W rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że nie wierzy, że Niemcy nie mają deficytu budżetowego. W rzeczywistości nasz zachodni sąsiad od pięciu lat dysponuje nadwyżką budżetową. W 2018 r. była ona rekordowo wysoka.
W porannej rozmowie w studiu TVN24 Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, mówił o sukcesach gospodarczych Polski za rządów Zjednoczonej Prawicy. – Najniższy dług publiczny, najniższy deficyt publiczny - to są rządy Prawa i Sprawiedliwości - podsumowywał.
- No tak, ale cały czas ten deficyt występuje, a mamy czasy koniunktury – zwrócił uwagę Konrad Piasecki.
– Niech mi pan wskaże państwo w Unii Europejskiej, które nie ma deficytu – odpowiedział Andrzej Dera.
– Niemcy.
- Niemcy? Nie wierzę – odparł wyraźnie zaskoczony polityk.
Deficyt, czy dług?
Po chwili Konrad Piasecki zwrócił uwagę, że obecnie w Unii Europejskiej jest kilkanaście państw, które nie mają deficytu budżetowego. Andrzej Dera powiedział, że według jego wiedzy zdecydowana większość państw ma deficyt.
– Ja widziałem tabelę – mówił Dera. – Jeżeli chodzi o te relacje, to Polska jest na bardzo dobrej pozycji, jest pokazywana jako państwo, które dobrze zarządza długiem publicznym.
W odpowiedzi na uwagę Piaseckiego, że "deficyt budżetowy" i "dług publiczny" to różne pojęcia, polityk podkreślił, że zdaje sobie z tego sprawę.
Rekordowa nadwyżka budżetowa u Niemców
Niemcy piąty rok z rzędu zanotowały nadwyżkę budżetową, tym razem na rekordową kwotę 58 miliardów euro. Wpływy do państwowej kasy były w 2018 roku wyższe niż wydatki, mimo słabnącej koniunktury w największej europejskiej gospodarce.
Za kondycję niemieckich państwowych finansów w ostatnich latach odpowiadały przede wszystkim rosnące wpływy z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, a także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia w RFN w 2018 r. była najniższa od lat i wynosiła 5,2 proc. Dla porównania, we Francji - 9,4 proc., a w Polsce w grudniu 2018 r. - 5,9 proc.
Również krytykowana przez Niemcy liberalna polityka Europejskiego Banku Centralnego miała wpływ na wypracowanie nadwyżki. Niskie stopy procentowe oznaczały niższe oprocentowanie długów państwa, a co za tym idzie - mniejsze koszty dla budżetu.
Ministerstwo finansów RFN ostrzega jednak, że do 2023 roku w niemieckim budżecie może powstać dziura na sumę 25 mld euro. Powodem jest zwalniające tempo wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie - mniejsze wpływy z podatków.
Nadwyżka budżetowa w innych państwach Unii Europejskiej
Dodatni bilans wydatków i dochodów państwa w Niemczech nie jest wyjątkiem w Europie. Według dostępnych danych Eurostatu, zaktualizowanych w październiku ubiegłego roku, w 2017 r. "na plusie" pozostawało 13 państw Unii Europejskiej. Były to Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja, Cypr, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Słowenia i Szwecja.
Nadwyżką stanowiąca największy procent PKB w 2017 r. mogli pochwalić się Maltańczycy (3,5 proc. PKB), Cypryjczycy (1,8 proc. PKB) i Szwedzi (1,6 proc. PKB). Bardzo dobrym wynikiem bilansu wydatków budżetowych cieszyli się również nasi południowi sąsiedzi Czesi. Wypracowali nadwyżkę równą 1,5 proc. PKB.
Kwotowo, nadwyżka wypracowana w 2017 r. przez Niemcy była najwyższa w Europie. Wyniosła ponad 34 mld euro. Kolejne miejsca na podium przypadły Holandii (blisko 9 mld euro) oraz Szwecji (7,4 mld euro).
Dobre wyniki Polski
W Polsce deficyt budżetu państwa za rok 2018 wyniósł 10,4 miliarda złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie od stycznia do grudnia dochody wyniosły 380,1 miliarda złotych i były wyższe o 8,5 procent od uzyskanych w roku ubiegłym, a wydatki budżetu państwa wyniosły 390,5 miliarda złotych, czyli 98,3 procent planu.
"To najniższy deficyt budżetowy od 1998 roku, o 14,9 miliarda złotych niższy niż w roku ubiegłym. Wynik ten jest efektem przestrzegania dyscypliny budżetowej, dobrej koniunktury gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy, zarówno pod względem wzrostu zatrudnienia jak i płac, która pozytywnie wpłynęła na dochody budżetu państwa" - stwierdziła, cytowana w komunikacie, minister finansów profesor Teresa Czerwińska.
Ustawa budżetowa na 2018 rok zakładała, że deficyt wyniesie ponad 41 mld zł.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24bis, PAP, zdjęcie tytułowe: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24