"Mur na granicy z Rosją"? To nie ten mur

Źródło:
Konkret24
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (wypowiedź z listopada 2022)
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (wypowiedź z listopada 2022)
TVN24
Błaszczak o decyzji o budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkimTVN24

Ponad 200 tysięcy wyświetleń na Twitterze ma post, którego autor podaje, że "Polska zbudowała już 107 km muru na granicy z Rosją" - i pokazuje zdjęcie granicznego muru. Tylko że ten akurat stoi ponad półtora tysiąca kilometrów dalej.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Polska zbudowała już 107 km muru na granicy z Rosją. To ponad połowa długości lądowego odcinka granicy między Polską a Obwodem Kaliningradzkim w Rosji, który wynosi 198 km. Konstrukcja będzie miała 2,5 metra wysokości i 3 metry szerokości" - napisał na Twitterze 25 marca anonimowy internauta, dodając ironicznie: "Ja będę jednak namawiał aby tam pole minowe dodać" (pisownia postów oryginalna). Do wpisu dołączył zdjęcie, które przykuło uwagę twitterowiczów: widać na nim utwardzoną drogę biegnącą wzdłuż wysokiego muru zakończonego drutem kolczastym. Mur wygląda jak betonowy, jest złożony z segmentów. Po lewej stronie drogi znajduje się zieleń; widać trawę, krzewy, w oddali większe drzewa. Tweet z tym zdjęciem wyświetlono ponad 220 tys. razy. Udostępniło go 150 użytkowników, a ponad 1540 polubiło.

Tweet ze zdjęciem wprowadzającym w błąd Twitter

"Wychowałem się kilometr od tej granicy"

Autor popularnego tweeta w tym samym wątku zamieścił raz jeszcze to samo zdjęcie zestawione z mapą, na której czerwoną linią zaznaczono granicę Polski z Obwodem Kaliningradzkim. I skomentował: "ekosystem się tam zmieni". To zestawienie jeszcze bardziej niż pierwsze może sugerować, że zdjęcie przedstawia mur postawiony właśnie na tej granicy.

Kolejny post również wprowadzał w błądTwitter

Z komentarzy, które zamieszczono w odpowiedzi na ten wątek, wynika, że wielu użytkowników uwierzyło, że to właśnie jest zdjęcie muru budowanego na polskiej granicy. "Mozna by zrobic tez fose tak szeroka, ze dysktrykt ten stalby sie wlasciwie wyspa morza Baltyckiego"; "Mur fajny, a szpiedzy i dywersanci przyjadą z Szengen"; "Jak dla mnie to bez sensu. A wychowałem się kilometr od tej granicy"; "Nie wiem jak dokladnie skonstruwany jest ten mur, ale mozna robic male niemonitorowane przejscia dla malych zwierzat i monitorowane dla wiekszych"; "Bardzo dobrze, poniekąd zamknie to możliwość nielegalnego przekraczania granicy przez przybyszów z bliskiego Wschodu ściągniętych przez Putina czy Łukaszenkę" - pisali.

Owszem, fotografia przedstawia mur graniczny - ale na innej granicy, oddalonej od tej polsko-rosyjskiej o ponad 1500 kilometrów w linii prostej (za: Google Maps).

To nie jest zdjęcie z granicy polsko-rosyjskiej

Jak sprawdziliśmy dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem, tę samą fotografię w sierpniu 2021 roku publikowały anglojęzyczne portale informacyjne, m.in. BBC News, Sky News, VOA News, CNN. Materiały, które to zdjęcie ilustrowało, dotyczyły sytuacji na granicy Grecji z Turcją.

Źródłem zdjęcia jest agencja informacyjna Reuters. Na jej stronie 13 sierpnia 2021 roku opublikowano artykuł pod tytułem "Unijna agencja ochrony granic rozpoczyna testy zaawansowanych technologicznie systemów kontroli w związku z nasileniem walk w Afganistanie". Tekstowi towarzyszyło pięć zdjęć - ostatnie wykorzystano właśnie w popularnym polskim tweecie. W materiale Reutersa podpisano je tak: "Widok na ogrodzenie graniczne między Grecją a Turcją, w Aleksandropolis. Grecja, 10 sierpnia 2021 roku". Autorem zdjęcia jest Alexandros Avramidis, grecki fotoreporter. Jak podaje na swojej stronie internetowej, od 2012 roku współpracuje z agencją Reuters.

Zdjęcie muru zbudowanego między Grecją a Turcją pochodzi z 2021 roku, z agencji Reuters. Autorem jest Alexandros AvramidisReuters.com

W sierpniu 2021 roku na lotnisku w Alexandroupolis przy granicy grecko-tureckiej testowano system balonów wyposażonych w kamery służący do wykrywania łodzi migrantów chcących przedostać się do Unii Europejskiej. W styczniu 2023 roku portal DW.com informował, że "Grecja niemal podwoi długość pięciometrowego stalowego ogrodzenia na swojej granicy z Turcją w związku z obawami o napływ migrantów". Grecki rząd planuje, by 37,5-kilometrowe ogrodzenie graniczne przedłużyć o kolejne 35 kilometrów wzdłuż rzeki Evros (w Turcji nazywanej Marica).

Granica polsko-rosyjska: powstała zapora, a nie mur

2 listopada 2022 roku o decyzji o budowie zapory - a nie muru - na granicy polsko-rosyjskiej poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Prace nad budową ruszyły tego samego dnia, czyli ponad rok po tym, jak powstało zdjęcie muru wykorzystane przez polskiego internautę.

Na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim powstała zapora składająca się z trzech rzędów drutu ostrzowego, ma ona szerokość trzech metrów i wysokość 2,5 metra. Drut rozpięto na metalowych słupach wbitych w ziemię. Przed zaporą jest siatka ochronna dla zwierząt.

23 marca polskie serwisy - m.in. Money.pl, olsztyn.tvp.pl i portalsamorzadowy.pl - powołując się na Polską Agencję Prasową, informowały, że "zapora z drutu ostrzowego została zbudowana dotychczas na odcinku około 107 km, czyli ponad połowie długości granicy polsko-rosyjskiej". Lądowa granica liczy około 198 km.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Do sieci wróciło nagranie, na którym prezydent Wołodymyr Zełenski jakoby potwierdza, że masakry w Buczy dokonali Ukraińcy. Przekaz jest zmanipulowany. I to podwójnie.

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Zełenski na nagraniu: "strzelajmy w nocy, tak jak to zrobiliśmy w Buczy"? Wyjaśniamy manipulację

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24