Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24
Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać
Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać
TVN24
Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać TVN24

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Andrzej Duda nie podpisze nominacji ambasadorskiej dla Bogdana Klicha, byłego ministra obrony narodowej, a obecnie senatora Koalicji Obywatelskiej - to potwierdził 15 lipca RMF FM. Mimo to minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski chce, by Klich zastąpił dotychczasowego ambasadora Polski w Waszyngtonie Marka Magierowskiego, który pełni tę funkcję od 2021 roku. Klich miałby zostać chargé d'affaires, czyli pełniącym obowiązki ambasadora.

"Dla mnie decyzja prezydenta zablokowania nominacji, bo prezydent oczywiście sam nie nominuje, ale jednak bez jego podpisu ona nie jest ważna, jest sytuacją idiotyczną" - ocenił w Polskim Radiu 24 senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Kwestia wymiany ambasadorów po zmianie rządu w wyniku wyborów 15 października 2023 roku jest jedną z tych, która powoduje tarcia na linii prezydent-rząd. Tak np. w czerwcu echem odbił się wywiad Andrzeja Dudy dla Telewizji Republika, w którym prezydent mówił: "Pan minister Sikorski chce właśnie odwołać z ambasady w Portugalii, w Lizbonie, panią ambasador Pilecką, która jest młodszą krewniaczką rotmistrza Pileckiego, ale bardzo chce wysłać jako polskiego ambasadora pana Schnepfa, którego tata razem z Sowietami uczestniczył czynnie w obławie augustowskiej przeciwko Polakom. To jest właśnie strefa dekomunizacji pana Sikorskiego. Ja bym to raczej nazwał strefą rekomunizacji. Właśnie następuje rekomunizacja polskiego ministerstwa spraw zagranicznych".

CZYTAJ TEŻ: Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Sprzeciw Andrzeja Dudy wobec wysłania na placówkę do USA Bogdana Klicha jest postrzegane przez rząd jako złamanie kompromisu, który zawarł z MSZ w grudniu. Jak opisywaliśmy 5 lipca w tvn24.pl, prezydent chciał zapewnić sobie utrzymanie na stanowiskach czterech ambasadorów, jego bliskich współpracowników: byłego szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego (ambasador przy ONZ), byłego szefa BBN Pawła Solocha (ambasador w Rumunii), byłego szefa Biura Spraw Międzynarodowych Jakuba Kumocha (ambasador w Chinach) i ambasadora w Watykanie Adama Kwiatkowskiego (również były szef Gabinetu Prezydenta). Jednak Duda miał się wycofać z wcześniejszych ustaleń i chce ingerować w każdą zmianę na stanowisku ambasadora. Z informacji, jakie tvn24.pl uzyskał w MSZ, wynika, że część spośród dotychczasowych ambasadorów zjedzie do Warszawy, niektórzy otrzymują alternatywne propozycje, ale nie wszyscy.

Przy czym strona prezydencka za spór dotyczący ambasadorów wini rząd, który według niej ma generować konflikt. "Jest kilkadziesiąt placówek, które są nieobsadzone i państwo tym się nie zajmujecie" - mówił 7 lipca do senatora Kwiatkowskiego w dyskusji w programie "Woronicza 17" w TVP Info Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta. A szef Gabinetu Prezydenta RO Marcin Mastalerek dzień później w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 perorował: "Donald Tusk rozpętał wojnę ambasadorów i jeszcze będąc w Waszyngtonie ogłosił, że będzie wymieniał 50 ambasadorów. A 30 ambasadorów jest w ogóle nieobsadzonych, nimi się nie zajmuje".

Kilkadziesiąt? Trzydzieści? Sprawdziliśmy, w ilu polskich placówkach dyplomatycznych na świecie nie ma teraz ambasadorów, tylko urzędują chargé d'affaires ad interim (chargé d'affaires a.i.), czyli tymczasowi kierownicy placówek.

Ambasadorzy i pełniący obowiązki

Zgodnie art. 133 ust. 1 Konstytucji RP to prezydent Rzeczypospolitej Polskiej "mianuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych". Proces ten szczegółowo reguluje art. 39. ustawy o służbie zagranicznej: mianowanie ambasadora lub Stałego Przedstawiciela RP następuje po zasięgnięciu opinii organu właściwego na podstawie regulaminu Sejmu. Ambasador podlega służbowo ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.

Warto przywołać art. 14. ust. 1. Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych z 18 kwietnia 1961 roku (przyjętej przez Polskę w 1965 roku) - szefowie misji dyplomatycznych dzielą się na trzy klasy: "a) ambasadorów i nuncjuszów, akredytowanych przy głowach państw, oraz innych szefów misji równorzędnego stopnia; b) posłów, ministrów i internuncjuszów akredytowanych przy głowach państw; c) chargé d'affaires akredytowanych przy ministrach spraw zagranicznych".

Tak więc chargé d'affaires to trzecia, najniższa klasa szefa misji. Jednakże Konwencja Wiedeńska zaznacza, że "poza sprawami pierwszeństwa i etykiety nie będzie się czyniło żadnych różnic między szefami misji w zależności od ich klasy".

Dalej artykuł 19 ust. 1. Konwencji Wiedeńskiej stanowi: "Jeżeli stanowisko szefa misji nie jest obsadzone lub jeżeli szef misji nie może pełnić swoich funkcji, chargé d'affaires ad interim będzie działał przejściowo jako szef misji. Nazwisko chargé d'affaires ad interim będzie podane do wiadomości bądź przez szefa misji, bądź, w przypadku gdy nie może on tego uczynić, przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych państwa wysyłającego Ministerstwu Spraw Zagranicznych państwa przyjmującego lub innemu ministerstwu uznanemu za właściwe".

MSZ: 23 placówki pozostają bez ambasadora

Polska ma 93 ambasady i 11 stałych przedstawicielstw przy międzynarodowych organizacjach - wynika z zestawienia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przeanalizowaliśmy informacje podane na stronie MSZ i na witrynach wszystkich poszczególnych placówek dyplomatycznych. Ponieważ informacje na tych stronach nie pokrywają się z danymi na stronie MSZ, poprosiliśmy resort o aktualne zestawienie.

17 lipca otrzymaliśmy odpowiedź - wynika z niej, że także dane na niektórych witrynach ambasad nie są już aktualne. Tak np. na stronie Ambasady RP w Republice Peru czytamy, że ambasadorem jest prof. Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska - a z listy przekazanej nam przez MZS wynika, że od 1 czerwca placówką tą kieruje chargé d'affaires a.i. O zakończeniu misji pani ambasador Śniadeckiej-Kotarskiej razem z trójką innych ambasadorów informował bowiem 2 czerwca rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Przedstawimy więc zestawienie otrzymane z MSZ. Wynika z niego, że w 20 ambasadach i trzech stałych przedstawicielstwach Polski nie ma ambasadora (stan 16 lipca 2024) - to 22 proc. wszystkich.

W 15 placówkach chargé d'affaires a.i. wyznaczono przed 13 grudnia 2023 roku, czyli jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy. Są to:

Ambasada RP w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej - od 11.03.2023 Ambasada RP w Republice Kazachstanu - od 16.11.2023 Ambasada RP w Republice Finlandii - od 21.08.2023 Ambasada RP w Arabskiej Republice Egiptu - od 01.09.2023 Ambasada RP w Republice Rwandy - od 01.12.2022 Ambasada RP w Państwie Kuwejt - od 16.06.2023 Ambasada RP w Republice Filipin - od 02.01.2018 Ambasada RP w Republice Białorusi z siedzibą w Mińsku - od 01.09.2023 Ambasada RP w Republice Indii - od 04.04.2023 Ambasada RP w Królestwie Norwegii - od 01.11.2023 Stałe Przedstawicielstwo RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu - od 01.11.2023 Ambasada RP w Republice Singapuru - od 19.08.2023 Ambasada RP w Republice Estońskiej - od 01.10.2023 Ambasada RP w Państwie Izrael - od 08.11.2021 Ambasada RP w Republice Austrii - od 01.10.2022

Natomiast kolejnych ośmiu chargé d'affaires a.i. wyznaczono już za rządów obecnej koalicji:

Ambasada RP w Konfederacji Szwajcarskiej - od 01.07.2024 Stałe Przedstawicielstwo RP przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli - od 01.06.2024 Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej w Brukseli - od 01.02.2024 Ambasada RP w Republice Peru - od 01.06.2024 Ambasada RP w Republice Angoli - od 22.05.2024 Ambasada RP w Republice Panamy - od 01.01.2024 Ambasada RP w Republice Łotewskiej - od 01.06.2024 Ambasada RP w Republice Włoskiej - od 01.06.2024.

Rzecznik MSZ przekazał też: "Ponadto w trzech miejscach od dłuższego czasu jest obniżona ranga placówki" - zapytaliśmy, o które placówki chodzi, lecz do publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24