Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o robienie testów każdej osobie potencjalnie zakażonej koronawirusem. "Testować, testować, testować" - mówił na konferencji dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak sprawdziliśmy, obecnie w Polsce wykonywanych jest 458 testów na milion mieszkańców.

Prowadzenie testów i izolacja – te działania zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia są szczególnie ważne w walce z koronawirusem. "Mamy proste przesłanie do wszystkich krajów: testować, testować, testować. Zbadajcie każdy domniemany przypadek" - powiedział na konferencji prasowej 16 marca Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

"Najskuteczniejszym sposobem, by zapobiegać infekcjom i ratować życie, jest przerwanie łańcuchów przenoszenia COVID-19. Aby to zrobić, należy przeprowadzać testy i izolować. Nie można gasić pożaru z zasłoniętymi oczami. I tak samo nie możemy powstrzymać tej pandemii, jeśli nie wiemy, kto jest zainfekowany" – pisze WHO na Twitterze.

Przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono do 22 marca w 187 krajach i obszarach. U ponad 292 tys. osób na świecie wykryto COVID-19.

Ile testów w Polsce

Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia z niedzieli, 22 marca (godz. 13:06), badaniu na obecność koronawirusa poddano do tej pory 17607 próbek. Spośród nich 563 dało wynik pozytywny. Dzień później o godz. 12:00 podano, ze liczba wykonanych testów to 20127, z czego pozytywny wynik miało 649.

Od 3 marca br. Ministerstwo Zdrowia publikuje dzienne komunikaty dotyczące diagnostyki koronawirusa w Polsce na swoich oficjalnych mediach społecznościowych (Twitter, Facebook).

Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało danych o przeprowadzonych testach na koronawirusa w dniach 7 i 16 marca. Poprosiliśmy resort o brakujące informacje, czekamy na odpowiedź.

Z udostępnionych danych wynika, że między 3 a 12 marca w Polsce wykonywano od 23 do 394 testów na koronawirusa dziennie. 13 marca było to prawie dwa razy więcej - 655 testów wykonanych w jeden dzień. Kolejnego dnia, 14 marca liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie (1525). Odtąd liczba wykonywanych testów w Polsce utrzymuje się na poziomie powyżej jednego tysiąca dziennie. Od 21 marca wykonywane jest ponad dwa tysiące testów dziennie.

Suma testów na koronawirusa wykonanych w Polsce
Suma testów na koronawirusa wykonanych w Polsce Foto: Konkret24 / ministerstwo zdrowia

Aby porównywać liczbę testów wykonanych w różnych krajach, podaje się współczynnik testów przypadających na jeden milion mieszkańców.

Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego o populacji kraju (Polska ma 38,4 mln mieszkańców) i informacji Ministerstwa Zdrowia o wykonanych testach do dnia 22 marca br. można obliczyć, że na 1 mln mieszkańców Polski przypada 458 wykonanych testów na obecność koronawirusa.

Ile testów robi się w innych krajach

Sprawdziliśmy, jak Polska wypada pod względem wykonywania testów na koronawirusa z innymi wybranymi krajami.

We Włoszech, gdzie odnotowano najwyższą w Europie liczbę śmiertelnych przypadków zakażenia koronawirusem (wyższą niż w Chinach), wykonano 233 222 testy (stan na 21 marca). To 3 871 testów przypadających na milion mieszkańców Włoch.

Zgodnie z oficjalnymi statystykami, w Wielkiej Brytanii wykonano do tej pory (stan na 21 marca)  72 818 testów, co daje 1 096 testów na milion mieszkańców.

Francuski rząd przedstawia cotygodniowy raport na temat sytuacji związanej z koronawiusem. Według dokumentu z 15 marca we Francji wykonano 36 747 testów. To 545 testów na milion mieszkańców.

Zgodnie z komunikatem z 21 marca, od 24 stycznia 2020 r. w tym kraju odnotowano 14 459 potwierdzonych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. 562 osoby zmarły od początku epidemii.

Liczba testów na milion mieszkańców w wybranych krajach
Liczba testów na milion mieszkańców w wybranych krajach Foto: Konkret24 / ministerstwa zdrowia w omawianych krajach

Czechy przeprowadziły łącznie 15 584 testy (stan na 22 marca), co daje 1 457 na milion mieszkańców tego kraju.

Słowackie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykonaniu łącznie 3247 testów na koronawirusa (stan na 21 marca), czyli 596 testów na milion mieszkańców.

Dane o liczbie realizowanych testów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców państw na całym świecie zbiera i wizualizuje portal Our World In Data, prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.


Najwięcej testów w Chinach i Korei Południowej

Korea Południowa okazuje się liderem wśród krajów, które przeprowadzają najwięcej testów na koronawirusa. W 51-milionowym kraju przebadano już ponad 327 tysięcy próbek (stan na 21 marca), podobną liczbę testów wykonano tylko w Chinach (ponad 320 tysięcy, stan na 27 lutego). W Korei Południowej na milion mieszkańców przypada 6 388 wykonanych testów.

Według statystyk południowokoreańskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, od 3 do 20 marca liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w tym kraju z 8 162 do 8 652 – tj. o 430. W porównaniu z pozostałymi krajami uwzględnionymi na wykresie, to jeden z najniższych (obok Chin) wzrostów zakażeń.

Wykonywanie testów w Korei Płd.
Wykonywanie testów w Korei Płd.

 


 

Aktualizacja 23.03: Tekst został uzupełniony o liczbę testów przeprowadzonych w Polsce 23 marca oraz dodatkowe wizualizacje.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: tvn24

Pozostałe

Ile jest w kraju miejsc do kwarantanny? Sprawdzamy

Służby sanitarne w poszczególnych województwach mają do dyspozycji ok. 20 tys. miejsc do kwarantanny znajdujących się w 130 obiektach – podaje ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na pytania Konkret24. Z informacji urzędów wojewódzkich wynika, że jest ich znacznie więcej.

Wiek a epidemia. Dla kogo koronawirus jest szczególnie groźny?

Najstarszą osobą zmarłą w Polsce po zakażeniu koronawirusem był dotychczas 83-letni mężczyzna. Dane z różnych krajów o śmiertelności COVID-19 z podziałem na wiek pacjentów potwierdzają informacje przekazywane z WHO - seniorzy są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby.

Wizyta u dentysty w czasie epidemii? Eksperci odradzają, poza przypadkami pilnymi

Jedną z kwestii szczególnie często poruszanych przez osoby wysyłające do Kontakt 24 pytania do programu "Koronawirus. Raport" są rady dotyczące wizyt u dentysty podczas epidemii. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje odroczenie leczenia, jeśli przypadek nie jest pilny. Podobnie krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii stomatologicznej i Naczelna Izba Lekarska.

Epidemia koronawirusa - tempo rozwoju w Polsce i innych krajach

Rosnąca liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wywołuje w sieci pytania o różne tempo rozwoju epidemii u nas i w innych krajach. Pojawiają się takie sformułowania jak "wariant włoski" czy "wariant niemiecki". Epidemiolodzy podkreślają, że o różnicach w dynamice zachorowań decyduje wiele czynników.

Stan zagrożenia epidemicznego – co to jest? Jakie są ograniczenia?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na terenie całego kraju stan zagrożenia epidemicznego - wiąże się mi.in. z czasowym przywróceniem kontroli granicznej, zakazem przyjazdu do Polski cudzoziemców, ograniczeniem pracy galerii handlowych i organizowania zgromadzeń.