Bosak o wyjściu Polski z UE: "Nigdy takiego celu nie postawiliśmy". A co mówili?

Źródło:
Konkret24
25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Fakty TVN
25.03.2023 | Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i KonfederacjiFakty TVN

Krzysztof Bosak odpiera zarzuty politycznych konkurentów, jakoby Konfederacja mówiła kiedyś o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej. Sprawdziliśmy więc, co obecni politycy Konfederacji mówili wcześniej o obecności Polski w UE i skąd się wziął hasztag #PolExit.

"Zaraz w Polsce mogą rządzić ludzie, którzy otwarcie mówią o wyjściu Polski z Unii Europejskiej" - ostrzegał Donald Tusk 24 marca na spotkaniu z nauczycielami w Siemianowicach Śląskich. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej wspomniał wówczas o tzw. piątce Konfederacji. "Te pięć haseł: Polska bez Żydów, Polska bez gejów, Polska bez aborcji, Polska bez podatków i Polska bez Unii Europejskiej – to jest ich oficjalna manifestacja, to są ich oficjalne poglądy" – mówił. Prawdopodobnie nawiązał do wypowiedzi Sławomira Mentzena z 2019 roku: "Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

"Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej" - stwierdził Donald Tusk dzień później, 25 marca, podczas Campus Academy w Sosnowcu. Na wystąpienia Tuska szybko zareagował na Twitterze jeden z liderów Konfederacji, Krzysztof Bosak. "Tusk kłamał twierdząc, że chcemy wyprowadzić Polskę z UE. Nigdy takiego celu nie postawiliśmy" - napisał 24 marca. "Wybory rozstrzygną nie kwestię członkostwa w UE, ale tego czy w UE Polskę reprezentować będą eurokapitulanci (jak Tusk, Kopacz, Kaczyński i Morawiecki) czy ludzie zdolni wetować głupoty" - dodał (pisownia postów oryginalna).

Reakcja Krzysztofa Bosaka na słowa Donalda TuskaTwitter

"Szkoda, byłem pewny, że jesteście za PolExitem, jak nie, to słabo..."

Pod tweetem Bosaka internauci zostawili ponad 300 komentarzy. Wielu przypominało archiwalne wypowiedzi Bosaka, Mentzena i innych polityków Konfederacji. "Chyba tam stoi Pan Poseł i jego koledzy z @KONFEDERACJA_ co?" - zapytała posłanka Polski2050 Paulina Hennig-Kloska, publikując zdjęcie polityków Konfederacji z wielkim banerem z hasłem "Nie dla UE" podczas "Marszu suwerenności" w Warszawie przed wyborami do europarlamentu w 2019 roku. "Trzeba powołać komisję językoznawców, którzy rozstrzygną skomplikowany sens tych słów" - ironizował Maciej Gdula z Lewicy, cytując wypowiedź Mentzena z 2019 roku. Inny internauta przypomniał słowa posła Konfederacji Dobromira Sośnierza, że czas zacząć debatę o wyjściu z Unii.

W internecie przypominano wypowiedzi polityków Konfederacji o polexicieTwitter

Krzysztof Bosak odpowiadał na wiele podobnych wpisów. "Dla Pani jak rozumiem to jest niepojęte, że można być przeciwnikiem tego czym jest UE, chcieć walczyć ze szkodliwym wpływem jej regulacji i jednocześnie nie postawić (jak dotychczas, zobaczymy co dalej) postulatu wyjścia?" - odpisał posłance Hennig-Klosce. Internaucie, który nawiązał do mówiącego o polexicie dokumentu Ruchu Narodowego z 2016 roku, odpisał: "Konfederacja nie jest Ruchem Narodowym tylko koalicją o znacznie szerszym profilu". Innego internautę, odnoszącego się do tego samego dokumentu, przekonywał, że polexit "nie jest w nim przedstawiony jako scenariusz bazowy tylko jako 'wyjście awaryjne'".

Nie tylko politycy byli zaskoczeni wypowiedziami Bosaka. "Szkoda, byłem pewny, że jesteście za PolExitem, jak nie, to słabo..." - napisał jeden z internautów. "To kto kłamie? Mentzen, który mówi, że nie chcecie UE czy pan?" - pytał inny.

Bosak: "Bylibyśmy w stanie odnosić obecne korzyści z handlu z Unią Europejską bez obecności w tym całym biurokratycznym aparacie politycznym"

Jak sprawdziliśmy w materiałach archiwalnych, w przeszłości politycy Konfederacji wyraźnie popierali ideę wyjścia Polski z UE. 30 stycznia 2020 roku w Radiu Plus Krzysztof Bosak, wówczas kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich, pytany, czy zarządziłby referendum w sprawie obecności Polski w UE, stwierdził, że nie zdecydowałby się na taki ruch. "To, że ogólnie jestem przeciwnikiem Unii Europejskiej, nie znaczy, że jest sens zmierzać do referendum w sytuacji, gdy jest oczywiste, że ten pomysł nie miałby poparcia społecznego" - powiedział. Pytany dalej o wspomniany wcześniej dokument Ruchu Narodowego dotyczący polexitu, przyznał: "To jest w dłuższym horyzoncie czasowym".

Nie jestem zwolennikiem, w żadnym razie, zwolennikiem brukselskiego centralizmu, podległości prawu unijnemu. Uważam, że bylibyśmy w stanie odnosić obecne korzyści z handlu z Unią Europejską bez obecności w tym całym biurokratycznym aparacie politycznym, ale po prostu mając, tak jak Ukraina zawarła, umowę o wolnym handlu.

Jeden z twitterowiczów poświęcił omawianemu wpisowi Bosaka oddzielny wątek - przypomniał między innymi używany przez polityków Konfederacji hasztag #PolExit. Z tym, że sam Krzysztof Bosak używał tego hasztagu przed zawiązaniem partii Konfederacja w lipcu 2019 roku.

Jak Krzysztof Bosak pisał o UE i dokumencie Ruchu Narodowego Twitter

Sośnierz, Braun, Korwin-Mikke..

Politycy Konfederacji wyraźnie opowiadali się przeciw obecności Polski w Unii Europejskiej. "UE jako eurokołchoz i dzieło szatana" - brzmiał opis filmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna opublikowanego w serwisie YouTube 23 maja 2019 roku. "Unia Europejska. Czym jest, czym była, czym ma być? Czy przede wszystkim i po prostu narzędziem realizacji niemieckiej racji stanu w Europie i świecie? Czy jest to raczej odpowiedź na zapotrzebowanie imperium amerykańskiego, które tu w Europie po prostu chciałoby mieć jednego rozmówcę?" - zastanawiał się Braun.

Przeciwnikiem Unii Europejskiej jest również Janusz Korwin-Mikke. W październiku 2019 roku w rozmowie opublikowanej w serwisie Storytel przyznał, że nie jest entuzjastą obecności Polski w NATO. "Dodał, że jest także zdecydowanym zwolennikiem wyjścia Polski z Unii Europejskiej" - relacjonował rozmowę serwis dziennik.pl.

"Gdyby Polska opuściła Unię Europejską, mogłaby być niepodległym państwem, które może urządzić się normalnie, po swojemu i w sposób racjonalny" - przekonywał 30 stycznia 2020 roku w Radiu Piekary poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz (cytat za "Rzeczpospolitą").

O podjęciu debaty na temat wyjścia Polski z Unii Europejskiej mówił 29 października 2021 roku w TVP Info Dobromir Sośnierz. Pytany o podnoszone wówczas w debacie publicznej kwestie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące m.in. wysokich kar za kopalnię Turów, Sośnierz wspomniał o perspektywie "poważnego wzięcia pod uwagę w debacie publicznej opcji wyjścia z Unii Europejskiej".

Autorka/Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24