"Dwunastka dezinformacji" - kto odpowiada za większość antyszczepionkowych treści w anglojęzycznym internecie

"Dwunastka dezinformacji" - kto odpowiada za większość antyszczepionkowych treści w anglojęzycznym internecieShutterstock

Za 65 procent fałszywych treści o szczepionkach i pandemii COVID-19 rozpowszechnianych w anglojęzycznych mediach społecznościowych odpowiada zaledwie 12 kont. Amerykańsko-brytyjska organizacja pozarządowa w swoim raporcie ujawnia "dwunastkę dezinformacji" i wyjaśnia skuteczność działania tej grupy internautów.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W Internecie jawnie działa niewielka grupa osób, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy medycznej, ale mają kieszenie do napełnienia" – napisał Imran Ahmed, szef amerykańsko-brytyjskiej organizacji pozarządowej Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (Center for Countering Digital Hate, CCDH). Informuje, że grupa ta nadużywa mediów społecznościowych do rozpowszechniania fałszywych informacji o COVID-19 i szczepionkach.

Grupa ta jest naprawdę niewielka: według najnowszego raportu opracowanego przez Centrum zaledwie 12 użytkowników wytworzyło w badanych miesiącach ponad połowę fałszywych treści na temat pandemii i szczepionek. Wykorzystują media społecznościowe, by dotrzeć do osób, które są szczególnie podatne na dezinformację. Facebook, Google i Twitter bezskutecznie próbują ograniczyć te działania. "Wszystkie te platformy nie zdołały usunąć kont prominentnych antyszczepionkowców, którzy wielokrotnie naruszyli warunki korzystania z ich usług" – pisze Imran Ahmed.

Czy szczepionka przeciw COVID-19 powoduje krzepliwość krwi i zgony na całym świecie? Dr Grzesiowski odpowiada
Czy szczepionka przeciw COVID-19 powoduje krzepliwość krwi i zgony na całym świecie? Dr Grzesiowski odpowiadatvn24

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści to organizacja pozarządowa powołana na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się nienawiści i dezinformacji w sieci; ma biura w Londynie i Waszyngtonie. 24 marca opublikowało raport podsumowujący blisko dwumiesięczną analizę treści zamieszczanych na najpopularniejszych platformach.

"Dwunastka dezinformacji", znani też w Polsce

Autorzy raportu przeanalizowali 812 tys. wpisów przeciwników szczepień zamieszczonych na Facebooku i Twitterze od 1 lutego do 16 marca tego roku. Okazało się, że 65 proc. tych treści wytworzyło zaledwie 12 użytkowników.

Eksperci Centrum piszą o "dwunastce dezinformacji" (z ang. Disinformation Dosen). W raporcie wymienieni są następujący internauci znani z angielskojęzycznego Facebooka i Twittera: Joseph Mercola, Robert F. Kennedy, Ty and Charlene Bollinger, Sherri Tenpenny, Rizza Islam, Rashid Buttar, Erin Elizabeth, Sayer Ji, Kelly Brogan, Christiane Northrup, Ben Tapper, Kevin Jenkins.

Niektórzy są znani na polskich forach w mediach społecznościowych. Najbardziej chyba Robert F. Kennedy junior, siostrzeniec byłego prezydenta USA, znany propagator niepotwierdzonych teorii dotyczących szczepionek. O Kennedy'm kilkakrotnie pisaliśmy w Konkret24.

Strona tytułowa raportu Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści
Raport Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści ukazał się 24 marcaStrona tytułowa raportu Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiścicounterhate.com

Wszyscy ci autorzy profili mają dużą liczbą obserwujących i masowo rozprowadzają antyszczepionkowe wpisy. Zamieszczane przez nich treści wielokrotnie łamały regulaminy Facebooka, Instagrama i Twittera. Do publikacji raportu dziewięciu użytkowników zachowało konta na wszystkich trzech platformach. Usunięto tylko trzy profile i to tylko w jednym z serwisów.

Amerykański NGO przestrzega, że antyszczepionkowcy rosną w siłę. W grudniu 2020 roku 425 antyszczepionkowych kont analizowanych przez Centrum obserwowanych było przez 59,2 mln użytkowników. To wzrost o 877 tys. w porównaniu do czerwca 2020 roku.

Szczególnie skuteczni na Facebooku

Autorzy raportu wybrali 483 reprezentatywne próbki antyszczepionkowych treści. W tym celu sprawdzili wpisy z linkami do 10 prywatnych i 20 publicznych grup na Facebooku. Były to grupy gromadzące od 2500 do 235 tys. użytkowników i generujące do 10 tys. postów miesięcznie.

Sprawdzono, jaka część postów zawierających takie linki kierowała do treści wytworzonych przez członków "dwunastki dezinformacji" lub pochodziła z witryny kontrolowanej bądź powiązanej z jedną z tych osób. By ustalić, jak często zamieszczano konkretne odnośniki, badacze wykorzystali CrowdTangle, narzędzie dostarczane przez Facebooka. Okazało się, że wybrane treści znalazły się w ponad 689 tys. wpisach na Facebooku. Aż 73,1 proc. z nich wytworzyli internauci z "dwunastki".

fałsz

Wprowadzające w błąd wpisy na Facebooku i Instagramie rozpowszechniane przez małżeństwo przedsiębiorców Ty i Charlene Bollingerów
Wprowadzające w błąd wpisy na Facebooku i Instagramie rozpowszechniane przez małżeństwo przedsiębiorców Ty i Charlene BollingerówWprowadzające w błąd wpisy na Facebooku i Instagramie rozpowszechniane przez małżeństwo przedsiębiorców Ty i Charlene Bollingerówcounterhate.com/Facebook

Zdaniem badaczy z Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści Facebook nie docenia roli czołowych antyszczepionkowców - algorytmy serwisu nie potrafią rozpoznawać wpisów o szczepionkach. Facebook ma ponadto zaniedbywać poszukiwanie źródeł antyszczepionkowych treści. Uwagę firmy przykuwają za to poszczególni użytkownicy tylko kopiujący wpisy stworzone przez kogoś innego.

Eksperci CCDH zwracają też uwagę, że Facebook nie rozpoznaje powiązań między kontami. Usuwając antyszczepionkowe konto na Instagramie, pozostawia powiązane z nim konto na Facebooku. Tak zdarzyło się w przypadku Roberta F. Kennedy'ego juniora.

Antyszczepionkowcy na Twitterze

Członkowie Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści przeanalizowali też ponad 120 tys. antyszczepionkowych wpisów na Twitterze. Tweety wybrano za pomocą narzędzia Brandwatch. Autorzy analizy dobrali próbę, wyszukując wpisy po antyszczepionkowych słowach kluczowych, frazach i hasztagach. Wzięli pod lupę czołowych antyszczepionkowców aktywnych na platformie.

Próbkę następnie przeanalizowano przy użyciu zautomatyzowanego zestawu reguł, by oznaczyć posty, które zawierały nazwisko lub nazwę użytkownika jednego z przedstawicieli "dwunastki dezinformacji". Uwzględnione wpisy mogły również zawierać link do strony internetowej kontrolowanej lub powiązanej z jednym z nich. Okazało się, że w 21 351 tweetów były odniesienia do kogoś z "dwunastki", co odpowiadało 17,3 proc. całej próby.

fałsz

Rizza Islam rozpowszechniał na Twitterze fałszywą teorię jakoby szczepionki przeciw COVID-19 powodowały niepłodność
Rizza Islam rozpowszechniał na Twitterze fałszywą teorię, jakoby szczepionki przeciw COVID-19 powodowały niepłodnośćRizza Islam rozpowszechniał na Twitterze fałszywą teorię jakoby szczepionki przeciw COVID-19 powodowały niepłodnośćcounterhate.com/Twitter

Z antyszczepionkową dezinformacją da się walczyć

Autorzy raportu piszą o serii porażek platform społecznościowych. Przypominają swoje ustalenia z 2020 roku. Wtedy platformy nie podejmowały działań wobec 95 proc. zgłaszanych przypadków rozpowszechniania dezinformacji na temat COVID-19 i szczepionek. W raporcie "Malgorithm" pokazano dowody na to, że algorytm Instagrama podpowiada użytkownikom podobne do siebie fałszywe informacje.

Według Centrum z dezinformacją można skutecznie walczyć. Najrozsądniejszą strategią jest usuwanie popularnych kont. Organizacje kontrolowane czy finansowane przez liderów antyszczepionkowej propagandy nie powinny mieć wstępu na platformy społecznościowe. By skutecznie chronić przed dezinformacją, należy też wyszukiwać tzw. konta zapasowe, tworzone na wypadek trudności z dostępem do głównego.

Specjaliści z CCDH zalecają wprowadzenie jasnych zasad: na przykład dwóch ostrzeżeń. Ich zignorowanie oznaczałoby wprowadzenie trwałych ograniczeń w działaniu konta. Przy przechodzeniu do treści zidentyfikowanych jako dezinformujące, użytkownicy powinni widzieć ostrzeżenie. Do postów wprowadzających w błąd należy dołączać wiarygodne informacje ze sprawdzonych źródeł. Według CCDH niedopuszczalne jest tolerowanie istnienia prywatnych i tajnych grup antyszczepionkowych.

Autor: oprac. Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, CCDH; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24