"Tak media kreują korona panikę" - napisał jeden z internautów pod zdjęciem reporterki stojącej podczas nagrania przed kamerą w kombinezonie mającym ją chronić przed zakażeniem. Operator kamery już tego stroju nie ma. Zdaniem komentujących ta fotografia dowodzi, że dziennikarze wyolbrzymiają niebezpieczeństwo pandemii COVID-19. Sprawdziliśmy, skąd pochodzi zdjęcie.
Najwyższy czas, żebyście dostrzegli propagandę" - brzmi jeden z komentarzy zamieszczony pod zdjęciem dziennikarki, które krąży w mediach społecznościowych na całym świecie. Kobieta stoi przed kamerą w ochronnym kombinezonie, ale operator stojący za kamerą jest ubrany w zwykły strój. Zdaniem części internautów ta scena pokazuje, jak media nakręcają histerię w związku z pandemią COVID-19, a dziennikarze oszukują widzów.
Fotografia jest prawdziwa. W marcu pojawiła się także w polskim internecie. Sprawdziliśmy, kiedy i gdzie została zrobiona oraz dlaczego reporterka jest ubrana w ten sposób.
"To medialny spisek"
Zdjęcie jest bardzo popularne w sieci już od roku. Krąży w mediach społecznościowych z napisem "Oto jak media powodują panikę" tłumaczonym na różne języki. Przy dziennikarce jest napis: "przed kamerą", przy operatorze - "za kamerą". Ma to sugerować, że koronawirus nie stwarza zagrożenia, a pandemia COVID-19 to medialna kreacja.
fałsz
Komentarze internautów są wycelowane w media i dziennikarzy. 20 marca 2020 roku na jednym z instagramowych kont pojawiło się krótkie wideo, na którym widać utrwaloną na zdjęciu scenę. "Najwyższy czas, żebyście dostrzegli propagandę" - głosi komentarz, który udostępniono 744 razy. "Jest zbyt wielu ludzi, którzy nie myślą, że (koronawirus - red.) to realne zagrożenie, a medialny spisek mający na celu pokonanie Trumpa" - napisał jeden z internautów.
"To są ci, którym płaci się za terroryzowanie nas" - w ten sposób 26 marca 2020 roku jeden z użytkowników Facebooka wskazał w swoim poście na dziennikarzy. Inny, tego samego dnia, skomentował ilustrację, cytując Marka Twaina: " Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani".
Teraz ilustracja dotarła także do polskich użytkowników mediów społecznościowych. "Tak media kreują korona panikę" - napisał na Twitterze jeden z nich 29 marca tego roku. Pod postem inni twitterowicze pisali: "W ryj powinien dostać przebieraniec"; "Mam nadzieję, że te dziennikarzyny na kolanach będą przepraszać. Wszystkie i z każdej stacji. Bo nie ma już mediów rzetelnych"; "To są prawdziwi siewcy śmierci"; "A ten na niebiesko to co tam dłubie w tym telefonie? Zapomniał swojej kwestii?" (pisownia wszystkich postów oryginalna).
Dziennikarka prezentowała strój ochronny
Historię stojącą za zdjęciem opisał 21 marca 2020 roku grecki portal fact-checkingowy Ellinika Hoaxes. Autor tekstu Athanasios Perdikopoulos poinformował, że kadr, którym się posłużono do stworzenia ilustracji rozpowszechnianej w sieci, pochodzi z krótkiego wideo opublikowanego 18 marca 2020 roku na Twitterze przez Michaela Downeya, dziennikarza i fotoreportera operującego głównie na Bliskim Wschodzie.
Downey podał, że scenę nakręcono w Bejrucie. Skrytykował pracę dziennikarki. Jego zdaniem swoim strojem mogła wywołać panikę. "Oszczędzajmy maseczki i stroje ochronne dla pracowników służby zdrowia, gdy będą ich naprawdę potrzebować" - ocenił. Jego wpis miał 2,4 tys. polubień. Jednak pod jego postem internauci tłumaczyli, że widoczna na filmie Ghinwa Yatim, korespondentka współpracująca ze stacjami telewizyjnymi Al Hadath i Al Arabija, podczas swojego wejścia na żywo w Bejrucie tylko prezentowała strój ochronny.
Sama dziennikarka odpowiedziała Downeyowi kilkoma wpisami na Twitterze. Poinformowała, że mówiła widzom, iż w Bejrucie nie ma powodów do obaw i nie ma także potrzeby, żeby oni takie stroje zakładali. Wyjaśniła, że tylko zaprezentowała wykonany przez lokalną szwalnię strój ochronny - jest produkowany tylko dla tych, którzy mają kontakt z zakażonymi koronawirusem, a dopiero potem, jeśli pandemia będzie się przedłużać, także dla wszystkich obywateli.
Na YouTube można obejrzeć zarówno wejście na żywo dziennikarki, jak i cały jej materiał opublikowany 20 marca 2020 roku. Oba filmy pokazaliśmy osobom, które posługują się arabskim, by nam przetłumaczyły słowa dziennikarki.
Podczas wejścia na żywo Ghinwa Yatim prezentuje widzom strój ochronny z tkaniny TNT. Podkreśla jego szczelność. Ma nadzieję, że będzie powszechnie dostępny. Mówi, że będzie na każdą kieszeń, ponieważ kosztuje ok. 15 dolarów amerykańskich. Informuje, że sytuacja w Libanie nie jest taka groźna.
Cały materiał Yatim pokazuje natomiast szwalnię w mieście Saida, w południowym Libanie, gdzie powstał jej strój. Szwalnia powstała w 1994 roku, by produkować ubrania. Teraz ok. 20 kobiet codziennie produkuje tam ok. 400 specjalnych strojów ochronnych dla osób, które mają bezpośredni i regularny kontakt z zakażonymi koronawirusem.
Portal Ellika Hoaxes potwierdził i zidentyfikował też miejsce w stolicy Libanu, z którego reporterka robiła wejście na żywo.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; Ellinika Hoaxes; zdjęcie: Twitter