Minister odpowiedzialna za integrację ukraińskich uchodźców w Polsce Agnieszka Ścigaj stwierdziła, że Niemcy przyjęły tylko 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy, a dużo więcej - aż milion - było ich już tam przed wojną. Obie tezy są nieprawdziwe.
Minister do spraw integracji społecznej Agnieszka Ścigaj z koła poselskiego Polskie Sprawy - która zajmuje się m.in. kwestią integracji uchodźców z Ukrainy w Polsce - była 29 czerwca gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Ze względu na obszar działania posłanki i trwającą dyskusję o unijnym pakiecie migracyjnym głównym tematem rozmowy była polityka migracyjna. Agnieszka Ścigaj utrzymywała, że w pakiecie zapisano przymus relokacji migrantów z krajów południowej Europy - mimo że prowadzący rozmowę tłumaczył, że ta kwestia została już wyjaśniona i przymusu nie będzie. "Mówi się o tym, że państwa będą mogły albo przyjąć migrantów i rozpatrzyć ich wnioski azylowe w imieniu innych krajów Unii Europejskiej, albo - jeśli nie chcą tego robić - będą musiały wspomóc inne państwa, które to robią. Aż tyle i tylko tyle" - wyjaśniał dziennikarz.
Minister Ścigaj w odpowiedzi zapytała: "A w jaki sposób wspomożono Polskę, jeśli chodzi o przyjęcie półtora miliona uchodźców, migrantów? Solidarnie? Dlaczego wtedy nie mówiono o tym, żeby tutaj solidarnie wspierać Polskę dokładnie na takich samych zasadach? Czemu inne państwa nie złożyły się w tej samej kwocie, którą w tej chwili chce się karać państwa, które się nie zdecydują?". Dalsza rozmowa przebiegła następująco:
Konrad Piasecki: Pani minister, ale naprawdę pani nie zauważa solidarności europejskiej w sprawie uchodźców? Agnieszka Ścigaj: Zauważam solidarność słowną, na pewno tak. Konrad Piasecki: Widzi pani, ilu jest uchodźców dzisiaj, uchodźców wojennych dzisiaj z Ukrainy w Polsce, a ilu w Niemczech? Agnieszka Ścigaj: Jeśli chodzi o Polskę, to mamy półtora miliona. Konrad Piasecki: A jeśli chodzi o Niemcy? Agnieszka Ścigaj: Chyba około 200 tysięcy. Konrad Piasecki: Nie, ponad milion. Agnieszka Ścigaj: To są osoby, które przyjechały tam przed wojną. Konrad Piasecki: Nie, wszystkie kraje Unii Europejskiej solidarnie wspomagały kraje graniczne.
Sprawdziliśmy, ilu uchodźców z Ukrainy przebywa teraz w Niemczech i czy rzeczywiście "to są osoby, które przyjechały tam przed wojną".
W Niemczech najwięcej ukraińskich uchodźców w Europie
Dane o uchodźcach z Ukrainy szukających schronienia w innych krajach zbiera m.in. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Według informacji z 25 czerwca 2023 roku w Niemczech przebywa 1,08 mln uchodźców z Ukrainy. To najwyższa liczba Ukraińców spośród wszystkich krajów europejskich. Druga jest Polska - według danych UNHCR z 26 czerwca jest u nas 999,7 tys. uchodźców.
Zbliżone dane podaje Eurostat. Według unijnego urzędu statystycznego na koniec kwietnia 2023 roku w Niemczech przebywało 1,09 mln uchodźców z Ukrainy, którzy otrzymali ochronę międzynarodową, a w Polsce było to 995 tys. Na trzecim miejscu są Czechy, gdzie mieszka niecałe 332 tys. uchodźców.
Według danych UNHCR w Polsce ukraińscy uchodźcy złożyli jednak najwięcej wniosków azylowych i innych wniosków o ochronę międzynarodową - prawie 1,63 mln. W tym przypadku to Niemcy są drugie: tam takich wniosków było 958,6 tys. Twórcy zestawienia zaznaczają jednak, że "dane liczbowe mogą obejmować wielokrotne rejestracje tej samej osoby w jednym lub kilku krajach europejskich; lub rejestracje uchodźców, którzy przenieśli się dalej, w tym poza Europę".
Przed wojną siedem razy mniej
Czy milion Ukraińców w Niemczech to - jak stwierdziła Agnieszka Ścigaj - "osoby, które przyjechały tam przed wojną"? Nie, przed wojną było ich siedmiokrotnie mniej.
Pokazują to dane niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis). W lutym 2022 roku w Niemczech przebywało 151 tys. Ukraińców i było to niewiele więcej niż w styczniu 2021 roku (135 tys.). Między lutym a marcem 2022 roku, czyli zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, odnotowano gwałtowny wzrost liczby Ukraińców: napływ uchodźców spowodował, że na koniec marca było już 565 tys., a na koniec kwietnia 750 tys. Poziom miliona został przekroczony w październiku.
Ten szybki wzrost podkreślił w komentarzu niemiecki urząd statystyczny: "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost imigracji w porównaniu z poprzednimi latami. W 2022 roku zarejestrowano około 1,1 mln imigrantów z Ukrainy. W 2022 roku imigracja netto z Ukrainy wyniosła 960 tys. osób. Większość imigracji nastąpiła od marca do maja 2022, a od sierpnia 2022 systematycznie spada".
Źródło: Konkret24