Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział w programie "Kawa na ławę", że premier ma 10 dni na skierowanie ustawy do publikacji w Dzienniku Ustaw. Konkret24 sprawdził w przepisach, że to nieprawda. Nie ma w nich żadnych sztywno określonych terminów, które zobowiązywałyby premiera do zarządzania ogłoszenia np. ustaw.
Wypowiedź rzecznika padła w kontekście podpisanej przez prezydenta i opublikowanej w ostatnim dniu 2018 roku siódmej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Niezwłoczny obowiązek publikacji
Kolejną, uchwaloną przez Sejm 21 listopada nowelizację ustawy o SN, której przepisy realizowały orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przywrócenia do orzekania sędziów SN, prezydent Andrzej Duda podpisał 17 grudnia. To był ostatni możliwy termin (21 dni od przesłania ustawy do podpisu). W ustawie zapisano, że jej przepisy wchodzą w życie z chwilą ogłoszenia.
Podpisany przez prezydenta dokument trafił do Kancelarii Premiera, który odpowiada przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji za wydawanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego. W ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych jest zapisany w art. 3 obowiązek niezwłocznego opublikowania aktów normatywnych.
Od dnia, w którym prezydent podpisał tę ustawę, czyli od 17 grudnia, na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw czekało 12 ustaw. Zostaną one ogłoszone w pierwszych dniach stycznia 2019 r. W tym samym czasie, w Dzienniku Ustaw opublikowano 145 różnego rodzaju aktów: ustaw, rozporządzeń, obwieszczeń.
Niezwłocznie – to nawet 25 dni roboczych
Ustawowy zapis o niezwłocznej publikacji aktów normatywnych wcale nie oznacza, że szybko trafi on do Dziennika Ustaw. Na stronie RCL, na której znajduje się wykaz aktów oczekujących na ogłoszenie, jest odnośnik do wewnętrznego dokumentu RCL, który ma tytuł "Określenie planowanego terminu ogłoszenia aktu prawnego". To rodzaj instrukcji czy też wyjaśnienia, a nie dokument urzędowy. Napisano w nim, że "data ogłoszenia nadesłanego aktu wynika w pierwszej kolejności z daty wejścia w życie lub z innych okoliczności, znanych Rządowemu Centrum Legislacji lub przekazanych przez podmiot właściwy ze względu na zakres przedmiotowy aktu".
W innych przypadkach data ogłoszenia aktu prawnego zależy od czterech czynników: rodzaju aktu, liczby stron, czy do aktu załączone są tabele i formularze, oraz od liczby i objętości dokumentów, jakie w danym czasie trafiają do RCL. Miesięcznie jest to między 120 a 200 aktów normatywnych. Pod koniec roku zwykle jest ich znacznie więcej (w 2013 r. było ich 407) – tłumaczy RCL.
I w specjalnej tabeli podaje orientacyjne czasy oczekiwania na publikację w Dzienniku Ustaw. W przypadku ustaw, w zależności od objętości dokumentu, jest to czas od 5 do 25 dni roboczych. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym liczy trzy strony. Zakładając, że trafiła ona do RCL dzień po podpisaniu, czyli 18 grudnia, to powinna zostać opublikowana najwcześniej 24 grudnia, a najpóźniej 31 grudnia. I tak też się stało - nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym do wykazu aktów oczekujących na ogłoszenie trafiła ostatniego dnia 2018 roku. RCL zdecydowało, że zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw z datą 31 grudnia 2018 r.
Najdłużej na ogłoszenie czekały trzy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wyroki z marca, czerwca i listopada 2016 r. zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 5 czerwca 2018 r.
Autor: Piotr Jaźwiński, zdjęcie tytułowe TVN24 / Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24