FAŁSZ

Krowy we Włoszech padły, bo zaszczepiono je na "modną chorobę"? Przyczyna była inna

TwitterKrowy we Włoszech padły, bo zaszczepiono je na "modną chorobę"?

Kilkadziesiąt krów we Włoszech miało paść po zaszczepieniu - twierdzi użytkowniczka Twittera i na dowód pokazuje nagranie. Szczepienie zwierząt zaś ma być częścią kampanii mającej wywołać głód na świecie. Przyczyna śmierci zwierząt jest jednak związana z panującą we Włoszech suszą.

Internautka sugeruje, że szczepionka na "modną chorobę" była przyczyną śmierci kilkudziesięciu sztuk bydła we Włoszech. "Włochy - niszczone jest wszystko aby zrobić 4 rewolucję Klausa Szwaba, brak żywności, sztuczna żywność, robactwo, braki i reglamentacje wszystkiego. Przychodzi weterynarz, szczepi zwierzęta przeciwko modnej chorobie, a potem wszystkie umierają. Utajane i bez rozgłosu" - czytamy w tweecie z 15 sierpnia 2022 roku (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Autorka tweeta na potwierdzenie swoich słów załączyła niskiej jakości nagranie, które trwa niespełna dwie minuty. Osoba, która je sporządza, idzie przez pole i mija kilkadziesiąt krów leżących na popękanej od suszy ziemi. Cześć zwierząt nie rusza się, wyglądają na martwe; inne ledwo podnoszą łby, strzygą uszami lub bezskutecznie próbują się podnieść. W oddali widać część stada w zdecydowanie lepszej kondycji. Krowy pasą się na łące obok.Pomiędzy leżącymi zwierzętami przechodzą mężczyźni, rozmawiają po włosku. Wpis polubiło ponad 580 użytkowników Twittera, a ponad 390 podało go dalej. Nagranie wyświetlono 8,6 tys. razy.

fałsz

Umierające krowy łączone z teoriami spiskowymi

Autorka tweeta łączy martwe krowy z teorią spiskową o celowej kampanii mającej wywołać głód na świecie. Tymczasem to pandemia COVID-19 wywołała globalne zakłócenie łańcuchów dostaw, podobnie rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała problemy w handlu żywnością i zagrożenie kryzysem żywnościowym - Ukraina jest jednym z głównych eksporterów zboża na świecie. W tweecie pada nazwisko Klausa Schwaba, założyciela i prezesa Światowego Forum Ekonomicznego w Davos oraz autora książki "Czwarta rewolucja przemysłowa". W sieci krąży teoria spiskowa "wielkiego resetu", według której Schwab jest częścią światowej elity, która miała zaaranżować pandemię COVID-19, aby przejąć kontrolę nad globalną gospodarką.

Wcześniej, 12 sierpnia 20-sekundowy fragment tego nagrania opublikowała jedna z użytkowniczek serwisu Gloria.tv. "WŁOCHY – We włoskim Piemoncie doszło do 'tajemniczej' utraty żywego inwentarza. Czy wiesz, jak to się dzieje? Przychodzi weterynarz, szczepi zwierzęta przeciwko modnej chorobie, a potem wszystkie umierają" - czytamy w opisie nagrania.

"Straszne, co ci ludzie nie myślą, sami potem będą przez to głodować, żadnych szczepień na zwierzęta"; "Rolnictwo można bardzo łatwo zniszczyć. Serce pęka jak się widzi coś takiego"; "To samo bym z weterynarzem zrobił"; "Ciekawe dlaczego kill...de...Bill upiera się szczepić zwierzęta"; "Tam bydło u nas ryby i palą też lasy ...Niszczą matkę ziemię ..."; "mordowane bydło, drób u nas obecnie ryby ku**a mać przerwać rządy psychopatów" - komentowali nagranie użytkownicy Twittera (wulgaryzmy ocenzurowane przez redakcję).

Upały w Europie. Susze, potężne pożary, wyschnięte jeziora i rzeki
Upały w Europie. Susze, potężne pożary, wyschnięte jeziora i rzekiFakty po południu TVN24

Krowy nagrano we Włoszech. Brak potwierdzenia, by padły z powodu szczepienia

Nagranie wykonano we Włoszech, jednak wiarygodne źródła informacji nie potwierdzają twierdzenia, by krowy z nagrania padły z powodu zaszczepienia na którąkolwiek z chorób.

9 sierpnia redakcja dziennika "Corriere della Sera" na swoim profilu na YouTube opublikowała 26-sekundowy fragment nagrania, które załączono do opisywanego tweeta. Wideo zatytułowano "Sommariva Bosco, 50 krów umiera w ciągu kilku minut z powodu zatrucia sorgo".

Ten sam materiał opublikowano na stronie dziennika i umieszczono w artykule z 8 sierpnia w "Corriere Torino" (regionalny oddział "Corriere della Sera" w Turynie) opisującym zdarzenie.

Jak wyjaśniają dziennikarze, do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Sommariva del Bosco w prowincji Cuneo, w północno-zachodnich Włoszech. Martwe krowy należały do lokalnego hodowcy bydła, Giacomino Olivero. Padło 50 krów ze stada, które liczyło sobie 160 sztuk - wyjaśnia redakcja serwisu dziennika.

Później o padnięciu krów w Piemoncie informowały także inne włoskie media, m.in. turyńska gazeta "La Repubblica", serwis informacyjny Tg24.sky.it, gazeta "Corriere di Saluzzo", poświęcony ekologii serwis Greenme.it. Artykuły pojawiły się też w anglojęzycznych mediach, m.in. France24 i News24.com. Nie łączyły one śmierci zwierząt z rzekomym zaszczepieniem na żadną z chorób.

Przyczyną zatrucia była susza i sorgo

Okazuje się, że bydło wypasano na polu młodego sorgo. To zboże odporne na suszę, roślina nazywana jest "afrykańskim prosem". Liście służą jako pasza dla bydła, a ziarno jest przerabiane na kaszę lub mąkę.

Wkrótce po rozpoczęciu wypasu krowy zaczęły padać. "Jałówki i dorosłe krowy zaczęły drżeć, padać na ziemię i dusić się" - opowiadał "Corriere Torino" właściciel stada. Szybko interweniował weterynarz i straż leśna (Corpo Forestale dello Stato). Udało im się uratować część krów, odciągając je od pola sorgo.

Eksperci wyjaśniają, że do zatrucia doszło w wyniku trwającej we Włoszech suszy. Młode sorgo poddane stresowi wodnemu zawierało niebezpieczne dla bydła stężenie dhurrinu. W trakcie trawienia rośliny uwalnia się kwas pruski, znany również jako cyjanowodór - zatrucie nim jest niebezpieczne dla bydła. Dhurrin występuje naturalnie w sorgo, szczególnie w młodych pędach, roślina wytwarza ją, by chronić się przed roślinożercami.

"Podejrzewamy, że to susza spowodowała tak dużą ilość dhurrinu w roślinach sorgo" - powiedział cytowany przez France24 (za AFP) Stefano Giantin, weterynarz z Istituto Zooprofilattico Sperimentale w północno-zachodnich Włoszech. Według Giantina zwykle ilość dhurrinu w roślinie zmniejszałaby się wraz z jej wzrostem. Ponieważ trwająca susza zahamowała wzrost sorgo, dhurrin zaczął się w nich odkładać. W próbkach pobranych z Sommariva del Bosco koncentracja dhurrinu w pędach rośliny była niezwykle wysoka.

Zatrucie kwasem pruskim u bydła przebiega szybko i brutalnie, objawy pojawiają się po 10-15 minutach od momentu spożycia roślin, a śmierć następuje do pół godziny od pierwszych objawów. Kwas pruski powoduje u tych zwierząt zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego, nerwowego i mięśniowego.

Północne Włochy zmagają się z najgorszą od 70 lat suszą - informował na początku lipca serwis TVN Meteo. 5 lipca ogłoszono stan kryzysowy w regionach położonych w zlewni rzeki Pad - najdłuższej rzeki Włoch. Największe we Włoszech jezioro Garda, położone w północnej części kraju, skurczyło się prawie do najniższego zarejestrowanego poziomu - podał 17 sierpnia portal Euronews.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter