FAŁSZ

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W polskich mediach społecznościowych krąży przekaz o rzekomej decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie szczepionek na COVID-19. "I kto jest foliarzem??? Ważna Wiadomosć.. 11 marca 2024 o 22:22 Prawda zwyciężyła! Decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych: Szczepionki na Covid-19 nie są szczepionkami. Robert F. Kennedy Jr. zwyciężył ze wszystkimi lobbystami farmaceutycznymi. Szczepionki na Covid-19 nie są szczepionkami. Sąd Najwyższy w swoim postanowieniu potwierdził, że szkoda wyrządzona terapią genową mRNA Covid jest nieodwracalna" - czytamy w długim poście opublikowanym na Facebooku w kwietniu, który pod koniec sierpnia był szeroko udostępniany przez użytkowników serwisu (pisownia wszystkich postów oryginalna).

W dalszej części postu autorka stwierdza, że decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna. Omawia też oświadczenie Roberta F. Kennedy'ego Jr. To znany z antyszczepionkowych poglądów poglądów prawnik i polityk, bratanek byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Jako niezależny kandydat do niedawna prowadził kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych i zamierzał ubiegać się o prezydenturę. Pod koniec sierpnia zawiesił te plany i udzielił poparcia Donaldowi Trumpowi. Kennedy Jr. stwierdził, że sukces w Sądzie Najwyższym "był możliwy jedynie dzięki międzynarodowej współpracy wielu prawników i naukowców".

W poście załączono zdjęcie strony lokalnej gazety "Nowiny Nyskie". Przedstawia fragment felietonu ze stycznia 2023 roku pt. "Skandal, to mało powiedziane" autorstwa Piotra Wojtasika, redaktora naczelnego gazety. "Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Ameryki uznał, że szczepionki przeciwko Covid nie są szcze­pionkami. Co więcej, stwierdził, że nie moż­na ich nawet nazy­wać eksperymentem medycznym, bo tych kryteriów nie spełniał preparat zawierający mRNA" - pisał autor (pisownia oryginalna).

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post udostępniany przez internautów pod koniec sierpnia 2024 rokuFacebook.com

Podobny przekaz zdobył sporą popularność w serwisie X. "To mówicie że preparaty mRNA były szczepionkami? Jest decyzja Sądu Najwyższego USA że to nie są szczepionki. Zapiszcie sobie tego twitta i wszelkim naganiaczem szczepionkowym podsuwajcie pod nos żeby mogli przeczytać" - 30 sierpnia przekonywał jeden z użytkowników serwisu X. Jego wpis wyświetlono ponad 300 tys. razy.

Do postu dodał zdjęcie ulotki z nagłówkiem "Prawda zwyciężyła!". Treść ulotki jest wręcz identyczna jak treść cytowanego wyżej facebookowego posta. "Szczepionki na Covid-19 nie są szczepionkami. Sąd Najwyższy w swoim postanowieniu potwierdził, że szkoda wyrządzona terapią genową mRNA Covid jest nieodwracalna".

Anonimowy autor ulotki zaprasza "wszystkich uczciwych ludzi dobrej woli do jak najszerszego rozpowszechniania tego historycznego orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych". I apeluje: "nie pozwólmy, aby lobbyści nieodwracalnie zniszczyli nasze zdrowie i narazili życie na niebezpieczeństwo". Na końcu powołuje się na źródło - tekst na portalu amerykańskiej stacji informacyjnej FOX News z 25 października 2021 roku pt. "Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork przywraca wszystkich pracowników zwolnionych za brak szczepień i nakazuje wypłatę zaległych wynagrodzeń". Już w tytule FOX News odnosi się do decyzji stanowego Sądu Najwyższego w Nowym Jorku. Tymczasem ulotka informuje o wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, czyli najwyższego sądu w sądownictwie federalnym USA z siedzibą w Waszyngtonie.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd przekaz na temat rzekomej decyzji Sądu Najwyższego USA opublikowany 30 sierpnia 2024 rokux.com

Pod koniec sierpnia i na początku września 2024 roku posty ze zdjęciem tej samej ulotki publikowali także użytkownicy Facebooka.

Część internautów uwierzyła w przekaz. "Myślę że to ostateczny dowód na zbrodnie globalistów"; "To było wiadomo od początku"; "To było wiadome dla każdego, kto cokolwiek kuma z biologii/medycyny że to nie są szczepionki tylko GMO (genetycznie modyfikowane organizmy - red.). Zresztą UE na potrzeby 'pandemii' specjalnie zmieniła prawo pod kątem dopuszczalności stosowania GMO w preparatach. Zrobili sobie eksperyment na ludziach na wielką skalę" - pisali.

Inni pozostali sceptyczni. "Niestety wygląda to na fejczura. Szukałem wyroku i nie znalazłem"; "Kolejny naukowiec z internetu...takie brednie powinny być otagowane"; "Źródło- foxnews, a w artykule brak daty rozprawy, sędzi. Fejur na kilometr" - komentowali.

Czy więc prawdą jest, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami?

Przekaz o nie-szczepionkach na COVID-19 wraca co jakiś czas

Przekaz o rzekomej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie szczepionek na COVID-19 nie jest nowy. W kwietniu 2021 roku serwis AFP Fact Check wyjaśniał nieprawdziwy przekaz o tym, że amerykański Sąd Najwyższy uchylił rzekomo obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 po pozwie złożonym przez Roberta F. Kennedy’ego Jr. W sierpniu i we wrześniu 2022 roku podobne twierdzenia - wśród których był przekaz, że szczepionki na COVID-19 to nie szczepionki - weryfikowała agencja prasowa Associated Press, a w grudniu tego samego roku agencja Reuters. W lutym 2023 roku przekaz o tym, że "preparaty mRNA to nie szczepionki" wyjaśniała polska redakcja fact-checkignowa Demagog. W grudniu 2023 roku angielską wersję przekazu, który dziś krąży w polskim internecie, sprawdziła australijska redakcja AAP FactCheck.

Z ustaleń wymienionych redakcji wynika, że do grudnia 2023 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nie wydał żadnego orzeczenia na temat bezpieczeństwa szczepionek na COVID. Robert F. Kennedy Jr. we wrześniu 2021 roku przekazał redakcji Associated Press, że był zaangażowany w ponad 30 procesów sądowych dotyczących bezpieczeństwa szczepionek. W tamtym czasie znajdowały się na różnych etapach postępowania sądowego, ale żadne z nich nie toczyło się przed najwyższą instancją sądową Stanów Zjednoczonych. Pod koniec 2023 roku APP FactCheck potwierdziła, że ten sąd nie wydał żadnych orzeczeń w sprawie szczepionek na COVID-19.

W 2024 roku dwie apelacje w sprawie szczepionek odrzucone

Sytuacja zmieniła się niedawno. I tak 24 czerwca 2024 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił dwie apelacje złożone przez organizację Children's Health Defense w sprawach związanych ze szczepionkami. Children's Health Defense to organizacja pozarządowa, która rozpowszechnia dezinformację antyszczepionkową. Jej założycielem i prezesem jest właśnie Robert F. Kennedy Jr.

W pierwszej ze spraw Children's Health Defense i grupa rodziców próbowała zakwestionować wydanie przez FDA zezwolenia na awaryjne stosowanie szczepionek przeciwko COVID-19 w 2020 roku. Przed sądem w Teksasie przekonywali, że te szczepionki były nieskuteczne i nie zostały odpowiednio sprawdzone. Sąd niższej instancji orzekł, że organizacja Kennedy’ego nie miała podstaw prawnych do wniesienia pozwu.

Druga sprawa dotyczyła szczepień na COVID-19 studentów Uniwersytetu Rutgersa w stanie New Jersey. Children's Health Defense zaskarżyła wymóg nałożony przez uczelnię w 2021 roku: większość studentów musiała się zaszczepić na COVID-19, aby móc uczestniczyć w zajęciach na terenie kampusu. Jednocześnie uniwersytet nie nałożył podobnego wymogu ani na wykładowców, ani na pozostałych pracowników.

Sądy niższych instancji oddaliły obie skargi, a amerykański Sąd Najwyższy utrzymał ich decyzje w mocy. W czerwcu 2024 roku informowały o tym amerykańskie media m.in. agencja Associated Press, i redakcje NBC News, "USA Today" i The Hill.

Jak już zwracaliśmy uwagę, krążąca w polskich mediach społecznościowych ulotka odsyła do tekstu FOX News o decyzji Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork z 2022 roku w sprawie grupy 16 pracowników służb sanitarnych w Nowym Jorku. Zostali zwolnieni z pracy za nieprzestrzeganie stanowego obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. Sędzia Ralph Porzio nakazał przywrócenie pracowników do pracy i wypłacenie im zaległych wynagrodzeń. O tej decyzji informowały także inne amerykańskie media m.in. portal stacji CNN i redakcji "Washington Post" i The Hill.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24