Które kraje w Europie zaostrzyły przepisy dotyczące jakości maseczek

Gdzie zaostrzono podejście do noszenia maseczekShutterstock

Niemcy, Austria czy Francja już zaostrzyły przepisy dotyczące obowiązujących masek chroniących nos i usta. W Hiszpanii ustalono minimalny poziom filtracji maseczek mających chronić przed zakażeniem COVID-19. W Polsce zmiana przepisów ma nastąpić w tym tygodniu.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kwestia zmiany zasad dotyczących osłony ust i nosa podczas pandemii - a konkretnie: jakości używanych maseczek - pojawiła się w debacie publicznej po tym, jak w piątek 19 lutego w programie TVN24 "Jeden na jeden" główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził: "Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich. To jest zawracanie głowy".

Po czym dodał, że minister zdrowia ma wydać jeszcze tego samego dnia rozporządzenie dotyczące obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Wprawdzie Adam Niedzielski już w piątek w wypowiedzi dla portalu Wirtualna Polska zdementował tę informację, ale wyjaśnił: "Zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować".

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Do tej pory były dopuszczone zamienniki maseczek. Chcemy to cofnąć, żeby zamiennika nie było
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Do tej pory były dopuszczone zamienniki maseczek. Chcemy to cofnąć, żeby zamiennika nie było tvn24

W poniedziałek 22 lutego minister Niedzielski w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 powiedział: "Do tej pory dopuszczone były zamienniki w stosunku do maseczek w postaci przyłbicy i chust czy różnych kołnierzy, które są stosowane. My chcemy to cofnąć, żeby takiego zamiennika nie było". I wyjaśnił: "Natomiast co do jakości maseczki - czy to będzie bawełniana, chirurgiczna czy jeszcze bardziej zaawansowana taka jak FFP2 - tutaj jednak będziemy opierali się na rekomendacji, bo rada medyczna już przygotowała w tym zakresie rekomendacje, żeby właśnie używać maseczek z certyfikatem". Zmiana ma zostać wprowadzona pod koniec tego tygodnia.

"Mamy nową sytuację epidemiczną. "Maski bawełniane niewiele tutaj niestety pomagają"

Lekarze, pytani o sensowność ograniczenia możliwości noszenia dowolnych maseczek, są za. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski 19 lutego w porannej rozmowie RMF FM zauważył, że niektóre państwa europejskie już zaostrzają zasady noszenia masek w przestrzeniach publicznych. "Niemcy już wprowadzają też w legislacji swojej obowiązek noszenia masek z włókniną" - powiedział. Jak dodał: "maski bawełniane niewiele tutaj niestety pomagają". Jego zdaniem z medycznego punktu widzenia noszenie wyłącznie maseczek chirurgicznych jest dobrym pomysłem.

Doktor Paweł Grzesiowski w programie "Koronawirus Konkret24" tłumaczył: "Mamy nową sytuację epidemiczną. Pojawiły się nowe warianty wirusa, które są bardziej zakaźne, niż te pierwotne, a to oznacza, że mniej cząstek wirusa potrzeba w powietrzu, żeby nas zarazić. Dlatego musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczki". I dodał: "Dlatego w tej chwili należałoby zrezygnować z szalików, przyłbic, czy maseczek z jednej warstwy bawełny, ponieważ to nas może nie uchronić przed zakażeniem".

Dr Grzesiowski: musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczki
Dr Grzesiowski: musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczkitvn24

"Dzisiaj wiemy, że najlepszą ochroną są maseczki szyte z atestowanych materiałów", mówił w poniedziałek 22 lutego w Programie I Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości i lekarz Bolesław Piecha. Podkreślił, że maseczki chirurgiczne, nawet te podstawowe, są skuteczne.

Zaostrzanie zasad dotyczących masek

Sprawdziliśmy, które kraje w Europie już zaostrzyły politykę co do zakrywania ust i nosa w związku z pandemią COVID-19.

NiemcyOd 20 stycznia tego roku na terenie całych Niemiec noszenie masek KN95 lub FFP2, lub ogólnej maski ​​medycznej/chirurgicznej stało się obowiązkowe w sklepach i transporcie publicznym - informuje na swojej stronie Bundestag. "Zapewniają większą ochronę niż zwykłe maski z tkaniny, które nie podlegają żadnym normom w odniesieniu do ich skuteczności" - uzasadniono decyzję.

Rządy federalne wydały ogólne zalecenie, by używać masek medycznych w przypadku bliskiego lub dłuższego kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności w zamkniętych pomieszczeniach.

FFP2 to europejski standard filtracji, maski tego typu zapewniają co najmniej 94 proc. skuteczności. Maseczki KN95 odfiltrowują i wychwytują 95 proc. drobnych cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona (stąd "95" w nazwie).

Austria

25 stycznia podobne przepisy jak Niemcy wprowadziła Austria. Maski FFP2 lub ich odpowiedniki wymagane są w miejscach takich jak komunikacja publiczna, przestrzenie obsługi klientów oraz kryte i otwarte targowiska czy podczas carpoolingu - podaje Austria Press Agency. Dotyczy to osób od 14. roku życia.

Wraz z wprowadzeniem nowych zasad w kraju ruszyła dystrybucja 1,2 mln darmowych maseczek FFP2. Trafiły m.in. do ośrodków dla bezdomnych i banków żywności. W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów duże austriackie sieci supermarketów bezpłatnie przekazywały klientom maski FFP2.

Jednocześnie pod koniec stycznia w Austrii zwiększono minimalny dystans społeczny - z jednego do dwóch metrów. Należy go przestrzegać we wszystkich miejscach publicznych.

Wzmożone kontrole na niemieckich granicach z Czechami i Austrią
Wzmożone kontrole na niemieckich granicach z Czechami i Austrią tvn24

Francja

18 stycznia francuska Naczelna Rada Zdrowia Publicznego (Haute Conseil de la Santé Publique, HCPS) zmieniła zalecenia dla społeczeństwa dotyczące noszenia ochronnych masek na twarz. Jej zdaniem powinno się, zamiast masek z tkaniny, używać jednorazowych masek chirurgicznych, które filtrują ponad 90 proc. drobnych cząstek. "Francuski rząd zaleca teraz, aby ludzie nosili maski chirurgiczne w miejscach publicznych, ponieważ zapewniają lepszą ochronę przed transmisją COVID-19 niż tekstylne osłony twarzy" - powiedział 21 stycznia minister zdrowia Olivier Veran (cytat za Reutersem), apelując o zaprzestanie używania masek z tkaniny.

27 stycznia opublikowano dekret zmieniający przepisy dotyczące m.in. masek. Teraz tylko trzy rodzaje masek mogą być używane w celu ochrony przed COVID-19: maski chirurgiczne, FFP2 i niektóre maski z tkaniny. Spośród tych ostatnich tylko te, które filtrują co najmniej 90 proc. cząstek i spełniają wymagania zdrowotne.

Od 8 lutego dzieci i nauczyciele we francuskich szkołach nie mogą już nosić masek z materiału. Muszą mieć maski tzw. kategorii pierwszej, czyli maski chirurgiczne lub FFP2 - informuje portal Le Parisien.

Hiszpania

Według portalu medycznego Redaccionmedica.com 11 lutego Hiszpania zaostrzyła wymagania dotyczące produkcji i sprzedaży masek mających chronić przed zakażeniem COVID-19. By maska mogła być sprzedawana jako ochronna, akredytowane laboratoria muszą potwierdzić, że jej poziom filtracji jest wyższy niż 90 proc. Maski z tkaniny, które nie zostały przetestowane, nie mogą być sprzedawane jako maski ochronne - podaje hiszpański dziennik "El Mundo".

Nowe przepisy stanowią, że wszystkie maski ochronne muszą mieć na opakowaniach informacje m.in. jakie normy, specyfikacje techniczne zostały zastosowane do produkcji produktu końcowego lub jego elementów oraz w jakim laboratorium go przetestowano.

WHO: kto powinien nosić maski medyczne

"Maski powinny być częścią kompleksowej strategii działań mających na celu powstrzymanie transmisji i ratowanie życia; samo stosowanie maski nie jest wystarczające, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony przed COVID-19" - przypomina Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO zaleca noszenie masek medycznych nie tylko pracownikom służby zdrowia w warunkach szpitalnych (ostatnia aktualizacja zaleceń: 1 grudnia 2020). Zalecenie dotyczy też osób:

które źle się czują, w tym osób z łagodnymi objawami, takimi jak bóle mięśni, lekki kaszel, ból gardła lub zmęczenie;

oczekujących na wyniki testu na obecność COVID-19 lub u których test dał wynik pozytywny;

opiekujących się kimś, kto jest podejrzanym lub potwierdzonym przypadkiem COVID-19 poza placówkami służby zdrowia;

wszystkich powyżej 60. roku życia;

z chorobami współistniejącymi, w tym przewlekłymi chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia, rakiem, otyłością, cukrzycą, a także z osłabionym układem odpornościowym.

WHO twierdzi, że maski z tkaniny są odpowiednie dla osób w wieku poniżej 60 lat i które nie mają współistniejących schorzeń.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes