"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24
Zgromadzenie Ogólne poparło Palestynę w uzyskaniu większych praw w ONZ. Izrael mówi o nazizmie
Zgromadzenie Ogólne poparło Palestynę w uzyskaniu większych praw w ONZ. Izrael mówi o nazizmieJacek Tacik/Fakty TVN
wideo 2/2
Zgromadzenie Ogólne poparło Palestynę w uzyskaniu większych praw w ONZ. Izrael mówi o nazizmieJacek Tacik/Fakty TVN

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

10 maja 2024 roku w Nowym Jorku odbyła się dziesiąta sesja nadzwyczajna Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas niej głosowano rezolucję popierającą prawo Palestyny do pełnego członkostwa w ONZ. Przed głosowaniem krótkie przemówienie wygłosił m.in. Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ. Nagranie z jego wystąpienia jest dostępne na kanale ONZ na YouTube.

Ambasador Erdan przekonywał, że głosując za rezolucją, Zgromadzenie Ogólne złamie zapisy Karty Narodów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, Karta Narodów Zjednoczonych to dokument założycielski Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisany 26 czerwca 1945 roku w San Francisco. Weszła w życie 24 października 1945 roku.

Pod koniec przemówienia przedstawiciel Izraela schylił się pod podium i wyjął spod niego przezroczystą niewielką niszczarkę do papieru. "To jest wasze lustro, abyście mogli dokładnie zobaczyć, jakie szkody wyrządzacie Karcie Narodów Zjednoczonych tym destrukcyjnym głosowaniem" - powiedział. Po czym zaczął wkładać do niszczarki jakieś dokumenty.

Nagranie z tego momentu wystąpienia stało się szybko popularne w mediach społecznościowych. "W ONZ przegłosowano stałe członkostwo Palestyny dużą przewagą głosów więc ambasador Izraela przy ONZ wpadł w szał i przy użyciu niszczarki zaczął niszczyć identyfikator, kartę do głosowania i inne dokumenty" - stwierdził w poście z 11 maja 2024 roku anonimowy użytkownik serwisu X (pisownia wszystkich postów oryginalna). Do wpisu dodał 20-sekundowe nagranie, które ma potwierdzać jego słowa. Na filmie widzimy Gilada Erdana, jak wkłada do małej niszczarki dwie niewielkie kartki. Widać następnie, jak pocięte w paski lądują w przezroczystym pojemniku.

FAŁSZ
Post opublikowany 11 maja 2024 roku w serwisie Xx.com

Ten post z nagraniem wyświetlono do 14 maja 344 tys. razy. Natomiast anglojęzyczny post, który był jego źródłem, ma ponad 360 tys. wyświetleń. Pod polskim wpisem było sporo obraźliwych dla ambasadora komentarzy, ale też uwagi typu: "Diplomacy at its best"; "Nie widzę problemu. Może opuścić ONZ, nikt nie będzie płakał"; "Przypadkiem miał niszczarkę w kieszeni"; "Pytanie jest następujące, skąd wziął tą mini niszczarkę? Czyżby byl przygotowany na ten show?"; "Rozumiem że zgodnie z tym czynem, ONZ powinno uznać że takie państwo jak Izrael nie jest częścią ONZ i nie istnieje? A organizacja terrorystyczna o takiej nazwie bezprawnie zajmuje tereny Palestyny?"; "Czy on popełnił czyn antysemityzmu, niszcząc swój identyfikator?"; "Zrezygnowali z członkostwa?". A jeden z internautów pytał: "Jak głosowała Polska?".

Według autora cytowanego wyżej wpisu izraelski ambasador zniszczył identyfikator i kartę do głosowania; o zniszczeniu identyfikatora pisali też niektórzy internauci. Inni jednak nie byli tego pewni. Co więc pociął w mininiszczarce Gilad Erdan?

Co wylądowało w niszczarce

Warto zauważyć, że ambasador Erdan, zanim poszatkował dwa dokumenty, wcześniej pokazywał zgromadzonym niewielką błękitną książeczkę ze srebrnymi napisami - Kartę Narodów Zjednoczonych i przytaczał jej fragmenty dotyczące przyjmowania nowych członków.

Na nagraniu widać, jak ambasador Izraela, stojąc na mównicy, uruchamia niszczarkę i wkłada do niej dwie kartki formatu A5: pierwszą czarno-białą, drugą błękitną. Jeśli się im dobrze przyjrzeć, można dostrzec, że obie mają duży napis w języku angielskim "Karta Narodów Zjednoczonych". Zresztą podpowiedzi udziela sam ambasador, bo na nagraniu słychać, jak mówi: "Własnymi rękami niszczycie Kartę Narodów Zjednoczonych. Tak, tak - to właśnie robicie - niszczycie Kartę Narodów Zjednoczonych. Wstydźcie się!" (tłum. red.).

Tak więc ambasador Erdan nie zniszczył identyfikatora i karty do głosowania, jak sugerował autor postu. Wygląda na to, że w pierwszej kolejności zniszczył czarno-biały wydruk okładki anglojęzycznego kieszonkowego wydania "Karty Narodów Zjednoczonych i Statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości" z 2015 roku. To wydanie jest dostępne w formie papierowej w oficjalnym internetowym sklepie ONZ.

Oryginalna okładka jest koloru błękitnego z drukowanymi czarnymi napisami. W dłoni ambasadora widzimy jej czarno-białą wersję - zgadza się charakterystyczna czarna czcionka, układ napisów oraz logo ONZ widoczne w górnym lewym roku okładki. Być może to jest czarno-biały wydruk Karty - w sklepie ONZ można również kupić wersję w formacie PDF.

Ambasador Izraela przy ONZ niszczy czarno-białą wersję okładki "Karty Narodów Zjednoczonych i Statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości" youtube.com @unitednations, shop.un.org

Druga zniszczona przez ambasadora kartka była już koloru błękitnego. Wygląda na oryginalną okładkę wcześniejszego wydania "Karty Narodów Zjednoczonych i Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości" z 2009 roku. Ta książka nie jest już dostępna w internetowym sklepie ONZ, ale zachowała się jej oferta.

Błękitna okładka trzymana przez ambasadora Izraela ma nierówną, naddartą lewą krawędź, co sugeruje, że została wydarta z książki. Tu także zgadza się czcionka i układ tytułu, a małe logo ONZ znajduje się w lewej dolnej części okładki.

Ambasador Izraela przy ONZ niszczy okładkę "Karty Narodów Zjednoczonych i Statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości" youtube.com @unitednations, shop.un.org

O incydencie z udziałem ambasadora Izraela przy ONZ informowały media, m.in. CNN, BBC News, Sky News i USA Today. Wszystkie donosiły, że Erdan zniszczył właśnie Kartę ONZ.

Rezolucja wzywająca do przyznania Palestynie pełnego członkostwa w ONZ

W piątek, 10 maja, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Radę Bezpieczeństwa do przyznania Palestynie pełnego członkostwa w ONZ. Za głosowały 143 kraje - w tym Polska i większość państw Unii Europejskiej. Przeciw było tylko dziewięć: Izrael, USA, Argentyna, Czechy, Węgry, Mikronezja, Nauru, Palau i Papua-Nowa Gwinea. Wstrzymało się 25 państw, w tym m.in.: Austria, Bułgaria, Kanada, Niemcy, Finlandia, Ukraina i Wielka Brytania.

Przyznanie statusu członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa ONZ, gdzie stali członkowie (Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania) posiadają prawo weta. Od 2012 roku Palestyna posiada status państwa-obserwatora ONZ.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: SARAH YENESEL/PAP/EPA/x.com

Pozostałe wiadomości

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24