FAŁSZ

Czy wirus HIV na ubraniu jest groźny?


Włosi nakazali w listopadzie konfiskatę statku ratującego migrantów, twierdząc, że ubrania osób na statku mogły być skażone m.in. wirusem HIV. Wyjaśniamy dlaczego, jeśli nawet tak by było, nie stanowi to zagrożenia.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Doniesienia dotyczą statku Aquarius. Od 2016 jest on czarterowany przez SOS Mediterranee – organizację pozarządową, która razem z personelem innej NGO, Lekarze bez Granic, wykorzystuje go jako statek ratunkowy dla uchodźców przemierzających Morze Śródziemne na prowizorycznych i zagrażających życiu łodziach.

Konflikt między włoskimi władzami a operatorem statku trwa od czerwca, kiedy to pierwszy raz odmówiono przyjęcia go we włoskim porcie. Miesiąc później wicepremier prawicowego rządu Matteo Salvini ogłosił publicznie, że "Aquarius nie zobaczy naszego portu". Statek ostatecznie został przekierowany na Maltę, a uratowani na Morzu Śródziemnym migranci zostali przyjęci we Francji, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech.

Zarzut: błędne oznaczenie odpadów

Dyskusja na temat statku zyskała nowy wymiar po tym, jak 20 listopada prokuratura w Katanii (wschodnia Sycylia) ogłosiła w listopadzie, że jeśli Aquarius zaokrętowałby we Włoszech (obecnie jest w porcie w Marsylii), natychmiast zostanie poddany konfiskacie. Powodem takich działań prokuratorów jest oskarżenie wspomnianych organizacji non-profit o błędne oznaczanie śmieci pochodzących ze statku i wyrzucanych w 11 włoskich portach oraz potencjalnie płynące z ich strony zagrożenie.

Dokładnie chodzi o 24 tony odpadów, wśród których - poza resztkami jedzenia i odpadami medycznymi - znalazły się również ubrania. Prokuratorzy z Katanii są zdania, że śmieci zostały nielegalnie oznaczone jako "specjalne", podczas gdy powinno stosować się etykietę "toksyczne". Jak pisze "The Guardian", zdaniem włoskich śledczych mają one być skażone m.in. wirusem HIV czy bakteriami gruźlicy.

"Dobrze zrobiłem, blokując statki organizacji pozarządowych. Zatrzymałem nie tylko ruch nielegalnych imigrantów, ale także […] toksycznych odpadów" – napisał na swoim koncie na Twitterze wicepremier Włoch Matteo Salvini, komentując te sprawę. W jednym z wpisów także dodał informację o niezgłaszaniu toksycznych odpadach oraz przypadkach zakażenia HIV, syfilisem czy gruźlicą (nie wspomina jednak, że poprzez np. ubrania).

Informacja o ubraniach rzekomo skażonych wirusem HIV pojawił się także na polskich mediach społecznościowych, podchwyciła go też społeczność Wykopu. Warto przy tym zauważyć, że najpopularniejszy z komentarzy w tym serwisie mówi: "Wirus hiv nie może żyć bez żywiciela, więc ten hiv na ubraniach to bzdura".

"To byłoby niedorzeczne nawet w latach 80-tych"

O ryzyko związane z obecnością wirusa HIV na ubraniach zapytaliśmy dr Annę Marzec-Bogusławską, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. – Odzież absolutnie nie stanowi żadnego zagrożenia – podkreśla. – Nawet jeśli znajdowałby się na niej wirus HIV, to jest tylko jakiś rodzaj zanieczyszczenia, ale nie ma żadnej możliwości zakażenia.

Podobnie kwestię "skażonych HIV ubrań" komentuje w The Guardian dyrektor brytyjskiego National AIDS Trust - Deborah Gold. Zapytana o możliwość zakażenia wirusem tą drogą, wyjaśniała: - Ubrania nie są, i nigdy nie były, zagrożeniem zakażenia HIV. To byłoby niedorzeczne nawet wśród dezinformacji lat osiemdziesiątych, a nie do pomyślenia w 2018 roku. Migranci i osoby ubiegające się o azyl już w przeszłości byli atakowani za pomocą mitów na temat HIV i chorób zakaźnych. Potępiamy to zarówno ze względu na stygmatyzowanie ludzi żyjących z HIV, jak i migrantów uciekających przed trudnościami – dodała Gold.

Trzy drogi zakażenia HIV

Istnieją tylko trzy drogi zakażenia wirusem HIV. - Pierwsza to naruszenie ciągłości tkanek, czyli na przykład poprzez niesterylny sprzęt, taki jak igły, strzykawki stosowane np. do wstrzyknięć substancji psychoaktywnych, używane wspólnie z osobami zakażonymi HIV – dodaje dr Anna Marzec-Bogusławska. - Drugą drogą jest zakażenie dziecka od matki podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią. Ostatnią, ale obecnie najbardziej rozpowszechnioną drogą, są niezabezpieczone kontakty seksualne z zakażonym. Wszelkie inne drogi, takie jak basen, komary, podanie ręki czy wspomniana wcześniej odzież, nie są absolutnie żadnym zagrożeniem – podkreśla.

HIV karmiony strachem
HIV karmiony strachemtvn24

W broszurze wydanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS "Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz czy pracujesz" w części zatytułowanej "Fakty i mity" można znaleźć pytanie "Czy wirus HIV może przetrwać poza organizmem człowieka?". Odpowiedź brzmi: Nie.

prawda

HIV ginie poza organizmem człowieka. Wysokie temperatury szybko go niszczą – wirus ginie po 30 minutach w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Krajowe Centrum ds. AIDS

Reakcja Lekarzy bez Granic

Do oskarżeń włoskiej prokuratury odniosła się sama organizacja Lekarze bez Granic. "Zdecydowanie potępiamy decyzję włoskich władz o konfiskacie Aquariusa" – napisano w oświadczeniu.

Zapewniono też, że zarzuty o nielegalne wyrzucanie odpadów, w tym ubrań, są bezpodstawne. "Operacje w porcie, w tym zarządzanie odpadami, na statkach poszukiwawczo-ratunkowych MSF [fr. Médecins Sans Frontières – Lekarze bez Granic – red.] zawsze były prowadzone zgodnie ze standardowymi procedurami. Odpowiednie władze nie kwestionowały tych procedur, ani nie wskazały żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego, odkąd MSF rozpoczęło operacje poszukiwawczo-ratownicze w 2015 roku" – można przeczytać w komunikacie.

Śledztwo włoskiej prokuratury, jak podaje Guardian, obejmuje 24 osoby, w tym kapitana statku Aquarius. Zdaniem prokuratury od trzech lat „systematycznie realizowali wspólnie obmyślony plan nielegalnego pozbywania się niebezpiecznych odpadów w olbrzymich ilościach i mieszania ich ze zwykłymi miejskimi odpadami”. Sycylijscy śledczy nałożyli także karę 460 tys. funtów na Lekarzy bez Granic.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO to frekwencja jest niższa"? Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO to frekwencja jest niższa"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24