Konta rozsyłające rosyjską propagandę nagłaśniają fake newsa o skandalu, do jakiego miało dojść podczas niedawnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Nowym Jorku. Informacje o bójce wszczętej przez ochroniarza prezydenta Ukrainy są nieprawdziwe.
Wołodymyr Zełenski złożył trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. 18 września przybył do Nowego Jorku. Prezydent Ukrainy uczestniczył m.in. w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w serii spotkań ze światowymi liderami zabiegał o wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.
24 i 25 września w serwisie X i na Facebooku zaczęły pojawiać się informacje o incydencie z udziałem ochroniarza Zełenskiego. 24 września użytkownik platformy X opublikował wideo z logo amerykańskiego dziennika "USA Today" i relacją o bójce, do jakiej 21 września miał doprowadzić prezydencki ochroniarz. Z informacji podanych w nagraniu wynikało, że mężczyzna awanturował się w barze The Campbell Bar w Nowym Jorku. Miał żądać od obecnych okrzyku "Chwała Ukrainie".
Ten sam film z logo "USA Today" publikowali również inni użytkownicy platformy X - w tym konta znane z rozsyłania treści zbieżnych z rosyjską propagandą. Analogiczne treści 24 i 25 września pojawiały się na Facebooku.
Doniesienia internautów to jednak fake news.
Fake news uderzający w prezydenta Ukrainy
"Nie ma żadnego zgłoszenia odpowiadającego podanym informacjom" - przekazały nam służby prasowe nowojorskiej policji (New York City Police Department) w odpowiedzi na e-mail, w którym opisaliśmy krążące w internecie przekazy.
Film z logo "USA Today" nie został stworzony przez dziennikarzy tego dziennika. To fałszywka. Nie znaleźliśmy ani tego wideo, ani nawet podobnych informacji na stronie internetowej dziennika, czyli USAtoday.com, i na jego profilach w mediach społecznościowych. "Wideo rozpowszechniane na X (dawniej Twitter) przy użyciu logo i marki USA Today jest fałszywe" - przekazał Konkret24 przedstawiciel firmy Gannett, wydawcy dziennika. Poinformował również o złożeniu wniosku do administratorów X dotyczącego fałszywych informacji na platformie.
Według nagrania do bójki miało dojść w barze The Campbell na terenie dworca kolei podmiejskich Grand Central Terminal. W odpowiedzi na pytania Konkret24 przedstawicielka firmy będącej właścicielem tego miejsca zaprzeczyła, by do takiego zdarzenia doszło "wewnątrz lub w pobliżu The Campbell".
"USA Today" opublikowało własny artykuł z weryfikacją krążącego w sieci wideo. Dziennikarze podkreślają, że nie ma wiarygodnych doniesień o bójce rzekomo wywołanej przez członka ukraińskiej delegacji.
Źródło: Konkret24