"Mur na granicy z Rosją"? To nie ten mur

Źródło:
Konkret24
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (wypowiedź z listopada 2022)
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (wypowiedź z listopada 2022)
TVN24
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkimTVN24

Ponad 200 tysięcy wyświetleń na Twitterze ma post, którego autor podaje, że "Polska zbudowała już 107 km muru na granicy z Rosją" - i pokazuje zdjęcie granicznego muru. Tylko że ten akurat stoi ponad półtora tysiąca kilometrów dalej.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Polska zbudowała już 107 km muru na granicy z Rosją. To ponad połowa długości lądowego odcinka granicy między Polską a Obwodem Kaliningradzkim w Rosji, który wynosi 198 km. Konstrukcja będzie miała 2,5 metra wysokości i 3 metry szerokości" - napisał na Twitterze 25 marca anonimowy internauta, dodając ironicznie: "Ja będę jednak namawiał aby tam pole minowe dodać" (pisownia postów oryginalna). Do wpisu dołączył zdjęcie, które przykuło uwagę twitterowiczów: widać na nim utwardzoną drogę biegnącą wzdłuż wysokiego muru zakończonego drutem kolczastym. Mur wygląda jak betonowy, jest złożony z segmentów. Po lewej stronie drogi znajduje się zieleń; widać trawę, krzewy, w oddali większe drzewa. Tweet z tym zdjęciem wyświetlono ponad 220 tys. razy. Udostępniło go 150 użytkowników, a ponad 1540 polubiło.

Tweet ze zdjęciem wprowadzającym w błąd Twitter

"Wychowałem się kilometr od tej granicy"

Autor popularnego tweeta w tym samym wątku zamieścił raz jeszcze to samo zdjęcie zestawione z mapą, na której czerwoną linią zaznaczono granicę Polski z Obwodem Kaliningradzkim. I skomentował: "ekosystem się tam zmieni". To zestawienie jeszcze bardziej niż pierwsze może sugerować, że zdjęcie przedstawia mur postawiony właśnie na tej granicy.

Kolejny post również wprowadzał w błądTwitter

Z komentarzy, które zamieszczono w odpowiedzi na ten wątek, wynika, że wielu użytkowników uwierzyło, że to właśnie jest zdjęcie muru budowanego na polskiej granicy. "Mozna by zrobic tez fose tak szeroka, ze dysktrykt ten stalby sie wlasciwie wyspa morza Baltyckiego"; "Mur fajny, a szpiedzy i dywersanci przyjadą z Szengen"; "Jak dla mnie to bez sensu. A wychowałem się kilometr od tej granicy"; "Nie wiem jak dokladnie skonstruwany jest ten mur, ale mozna robic male niemonitorowane przejscia dla malych zwierzat i monitorowane dla wiekszych"; "Bardzo dobrze, poniekąd zamknie to możliwość nielegalnego przekraczania granicy przez przybyszów z bliskiego Wschodu ściągniętych przez Putina czy Łukaszenkę" - pisali.

Owszem, fotografia przedstawia mur graniczny - ale na innej granicy, oddalonej od tej polsko-rosyjskiej o ponad 1500 kilometrów w linii prostej (za: Google Maps).

To nie jest zdjęcie z granicy polsko-rosyjskiej

Jak sprawdziliśmy dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem, tę samą fotografię w sierpniu 2021 roku publikowały anglojęzyczne portale informacyjne, m.in. BBC News, Sky News, VOA News, CNN. Materiały, które to zdjęcie ilustrowało, dotyczyły sytuacji na granicy Grecji z Turcją.

Źródłem zdjęcia jest agencja informacyjna Reuters. Na jej stronie 13 sierpnia 2021 roku opublikowano artykuł pod tytułem "Unijna agencja ochrony granic rozpoczyna testy zaawansowanych technologicznie systemów kontroli w związku z nasileniem walk w Afganistanie". Tekstowi towarzyszyło pięć zdjęć - ostatnie wykorzystano właśnie w popularnym polskim tweecie. W materiale Reutersa podpisano je tak: "Widok na ogrodzenie graniczne między Grecją a Turcją, w Aleksandropolis. Grecja, 10 sierpnia 2021 roku". Autorem zdjęcia jest Alexandros Avramidis, grecki fotoreporter. Jak podaje na swojej stronie internetowej, od 2012 roku współpracuje z agencją Reuters.

Zdjęcie muru zbudowanego między Grecją a Turcją pochodzi z 2021 roku, z agencji Reuters. Autorem jest Alexandros AvramidisReuters.com

W sierpniu 2021 roku na lotnisku w Alexandroupolis przy granicy grecko-tureckiej testowano system balonów wyposażonych w kamery służący do wykrywania łodzi migrantów chcących przedostać się do Unii Europejskiej. W styczniu 2023 roku portal DW.com informował, że "Grecja niemal podwoi długość pięciometrowego stalowego ogrodzenia na swojej granicy z Turcją w związku z obawami o napływ migrantów". Grecki rząd planuje, by 37,5-kilometrowe ogrodzenie graniczne przedłużyć o kolejne 35 kilometrów wzdłuż rzeki Evros (w Turcji nazywanej Marica).

Granica polsko-rosyjska: powstała zapora, a nie mur

2 listopada 2022 roku o decyzji o budowie zapory - a nie muru - na granicy polsko-rosyjskiej poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Prace nad budową ruszyły tego samego dnia, czyli ponad rok po tym, jak powstało zdjęcie muru wykorzystane przez polskiego internautę.

Na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim powstała zapora składająca się z trzech rzędów drutu ostrzowego, ma ona szerokość trzech metrów i wysokość 2,5 metra. Drut rozpięto na metalowych słupach wbitych w ziemię. Przed zaporą jest siatka ochronna dla zwierząt.

23 marca polskie serwisy - m.in. Money.pl, olsztyn.tvp.pl i portalsamorzadowy.pl - powołując się na Polską Agencję Prasową, informowały, że "zapora z drutu ostrzowego została zbudowana dotychczas na odcinku około 107 km, czyli ponad połowie długości granicy polsko-rosyjskiej". Lądowa granica liczy około 198 km.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24