Izrael

Izrael

W Izraelu szczepienia przeciw COVID-19 będą co pół roku? Manipulacja wypowiedzią Netanjahu

Na Twitterze rozsyłane jest tłumaczenie wystąpienia premiera Izraela, który rzekomo stwierdził, że w kraju jest najgorszy ze scenariuszy poszczepionkowych i trzeba będzie "wszystkich szczepić co pół roku". To manipulacja na dwóch poziomach: tłumaczenie jest fałszywe, a wypowiedź pochodzi z czasów kampanii wyborczej. Celem jest podważenie zaufania do szczepień jako słabo skutecznych.

Izrael, Niemcy, Wielka Brytania. Tempo szczepień a rozwój pandemii

Czy w Izraelu, gdzie tempo szczepień na COVID-19 jest duże, przybywa zakażeń równie szybko jak w Niemczech, gdzie szczepią dużo wolniej? Pytania o wpływ kampanii szczepień na rozwój pandemii w danym kraju padają coraz częściej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przedstawiamy, jak to wygląda w trzech krajach realizujących różne strategie szczepień.

"Produkcja filmów pandemicznych"? Co przedstawia film z Izraela

"Plandemia", "Kpina na resorach" - tak internauci komentują wideo pokazujące szpital w Izraelu, które rozsyłane jest w mediach społecznościowych. Sugerują, że jest ono dowodem na produkcję fałszywych filmów o pandemii. Wyjaśniamy, gdzie powstało nagranie i w jakim celu.