - czytamy na stronie amerykańskiej rządowej agencji Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Choć oba wirusy wywołują schorzenia układu oddechowego, to w porównaniu z grypą COVID-19 może powodować znacznie poważniejsze skutki. SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy niż grypa i możemy się nim zarazić na długo, zanim pojawią się pierwsze objawy - wyjaśnia CDC.

Niejednoznaczne dowody na skuteczność iwermektyny

Poseł Baudet stwierdził, że "wstrzymaliśmy skuteczne leki podstawowe" takie jak iwermektyna na rzecz wprowadzenia "eksperymentalnych zastrzyków".

Iwermektyna to lek przeciwpasożytniczy, stosowany także w Polsce - u ludzi i zwierząt. Doniesienia o rzekomo skutecznym działaniu iwermektyny w leczeniu COVID-19 nie są nowe. Jak pisaliśmy w lutym tego roku, wciąż jednak nie ma wystarczających dowodów na to, że iwermektyna jest bezpieczna w stosowaniu oraz skuteczna w leczeniu COVID-19.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła tego środka do leczenia zakażonych SARS-CoV-2. I dwukrotnie wydała ostrzeżenie (w kwietniu 2020 i marcu 2021 roku), by nie stosować tego preparatu w leczeniu lub zapobieganiu COVID-19. Podobne ostrzeżenie opublikowała Europejska Agencja Leków (EMA).

W marcu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła, by stosować iwermektynę w leczeniu COVID-19 tylko w ramach badań klinicznych. Obecne dowody naukowe dotyczące skutków leczenia pacjentów z COVID-19 iwermektyną WHO oceniła jako niejednoznaczne.

Amerykański dziennik "The New York Times" monitoruje rozwój badań nad potencjalnymi lekami i kuracjami COVID-19. Wyniki badań na komórkach sugerują, że iwermektyna może zabijać wirusy. Jednak badania na zwierzętach lub na ludziach nie dają mocnych dowodów na to, że preparat ten może leczyć choroby wirusowe. W rezultacie iwermektyna nie jest zatwierdzona do stosowania jako środek przeciwwirusowy - podkreśla "The New York Times".

Fundacja Rockefellera nie planowała pandemii

Thierry Baudet przekonywał też, że raport Fundacji Rockefellera z 2010 roku przewidział nadejście globalnej pandemii i jej przebieg. Stwierdził, że pandemia COVID-19 była "praktyką treningu posłuszeństwa" i - jak dodał - rząd holenderski "zdał to szkolenie śpiewająco".

Od początku pandemii Fundacja Rockefellera stała się jednym z bohaterów teorii spiskowych, które głoszą, że pandemia została zaplanowana (czyli mamy do czynienia z "plandemią"). Opisywaliśmy je już w Konkret24 w grudniu 2020 roku. A niepotwierdzone informacje krążące na temat raportu Fundacji Rockefellera z 2010 roku wyjaśnialiśmy już we wrześniu 2020 roku.

Dokument, o którym mówił holenderski polityk, to raport Fundacji Rockefellera i Global Business Network z 2010 roku pt. "Scenariusze przyszłości technologii i rozwoju międzynarodowego" (ang. "Scenarios for the Future of Technology and International Development"). Zawiera cztery hipotetyczne scenariusze dla świata i jako mogłyby mieć wpływ na rozwój technologii. Jeden z nich o nazwie Lock Step Scenario mówi o globalnej pandemii, która miałaby wybuchnąć w 2012 roku z powodu wirusa przenoszonego przez dzikie gęsi. W tym scenariuszu pandemia miała zabić 8 mln ludzi w ciągu siedmiu miesięcy.

Jaki był cel tego raportu? Wyjaśniła to Judith Rodin, prezes Fundacji Rockefellera, w liście wprowadzającym. Podkreśliła, jak ważne dla tej organizacji jest kreślenie hipotetycznych scenariuszy. "Wierzymy, że to ma ogromny potencjał do użycia filantropii w celu (...) przećwiczenia podejmowania ważnych, mogących mieć bardzo poważne konsekwencje decyzji oraz dla podkreślenia znaczenia wcześniej nieodkrytych obszarów powiązań" - napisała. Tłumaczyła, że kreślenie możliwych scenariuszy pozwala na skuteczniejsze wywieranie wpływu.

Raport Fundacji Rockefellera o finansowaniu szczepień

Ponieważ tezy o Fundacji Rockefellera i jej udziale w "planowanej pandemii" wciąż są żywe w internecie, wszystko, co z fundacją związane, budzi pytania i wątpliwości sceptyków pandemii.

Raport Fundacji Rockefellera na temat finansowania globalnych szczepień Rockefeller Foundation

Jeden z czytelników przesłał nam ostatnio dokument Fundacji Rockefellera pt. "Jeden za wszystkich: Plan działania na rzecz finansowania powszechnych szczepień i zrównoważonego rozwoju" (ang. "One for All: An Action Plan for Financing Global Vaccination and Sustainable Growth"), prosząc o jego weryfikację.

Jak sprawdziliśmy, jest to autentyczny dokument, opublikowany na stronie organizacji w kwietniu tego roku. Zawiera propozycje planu finansowania z Międzynarodowego Funduszu Walutowego działań na rzecz zwiększenia globalnych wysiłków w zakresie szczepień przeciwko COVID-19. Zakłada, by kraje z dostępem do tanich szczepionek dzieliły się nadwyżkowymi dawkami z krajami bez takiego dostępu, a ponadto zwiększenie produkcji szczepionek, stworzenie struktur wspierających proces dostarczania i dystrybucji szczepionek w krajach rozwijających się.

Podobnie jak raport fundacji z 2010 roku, również ten dokument nie jest dowodem na zaplanowanie pandemii, a co za tym idzie - szczepień.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24