Nowy Porządek Świata - teoria spiskowa, która ma zwolenników także w Polsce

Shutterstock"Nowy Porządek Świata". Popularna teoria spiskowa ma zwolenników także w Polsce

Działające w ukryciu siły dążą do przejęcia władzy nad światem i depopulacji planety, a ogłoszona pandemia jest zakamuflowaną operacją mającą to umożliwić - przekonują zwolennicy teorii spiskowej o nazwie Nowy Porządek Świata. Jest ich coraz więcej, również w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Mateusz Morawiecki, występując w Sejmie 4 czerwca o wotum zaufania dla swojego rządu, blisko godzinne wystąpienie poświęcił zmaganiom państwa z pandemią COVID-19. "Szanowny Panie Prezydencie, pani Marszałek, Wysoka Izbo. Na naszych oczach wykuwa się nowy porządek świata, świata po koronawirusie" – brzmiały pierwsze słowa przemówienia premiera. Zapewne nie miał pojęcia, że staną się one wodą na młyn zwolenników spiskowej teorii o nazwie... Nowy Porządek Świata (New World Order; NWO).

"Szokujące sejmowe przemówienie"; "Premier przyznał, że koronawirus wywołał wprowadzenie Nowego Porządku Świata" – triumfowali internauci na forach zwolenników tej teorii. Autor popularnego w sieci wpisu blogowego nazwał Nowy Porządek Świata "kolejną teorią spiskową, która okazała się prawdą". Wyjaśnił też jej podstawy: "władza absolutna dla wąskiej elity – ten warunek jest stale spełniany; zatajenie przed światem wiedzy o działaniach władzy i stwarzanie pozorów wolności; odwracanie uwagi i ukrywanie stanu rzeczy przy kolaboracji mediów".

Poza tymi elementami teoria owa zakłada też, że istnieją działające w ukryciu siły, które dążą do ustanowienia rządu światowego. Celem tych tajemniczych sił ma być przejęcie całkowitej kontroli nad ludźmi. By było to możliwe, liczbę ludzi należy drastycznie zmniejszyć przy pomocy zatrutej żywności, szczepionek czy powietrza zanieczyszczanego chemikaliami zrzucanymi z samolotów.

"Jedna religia, jeden rząd, jedna waluta i jedna armia"

O Nowym Porządku Świata dyskutują setki, czy nawet tysiące ludzi w Polsce - o czym świadczą poświęcone tej teorii popularne grupy i strony na Facebooku. Istnieją grupy poświęcone wyłącznie tej teorii lub zestawiające ją z innymi niszowymi tematami np. UFO, ciekawostki archeologiczne. Największa z takich grup ma ok. 15 tys. członków. Treści nawiązujące do Nowego Porządku Świata są jednak rozpowszechniane w kanałach przedstawiających się jako niezależne czy wolne.

Na obserwowanej przez blisko 80 tys. internautów facebookowej stronie prezentującej, według opisu, "ciekawą wiedzę, której nie ma w mediach głównego nurtu" w poście z 20 listopada można przeczytać o "siłach dążących do monopolizacji wszystkiego według zupełnie nowych zasad". Jak przekonuje autor: "Ma być tylko jedna religia, jeden rząd, jedna waluta i jedna armia. Obecnie brak jest w tym temacie zgodności trwają przepychanki o to, kto będzie miał ten monopol w swoich rękach".

O Nowym Porządku Świata opowiadał 9 listopada na innym popularnym facebookowym forum włoski "specjalista od spraw intelligence, antyterroryzmu i zarządzania sytuacjami kryzysowymi". W nagraniu, które w serwisie YouTube wyświetlono ponad 50 tys. razy, mówił m.in. o milczącym przyzwoleniu na "panowanie światowego rządu, którego nikt nie widzi i nikt nie zna". Dodał, że dzięki prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi ciemne moce są "mniej ciemne", ponieważ coraz częściej słyszy się o tzw. deep state i o elitach.

Pandemia jako zakamuflowana operacja mająca na celu przejęcie kontroli nad światem

Nawiązania do teorii o Nowym Porządku Świata są także na forach koronasceptyków, nie wierzących w pandemię COVID-19. Wpisy niektórych internautów sugerują, że pandemia jest w rzeczywistości zakamuflowaną operacją mającą na celu doprowadzenie do śmierci milionów ludzi i przejęcie kontroli nad światem. "NWO koniec wszystkiego" – taki post zamieszczono 23 listopada w prywatnej grupie uznającej pandemię za "fałszywą". Internautka komentowała wywiad z Adamem Niedzielskim w RMF FM: minister zdrowia mówił o planach szczepień na koronawirusa w 2021 roku i o maseczkach, które "być może definitywnie w ogóle nie znikną".

W sierpniu w Konkret24 opisaliśmy ulotkę powielającą wiele fałszywych na temat pandemii COVID-19. "Koronaprzekrętem zniszczą światowe gospodarki, wycofają gotówkę, wyszczepią i zaczipują ludzi oraz stworzą jeden rząd światowy - Nowy Porządek Świata (NWO)" – napisał anonimowy autor ulotki.

Nowy Porządek Świata nie jest jednak nowym tematem wśród polskich zwolenników teorii spiskowych. Na nawiązania do tej teorii można trafić w dyskusjach dotyczących kontrowersyjnych tematów w mediach, budzących zainteresowanie opinii publicznej. Na przykład kryzys migracyjny. "Żołnierzami NWO" mieli być bohaterowie popularnego zdjęcia rozsyłanego w mediach społecznościowych jesienią 2019 roku. Tymczasem fotografia pokazywała migrantów wracających z Libii do Nigerii, którzy usiłowali dostać się do Europy, lecz spędzili wiele miesięcy w ośrodkach dla uchodźców.

Nowy ład po drugiej wojnie jako socjalistyczny spisek

W opublikowanym w listopadzie 2019 roku artykule w "Security and Human Rights Monitor" badaczka dezinformacji Emillie de Keulenaar przekonuje, że teoria spiskowa o Nowym Porządku Świata sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Libertariańskie grupy w Stanach Zjednoczonych używały tego terminu w odniesieniu do organizacji międzynarodowych, m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także światowych elit spiskujących na rzecz obalenia suwerenności i wolności wolnych narodów. Nowy Porządek Świata pierwotnie był postrzegany jako socjalistyczny spisek, bo socjalizm był uważany za ideę wyznawaną przez totalitarne rządy kolektywistów.

O powojennym zjawisku, jakim była teoria o Nowym Porządku Świata, pisał też amerykański pisarz i wykładowca akademicki Hua Hsu w artykule w "New York Magazine" w listopadzie 2013 roku. "Wojny światowe ubiegłego wieku, zmiany polityczne i medialne innowacje, dały nowy impuls do tej odwiecznej paranoi" – tłumaczył. Korzeni teorii upatrywał jeszcze wcześniej – w XVIII wieku, kiedy powstały loże masońskie i Zakon Iluminatów.

W opracowaniu "Zmowa nauki" wydanym przez Uniwersytet Śląski Michał Różycki pisze o strachu przed technologią jako jednym z paliw rozwoju teorii Nowy Porządek Świata i innych spiskowych. "Choć autorzy tego typu tekstów propagują swoje tezy, wykorzystując Internet i inne osiągnięcia techniki, krytykują je niemal jednogłośnie lub wręcz widzą w nich dzieło spisku" – pisze Różycki.

FBI kontra teorie spiskowe
FBI kontra teorie spiskoweTVN24 BiS

We wspomnianym artykule Emilli de Keulenaar zwraca uwagę na partyzancki charakter teorii spiskowej, który utrzymuje się od początku jej popularności. Osoby rozpowszechniające tę teorię korzystają dziś z mediów społecznościowych, gdzie przedstawiają ją jako przedmiot trwającej walki pomiędzy zwolennikami państw narodowych a globalistami. Współcześni zwolennicy Nowego Porządku Świata są przekonani, że spisek obejmuje szerokie środowiska powojennego liberalnego establishmentu. "Według nich globalistyczne i wielokulturowe projekty, finansowane m.in. przez węgierskiego emigranta i miliardera, filantropa George'a Sorosa, nie przestają zagrażać etnicznej i ekonomicznej suwerenności ludności europejskiej i amerykańskiej" – pisze Emillie de Keulenaar.

Badaczka przytacza analizę holenderskiego dziennikarza Dimitri Tokmetzisa, który przyjrzał się wykorzystaniu frazy "New World Order" na kanałach środowisk alt-right w serwisie YouTube. Sformułowanie to łączono z pojęciami "liberalne", "media" i "establishment". De Keulenaar zauważa, że popularne media miały tendencję do ignorowania głosów przeciwników teorii spiskowych, co potęgowało konflikty i niezrozumienia.

QAnon a Nowy Porządek Świata

Ponieważ teoria Nowego Porządku Świata forsuje ideę globalnego spisku, łączy w całość elementy innych teorii. Wszyscy wierzący w powstanie konspiracji na rzecz przejęcia władzy nad światem nawiązują do teorii o rzekomym rozpylaniu szkodliwych substancji w powietrzu bądź o dążeniach do depopulacji świata przez popularyzowanie szczepionek. Teoria Nowy Porządek Świata daje im więc proste wyjaśnienia powodów tych rzekomych działań.

Nawiązania do Nowego Porządku Świata pojawiają się także we wpisach zwolenników podobnej teorii o globalnym spisku - QAnon. Pod nazwą Q lub QAnon ma się kryć osoba lub grupa osób dysponujących wiedzą o tajemniczej rywalizacji na szczytach władzy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump w sojuszu z wysoko postawionymi wojskowymi rzekomo rywalizuje ze zorganizowanymi międzynarodowymi siłami korumpującymi instytucje i rządy na całym świecie. Niektórzy utożsamiają grupę przeciwników prezydenta z tzw. deep state, czyli rzekomo istniejącym tajnym rządem mającym ogromne wpływy na politykę m.in. Stanów Zjednoczonych. W sieci jest wiele sugestii zwolenników teorii spiskowych, jakoby tajemnicza organizacja miała powiązania z siatkami pedofilów.

Wiadomości sygnowane literą Q zaczęły się pojawiać w amerykańskim internecie w październiku 2017 roku. Internauta używający pseudonimu Q pierwsze krótkie notki miał zamieścić na portalu 4chan. W kolejnych wiadomościach, publikowanych w różnych portalach społecznościowych, sugerował, że ma dostęp do tajemnic państwowych. Podawał m.in. informacje o postępowaniach toczonych przeciwko byłemu prezydentowi Barrackowi Obamie czy Hillary Clinton. Informacje Q zostały jednak zweryfikowane przez media jako fałszywe.

Fact-checking? Ważniejszy dialog

"Błędem jest wierzyć w większość teorii spiskowych, ale błędem jest również założenie, że nie mają one żadnego związku z rzeczywistością" – przestrzegał w maju Ross Douthat w "The New York Times". Konserwatywny publicysta zwracał uwagę na ujawniane w czasie pandemii COVID-19 słabości ponadnarodowych instytucji. "[Koronawirus] przywrócił lub wzmocnił granice, utrudnił migracje, przekazał władzę ze szczebla międzynarodowego na krajowy i z krajowego na lokalny" – pisał Douthat.

Jak zatem przekonać zwolenników teorii Nowego Porządku Świata, że jest ona fałszywa? Emillie de Keulenaar wątpi w skuteczność fact-checkingu i polityki usuwania z mediów społecznościowych treści wprowadzających w błąd. "Właściciele kanałów forsujących takie teorie spiskowe zaczynają podejrzewać, że są prześladowani i cenzurowani za kompromitowanie platform swoimi niezależnymi mediami i prawdami" – wyjaśnia badaczka. Ignorowanie partyzanckiego charakteru dezinformacji może też prowadzić do pogłębiania podziałów i dalszego rozpowszechniania teorii spiskowych.

Holenderska badaczka postuluje tworzenie płaszczyzn porozumienia i budowanie komunikacji - szczególnie w mediach społecznościowych - między obywatelami o różnych przekonaniach i wrażliwościach. Z drugiej strony, de Keulenaar przestrzega, by nie koncentrować się wyłącznie na tworzeniu przestrzeni do dialogu, bo konflikty podsycane przez teorie spiskowe są zakorzenione w relacjach pomiędzy ludźmi - w tradycjach intelektualnych, w kulturze politycznej, w różnym rozumieniu faktów historycznych. "Wezwanie do dialogu nie jest ustępstwem wobec idei ekstremistycznych czy absurdalnych, lecz stanowi odpowiedź na pilną potrzebę mediacji w sprawie nierozwiązanych konfliktów, które utrzymują je przy życiu" - podsumowuje de Keulenaar.

PRZECZYTAJ W KONKRET24, JAK ROZMAWIAĆ ZE ZWOLENNIKAMI TEORII SPISKOWYCH

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trzy miliony, pięć milionów złotych czy jednak więcej? Kancelaria premiera nie ujawnia, ile z publicznych środków zapłacono za "profrekwencyjną akcję informacyjną" związaną z referendum zorganizowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z szacunkowych danych wynika, że koszty promocji mogły wynieść sporo ponad pięć milionów.

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Referendum nie wypaliło, publiczne pieniądze wydano

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

"Nowotwory, których dotąd medycyna nie widziała" - taki fałszywy przekaz o "turbo raku" wywołanym rzekomo przez szczepionki na COVID-19 przebił się do mediów. Wyjaśniamy, skąd pochodzi i dlaczego jest nieprawdziwy.

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

"Turbo rak" po szczepieniach na COVID-19? Skąd się wziął ten fake news

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie, które według internautów pokazuje moment zniszczenia budynku parlamentu w Gazie. Jednak choć do tej eksplozji doszło na tamtym terenie, przekaz rozsyłany z filmem jest fake newsem.

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

"Wysadzili budynek parlamentu w Gazie"? Nie, to inne miejsce

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Obywatelski projekt ustawy "Tak dla in vitro" budzi duże dyskusje. Poseł PiS Henryk Kowalczyk przekonuje, że naprotechnologia jest skuteczniejszą metodą niż in vitro. Eksperci pytani przez Konkret24 wyjaśniają: tych dwóch metod nie można porównywać. - Za wypowiedzą pana posła stoi niewiedza - stwierdza profesor Rafał Kurzawa.

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Kowalczyk: naprotechnologia skuteczniejsza niż in vitro. "Za wypowiedzą posła stoi niewiedza"

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W pierwszym wystąpieniu w Sejmie nowej kadencji prezydent Andrzej Duda podkreślał swoje konstytucyjne uprawnienia i przestrzegał, że "porządek konstytucyjny musi zostać zachowany". Te słowa zaprzeczają decyzjom, które wcześniej sam podejmował, a które według ekspertów prawa naruszały Konstytucję RP. Przypominamy.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości powtarzają, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia blokuje rozpatrywanie projektów uchwał i ustaw, mimo że obiecał zlikwidować tak zwaną sejmową zamrażarkę. Mówią nieprawdę, używając tego potocznego określenia pewnego etapu procesu legislacyjnego niezgodnie z tym, co ono oznacza. Wyjaśniamy.

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Morawiecki i Jabłoński mówią o "zamrażarce Hołowni". Dlaczego nie mają racji?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Marek Suski prezentuje listę zarzutów wobec nowych władz Sejmu. Mówi o "łamaniu demokracji" i "PRL-u". A pytany o niezrealizowaną przez PiS obietnicę wprowadzenia pakietu demokratycznego, przekonuje, że takiej nie było. Przypominamy, dlaczego nie ma racji.

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Suski: "nie mieliśmy wprowadzić pakietu demokratycznego". Nieprawda, obiecali

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski,
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Ponad jedna trzecia fake newsów i manipulacji rozpowszechnianych w internecie w krajach europejskich w ciągu miesiąca dotyczyła konfliktu Izraela z Hamasem. Od półtora roku żaden temat nie angażował tak bardzo twórców dezinformacji. W rozmowie z Konkret24 ekspert wyjaśnia, dlaczego właśnie ten konflikt interesuje ludzi niedotkniętych bezpośrednio jego skutkami.

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

"Fakty medialne", które żyją własnym życiem. Dezinformacja o walkach Izraela z Hamasem

Autor:
oprac.
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Zapowiedzi powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych spowodowały, że politycy mówią o postawieniu przed Trybunałem Stanu ówczesnego ministra Jacka Sasina. Rzeczywiście, był on twarzą nieudanych wyborów prezydenckich z 2020 roku, ale czy to on podjął bezprawne decyzje? Przypominamy, o co chodziło w sprawie tych wyborów i którzy politycy za co odpowiadają.  

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Według byłego premiera można skrócić okres rządów Mateusza Morawieckiego i nowej Rady Ministrów i w to miejsce szybciej powołać Donalda Tuska i jego rząd - wystarczy zastosować procedurę konstruktywnego wotum nieufności. Konstytucjonaliści mają bardzo duże wątpliwości w tej sprawie.

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Miller: konstruktywne wotum nieufności "natychmiast po zaprzysiężeniu rządu". Prawnicy przestrzegają

Źródło:
Konkret24

"We Wrocławiu pan ze wschodu latał z klamką grożąc Polakom" - ostrzegali w miniony weekend internauci i publikowali nagranie przedstawiające rzekomo takie zdarzenie. To fałszywy przekaz. Wyjaśniamy, co naprawdę się wydarzyło, kogo mężczyzna próbował odstraszyć i czy miał pistolet.

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

We Wrocławiu "Ukrainiec mierzył z broni"? Uwaga, to fałszywy przekaz

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

Wyjęcie z sejmowej zamrażarki obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla in vitro" wznowiło dyskusję na temat metody in vitro. W jej ramach europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski oświadczył, że "in vitro nie leczy bezpłodności". Ekspert tłumaczy, dlaczego ta wypowiedź jest "niedojrzała i jest pewną formą manipulacji".

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Krasnodębski: "In vitro nie leczy bezpłodności". Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywrócenie praworządności po okresie rządów Zjednoczonej Prawicy to jedno z najważniejszych zadań, jakie postawiła sobie po wyborach demokratyczna większość. Zmiany miałyby dotyczyć też kierownictwa prokuratury, w tym stanowiska prokuratora krajowego. Czy jednak po nowelizacji ustawy nie zostało ono "zabetonowane"? Prawnicy zgodnie wskazują na pewien wadliwy przepis, ale co do jego obejścia już są podzieleni.

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Jak zmienić prokuratora krajowego? "Wada logiczna" w ustawie

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że po ewentualnej zmianie traktatów to Unia Europejska zdecyduje o tym, czy w Polsce będzie obowiązywać wspólna europejska waluta euro. Nie ma racji. To kolejna odsłona manipulacyjnej narracji PiS, według której zmiany w traktatach pozbawią Polskę suwerenności.

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Kownacki: "Unia będzie decydowała, czy w Polsce będzie euro". To nieprawda

Autor:
Piotr
Jaźwiński,
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według ministra edukacji Przemysława Czarnka to prezydenci dużych miast w 2020 roku uniemożliwili przeprowadzenie wyborów prezydenckich, tzw. wyborów kopertowych. Samorządowcy mieli nie przekazać baz danych wyborców. Tyle że sądy administracyjny i powszechny oraz NIK uznały, że takie polecenia premiera dla samorządowców były niezgodne z prawem.

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Czarnek: to samorządowcy zablokowali wybory kopertowe. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według posłanki Joanny Muchy kierowanie resortem zdrowia to "misja samobójcza" politycznie, ale też "w sensie zupełnie fizycznym". I przypominała, że dwóch ministrów zdrowia zmarło w trakcie pełnienia tej funkcji. Nadużyciem jest sugerowanie, że kierowanie tym ministerstwem wiąże się z ryzykiem.

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Mucha: dwóch ministrów zdrowia "odeszło z tego świata, sprawując tę funkcję". To nie ma związku

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Zdaniem polityków prawicy marszałek Sejmu Szymon Hołownia mógł inaczej zachować się w przypadku zwolnienia Włodzimierza Karpińskiego z aresztu lub chociaż dłużej się zastanawiać. Porównują tę sytuację do historii z aresztowanym katalońskim politykiem, również wybranym do Parlamentu Europejskiego, którego jednak nie chronił immunitet. Jednak te sytuacje tylko pozornie są podobne.

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Politycy PiS o zwolnieniu Karpińskiego z aresztu: podobny przypadek był w Hiszpanii. To pozorne podobieństwo

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka stwierdził, że już od 2024 roku każdy polski obywatel będzie musiał zapłacić podatek za posiadanie samochodu spalinowego. Nie ma to potwierdzenia w faktach.

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Tyszka: każdy obywatel będzie musiał zapłacić nowy podatek od samochodu spalinowego. Nieprawda

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

28 poprawek do traktatów unijnych wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Sejmie. Wszystkie mają coś wspólnego, a przekaz o nich jest zmanipulowany. Premier zapewniał, że to "gra o suwerenność, gra o polską niepodległość", lecz zdaniem ekspertów to "cyniczna gra polityczna". O co chodzi?

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Jak PiS buduje mit "gry o suwerenność"

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Według krakowskiej kurator oświaty "w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje". Nie znaleźliśmy potwierdzenia tych informacji, a zdementowała je ambasada Szwecji w Warszawie. Być może Barbarze Nowak chodziło o sytuację z Niemiec.

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Barbara Nowak o pokojach do masturbacji w Szwecji. Nie ma potwierdzenia

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Michał Istel
Źródło:
Konkret24

Wykres pokazujący, że liczba zachorowań na COVID-19 jest już rzekomo tak duża, iż "przebiliśmy właśnie prawie wszystkie poprzednie fale pandemii oprócz pierwszej", wywołał komentarze internatów, a także lekarzy. Rzeczywiście, zachorowań przybywa. Tłumaczymy, dlaczego jednak trudno teraz szacować wysokość fali zakażeń koronawirusem.

"Przebiliśmy prawie wszystkie fale COVID-19"? Jaki jest problem z tym wykresem

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy sądy częściej niż za rządów PO-PSL odmawiały prokuratorom, by zastosować tymczasowe aresztowanie – przekonuje poseł PiS Paweł Jabłoński. Jednak z porównań statystyk wynika, że w czasach PO-PSL liczba wniosków o tymczasowy areszt malała, podczas gdy za Zjednoczonej Prawicy wzrosła. Więcej odmów wcale więc nie oznacza, że sytuacja się poprawiła.    

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Jabłoński: sądy "częściej odmawiają" tymczasowego aresztowania. Czego nie mówi?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Najbardziej brutalna", "agresywna", "łamiąca reguły przyzwoitości" - tak politolodzy i publicyści oceniali tegoroczną kampanię wyborczą do parlamentu. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie procesów prowadzonych w sądach w trybie wyborczym. Jak sprawdził Konkret24, było ich ponad 120 - o ponad jedną trzecią więcej niż cztery lata wcześniej.

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Procesy w trybie wyborczym: wzrost o jedną trzecią. Kto przegrał, kto wygrał?  

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Uczeń w Kanadzie - według małopolskiej kurator Barbary Nowak - miał zostać aresztowany, bo "powiedział, że są dwie płcie". Zaś nauczyciel w Irlandii miał zostać uwięziony, bo nie chciał się zwracać do uczniów "wedle płci". Obie opowieści są nieprawdziwe.

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Barbara Nowak o "aresztowaniu ucznia" w Kanadzie i "uwięzieniu nauczyciela" w Irlandii. To fake newsy

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

W dyskusji o pomysłach na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poseł PiS Radosław Fogiel przypominał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniósł limity do lekarzy. A jego zdaniem Koalicja Obywatelska nie proponuje nic nowego, jeśli chodzi o kolejki do lekarzy. To prawda, PiS limity zniósł - ale mimo tego kolejki są jeszcze dłuższe. Eksperci wyjaśniają ten paradoks.

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Fogiel: "znieśliśmy limity do specjalistów". A kolejki wzrosły. Dlaczego?

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Politycy Zjednoczonej Prawicy oskarżają Szymona Hołownię, że "wypuścił na wolność" Włodzimierza Karpińskiego, "realizując politykę bezkarności". Tylko że marszałek Sejmu nie może zwalniać z aresztu i nie dzięki niemu Karpiński został wypuszczony. Prawnicy wyjaśniają, o co chodziło z pismem marszałka.

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Hołownia "wyciągnął na wolność Karpińskiego"? Nie, prokuratura

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Po wielu miesiącach zwłoki Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało dane dotyczące długości postępowań sądowych w 2022 roku. Wobec 2021 roku wyglądają optymistycznie, ale porównanie to zaciemnia okres pandemii, gdy sądy miały ograniczone możliwości pracy. Jeśli spojrzeć na cały okres rządów Zjednoczonej Prawicy, to po siedmiu latach sprawy w polskich sądach każdego szczebla trwają dłużej, w niektórych kategoriach nawet o ponad cztery miesiące.

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Ziobro: "wyraźny postęp" w sądach. Dane: sądy od rządów PiS pracują wolniej

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w sieci osiąga nagranie z relacji polskiej telewizji, które rzekomo pokazuje, jak prezydent USA Joe Biden upadł ze schodów, wychodząc w Warszawie z samolotu. Film jest prawdziwy, ale nie przedstawia sytuacji z udziałem prezydenta.

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

"Biden spadł ze schodów samolotu"? Nie, to nie on

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Publicysta tygodnika "Sieci" Michał Karnowski oburzył się, gdy w serwisie X opublikowano fotografię sprzed lat, na której pozuje on z chorągiewką z napisem www.tusk.pl. Nie ma jednak wątpliwości: zdjęcie jest autentyczne.

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Michał Karnowski: "ordynarny fotomontaż". Ale to jego prawdziwe zdjęcie

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24

Pierwszym krokiem w przywracaniu praworządności w Polsce po rządach PiS była wymiana polityków w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nowy Sejm na pierwszym posiedzeniu wybrał czterech nowych posłów do zasiadania w tej instytucji. Ale problem do rozwiązania jest dużo trudniejszy. Prawnicy tłumaczą, czy i jak da się neo-KRS naprawić.

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Krajowa Rada Sądownictwa wciąż jest "neo". Jak długo jeszcze?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie i mi wytłumaczy?", "co on daje w łapkę?" - pytali internauci, komentując nagranie z obchodów Święta Niepodległości, na którym widać prezydenta wręczającego coś żołnierzom. Jak się okazuje, sposób wręczania tego przedmiotu nie jest przypadkowy i jest on cenną pamiątką dla żołnierza.

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Prezydent Duda dziękuje żołnierzom. "Co on im tam daje do ręki"?

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Minister rodziny Marlena Maląg przekonuje, że "główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym". Badacze - także ci, na których pracach oparto rządową strategię demograficzną - zwracają uwagę, że czynników decydujących o tym, iż Polki odkładają decyzję o posiadaniu dziecka, jest jednak dużo więcej.

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Maląg podaje "główną przyczynę" spadku liczby urodzeń. A jak jest naprawdę?

Autor:
Gabriela
Sieczkowska
Źródło:
Konkret24

"Czy zdajecie sobie państwo sprawę, że po zmianie prawa Unii będzie możliwość nałożenia nowych podatków?" - mówił Mateusz Morawiecki w Sejmie 13 listopada. Ostrzegał przed planowanymi zmianami traktatów Unii Europejskiej, bo te zmiany mają rzekomo pozbawić Polskę suwerenności. Wyjaśniamy, o co chodzi z podatkami.

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Morawiecki straszy "nałożeniem nowych podatków" przez UE. To manipulacja

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24