Prezes Julia Przyłębska wydała zarządzenie dotyczące ogłoszenia orzeczenia w sprawie aborcji. Wyrok powinien zostać niezwłocznie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jak przewiduje Rządowe Centrum Legislacji, stanie się to najpóźniej 2 listopada.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października o niezgodności z Konstytucją RP prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu zapadło większością głosów, zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów.
Zdaniem Trybunału, któremu przewodniczy Julia Przyłębska, niezgodne z polską konstytucją jest przerywanie ciąży z powodu przesłanki eugenicznej. Teraz zgodnie z polskim prawem będzie można przerwać ciążę jedynie w dwóch przypadkach: gdy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, m.in. gwałtu.
Od czwartku ubiegłego tygodnia w całej Polsce trwają protesty przeciw zmianom w prawie aborcyjnym.Najpierw zarządzenie prezesa TK. Potem niezwłoczna publikacja
Zgodnie z art. 190 ust. 1 i2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony (w przypadku ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży chodzi o Dziennik Ustaw).
Artykuł 114 ust. 2 ustawy z 30 listopada 2016 roku o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym przewiduje, że ogłoszenie orzeczeń w odpowiednim dzienniku urzędowym zarządza prezes Trybunału.
Następnie taki dokument wraz z orzeczeniem trafia do Rządowego Centrum Legislacji, ponieważ zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje premier. Orzeczenie musi zostać niezwłocznie opublikowane.
Zatem czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - tak jak inne wyroki - powinien zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw niezwłocznie po wydaniu przez prezes Przyłębską odpowiedniego zarządzenia w sprawie ogłoszenia orzeczenia.
Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym TK, dokument już został wydany i przekazany Rządowemu Centrum Legislacji. Zgodnie z wykazem na stronie RCL orzeczenie w sprawie aborcji powinno się pojawić w Dzienniku Ustaw najpóźniej 2 listopada.
O dacie publikacji decyduje Rządowe Centrum Legislacji
Na stronie RCL, na której znajduje się wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie, jest odnośnik do wewnętrznego dokumentu RCL pt. "Określenie planowanego terminu ogłoszenia aktu prawnego". To rodzaj instrukcji czy też wyjaśnienia, a nie dokument urzędowy. Zakłada, że "data ogłoszenia nadesłanego aktu wynika w pierwszej kolejności z daty wejścia w życie lub z innych okoliczności, znanych Rządowemu Centrum Legislacji lub przekazanych przez podmiot właściwy ze względu na zakres przedmiotowy aktu". W innych przypadkach data ogłoszenia aktu prawnego zależy od czterech czynników: rodzaju aktu, liczby stron, czy do aktu załączone są tabele i formularze, oraz od liczby i objętości dokumentów jakie w danym czasie trafiają do RCL.
W specjalnej tabeli RCL podaje orientacyjne czasy oczekiwania na publikację w Dzienniku Ustaw. W przypadku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w zależności od liczby stron, czas oczekiwania na publikację wynosi od 5 do nawet 25 dni roboczych. Najdłużej na ogłoszenie czekały trzy orzeczenia TK - wyroki z marca, czerwca i listopada 2016 roku zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 5 czerwca 2018 roku.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tk.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24