FAŁSZ

"Operatorzy rakiet Patriot odesłani z Kijowa"? Nie, ci żołnierze zginęli gdzie indziej

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24

Przedstawiane na zdjęciu krążącym w mediach społecznościowych trumny przykryte amerykańskimi flagami zawierają ciała żołnierzy USA, którzy rzekomo polegli w Ukrainie - komentują internauci. Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z trwającą tam wojną.

Cztery trumny na pokładzie samolotu owinięte amerykańskimi flagami. Obok żołnierze w amerykańskich mundurach przygotowujący je do transportu. Takie zdjęcie opublikowano 21 maja na Twitterze na koncie jednego z polskojęzycznych internautów. Zasugerował, że jest aktualne, a żołnierze właśnie zginęli w Ukrainie podczas rosyjskiego ataku rakietowego. Skomentował je w ten sposób: "Operatorzy baterii rakiet Patriot zostali odesłani do domu z Kijowa". Kilka dni wcześniej Sabrina Singh, rzeczniczka Pentagonu, potwierdziła, że w wyniku rosyjskiego ataku na Kijów z 18 na 19 maja jeden system Patriot został uszkodzony, ale szybko został naprawiony i jest już w pełni sprawny.

FAŁSZ
Wpis z Twittera rzekomo pokazujący trumny z ciałami amerykańskich żołnierzy - operatorów systemu Patriot, którzy jakoby zginęli w UkrainieTwitter

"Kto sieje wiatr zbiera burze"; "Amerykańscy żołnierze walczą w Ukrainie? Przecież twierdzą że NATO nie bierze udziału w tej wojnie"; "Powinni być tak odsyłani z każdego kraju, do którego swoje unurzane we krwi łapy wsadzają..." - komentowali po polsku pod zdjęciem internauci. Jako aktualne publikowały je też w maju 2023 roku rosyjskie strony, twierdząc, że w trumnach są zwłoki amerykańskich wojskowych, którzy zginęli w Ukrainie, gdzie operowali baterią systemu przeciwlotniczego Patriot.

FAŁSZ
Zdjęcie z fałszywym opisem na jednej z rosyjskich stronPronorus.com

Zdjęcie opublikowane w 2005 roku

W rzeczywistości fotografia nie ma nic wspólnego z toczoną w Ukrainie wojną. Nie jest nawet aktualna. Została opublikowana 28 kwietnia 2005 roku przez Pentagon. Jest dostępna w bazie zdjęć Getty Images. Według opisu są to trumny ze szczątkami amerykańskich żołnierzy na pokładzie samolotu transportowego Boeing C-17 Globemaster III. Zostały wówczas przetransportowane z bazy w niemieckim Ramstein do Stanów Zjednoczonych.

PRAWDA
Powrót trumien z ciałami amerykańskich żołnierzy U.S. Department of Defense/National Security Archive via Getty Images

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zrobiono zdjęcie, ale w lutym 2003 roku doszło w Kuwejcie do wypadku helikoptera Black Hawk, w którym zginęło czterech amerykańskich żołnierzy. Informował o tym wówczas między innymi portal CNN. 29 kwietnia 2005 roku zdjęcie zostało opublikowane m.in. przez amerykański portal Sfgate.com.

Stany Zjednoczone nie wysłały swoich żołnierzy na Ukrainę, by walczyli przeciw Rosji.

Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter